Skocz do zawartości
lycone

LTE - Orange, Play, Plus, Cyfrowy Polsat, T-Mobile - opinie, zapytania, problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że pojawia się sporo tematów o LTE. Z racji specyficznego działania tej technologi i dużego wpływu róznych czynników (odległość, pobliskie zabudowania itd.) ciężko porównać prędkości, ale zawsze da to jakiś obraz na obecną sytuację LTE w Polsce od dużych operatorów.

 

Zacznę pierwszy :)

 

Moja przygoda z LTE zaczęła się kilka dni temu. W maju 2014 postawili w Zabrzu nowy nadajnik z Orange, około 3km 600m od mojego domu w linii prostej. Korzystam na próbę z LTE Orange, póki co bez modemu i jako tymczasowy router służy mi Samsung Galaxy Tab S podłączony do laptopa.

 

Kilka ciekawych wniosków:

Szybkość połączenia:

3 na 4 kreski: DL 30 - 45 mb/s, UL: 10 - 16 mb/s w zależności od pory dnia (chyba to ma wpływ na takie wahania?). Możliwe, że na jakimś dobrym modemie uzyskał bym lepsze wyniki, ale nie mam tego jak sprawdzić.

Testowałem również LTE u dziewczyny, ale mimo iż również znajduje się około 3km od nadajnika, z tym, że w innym kierunku, to ledwo uzyskałem 1 kreskę zasięgu i połączenie było bardzo niestabilne, tak, że jak widać nie tylko odległość od nadajnika jest ważna.

 

Poniżej kilka wyników z Speedtest. Chodziłem z Tabletem po domu szukając najlepszego miejsca i wypadło na mój pokój przy oknie i przedpokój. Najsłabiej było w łazience i dużym pokoju. Pewnie jakbym decydował się na stałe kupić LTE to mocno rozważyłbym zakup zewnętrznej anteny, aby wyciągnąć maksimum z tego łącza.

Dwa pierwsze wyniki to łazienka, kolejne pięć to przedpokój, następne pięć to mój pokój, ale rożne miejsca takie jak podłoga (słabe wyniki), biurko i parapet przy oknie (dobre wyniki).

 

LTE_Wyniki.png

 

Lejek:

Wiele osób żali się na lejki, czyli obniżenie prędkości po pobraniu/wysłaniu jakieś ilości danych w "nielimitowanym" pakiecie LTE w Cyfrowym Polsacie/Plusie. U mnie póki co nic takiego nie nastało, a pobrałem ponad 100 GB danych. Zobaczymy co będzie dalej. (Jest jakiś sposób aby w Orange sprawdzić sumę zużytych danych, a nie pojedynczych połączeń?)

 

Lte.png

 

Podsumowanie:

Miejscowość: Zabrze (Śląsk)

Odległość od nadajnika: ~3km

Modem: Samsung Galaxy Tab S działający jako router

Prędkość: DL: 30 - 45 mb/s, UL: 10 - 16 mb/s

Lejek: Póki co brak - pobrane 125 GB

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, zupelnie nie wiedzialam gdzie zalozyc ten temat

czy korzystajac z ipli, trace pakiet danych? aktualnie jestem na limit + po przekroczeniu limitu, pytam bo z tego co widze, polsat jest polaczony z ipla, chcialam wykupic walke, ale tak sie zastanawiam czy nie poniose dodatkowych kosztow.

ani polsat ani ipla nie odpowiadaja na maile, a jak sie dzwoni to trzeba czekac "minimum 20 minut" za oplata oczywiscie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Play na kartę

2 nadajniki w odległości 1 km.

Miejscowość: Chojnice

Modem USB E3372 Hilink, wewnątrz budynku, bez anteny zewnętrznej: 4 kreski zasięgu na 5 możliwych (chyba 5).

 

Nie chodziłem jeszcze z modemem po całym domu. W tej chwili jestem zadowolony z działania (wcześniej korzystałem z modemu HSPA)

Między porankiem, a wieczorem jest dwukrotna róznica prędkości.

