Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mihailov

FAQ: Wszystko o Gigabyte MA78GM-S2H

Rekomendowane odpowiedzi

Płytka Gigabyte jest ostatnio bardzo popularna, dużo osób na forum ją posiada, więc postanowiłem założyć wątek będący uzupełnieniem recenzji na labie

(link -> http://pclab.pl/art32241-6.html )

 

 

GIGABYTE MA78GM-S2H

 

IMG_1234_550.jpg

 

 

 

NAJWAŻNIEJSZE DANE:

 

- Chipset RS780 + mostek południowy SB700

- Wbudowana karta graficzna Radeon HD3200 taktowana zegarem 500mhz, proces wykonania - 55nm (do 512mb współdzielonej) - wynik ok. 1500pkt w 3Dmark06

- 4 sloty na ram DDR2 (obsługa pamięci do 1066mhz)

- 5 złącz SATA (+1 złącze eSATA)

- Kontroler ATA (1 kanał - obsługa maksymalnie 2 urządzeń)

- Kontroler FDD

- 4x USB 2.0 z tyłu + wyprowadzenie na kolejnych 8 na płycie

- 1 złącze PCI-EX 16x 2.0

- 1 złącze PCI-EX 1x

- 2 złącza PCI

- 2 porty Firewire 1394a

- Ośmiokanałowa karta muzyczna z S/PDIF - Kodek Realtek ALC889A - jeden z najlepszych powszechnie montowanych

- Rozmiar mATX

 

_______________________________________________

 

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

- 2 kable SATA

- Kabel IDE i FDD

- Blaszka - maskownica na tył obudowy

- Instrukcja po angielsku

- Płyta CD z oprogramowaniem

 

_______________________________________________

 

REWIZJE:

 

- rev 1.0 posiada mniejszy radiator na chipsecie (bez charakterystycznego wybrzuszenia)

product.jpg

 

- rev 1.1 ma zmodyfikowany radiator:

IMG_0629%20copy.jpg

 

_______________________________________________

 

PODKRĘCANIE:

 

Według zagranicznych źródeł układ graficzny jest bardzo podatny na podkręcanie. Aktualna WR'ka wynosi 1370mhz:

1370.jpg

 

Maksymalne stabilne HTT to wg labowego testu wynosi 305mhz:

snap019.png

 

_______________________________________________

 

RANKING O/C UŻYTKOWNIKÓW LABA:

 

Proszę o umieszczanie w wątku swoich maksymalnych ustawień O/C wraz z potwierdzeniem stabilności:

- dla procesorów Orthos Beta minimum 1h + screen z CPU-Z,

- dla grafik 3Dmark05 + screen z GPU-Z

 

Sposób zapisywania wyników podkręcania kart graficznych:

HD3200 - nick z laba - wynik O/C - napięcie na SB - taktowanie ramu - timingi ramu - rewizja płyty - screen

 

Przykładowy wpis:

HD3200 - mihailov - 850mhz - 1.1V - 800mhz - 4-4-4-12 - rev 1.0 - screen

 

Sposób zapisywania wyników podkręcenia procesorów:

model procesora - nick z laba - max htt - napięcie procesora - rewizja procesora - napięcie na SB - taktowanie ramu - timingi ramu - rewizja płyty - screen

 

Przykładowy wpis:

X2 4000+ - mihailov - 230mhz - 1.25V - G1 - 1.1V - 800mhz - 4-4-4-12 - rev 1.0 - screen

 

 

_______________________________________________

 

 

RANK GPU:

1. HD3200 - mihailov - 850mhz - 1.1V - 800mhz - 4-4-4-12 - rev 1.0 - screen

 

 

_______________________________________________

 

 

RANK CPU:

2. X2 4000+ - mihailov - 230mhz - 1.25V - G1 - 1.1V - 800mhz - 4-4-4-12 - rev 1.0 - screen

 

 

