Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dudz1n

rodzaje pamieci i liczba kanalow

Rekomendowane odpowiedzi

Na oficjalnej stronie intela do mojego procesora znalazlem specyfikacje pamieci ale nie rozumiem tych dwoch pojec zawartych w temacie czyli rodzaje pamieci i liczba kanalow. Czy moze ktos wytlumaczyc co one oznaczaja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znajdziesz ogólne informacje o obecnie używanych i odchodzących pamięciach RAM : LINK.

 

Typ pamięci, to w skrócie specyfikacja zgodnie z którą musi zostać wykonana pamięć RAM, aby działać z danym procesorem.

W przypadku pamięci RAM (ogólnej), mamy w sumie pięć typów, które były stosowanie w XXI wieku :

SDR (do 2003), DDR (do 2007), DDR2 (do ~2010), DDR3 (od 2008), DDR4 (od 2014).

Pierwsze dwa są od dawna nie używane, a trzeci można znaleźć nawet w starych komputerach (zbudowanych do 10 lat wstecz).

Należy uważać przy kupnie, ponieważ różne typy pamięci nie są kompatybilne między sobą (każdy typ wymaga m.in. nieco innego kształtu slotu w płycie głównej)

 

Co się tyczy ilości kanałów... najprościej wyjaśnić to przez drogowe porównanie :

Każdy kanał to dwupasmowa droga na której poruszają się dane (samochody).

Większa ilość kanałów (tj. tryb pracy Dual- Triple- lub Quad-Channel), oznacza że odpowiednio dwie- trzy- lub cztery- takie drogi, są łączone ze sobą aby otrzymać "autostrady" o b. dużej przepustowości.

Duża przepustowość pomaga np. kiedy korzystamy np. z zintegrowanej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.W moim procesorze na stronie intela pisze "Rodzaje pamięci: DDR3-1333/1600" i to oznacza że tylko takie taktowanie pamięci zadziała ?

2.Czyli jeden kanał to jedna kość ram tak ? I jeżeli mam w procesorze liczbe kanałow = 2 to oznacza że moge mieć na płycie tylko 2 kości ram tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.Czyli jeden kanał to jedna kość ram tak ? I jeżeli mam w procesorze liczbe kanałow = 2 to oznacza że moge mieć na płycie tylko 2 kości ram tak ?

To nie jest tak.

Jeśli masz napisane że procesor obsługuje 2 kanały, to oznacza to że może obsłużyć pamięci DualChannel i nie ma to znaczenia w ilu kościach.

Dam Ci przykład mojej płyty głównej:

Moja płyta obsługuje pamięci 3-kanałowe czyli triple-channel. (ale również 2-kanałowe i 1-kanałowe)

Na płycie mam 6 złącz na pamięć (tzw. slotów). U mnie każdy z trzech kanałów na płycie ma 2 złącza (stąd jest ich 6)

I tak mam:

1 kanał - złącze 1a i 1b

2 kanał - złącze 2a i 2b

3 kanał - złacze 3a i 3b

 

Wkładając pamięci zaczyna siew tym wypadku od złącza "a"

Posiadając pamięci 3 kanałowe muszę posiadać ich 3 sztuki, po każdej na kanał. Czyli wkładam 3 kości w złącza 1a,2a,3a

Natomiast, jeśli mój procesor obsługiwał by tylko 2 kanały (tak jak Twój) to nie ma sensu kupować pamięci Trzy-kanałowej bo procesor i tak go nie obsłuży.

Dobrze jest jednak wykorzystać tę możliwość 2 kanałów i kupić pamięci dwukanałowe (dual channel)

Wtedy wkładam 1 kość w 1a a drugą w 2a, pamięci chodzą na 2 różnych kanałach.

Mógłbym mieć też 4 kości czyli 2 komplety 2kości każdy komplet z opcją Dual, włożyłbym wtedy pierwszy komplet w 1a i 2a a drugi komplet w 1b i 2b.

Czyli jak widzisz to ile kości możesz mieć na płycie nie zależy od procesora.

 

Znając życie posiadasz na płycie 4 złącza pamięci, czyli miejsce na 4 kości (podaj model płyty głównej)

Płyta najprawdopodobniej obsługuje (choć nie musi) pamięci Dual Channel. (podaj model płyty)

Czyli zakładając że posiadasz płytę z 4 złączami i obsługa dual to mógłbyś włożyć 2 komplety pamięci 2x2 kości dual channel, czyli łącznie 4 kości.

 

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...