Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kuriozal

Co zrobic zeby HD4870 i 4850 sie tak nie grzal? |FANFIX TUTORIAL|

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiele osób narzeka na to, że Radek HD4870 i 4850 strasznie się grzeją na podstawowym chłodzeniu.

 

Oto rozwiązanie problemów:

 

1. Otwieramy Ati Catalys Control Center

2. Aktywujemy Ati Overdrive.

3. Wchodzimy w Profiles/Profiles Menager...

4. Wpisujemy nazwę profilu (dowolną, ja osobiście zrobilem sobie kilka profili nazwanych 35, 40, 45 w zależności od ustawionej prędkości.)

5. W Compostion zaznaczamy Ati Overdrive, a w Activation - Desktop Shortcut.

6. Activate and close.

7. Następnie otwieramy plik "*nazwa profilu*.xml". Ścieżka dostępu:

-w XP

C:\Documents and Settings\[Nazwa użytkownika]\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\ATI\ACE\Profiles\

-w systemie Vista

C:\Użytkownicy\[Nazwa użytkownika]\AppData\Local\Ati\ACE\Profiles\

Zrób kopię zapasową przed edycja pliku!

Plik otwieramy np. w WordPad.

8. Szukamy linijki:

<Feature name="FanSpeedAlgorithm_0">

<Property name="FanSpeedAlgorithm" value="Automatic" />

Zmieniamy "Automatic" na "Manual". Zapisujemy plik, zamykamy i otwieramy ponownie.

9. Szukamy linijki:

<Feature name="FanSpeedPercentTarget_0">

<Property name="Want" value="xx" />

W miejsce "xx" wpisujemy prędkość wiatraczka jaka nas interesuje, przykładowo "40" dla 40%.

10. Zapisujemy i uruchamiamy skrót z pulpitu.

 

Taką sama procedura możemy stworzyć kilka profili w zależności od potrzeb. Po włączeniu systemu aktywowany będzie profil, który był włączony przy wyłączeniu komputera.

 

Wszystkie profile jakie stworzymy możemy przypisać pod skróty klawiszowe, np Ctrl+Alt+1-9. Pozwala nam to na szybką zmianę prędkości podczas gry.

Aby to zrobić:

1. Otwieramy Catalyst Control Center.

2. Klikamy na Hotkeys, upewniamy się, że opcja "Enable Hotkeys" jest aktywna, klikamy na "Hotkeys Menager".

3. W nowo otwartym oknie widzimy nazwy profili, które stworzyliśmy wcześniej. Klikamy dwukrotnie na ten pod który chcemy przypisać hotkey.

4. Pojawia się kolejne okienko. "Use Modifer Key(s)" służy do wybrania kombinacji Hotkeya, przykładowo "Ctrl+Alt". W "With Hotkey" wpisujemy przykładowo "1".

Tym sposobem profil, który zaznaczyliśmy na początku możemy aktywować skrótem "Ctrl+Alt+1".

 

Sposób ten może nie działać w niektórych grach!

Profile ze skokiem mniejszym niż 5% mogą czasem się nie włączać jeśli wybieramy je po sobie.

 

Charakterystyka działania wentyla w porównaniu do HD 3850 @ EvilKillaruna:

1 - automat (defaultowy taki jaki był, 21-22% w idle, temp. u mnie to 79-80'C na pulpicie)

----------

2 - 25% (porównywalny do HD3850 na 44-46% - jest niesłyszalny, 1320RPM, 64-66'C idle)

3 - 27% (pośredni między 25 a 27%, 1580RPM czyli dobry do pracy na gorące dni smilies/bigsmile.gif, temp - 58-60'C idle)

----------

4 - 30% (porównywalny do HD3850 na 55%, ledwo słyszalny delikatny szumik, tragedii jeszcze nie ma, jest to granica słyszalności przy dosyć dobrze wyciszonym kompie smilies/thumbup.gif, 1800RPM i temp. ok 54-55'C idle)

5 - 35% (porównywalny do HD3850 na 60%, słyszalny szum, granica tolerancji, 2300RPM i ok. 51'C idle)

----------

6 - 40% (porównywalny do HD3850 na 70%, mocniejszy szum który może męczyć na dłuższą metę, 2660 RPM)

7 - 45% (porównywalny do HD3850 na 80%, dosyć męczący szum, ~3000 RPM)

8 - 66% (suszara low, cya - mocne wychładzanie karty smilies/wink.gif )

9 - 100% (suszara, n/c - ekspresowe wychładzanie karty smilies/bigsmile.gif, 4740RPM)

