Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zawisztheblack

Wybór kontrolera obrotów + wentylatory 120mm LED

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od dłuższego czasu przymierzam się do kupna panelu sterującego dla wentylatorów, przeczytałem sporo recenzji, ale mimo wszystko pewne wątpliwości pozostały, więc stwierdziłem, że zwrócę się o pomoc do zaawansowanych użytkowników, którzy mieli styczność z wybranymi przez mnie urządzeniami. Budżet, w sumie nieograniczony, ale wolałbym wydać jak najmniej otrzymując zarazem jak najwięcej.

 

Wymagania wobec kontrolera:

 

1) Solidne wykonanie, żeby nie padł po pół roku użytkowania

2) Najlepiej 6 kanałów i przynajmniej 1 A na kanał

3) Możliwość wyświetlania napięć

4) Mile widziane sondy termiczne w oplocie, ewentualnie czarnej izolacji, żeby nie rzucały się w oczy w obudowie

 

Moi kandydaci to:

 

Alpenföhn Alpine Touch - chyba najtańszy kontroler z ekranem dotykowym, można go wyrwać już od 110 zł. Problemem w jego przypadku jest jednak moc, niby 15 wat na kanał to sporo jednak już przy obciążeniu 0.8 A napięcie spada do 10 V, a temperatura kondensatorów dobija do 90 stopni, co uznałbym za kiepski wynik. Dodatkowo ekran jest przeciętnej jakości, szczególnie rzucają się w oczy czarne kwadraty. Także plastikowa obudowa nie przekonuje mnie, co do wytrzymałości.

 

Phobya Touch 6 - w tym przypadku zacznę od kilku screenów:

 

f9jrrl.jpg

 

Phobya-Touch-6-21.jpg

 

Na jednym zdjęciu widoczna jest Phobya Touch 6, a na drugim Alpenföhn Alpine Touch, kto zgadnie który jest który? :P.

 

Na dokładkę zdjęcia przodu panelu:

 

15zrtyd.jpg

 

Phobya-Touch-6-27.jpg

 

Jak widać konstrukcje mają identyczną budowę i wykorzystują te same części. Różnica jest taka, że Phobya kosztuje +60 zł, w zamian za to dostajemy 30 W na kanał zamiast 15 i kable w czarnym oplocie. Nigdzie nie znalazłem jednak testów pokazujących realną moc jaką może dostarczyć ten kontroler, ani temperatur do jakich potrafi się zagrzać, a biorąc pod uwagę identyczną konstrukcje względem Alpenfohna jestem sceptycznie nastawiony. Reszta minusów taka jak w przypadku Alpenfohn - średniej, jakości ekran, kiepska obudowa.

 

Gelid SpeedTouch 6

 

Czy ta ramka coś wam przypomina? :P

 

2ngvsxd.jpg

 

Na szczęście na tym podobieństwa się kończą. Panel kosztuje około 150 zł i oferuje całkiem dużo - sporą realną moc na kanał (1 A i napięcie powyżej 11 V, lub 1.5 A i napięcie 10.6 V), sporą funkcjonalność, solidne wykonanie, ekran lepszy o klasę od wcześniejszych. Kontroler nie wyświetla jednak napięcia, na czym mi zależy, ponadto nie podoba mi się sposób prezentacji informacji. Początkowo chciałem, aby widoczne były obroty wszystkich podpiętych wentylatorów, jednak przy 6 sztukach wymaganie to spełnia tylko Lamptron FC5V3, który jest trochę za drogi. Stwierdziłem, więc, że wolę nie widzieć obrotów w ogóle i takie założenie spełnia Alpenfohn i Phobya. Gelid zawsze pokazuje obroty, chyba, że wyłączymy panel.

 

Lamptron FC Touch

 

Najdroższy zawodnik kosztujący 240 zł, swoją drogą rozkład elementów na ekranie bardzo podobny do Phobi i Alpenfohna:

 

MG_150711.jpg

 

Ekran jednak wyraźnie lepszy od konkurencji. Solidne wykonanie całości i dobre japońskie kondensatory Rubycon, realna obciążalność na poziomie 2 A na kanał, niskie temperatury (45 stopni) nawet przy maksymalnym obciążeniu. Funkcjonalność identyczna jak wcześniejsze konkurencje, ale wykonanie na sporo wyższym poziomie. Minusy? Cena oraz ... kable sond termicznych. Kto do jasnej anielki wpadł na pomysł białego koloru izolacji?

 

Zastanawiałem się jeszcze nad Lamptronem FC5 V2, jednak stwierdziłem, że postawię na panele dotykowe. Bitfenix Recon także wchodził w grę, jednak ma zbyt niską moc na kanał (realnie raptem 0.4 A).

 

Miał ktoś do czynienia z tymi kontrolerami? Jest jeszcze coś godnego polecenia? Osobiście zastanawiam się pomiędzy Phobyą, a Lamptronem, jednak nie wiem, czy warto dorzucać te 70 zł, aby otrzymać w zasadzie tą samą funkcjonalność.

 

Drugie pytanie, od dłuższego czasu wybieram wentylatory - śmigła 120mm z niebieskimi LEDami - 2 na Cooler, 2 do budy, przynajmniej 1500 RPM, mają wiać bardziej niż astmatyk dmuchający przez słomkę, nie muszą być ciche. Po długich poszukiwaniach wyłoniłem 3 kandydatów: Lepa Bol.Quiet, Gelid Wing 12 PL Blue i Corsair SP 120, jednak w przypadku tych ostatnich sporo osób ma problemy ze sterowaniem przy pomocy panelu. Wystepuje też spory rozrzut odnosnie jakości wykonania, więc ta konstrukcja raczej odpada. Nigdzie nie znalazłem żadnego porównania Lepy i Gelida, co sądzicie o tych wentylatorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem phobye i w sumie mam mieszane uczucia. Przy obciążeniu kanału 18w/1.8a(pompka lc) maks napięcie wynosiło ok 9v. Po ok 2 miesiącach padł kanał pod którym była podpięta pompka a w krótkim czasie później padły jeszcze 2 kanały. Drugi kontroler z wymiany gwarancyjnej od razu sprzedałem. Po za tym ekran całkiem dobry, z dobrą czułością. Tu nie miałem zastrzeżeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś tam w konstrukcji Phobyi pozmieniali względem Alpenfohna, bo ten ostatni potrafił dać maksymalnie 1 A przy napięciu 9,6 V. Tak czy siak 18 W i napięcie 9 V to kiepski wynik, biorąc pod uwagę, że to raptem połowa maksymalnego deklarowanego obciążenia na kanał. Ktoś miał styczność z którymś z paneli? Prosiłbym o pomoc.

 

Ewentualnie może ktoś wypowiedzieć się odnośnie wspomnianych wentylatorów lub jakiejś alternatywy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...