Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Fresquitos

i7 4790K + Corsair H105

Rekomendowane odpowiedzi

4790K + Corasir H105

 

c93c1a57eae094c7med.png

 

 

Witam wszystkich forumowiczów, proszę o wyrozumiałość gdyż jest to moja pierwsza recenzja opublikowana w Internecie i mogłem coś nieświadomie spaprać.

 

 

 

Inspiracją do napisania tej recenzji było to że przez długi czas nie mogłem się zdecydować na chłodzenie do mojego procesora, a o wyborze chłodzenia

decydowały 3 najważniejsze czynniki i wszystkie musiały być spełnione:

 

1. Chłodzenie które nie zasłania żadnego ze slotów RAM

2. Chłodzenie które umożliwi wysokie podkręcenie procesora a zarazem na stockowych ustawieniach w stresie będzie chłodne

(nie to co box osiągający ponad 100oC)

3. Chłodzenie które zapewni ciszę i nie będzie szumiało

 

 

Przerobiłem wszystkie fora, wszystkie testy i zawsze było albo zbyt gorąco albo zasłoni ram, no cóż szukałem dalej oraz napisałem temat o wyborze chłodzenia

na naszym forum, gdzie jeden z użytkowników zaproponował mi h100i, myślę sobie- to może być to, dalej szukałem testów akurat z tym chłodzeniem i wyniki były

zadowalające, ale po zebraniu większej ilości informacji postanowiłem wybrać h105, w testach zawsze kilka oczek lepiej się spisywał a i

cena w tym czasie była o 15zł niższa od h100i.

 

 

 

f1bc4b93f09b7b1bmed.jpg

 

 

 

Montaż banalnie prosty, plastikowy stelaż na backstage płyty głównej regulujemy do lga1150, wpychamy w dziurki, przykręcić przedłużki, blok wodny ma już

nałożony pierścień który będziemy dokręcać, tak samo pasta jest już nałożona, nakrętkami mocujemy przedłużki z blokiem wodnym, lekko dociągnąć śrubokrętem i gotowe!

 

 

 

Trudniej było z umieszczeniem chłodnicy gdyż z moim konfigiem wentylatory dodane z chłodnicą nie mieściły się nad ramem i musiałem rant jednego wentylatora upiłować

o ok 3mm, tak że łopatka ma 2mm nad ramem, w przyszłości planuję zmianę na niższy profil żeby to nie było w takim ścisku.

 

 

438f620121b25f5fmed.jpg

Tak to wygląda bez wentylatorów

 

 

82d4fd6d2277b40dmed.jpg

A teraz już z wentylatorami, prawy wentylator widać z bliska przy ramie miejsce piłowania

 

 

5af5159694c88e93med.jpg

 

 

 

 

Na górę obudowy wsadziłem dołączone do obudowy SPC case fan no name , fajnie się spisują, są w miarę ciche na pełnych obrotach.

 

c9709b07ae391ce2med.jpg

(ZDJĘCIE POGLĄDOWE: na zdjęciu jeszcze corsairy, ale obecnie są tam spc skierowane na wyciąganie w górę)

 

 

Chłodnica nie jest centralnie po środku górnej obudowy, tylko jakieś 4-5cm od lewej strony, gdyż przeszkadzają klipsy ramu, zasilanie płyty głównej

ATX 12v 8P, i chłodzenie sekcji zasilania.

 

 

 

 

 

 

Co do ‘bajerów’, możemy sobie zmienić ten srebrny okrąg na bloku wodnym na niebieski lub czerwony, dostajemy w zestawie 2 dodatkowe ‘kołpaki’, mi się

tego nie chciało zmieniać, ale jak ktoś ma wszystko czerwone albo niebieskie to droga otwarta.

01570fd63f9fe867med.png

 

 

 

Również logo Corasir’a na bloku jest podświetlane, ale nie jak w H100i na wybrany przez użytkownika kolor tylko na biało-niebiesko.

9a817ba103801a89med.jpg

 

 

 

 

Testy:

Mój sprzęt:

CPU: i7 4790K 4.0GHz

COOLER: Corsair H105

MOBO: GA-Z97X- Gaming 5

RAM: G.Skill TridentX 2x4GB 2400MHz (wysokie grzebienie!)

