Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

keel051

Backlight Bleeding - prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Kupiłem dzisiaj nowy monitor LG 24mp76hm, i niestety zawiodłem się. Chodzi o znane, walnięte podświetlenie na matrycach IPS, czyli bodajże Backlight Bleeding(?). Wcześniej miałem monitor na matrycy TN i być może kolory nie były jakieś mega, ale przynajmniej nie miałem cyrków z czernią. W dolnych rogach, a przede wszystkim w lewym, jest mocne (zdecydowanie za mocne) rozjaśnienie. Opróćz tego trochę mniejsze ale jednak jest z góry i lekkie w prawym dolnym rogu. Jeszcze zrozumiałbym jakby to było widoczne pod jakimś szczególnym kątem, ale niestety widać to zbyt mocno siedząc po prostu na wprost monitora. Nie jestem w stanie tego zakaceptować bo najzwyczajniej w świecie odbiera mi to przyjemność z grania i oglądania filmów. O ile jeszcze w jakichś grach, czy filmach gdzie czarnego nie jest zbyt dużo, jest to teoretycznie do przeżycia, natomiast tam gdzie tej czerni jest dużo jest to straszne. Z racji tego że kupowałem monitor przez internet, to zamierzam go odesłać, ale mam teraz problem co robić dalej, i tutaj proszę was o jakieś rady.

 

1. Sama jakość obrazu i kolory w IPS jak najbardziej mi odpowiadają, i gdyby nie ta poświata to monitor byłby ok. I teraz nie wiem czy jest sens próbować polować na ten sam albo podobny model z nadzieją że w końcu trafię na taki model w którym te dolegliwości matryc IPS nie będą tak uciążliwe?

 

2. Myślałem o zmianie monitora na polecaną tutaj IIYAMĘ z matrycą bodajże AMVA. Czy w tych matrycach poświata/srebrzenie jest zdecydowanie mniejsze? Dobra czerń zawsze spoko, chociaż martwi mnie to smużenie które niestety występuje w tych matrycach, a ja zapalonym gejmerem jestem. ;) Czy ktoś kto ma ten model mógły się wypowiedzieć?

 

3. Myślałem także żeby iść do sklepu w moim mieście i poprosić sprzedawcę o odpalenie monitora. Problem w tym że nie wiem czy tak się w ogóle da. W końcu sprzedawca musiałby otworzyć fabrycznie zamknięte pudełko. A jeśli nie zdecyduje się na zakup z powodu poświat, to gość zostaje z kilkoma otworzonymi pudełkami. W sumie nie wiem jak to działa bo bardzo rzadko kupuje coś w sklepach stacjonarnych.

 

 

Załączam zdjęcie jak to wygląda.

 

http://i.imgur.com/X1AUkey.jpg

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz czas na zwrot to zwróć jak nie pasuje. Niestety problemy z podświetleniem to częsta wada nie tylko IPSów obecnie. Właściwie to wszystkich monitorów podświetlonych krawędziowo ledami. Za lepszą jakość trzeba dużo kasy dać. Są też sklepy co robią selekcje monitora na życzenie klienta np. mastiff 200-250zł nie pamiętam ile i chyba tylko delle, eizo i nece. Z tego co czytałem nie ma zadnej normy na podświetlenie monitora niestety dlatego takie coś sprzedają.

Z monitorem to jest loteria ale zawsze masz czas na zwrot monitora jak kupujesz online te 10 dni na wypowiedzenie umowy i 14 na odesłanie ( wiem, że to przeszkadza bo mnie strasznie irytuje takie podświetlenie :D np. przy filmach czy grach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz czas na zwrot to zwróć jak nie pasuje. Niestety problemy z podświetleniem to częsta wada nie tylko IPSów obecnie. Właściwie to wszystkich monitorów podświetlonych krawędziowo ledami. Za lepszą jakość trzeba dużo kasy dać. Są też sklepy co robią selekcje monitora na życzenie klienta np. mastiff 200-250zł nie pamiętam ile i chyba tylko delle, eizo i nece. Z tego co czytałem nie ma zadnej normy na podświetlenie monitora niestety dlatego takie coś sprzedają.