 

Pliki, które pomogą wrócić do ustawień "default" @EvilKillaruna:

http://files.filefront.com/Profilesxml/;11...;/fileinfo.html - Defaultowy profiles.

http://files.filefront.com/Automaticxml/;1...;/fileinfo.html - Profil z automatem do resetu bez reinstalacji sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny Robota ... :) Ale i tak pewnie pro użytownicy będą pytać się wszedzie jak zrobić fanfixa a tu nie zajrzą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień nazwę tematu na "aby wył ale się nie grzał"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmień nazwę tematu na "aby wył ale się nie grzał"
:thumbup::lol2:

 

Skoro producenci dopuszczaja temperaturę ok 80oC w idle, dają na kartę gwarancję 2 lub 3 lata to po cholerę ich poprawiac? Lepiej zadbac o wentylację budy aby wydzielane ciepło nie kumulowało się wewnątrz a nie kombinować z prędkością wentyla na karcie.

 

Poza tym - w trybie "automatic" karta sama sobie dobierze odpowiednią ilośc obrotów tak aby nie przekroczyć temp. granicznej, a w trybie "manual" jest kupa i może sie okazac że przy słabej wentylacji i długim graniu - nawet 40% prędkości nie spowoduje że karta się nie przegrzeje. A szum będzie cały czas.

 

Trochę bawiłem się "fanfixem" , także przy 2x4850 trybie CF i uwazam że to nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmień nazwę tematu na "aby wył ale się nie grzał"

 

Czy ty w ogóle słyszałeś kiedyś to chłodzenie przy 40% obrotów?

Wczoraj robiłem znajomemu komputer i po wprowadzeniu fanfixa musiałem przykładać ucho do obudowy żeby upewnić się czy w ogóle działa. Skończyło się na tym, że dopiero spadająca temperatura utwierdziła mnie w przekonaniu, że wszystko jest jak bozia przykazała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ty w ogóle słyszałeś kiedyś to chłodzenie przy 40% obrotów?

Wczoraj robiłem znajomemu komputer i po wprowadzeniu fanfixa musiałem przykładać ucho do obudowy żeby upewnić się czy w ogóle działa. Skończyło się na tym, że dopiero spadająca temperatura utwierdziła mnie w przekonaniu, że wszystko jest jak bozia przykazała.

No to chyba deczko przygłuchy jesteś ;)

Ja ustawiłem 35% najpierw na jednej, potem na dwóch kartach w CF i szum był wyraźnie słyszalny. Niestety, te 35% podczas grania zaskutkowało temperaturą powyżej 90oC (przy otwartej budzie), stąd zrezygnowałem z dalszej zabawy i pozostawiłem sterowanie wentylami sztucznej inteligencji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ty w ogóle słyszałeś kiedyś to chłodzenie przy 40% obrotów?

Wczoraj robiłem znajomemu komputer i po wprowadzeniu fanfixa musiałem przykładać ucho do obudowy żeby upewnić się czy w ogóle działa. Skończyło się na tym, że dopiero spadająca temperatura utwierdziła mnie w przekonaniu, że wszystko jest jak bozia przykazała.

Tak się składa że defaultowe chłodzenie na moim 3870 to właśnie jednoslotowa suszareczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze powiedziawszy, zamiast walczyć z jednośmigłową suszarką, lepiej dołożyć te kilka złotych i po prostu poprawić producenta z chłodzeniem, zastępując je lepszym. I karta na tym skorzysta i zdrowie psychiczne właściciela (któremu suszara na 45% zaczyna jęczeć jak szympans w rui), a przede wszystkim w zimowe wieczory to nie karta będzie wam zastępowała piecyk kupiony na allegro i ponownie będziecie mogli sobie odpalić czy to kaloryferek czy też grzejniczek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przede wszystkim w zimowe wieczory to nie karta będzie wam zastępowała piecyk kupiony na allegro i ponownie będziecie mogli sobie odpalić czy to kaloryferek czy też grzejniczek :P
Jakie byś chłodzenie nie założył - karta i tak będzie emitować tyle samo ciepła. Kwestia polega na szybszym rozprowadzeniu/rozproszeniu tego ciepła - tak więc tekst o grzejniczku uważam za nietrafiony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam RivaTunera. Pozwala on wyedytować tabelkę progów temperatury i prędkości wentyla. Dzięki temu można ustawić je bardziej agresywnie a jednocześnie nie rezygnować z automatycznej kontroli. No chyba że RT jeszcze nie supportuje nowych Radków, tego nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że takie zabiegi są raczej półśrodkami w rozwiązaniu problemu odpowiedniego rozprowadzania ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja polecam RivaTunera. Pozwala on wyedytować tabelkę progów temperatury i prędkości wentyla. Dzięki temu można ustawić je bardziej agresywnie a jednocześnie nie rezygnować z automatycznej kontroli. No chyba że RT jeszcze nie supportuje nowych Radków, tego nie sprawdzałem.