PSU: Corsair RM 650W

Obudowa: SPC Gladius X60PB

SSD: Crucial M550 256GB

 

 

 

 

 

Przejdźmy do testów, testy przeprowadziłem w trzech ustawieniach procesora:

1. 4.0GHz + turbo, V auto

2. 4.5GHz, 1.2V

3. 4.8GHz, 1,325V

 

 

 

Testy zostały przeprowadzone w programie OCCT, AVX oraz LINPACK (20min), oraz podczas 15 minutowej gry w Farming Simulator 15 na ustawieniach Very High

(zintegrowana grafika) średnia wyniku z całego przebiegu gry.

 

Na każdym taktowaniu przeprowadziłem te same testy z tymi samymi ustawieniami wentylatorów.

 

Wentylatory podłączone są pod regulator obrotów z obodowy Gladius x60

 

 

Używam w wykresach określeń z regulatora obrotów, który ma zakres LOW-OFF-HIGH

Low to około 800 RPM

Off wiadomo

High pełna moc

 

 

 

Pod chłodnicą mam 2 Corsairy, dołączone do zestawu, HIGH 2500RPM, LOW ok 800RPM

Nad chłodnicą mam 2 SPC ściągnięte z przodu obodowy Gladius x60, HIGH ok 1600RPM, LOW ok 800RPM

Na przykład określenie HIGH LOW: to SPC górne HIGH, Corsairy dolne LOW

LOW LOW: to SPC górne LOW, Corsair dolne LOW

I tak dalej, zawsze pierwsze określenie jest do górnych wentylatorów SPC a drugie do dolnych Corsair.

 

 

 

 

 

 

Hałas

Profesjonalnych mierników nie mam, ale poglądowo dam przykład aplikacją na smartfona „Sound Meter (ver 1.6)”

 

85e8321cc4fb206d.png

(Zmierzony hałas na wykresach jest podany w decybelach)

Ogólnie przy normalnej pracy, przeglądaniu internetu oglądaniu filmów ustawione mam LOW OFF i jest cisza i spokój i zimny PC.

 

 

 

 

 

4.0GHz + TURBO, AUTO V

 

Napięcie przy stresie w tym trybie ustawia się na około 1,21V i ustawia procesor w tryb turbo, czyli mamy do dyspozycji 4,4GHz

 

f9c4fd7dac0ea299.png

(na wykresach przedstawione są średnie temperatury wszystkich rdzeni)

 

 

 

 

4.5GHz, 1.2V

 

Instrukcje AVX podbijają napięcie do 1.21V, czyli mamy takie samo napięcie jak w przypadku 4.0GHz+TURBO

 

17fa118604bf040b.png

(na wykresach przedstawione są średnie temperatury wszystkich rdzeni)

 

 

 

4.8GHz, 1.325V

 

Instrukcje AVX podbijają napięcie do 1.34V.

 

2d9698e4b95c59d8.png

(na wykresach przedstawione są średnie temperatury wszystkich rdzeni)

 

 

 

 

 

Podsumowanie.

 

Jeśli komuś zależy na slotach pamięci RAM, ogólnie miejscem w obudowie oraz chce efektywnie podkręcić swój procesor to moim zdaniem jest to jedno

z ciekawszych rozwiązań a zarazem z wypośrodkowaną ceną co do schładzania.

Corasir H105 jest droższy od najdroższych chłodzeń powietrznych, np. Noctua NH-D15 (niecałe 400zł) ale tańszy od chłodzenia wodnego które będziemy

chcieli sami zbudować, więc jeśli komuś zależy na wydajności to moim zdaniem jest to jeden z lepszych wyborów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam H110 i jestem mega zadowolony. W grach temperatura procka nie przekracza 50 stopni. W idle jest w granicach 19-24 (jest trochę rozbieżność na rdzeniach ale to wina procka).