Z monitorem to jest loteria ale zawsze masz czas na zwrot monitora jak kupujesz online te 10 dni na wypowiedzenie umowy i 14 na odesłanie ( wiem, że to przeszkadza bo mnie strasznie irytuje takie podświetlenie :D np. przy filmach czy grach)

 

Czy na moim miejscu próbówałbyś jeszcze kupić kilka modeli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno bym próbował wymienić ale to będzie trwało i raczej kosztowne. Szanse na lepszą sztukę też nie wiem jakie są. Nie interesują mnie monitory niżej niż eizo i nec dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja sobie kupiłem ostatnio NEC ea224wmi (też IPS od LG tam siedzi) i mam dokładnie to samo co Ty, nawet też lewy dolny róg najbardziej świeci. Także walcz może i ja się skuszę chociaż moje 10 dni już minęło, a w serwisie i tak nic nie zdziałam. Ogólnie jak dla mnie to jest odpad produkcyjny, który nigdy nie powinien trafić do klienta. Także wieszam psy na firmę NEC bo dałem z dobre 300zł więcej w stosunku do innych marek po to aby takiej akcji nie mieć. Ogólnie to firmy korzystają na tym, że tak jak mi się ludziom nie chce walczyć i dlatego takie złomu sprzedają. Ale za to napiszę mini recenzje jak tylko kalibrator dostanę w ręce. Obudowa w moim Necu też tragedia widać, że wtryskarka była źle ustawiona i się pasy na plastiku porobiły, lakier obudowy też nierówno położony. A monitor mam nowy nie żaden refub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja sobie kupiłem ostatnio NEC ea224wmi (też IPS od LG tam siedzi) i mam dokładnie to samo co Ty, nawet też lewy dolny róg najbardziej świeci. Także walcz może i ja się skuszę chociaż moje 10 dni już minęło, a w serwisie i tak nic nie zdziałam. Ogólnie jak dla mnie to jest odpad produkcyjny, który nigdy nie powinien trafić do klienta. Także wieszam psy na firmę NEC bo dałem z dobre 300zł więcej w stosunku do innych marek po to aby takiej akcji nie mieć. Ogólnie to firmy korzystają na tym, że tak jak mi się ludziom nie chce walczyć i dlatego takie złomu sprzedają. Ale za to napiszę mini recenzje jak tylko kalibrator dostanę w ręce. Obudowa w moim Necu też tragedia widać, że wtryskarka była źle ustawiona i się pasy na plastiku porobiły, lakier obudowy też nierówno położony. A monitor mam nowy nie żaden refub.

 

Dostałem dziś nowy monitor. Tym razem 23mp75hm. Niestety, jest to samo a nawet gorzej (zdjęcie na dole). Jestem w ogóle w szoku że takie coś trafia normalnie do sprzedaży. Poświata jest jeszcze chyba większa niż na 24mp76. Nie wiem czy zmiana producenta coś da. Jestem załamany bo chciałem mieć matrycę IPS ale chociaż żeby ta poświata była mniejsza. Czy to jest aż taka loteria? Dzięki bogu nie kupowałem osobiście w sklepie bo nie mógłbym nawet zwrócić monitora. Nie chce robić już problemów sklepom internetowym bo to przecież nie ich wina że producenci robią chłam. Więc pewnie kupię coś na AMVA, albo ewentualnie jeszcze sprawdzę IPS od innego producenta. Ehh, masakra. :(

 

http://i.imgur.com/N4sG01A.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie byłbym taki pewien, czy to jest backlight bleeding. Jak dla mnie wygląda to na srebrzenie.

2. Monitory na IPS, oprócz małej garstki wyjątków, srebrzą. I te za 600zł i te za 8000zł. To jest fizyczna cecha matrycy, a nie niedoskonałość procesu produkcji, czy czegoś tam.

3. Monitory na VA mniej srebrzą.

 

I teraz: chcecie monitora na IPS praktycznie bez srebrzenia (tj. z najmniejszym srebrzeniem jakie kiedykolwiek występowało w jakimkolwiek LCD w ogóle), przygotujcie się na koszta zakupu Eizo CX240. Chcecie srebrzenia zredukowanego do minimum, tj. niewidocznego w normalnych, nawet ciemnych warunkach (ale widocznego w totalnej ciemności), kupcie monitor ze specjalną warstwą przed ekranem, redukującą te srebrzenie.

