Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

darkniver

FSB:DRAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dość nietypowe pytanie. Dokładnie chodzi mi o wytłumaczenie idei mnożników pamięci. Dajmy na to, że mam procesor z FSB (QDR) 266MHz a pamięci działają z częstotliwością 400MHz (efektywnie). Takie ustawienie daje FSB:DRAM = 2:3. Proszę o wytłumaczenie jak to obliczyć.

 

Jako przykład dam tutaj CPU z FSB (QDR) 333MHz a pamięci 667MHz (efektywnie). Jaki będę miał stosunek FSB:DRAM? Proszę o wytłumaczenie tego na tym przykładzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiego przykladu = stosunek 1:1, bo taktowanie napieci = fsb x 2, czyli 333 x 2 = 666 (zaokrąglają tam do 667 w sumie to nie wiem czemu).

 

Pierwszy przykład, 266 dzielisz przez 2 co daje 133, stosunek 2:3 czyli dla ramu 266+133=400(w zaokrągleniu).

 

Idea jest taka, ze pozwala to wiecej wyciagnac z RAMu. Masz stosunek np. 5:6 wiec dzielisz fsb na 5 i wynik to ta dodatkowa szósta cząstka, ktora pojdzie dla ramu, rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, że spróbowałeś mi to wytłumaczyć. Rozumiem wszystko oprócz obliczania tego stosunku FSB:DRAM

Pierwszy przykład, 266 dzielisz przez 2 co daje 133, stosunek 2:3 czyli dla ramu 266+133=400(w zaokrągleniu).

Dziwne, znam się bardzo dobrze na dziale hardware, ale tego nigdy nie mogłem zrozumieć.

 

A ten stosunek FSB:DRAM liczy się z proporcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ten stosunek FSB:DRAM liczy się z proporcji?

 

tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jakbys tlumaczyl komputerowi jak zrobic kawe, podczas gdy kawa to fsb, a cukier taktowanie dla ramu. Przykladowo przy fsb 266, chcesz miec ram 400, wiec komputer musi nasypac 2 lyzki kawy i 3 lyzki cukru, kazda po 133mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ominąłeś lekcje z dzielenia. Proste:

 

FSB:DRAM -> 2:3 tzn, że szynę 266MHz dzielimy na 2 i u zyskany wynik mnożymy x 3 (266:2=133; 133x3 = 399 czy rzeczywiste taktowanie pamięci). Można to policzyć również proporcją:

 

266MHz 2

xxxMHz 3

------------

399MHz

(chyba wiesz jak to się liczy :Up_to_s: )

 

Prościej można to opisać jako: 266/400=0.665~0.66 (a to jest zamieniając na ułamek zwykły 2/3)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To tak jakbys tlumaczyl komputerowi jak zrobic kawe, podczas gdy kawa to fsb, a cukier taktowanie dla ramu. Przykladowo przy fsb 266, chcesz miec ram 400, wiec komputer musi nasypac 2 lyzki kawy i 3 lyzki cukru, kazda po 133mhz.

 

Dziękuje bardzo. Wreszcie trochę zrozumiałem.

 

Widzę, że ominąłeś lekcje z dzielenia. Proste:

 

FSB:DRAM -> 2:3 tzn, że szynę 266MHz dzielimy na 2 i u zyskany wynik mnożymy x 3 (266:2=133; 133x3 = 399 czy rzeczywiste taktowanie pamięci). Można to policzyć również proporcją:

 

266MHz 2

xxxMHz 3

------------

399MHz

(chyba wiesz jak to się liczy smilies/Up_to_something.gif )

 

Prościej można to opisać jako: 266/400=0.665~0.66 (a to jest zamieniając na ułamek zwykły 2/3)

 

Również dzięki, ale jeszcze na jednym przykładzie mi to wyjaśnijcie.

 

Mam procesor Intel Core 2 Duo E8400 - FSB (QDR) 333MHz a pamięci taktowane zegarem 1066MHz. Jaki będę miał stosunek FSB:DRAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki będzie stosunek FSB:DRAM w tym przykładzie

 

Mam procesor Intel Core 2 Duo E8400 - FSB (QDR) 333MHz a pamięci taktowane zegarem 1066MHz. Jaki będę miał stosunek FSB:DRAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...