Autor programu jest na wakacjach, wroci dopiero w polowie sierpnia i dopiero wtedy wezmie sie za zrobienie RT pod 48xx

Zmień nazwę tematu na "aby wył ale się nie grzał"

Nie ma to jak wypowiedz usera, ktory karte widzial tylko na monitorze ;p Tak sie sklada, ze mam ustawione na 36% i naprawde nic nie slychac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie temperaturki przy 35-40% na stockowym klimatyzatorze? Ja nie uświadczyłem niestety (a może stety) temperatur spod firmowego chłodzenia ATi, bo od razu wpakowałem coś zamiast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na 40% ustawione obroty, idle/stres i karta jak dla mnie jest cicha, przy 50% już może dokuczac hałasem

ogólnie nie mam ścianek bocznych na budzie i nie rozumie koleci co pindolą że karta jest glośna przy 40% odr. nawet w stresie dał bym 50% obr. i tak to bedzie nie slyszalne bo caly hałas zakłóci dzwiek z gry :]

 

temperatury w idle

 

rrrrrym3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grania na Radeonie 4850 w Crysisie trzeba ustawić ok 65% i wtedy temperatura nie powinna przekraczać 70 st. Ale to już niestety jest bardzo słyszalne. Ja mam kartę Asusa i tam jest takie wredne zabezpieczenie przed przegrzaniem polegające na tym że przy przekroczeniu 70 stopni włączają się obroty 100 % a to już jest odrzutowiec... Żeby się nie włączało zabezpieczenie muszę ustawiać 65 % obrotów wentylatora i to brzmi jak suszarka , ale z dwojga złego lepsza suszarka niż odrzutowiec :szczerbaty: W grach innych niż Crysis wystarczają mniejsze obroty. Crysis daje prawie takie temperatury jak AtiTool. Do idle na szczęście wystarcza 35-40% i jest w miarę cicho.

 

EDIT-----

 

Chłodzenie referencyjne HD4850 ma jeszcze jedną paskudną cechę w środku pomiędzy blaszkami zbiera się kurz i powoduje wzrost temperatury. Co jakieś 2-3 tyg kartę trzeba wyjąć i przedmuchać sprężonym powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe zdaje się że jakbym zostawił stocka to i tak bym nie odczuł wzrostu db... 2x wentyl w obudowie, 1x na CPU, 1x GPU, 1x PSU - fajnie wieje, gra i buczy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jakie temperaturki przy 35-40% na stockowym klimatyzatorze? Ja nie uświadczyłem niestety (a może stety) temperatur spod firmowego chłodzenia ATi, bo od razu wpakowałem coś zamiast.

A co to za cudo, jakie żeś tam wpakował ?? Hałasuje mocno ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wentyle na 12v to nic dziwnego (mój na S1 też ma 12v ale to jest tylko 1000rpm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najsensowniejsza wypowiedz

Skoro producenci dopuszczaja temperaturę ok 80oC w idle, dają na kartę gwarancję 2 lub 3 lata to po cholerę ich poprawiac? Lepiej zadbac o wentylację budy aby wydzielane ciepło nie kumulowało się wewnątrz a nie kombinować z prędkością wentyla na karcie.

 

Poza tym - w trybie "automatic" karta sama sobie dobierze odpowiednią ilośc obrotów tak aby nie przekroczyć temp. granicznej, a w trybie "manual" jest kupa i może sie okazac że przy słabej wentylacji i długim graniu - nawet 40% prędkości nie spowoduje że karta się nie przegrzeje. A szum będzie cały czas.

 

hm no więc sam chcialem robic tego hotfixa ale szczerze mówiąc to nic nie daje, bo np. jezeli karta sie przegrzewa a jest na automatic to predkosc wentyla sama wzrasta (dzis to przetestowalem) jak ktos rzuci mi "flesza" w Cssie (counter-strike source) to na sek wentyl przyspiesza pewnie do ok~70% w innych grach pewnie by bylo podobnie, przy wiekszym uzyciu gpu szybciej sie kreci wentyl, sztuczna inteligencja z tym sobie b. dobrze radzi, doslownie ktoś mi rzuci flesza to po ~cwierc sek wiatrak zwieksza obroty :)do tylu ile potrzebuje, wiec nie martwcie sie temp. pozatym 10-15 stopni mniej w tej karcie to chyba nie robi roznicy w wydajnosci czy chociazby temperatury innych podzesppołów?