Chcecie tańszego (od powyższych przykładów) monitora ze znacznie zredukowanym srebrzeniem? Kupcie monitor na VA.

Chcecie monitora kompletnie idealnego pod tym względem? Czekajcie na amoled.

 

EDIT:

Chcecie przestać widzieć srebrzenie, tanim kosztem? Zacznijcie używać IPS w oświetlonych warunkach. Siedzenie po ciemku przed kompem i tak jest szkodliwe dla wzroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość P_M_

EDIT:

Chcecie przestać widzieć srebrzenie, tanim kosztem? Zacznijcie używać IPS w oświetlonych warunkach. Siedzenie po ciemku przed kompem i tak jest szkodliwe dla wzroku.

Całkowicie się z tobą zgadzam.

Patrzenie po ciemku na czarny ekran zakrawa na patologię i kwalifikuje się do leczenia.

Do tego, jeśli już ktoś coś sprawdza, to niech sprawdza patrząc na wprost tak, jak się patrzy na ekran siedząc przed nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzenie po ciemku na czarny ekran zakrawa na patologię i kwalifikuje się do leczenia.

 

a filmy jak oglądasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie filmy ogląda siedząc tyłem do monitora.

I tak mój monitor ma wyraźnie pojaśniony lewy dolny (widać to w słoneczny dzień a nie tylko w środku nocy) i trochę słabiej prawy dolny róg patrząc idealnie na wprost w pionie i poziomie. Więc to raczej nie srebrzenie tylko wyciek światła albo połączenie obydwu tych wad.

Ja wam napiszę tak, do tej pory używałem CRT i plazm (nie licząc laptopów i telefonów) więc dla mnie to jest szok jak można takie coś sprzedawać. Taki ekran jak mój to się co najwyżej do bankomatów i innych parkomatów nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy rzadko mają bardzo dużą jasność kadru przez dłuższy czas, więc oczy nie dostają tak bardzo wycisku, jak w przypadku chyba ogólnie/średnio jaśniejszych obrazów "komputerowych".

Ale i tak oglądanie świecącego obrazu w całkowitej ciemności przez dłuższy czas nie jest zdrowe. Wprawdzie można podać przykład np. kina...ale w kinie raczej nie siedzimy 8-kilkanaście h/dzień, 7 dni w tygodniu, tak jak to bywa w przypadku komputera czy telewizora.

 

PS.Srebrzenie widać właśnie przy siedzeniu idealnie na wprost monitora. Dlatego, że do jego obserwacji wystarczy malutka zmiana kąta widzenia, a przecież siedząc idealnie przed monitorem nie siedzimy idealnie na wprost rogów jego ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PS.Srebrzenie widać właśnie przy siedzeniu idealnie na wprost monitora. Dlatego, że do jego obserwacji wystarczy malutka zmiana kąta widzenia, a przecież siedząc idealnie przed monitorem nie siedzimy idealnie na wprost rogów jego ekranu.

 

Ale czy wtedy nie powinny świecić wszystkie rogi a nie tylko jeden czy dwa. Patrząc idealnie na wprost mamy taki sam kąt do każdego rogu. Raczej jest to związane z tym, z których krawędzi ekranu jest podświetlanie.

 

Właściwie to czemu w matrycach zwykłych ekranów jest podświetlanie boczne, w laptopie to jeszcze rozumie (mniejsza grubość), ale ile ten producent zaoszczędzi na diodach które powinny być z tyłu za ekranem, przecież to jakieś grosze pewnie by były?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem swojego to chyba z 8 sztuk przejżałem żeby się dla mnie nadawał bo tak to podświetlenie kupa.

Najlepiej samemu w sklepie kupić i sprawdzić na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Ten typ tak ma, ale w życiu nie zamienił bym IPS na nic innego, bo przecież monitor nie słuzy do siedzenia przed nim w ciemnym pomieszczeniu i gapienia się w czarny ekran.

Mam piękne kolory i kąty na barwnych obrazach, ostry obraz w dynamicznych grach.

Wyprane kolory TN nawet przy przeglądaniu stron są dla mnie trudniejsze do zniesienia niż prześwietlenia na czerni w IPS.