Wątek będzie na bieżąco aktualizowany,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja podkręciłem GPU na 1000Mhz, ale 3dmark 2003 wywala się w połowie, stabilnie jest 950, płyta w rev1.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo daje kręcenie tej grafiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dużo daje kręcenie tej grafiki?

w moim przypadku przyrost ok. 20-25% w 3dmarku2003, w grach też różnica ale niewielka rfactor w 1024x768 wszystko na full, przed podkręceniem ok. 40fps po oc jest powyżej 50, gra się bardzo płynnie nie ma framedroopow, innych gier na razie nie testowałem. pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet widać przyrost wydajności - nice!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zestawie z sygnaturki grałem dzisiaj płynnie w demko Grida, 800x600, detale na low + 2xmsaa

 

Jak dla mnie ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też grałem w demko grida - okazało się słabe i nieciekawe... tylko ja grałem sobie na wyższych detalach i w wyższej rozdziałce... ale jak dla mnie wydajność tego HD3200 jest jak najbardziej OK!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też grałem w demko grida - okazało się słabe i nieciekawe... tylko ja grałem sobie na wyższych detalach i w wyższej rozdziałce... ale jak dla mnie wydajność tego HD3200 jest jak najbardziej OK!

 

Obecnie mam integrę puszczoną na 800Mhz , bez podbicia napięcia. Próbowałem 850Mhz ale 3dMarek06 sie wieszał, może jak bym miał lepszą obudowę z miejscem na jakiś duży wentyl z przodu, z tyłu mam już 2 wydmuchujące. Będę też kombinonwał jeszcze z radiatorem, dam lepsze sprężynki dociskające i pastę, podbicie napięcia to ostateczność.

Duży zysk w wydajności daje podbicie szyny HT polecam, szczegóły w moim sigu. Mój wynik 1560 smarków, natomiast wynik bazowy to 1170 smarków, różnica 33%. :)

Gram w Wiedźmina, w 800x600 bez anizo i AA reszta na MAX, Crysis Demo poszedł na 800x600 medium bez AA i Aanizo, i uważam było jeszcze ok, FarCray 1024x768 i detale wysoko AAx2 Anizox2 o ile dobrze pamiętam.

 

Generalnie płytka OK, wzorcowy produkt na tani komputer LOWENTRY, ale z możliwością rozbudowy w każdej chwili.

 

POzdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obecnie mam integrę puszczoną na 800Mhz , bez podbicia napięcia. Próbowałem 850Mhz ale 3dMarek06 sie wieszał, może jak bym miał lepszą obudowę z miejscem na jakiś duży wentyl z przodu, z tyłu mam już 2 wydmuchujące. Będę też kombinonwał jeszcze z radiatorem, dam lepsze sprężynki dociskające i pastę, podbicie napięcia to ostateczność.

 

Ja u siebie na dwóch gumkach :E :E przyczepiłem wentylator 80mm i podpiąłem go do molexa na 5v, pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ałganow, a Ty jakie napięcie na mostek dałeś?

 

Wybaczcie za lamerskie pytanie, ale gdzie dokładnie znajduje się grafa? Na chłopski rozum będzie to między gniazdem procesora a złączem pod grafikę, ale poprawcie mnie jeśli się mylę :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@ałganow, a Ty jakie napięcie na mostek dałeś?

 

Wybaczcie za lamerskie pytanie, ale gdzie dokładnie znajduje się grafa? Na chłopski rozum będzie to między gniazdem procesora a złączem pod grafikę, ale poprawcie mnie jeśli się mylę :hmm:

1.Napięcie podbiłem 0.2V

2.Nie mylisz się, ten większy radiator to mostek północny a zarazem GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja u siebie na dwóch gumkach :E :E przyczepiłem wentylator 80mm i podpiąłem go do molexa na 5v, pomogło

Ciekawe rozwiązanie, mógłbyś jakieś foto zapodać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię zdjęcie to wrzucę, dzisiaj nie mam cyfrówki.