 

hm co do dotakowego chlodzenia to ja kupilem accelero s1 po to zeby miec "chlodniej w budzie z deczka" bo tam to jest upał ^^ i moze po to zebym mial to chlodzenie na przyszlosc? jeszcze pewnie przez spory czas takie accelero bedzie lepszym chlodzeniem w kartach niz w boxowych, zresta takie accelero zawsze mozna sprzedac xD,a i wiem ze 80stopni to norm. temp. ale po prostu przeraza mnie tak psychicznie ze ona moze dojsc nawet do 100stopni :E i wkurza mnie ze ona taka gorąca jest hm jak kiedys niechcacy mi jakis kabelek o nią zaczepi to przeciez po jakims czasie sie moze przepalic :E, jest taka gorąca ze jak dotykam ją palcem to 2sek i musze puścic ^

 

pozdro dla posiadaczy 48XX :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to chyba deczko przygłuchy jesteś ;)

Ja ustawiłem 35% najpierw na jednej, potem na dwóch kartach w CF i szum był wyraźnie słyszalny. Niestety, te 35% podczas grania zaskutkowało temperaturą powyżej 90oC (przy otwartej budzie), stąd zrezygnowałem z dalszej zabawy i pozostawiłem sterowanie wentylami sztucznej inteligencji ;)

 

Chyba raczej twoje zboczenie na punkcie absolutnej ciszy nie pozwala ci obiektywnie ocenić sytuacji. Podejrzewam, że byłbyś w stanie porównywać odgłos przelatującej muchy w cichym pokoju do dźwięku startującego boeinga na lotnisku.

Ja nie twierdzę, że chłodzenia nie słychać. Twierdzę jedynie, że poziom wydobywającego się hałasu przy 40% obrotów jest naprawdę bardzo mały (niewiele wyższy niż w przypadku domyślnych ustawień). No i temperatury znacznie lepsze. Oczywiście wszystko przy zamkniętej budzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zboczony na punkcie ciszy i zdaję sobie sprawę że próg akceptacji hałasu jest bardzo subiektywny. Ale nie pisz że wentyl ustawiony na 40% daje bardzo mały hałas bo to bzdura.

Uważam że zabawa z fanfixem ma niewielki sens. Naturalnie pewnie jest jakaś częśc userów którzy kompa uzywają tylko do gier (bo nic innego nie potrafią) i ale spora częśc userów używa swoich kompów takze do siedzenia godzinami na necie czy masowego ściągania filmów. I takim userom te stałe 40% obrotów będzie przeszkadzać, zwłaszcza w nocy te 40% obrotów będzie nie do zaakceptowania, bo pewnie większośc przy takim szumie nie uśnie.

No chyba że ktoś ma upośledzony zmysł słuchu bo np. przy codziennym myciu zapomina o uszach albo za często lata na "techniawki" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I takim userom te stałe 40% obrotów będzie przeszkadzać, zwłaszcza w nocy te 40% obrotów będzie nie do zaakceptowania, bo pewnie większośc przy takim szumie nie uśnie.

 

Ustawiaja 20% podczas pracy w Windowsie i po sprawie ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swojego radka 4870 ustawionego na 27%. Wtedy jego głośność stapia się z innymi wentylatorami. Nie wiem jak można go ustawiać na 35% :brow: , ja bym nie wytrzymał tego hałasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam , czemu jak edytuje profil to mam tylko to

 

<Profile>

<Caste name="Graphics">

<Groups />

<Adapter name="PCI_VEN_1002&DEV_9442&SUBSYS_05021002&REV_00_4&10AB1444&0&0008A">

<Aspect name="Overdrive3">

<Feature name="Enable3D">

<Property name="Enable3D" value="False" />

</Feature>

<Feature name="EnableLogon">

<Property name="EnableLogon" value="True" />

</Feature>

<Feature name="CoreClock">

<Property name="CoreClock" value="62500" />

</Feature>

<Feature name="MemoryClock">

<Property name="MemoryClock" value="99300" />

</Feature>

<Feature name="Temperature_Feature" />

<Feature name="AutoClockConfig" />

<Feature name="Accelerated3D" />

</Aspect>

</Adapter>

</Caste>

</Profile>

 

 

nie ma zadnego fanfixa .. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...