Poza tym jak ktoś siedzi nosem w ekranie to taki jest efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wtedy nie powinny świecić wszystkie rogi a nie tylko jeden czy dwa. Patrząc idealnie na wprost mamy taki sam kąt do każdego rogu. Raczej jest to związane z tym, z których krawędzi ekranu jest podświetlanie.

 

Właściwie to czemu w matrycach zwykłych ekranów jest podświetlanie boczne, w laptopie to jeszcze rozumie (mniejsza grubość), ale ile ten producent zaoszczędzi na diodach które powinny być z tyłu za ekranem, przecież to jakieś grosze pewnie by były?

No właśnie nie zawsze tak jest, tj. wbrew logice nie mamy idealnie symetrycznych błyszczących rogów ekranu. A to dlatego, że mamy jakieś warstwy np. polaryzacyjne na ekranie, które "burzą" symetrię tej cechy matryc.

Osobiście mam 2 monitory ips: jeden z dodatkową warstwą eliminującą srebrzenie (w jego przypadku srebrzenie widać tylko w ciemności totalnej) i drugi "normalny" (czyli bez warstw zmieniających tę cechę). Obydwa nie mają symetrycznie srebrzących rogów.

Oczywiście, do tej cechy dochodzą: dewiacje koloru (jakieś plamy w innym odcieniu, widoczne na jednolitum tle) i nierównomierne podświetlenie (chociażby wspomniany backlight bleeding) - z tymi cechami da się walczyć - droższe monitory mają te cechy zminimalizowane praktycznie do wartości nie do odróżnienia ludzkim okiem.

 

Co do podświetlenia z boku: jest taniej. Podświetlenie to skomplikowana cecha, kto wie czy nie jedna z najdroższych części monitora. Do tego ludzie chcą monitorów "wydizajnowanych" - z malutką grubością. Monitory z dobrym podświetleniem, graficzne, są grube i ciężkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja naprawdę nie bardzo wiem jak do ciebie pisać, może zacznę ci rysować. Co ma to co ja napisałem do tych twoich pseudo-intelektualnych wysrywów i osobistych wycieczek. Nie potrafisz dyskutować idz do piaskownicy, zero argumentów jakieś pierdololo o znaniu się lepiej od emerytowanych generałów dorabiających jako eksperci, godzinie W i bieganiu z karbinem, uwielbiam takie głodne kawałki internetowych napinaczy, co to się napinają na forach jak to oni będą bronić kraju a wszyscy inni będą uciekać, a w rzeczywistości siedzą z obsraną zbroją w domku i czytają jak to już za chwilę padnie Ukraina i oni będą walczyć z Putinem. Ale jeżeli to ciebie jakoś pocieszy, to jeżeli faktycznie kiedyś wybuchnie ta wojna, to ja nie ucieknę bo przez wzgląd na nieszczęsny przydział mobilizacyny który od lat leży i czeka to by była dezercja, ale niestety raczej się nie spotkamy w okopach, bo będe miał w tym momencie ważniejsze zadania niż bieganie z karabinem po lini frontu, ale ty baw się dobrze. To się kolego sympatyczny nazywa projekcja
    • Jak chcesz to oddaj rządzącym swoje całe zarobki. Kolejny podatek i pieniądze do przepalenia. 
    • https://videocardz.com/driver/nvidia-geforce-game-ready-552-22
    • Ten plik , który zaimplementowałem w CRU dla swojego monitora zmniejsza maksymalną częstotliwość monitora z 240 na 230 Hz, a ja dodatkowo ustawiłem blokadę FPS w sterowniku Nvidii na 220 fpsów. I to o dziwo wyeliminowało całkowicie migotanie w moim monitorze przy włączonym G-SYNC.
    • @Badalaman przez przegraną rozumiemy z pewnością: - warunki pokojowe na bardzo złych zasadach np oddanie większej ilości ziem - przegrana militarna i zajęcie przez rosję całej Ukrainy Okupacja i walka partyzancka to już zupełnie co innego... Na tej zasadzie to Polacy nigdy nie przegrali bo robili powstania w czasie zaborów, a w czasie PRL była Solidarność... Ale to już kwestia semantyki...
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...