Tak z ciekawości zapytam jakie max htt udało się wam wycisnąć na tej płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość P_M_

Zaintrygowala mnie ta plyta.

Planuje zakup komputera, ktory bedzie sluzyl jako HTPC oraz do edycji i obrobki video z kamery HD oraz photoshopa. Do socketa chcialbym wlozyc phenoma 9750, ram 4GB, jakis dysk i nagrywarke. Calosc chcialbym zamknac w malej, zgrabnej skrzynce (widzieliscie jakas ciekawa ostatnio?).

Martwi mnie tylko kwestia zasilania tego procesora (chce zakupic 95W-owa wersje), wentylacji i o ile wspoldzielenie pamieci obnizy wydajnosc calej platformy, bo moze lepiej kupic osobna karte. To ostatnie jednak moze poczekac, bo slot pci-ex jest na plycie.

Zdecydowanie nie chce duzego blaszaka, a w malej obudowie moze byc problem z zainstalowaniem odpowiedniego zasilania.

Wybaczcie, zle w tej kwestii jestem ostatnio mocno nie na czasie (praca, slub, przeprowadzki etc.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą płytkę, procesor 4600+, ram geil 800mhz, grafa oczywiście integra. obecne taktowanie wszystkiego to standart. Zamierzam sie zabrać za podkręcenie procesora. Ale nie wiem od czego sie zabrać. Obecnie zegar to 2400mhz a chciał bym tak na 3000mhz wyciągnąć uda się? Co i jak myślicie na ten temat myślicie? Potem myślałem o ramach ludzie mówili coś o zmniejszeniu cl-5 do cl-4 (o co chodzi)? Macie może jakieś linki do opisów kręcenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz ciekawy wątek: http://forum.pclab.pl/t298199.html

 

Co do podkręcania - zasada jest dość prosta, zmieniasz wartość HTT obniżając mnożnik HT, umiejętnie operując napięciami. No i moim zdaniem najpierw podkręcić procesor (czyli ustawiasz pamięci jak najwolniej się da), a dopiero potem kręcisz ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam tą płytkę, procesor 4600+, ram geil 800mhz, grafa oczywiście integra. obecne taktowanie wszystkiego to standart. Zamierzam sie zabrać za podkręcenie procesora. Ale nie wiem od czego sie zabrać. Obecnie zegar to 2400mhz a chciał bym tak na 3000mhz wyciągnąć uda się? Co i jak myślicie na ten temat myślicie? Potem myślałem o ramach ludzie mówili coś o zmniejszeniu cl-5 do cl-4 (o co chodzi)? Macie może jakieś linki do opisów kręcenia.

wchodzisz do biosu, ustawiasz htt na 250, podbijasz napiecie procesora do 1.35V(pozniej w razie czego mozna obnizyc),napiecie ram 2.1V, wciskasz F10, zatwierdzasz zmiany, jak komp wystartuje masz procka na 3Ghz i pamieci 1000Mhz(twoje Geile powinny tyle pojsc z palcem w d...)testujesz np Orthosem, to tyle w razie czego pytaj na forum, pomożemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wchodzisz do biosu, ustawiasz htt na 250, podbijasz napiecie procesora do 1.35V(pozniej w razie czego mozna obnizyc),napiecie ram 2.1V, wciskasz F10, zatwierdzasz zmiany, jak komp wystartuje masz procka na 3Ghz i pamieci 1000Mhz(twoje Geile powinny tyle pojsc z palcem w d...)testujesz np Orthosem, to tyle w razie czego pytaj na forum, pomożemy

 

A czy możesz mi pomóc w takiej konfiguracji (swój OC zakończyłem na Athlonie XP 1700) :

 

MA78GM-S2H

Athlon 4450e

2x2Gb A-Data

 

Na ile można i jak można podkręcić taki zestaw

 

Thnx from mountains :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam zobacz ;)

 

Chyba oleję tego E5200 z prostej przyczyny - szkoda kasy. Musiałbym dołzyc troche (jakieś 150 do mobo + 50 chłodzenie.) tojuż lepiej sprzedać 96GT i kupić 88GT lub 4850 ;)

 

Mihailov, masz PW ;)

 

Czytałem o tej mobo gdzie tylko się da. Ogromne wrażenie na mnie wywarła. Jak tylko bedę miał dostęp do rev1.1 - biorę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sam zobacz ;)

 

A widzisz to nie takie proste bo zabawę z OC zakończyłem dosyć dawno - a teraz widzę, że pojawiły się nowe rzeczy (HT, HTT).