 

-jak ludzie śpią lub są w pracy (noc, do południa): DL do 45 Mbps, UL do 25 Mbps, ping 33 ms

-wieczór: DL do 26 Mbps (cześciej 22), UL do 15 Mbps, ping 40 ms

 

Post wyedytuję, jak będę mógł podać więcej informacji.

 

Edit: przy oknie od strony nadajnika: DL 40-60 Mbps

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Też potwierdzę, pytanie do BOK danego operatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się dopisze bo od 2 dni walcże z WiFi w domu, a ma to tyle wspólnegoz LTE PLAY, że na wymienionych w sygnaturce karcie PCIe od Asusa jak i an USB niezaleznie od tegoz jakim routerem się łączą (Asus RT-AC56U, TP-Linki i D-link z sygnaturki) transfer maks to 1.2MB/s przy pobieraniu plików. Podłączam kabel ethernet do PC i D-Linka z sygnaturki transfer miedzy 2.0MB/s do 3.5MB/s. Wszystko na serwerze pobierania plikow AMD do grafiki. Wniosek prosty wydałęm prawie 700 zl na sprzet wifi nie liczac routera Asusa i od 3 miesiecy panika, ze PLAY zwalnia internet, a okazalo się, że to nie ich wina.

 

Speedtesty różnie pdoają. Obecnie wyciągają tyle:

 

3894481362.png

 

Karta PCIe i USB narazie pójda na reklamacje do Saturna.

 

Dodam, że w dzien Play osiaga lepsze wyniki w PLAY i w nocy po północy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w takim LTE widac jakie znaczenie ma serwer, z którego pobierasz co kolwiek ;) Dla przykłądu pobieram sterowniki AMD garfika i transfer maks 1.5MB, odpalam ipla i pokazuje 22Mb/s ;)

 

Mój speedtest w sygnaturce ;)

 

To sie pochwal ile mas zpobranych danych czyli zuzyciem transferu, a nie speedtestem bo tu nie chodiz o bicie rekordów w tym watku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38,02GB. ("Pakiet standardowy" 20GB ma)

Edytowane przez larry.bigl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zapisek w Regulaminie Plusa podobnyu do tego z PLAY, że po 100GB moga wstawić lejka i robia to idnywidualnie i jednostkowo??

 

W tej chwili wieczorem gdy duzo ludzi siedzi na internecie też masz powyzej 50Mb/s download??Bo widze w sygnaturce, że ten wynik speedtesta masz z godzin porannych.

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest taki zapis, szczerze mówiąc leję na to bo i tak miesięcznie wykorzystuję do 70GB (np poprzedni cykl). Ważne że net nie zwalnia i chodzi dobrze. Nie mam tych problemów które ludzie opisują na forach ;)

PS tam jest 9:27PM a nie AM

Edytowane przez larry.bigl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to ja mam ping o polowe mniejszy :D

 

Słuchajcie czy w LTE operatorzy nie korzystają z jakiegoś QoS czy cos w tym stylu no bo strona wczytywana przy 111 Mb, a 22Mb wiadomo wczyta sie wolniej, a wydaje sie jakby caly czas wskakiwala szybko?? To samoz youtubem czy iplą nawet 32 Mb/s przed chwilką ipla na blu rayu pokazala, a speedtes maks 12Mb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez komentarza - LTE PLAY :E Dodam, że strony i youtube full HD laduje sie plynnie i z wyprzedzeniem.

 

Przechwytywanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na p2p mam praktycznie zawsze ponad 3 MB/s. Rekordy uzyskuje w godzinach późno wieczornych. Spokojnie ponad 4,5 - 5 MB/s :)

lte_f.png

 

Z Uploadem trochę gorzej. Waha się w okolicach 1 - 2 MB/s co i tak jest wynikiem 10 - 20 razy lepszym niż na mojej domowej Neostradzie 20/1 Mb/s. Do plusów LTE mogę zaliczyć jego stabilność. Neostrada od kilku tygodni wariuje i przy obciążeniu muszę resetować router. W LTE jeszcze mi się nic takiego nie przytrafiło, połączenie jest cały czas i to korzystając z tabletu jako routera :D

lte_fu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez komentarza - LTE PLAY :E Dodam, że strony i youtube full HD laduje sie plynnie i z wyprzedzeniem.