Odradzali mi to chłodzenie a tutaj jednak zaskoczenie na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy to h105 nie ma zle zamontowanych wentyli, wydaje mi sie czy te na chłodnicy i nad chłodnice są skierowane strumieniem do siebie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z wentylami na górze jest stare, tak tylko poglądowo wrzuciłem, obecnie są tam SPC, które ciągną w górę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obarz się ale chce zobaczyć na SC te 1.325V i 4,8GHz z AVX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90 stopni to dla mnie wartość graniczna w OCCT i parę razy wywalił się z przekroczenia 90 ale kilka razy udało mi się przejść w takich temperaturach test, także akurat to jest lekko naciągane, gdyż kilka razy musiałem puszczać test, przy tym napięciu, oc do 4.8GHz plus avx, recenzowany h105 już lekko wymięka.

Ciekawe czy udało by mi się dojść do 5GHz, ale testując wyłącznie linpackiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi tu się nic nie zgadza nawet 4.5GHz. Tak jakby AVX się nie załączał, albo zle temperature odczytujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Rdr 2 nie jest dobrą grą do sprawdzania stabilnośći oc .
    • Cześć, Aktualnie posiadam Optix MAG272C MSI. Niby ma naprawdę dosyć dobre ustawienia jak 165HZ, 1ms, HDR, natomiast bardzo męczą mi się przy nim oczy. Nie mogę wytrzymywać w pracy jako programista. Ekran jest tak jakby trochę nie wyraźny dla mnie, jakby cień. Naprawdę tragedia. Zależy mi głównie na tym, żeby oczy męczyły mi się jak najmniej, aby obraz był po prostu jakościowy do pracy biurowej/dla programisty. Opcjonalną cechą jest kompatybilność z Macbookiem (na razie mam zwykłego paviliona na linuxie). Na razie znalazłem takie, które mogłyby się sprawdzić. Inne cechy: 1444p minimum, 27 cali, prosty nie zakrzywiony, w moim przypadku odbieram zakrzywienie jako dużo gorszą jakość i droższą opcje. Nie wiem czy lepiej patrzeć w 32 cale czy w 27, żeby wzrok się mnie męczył.   https://www.x-kom.pl/p/1160222-monitor-led-27-dell-g2724d.html#Specyfikacja https://iiyama-sklep.pl/1149-monitory-gamingowe-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-red-eagle-gcb3480wqsu-b1-34-zagiete-va-led-180hz-04ms-2xhdmi-2xdisplayport-hub-usb-freesync--4948570122257.html INNE: https://www.x-kom.pl/p/1168419-monitor-led-27-lg-ultragear-27gr93u-b.html?utm_source=forum&utm_medium=pclab-dl&utm_campaign=Q1 https://www.x-kom.pl/p/1160222-monitor-led-27-dell-g2724d.html?utm_source=forum&utm_medium=pclab-dl&utm_campaign=Q1 1. https://www.amazon.com/ASUS-1080P-Gaming-Monitor-VG246H/dp/B071KHHDNK?linkCode=sl1&tag=suzlyfee-20&linkId=ea51b393324ca79167d5322a38606c89&language=en_US&ref_=as_li_ss_tl&th=1 2. Dell SE3223Q -https://www.amazon.com/Dell-SE3223Q-31-5-inch-Monitor-Gray/dp/B0B2GRMGFL?&linkCode=sl1&tag=suzlyfee-20&linkId=09491e0d74e512c4fa21d9984e748fb4&language=en_US&ref_=as_li_ss_tl  
    • Thermalright Peerless Assassin za 184zł z amazona, ciężko znaleźć coś lepszego "taniego"
    • Jest pełno info, że GTA V nie lubi szybkich maszyn, w tym też dużo filmików na yt "jak sobie z tym poradzić". Niestety, większość filmików dotyczy sytuacji, gdy stuttery pojawiają się regularnie w odstępach kilkusekundowych, a u mnie sytuacja wygląda tak, że gra zacina się raz na kilka/kilkanaście minut na około 1-3 s, co mocno wkurza. Tym bardziej, że na serwerach RP zwykle przy tym stutterze po prostu gra wywala się. I: tak, stuttery są zarówno w online, jak i offline.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...