 

Dlatego na początek poprosiłem o radę co zmienić w BIOS, żeby podkręcić proca i pamięci na bezpieczną wartość - potem już będę próbował sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A widzisz to nie takie proste bo zabawę z OC zakończyłem dosyć dawno - a teraz widzę, że pojawiły się nowe rzeczy (HT, HTT).

 

Dlatego na początek poprosiłem o radę co zmienić w BIOS, żeby podkręcić proca i pamięci na bezpieczną wartość - potem już będę próbował sam.

 

Tu masz wszystko ładnie opisane. WSZYSTKO ;)

 

Mihailov zapodał ten link wcześniej - http://forum.pclab.pl/t298199.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, będę próbował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stestował ktoś z forum max Htt już?Niby w teście Laba jest 305mhz ale może ktoś dał radę więcej.Na jakimś zagranicznym serwisie znalazłem 400htt.Czy ktoś dał tyle radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli jest 400mhz, to komu to potrzebne? Przecież HTT=320mhz starcza na większość dostępnych w sklepach procesorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Burning Shore zjadają textury. Wystarczy zmniejszyć textury z b.w/w na średnie i jest git. W 1440p na ustawieniach  "własne"  3060ti zadziwiająco mocno reaguje na te zmiany, co widać po fotkach. Bardzo wysokie/wysokie textury niegrywalne... średnie textury i nagle karta odzyskuje siły i fps leci do góry. Czyżby za mało Vram 8GB ? 1440p bardo wysokie - textury bardzo wysokie: 22fps 1440p bardzo wysokie - textury wysokie: 23fps 1440p bardzo wysokie - textury średnie: 60fps Jak wczoraj męczyłem się wewnątrz wieży z dymem, to grałem na 17fps i nie miałem możliwości zmiany ustawień, bo mnie ten kosmita atakował jakimś laserem, ale go załatwiłem. Teraz w pomieszczeniach jest lepiej i czas iść do pleneru. Spróbuj takich ustawień.   A karta zachowuje się idiotycznie, ponieważ normalnością jest to, że pod obciążeniem 99/100% jej wydajność powinna być najwyższa oraz pobór mocy najwyższy, za to w tej grze zauważyłem, że pomimo użycia GPU 100%, karta generuje spadki do nawet 15fps przy poborze mocy poniżej 70Wat !! To jest masakra, nie da się grać. Zgaduje, że pamięć się przepełnia i po prostu trzeba ciąć textury, żeby w ogóle zagrać z 8GB Vram 3060ti  zaraz po wczytaniu gry w 1440p bardzo wysokie ustawienia potrafi utrzymać przez chwilkę nawet 60fps, ale zaraz albo jeszcze szybciej fps spada, a co najdziwniejsze spada pobór mocy zarazem utrzymując użycie GPU na 100%    
    • w ogóle to modernizacja dla syna, a ja mam ze swojego poprzedniego aurore 360 z aphacool więc mogę mu ją zapodać brzmi rozsądnie z tym i5 14500 podoba mi się
    • To już pomału możesz myśleć co następne 😄.
    • nówki DW wciąż trzymają cenę, a używek DW na rynku używek mało, a jak są to powystawowe 
    • Ciekawe wnioski . Nie należy akurat zmienić zdania, że Kaczyński to jedna z największych nieszczęść, jaką spotkało III RP. https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-robert-krasowski-jaroslaw-kaczynski-to-najbardziej-patologic,nId,7467044
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...