 

Przechwytywanie.jpg

Pusc ten sam getrightem i daj zeby w 4 czesciach sciagal albo innym akceleratorem pobierania wtedy wynik bedziesz mial podobny do speedtesta.

Tak LTE posiada QoS ale to co zobaczyles i pokazales jest zalezne od czegos innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pusc ten sam getrightem i daj zeby w 4 czesciach sciagal albo innym akceleratorem pobierania wtedy wynik bedziesz mial podobny do speedtesta.

Tak LTE posiada QoS ale to co zobaczyles i pokazales jest zalezne od czegos innego.

 

To może wyjasnij od czego jest zależne?? Jak działą ten QoS w LTE bo widze, że sie orientujesz :)

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up

 

W jakiej sieci masz LTE??

Pisałem w pierwszym poście, że Orange.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w pierwszym poście, że Orange.

 

Sorry za dopytywanie o siec ;)

 

Masz oddzielnie ten internet w Orange poza usługa telefoniczną czy z tej samej karty co dzwonisz?? ;)

 

Czy w LTE IP zmienia sie jak w neostradzie co 24 godziny?? ;)

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za dopytywanie o siec ;)

 

Masz oddzielnie ten internet w Orange poza usługa telefoniczną czy z tej samej karty co dzwonisz?? ;)

 

Czy w LTE IP zmienia sie jak w neostradzie co 24 godziny?? ;)

Miałem tak na początku, ale ze względu na to, że muszę być cały czas pod telefonem mogłem korzystać z LTE tylko w godzinach wieczornych i rano znowu przekładałem kartę sim do telefonu. Druga sprawa to gdy ktoś zadzwonił to rozłączało mi połączenie i musiałem zresetować tablet (wejść w Tryb Offline i po chwili w Online) aby zamiast 3G pokazało się znowu LTE. Teraz mam osobno internet i jest ok :) Urządziłem sobie w przedpokoju małą stację ściągająco wysyłającą.

 

Co do IP to nie sprawdzałem. Dla mnie nie ma to znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LTE nie jest do dzwonienia tylko do transmisji danych. Jak mam na LG G2 Mini LTE i dzwonie lub do mnie to mi odrazy przelacza sie w 3G i HSPA+. Jak skoncze rozmawiac po dluzszej chwili wraca na LTE. Tak jest w Orange. W Playu momentalnie wraca z 3G na LTE.

 

Ciekawe na co czeka T-Mobile z LTE bez limitu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Możliwe, że samo by wróciło, ale i tak po zakończeniu połączenia sam "przywracałem" LTE. Teraz mam osobno internet i płacę 19 zł/msc za nielimitowane LTE. Jak się skończy ta promocja 31 marca to prawdopodobnie zerwę umowę. Póki co pozostaje mi się cieszyć dodatkowym łączem w domu do p2p, dzięki, któremu nie obciążam sieci domowej i brat np. nie ma lagów na PS3/PS4 a rodzice mogą swobodnie przeglądać internet na tablecie po WiFi :)

 

Póki co pobrane ponad 200 GB i brak lejka (331 GB to zliczone wraz z poprzednią kartą SIM, wynik 213 GB jest liczony na obecnej nowej karcie przeznaczonej tylko do internetu):

LTE_transfer.jpg

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to po promocji zerwiesz umowe?? :E Ja tez mam poł roku 20 zl taniej w Play, ale nie moge po polroku zerwac umowy. Przeczytaj dokladnie co masz, żebyś sie w kare nie wkopał bo ci sie jeszcze słabo zrobi jak ci przyjdzie rachunek. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...