Forum PCLab.pl: Wyciszenie chłodzenia Intel BOX - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Wyciszenie chłodzenia Intel BOX radiator Intel Box + wentylator Arctic F8 PWM

#1 Użytkownik jest niedostępny   Paw79 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 09 Grudzień 2014 - 22:57

Witam.
Nie będzie to właściwie recenzja, ale raczej szybki opis budżetowego rozwiązania jakie zastosowałem by wyciszyć Intelowski BOX.
Szukałem wcześniej opisów i zdjęć podobnych rozwiązań w sieci, ale nie znalazłem- więc teraz sam zamieszczam.
UWAGA- rozwiązanie to wymaga częściowego zniszczenia fabrycznego chłodzenia, więc jeżeli ktoś zechce je zastosować, to robi to na własną odpowiedzialność :) .

Zestaw testowy:
CPU: Intel Celeron G530
MOBO: Gigabyte GA-H61m-S1
RAM: 4GB Adata 1333Mhz CL9 @ 1066Mhz CL7
GPU: Intel HD Graphics 1000Mhz @ 1200Mhz
HDD: Seagate 160GB
PSU: Fortron FSP350-60HHN (85)
Obudowa: Cooler Master Elite 110
Chłodzenie: radiator Intel i7 BOX + wentylator Arctic F8 PWM
Pasta: Arctic Cooling MX-2
(UWAGA 2- dla zainteresowanych: płyta matx o długości 22.6cm wchodzi do obudowy Cooler Master Elite 110 (oficjalnie przeznaczonej wyłącznie pod płyty ITX) na absolutny styk, tzn. z problemami i żeby właściwie zeszła się z zaślepką trzeba "dokręcać pozycję" śrubami mocującymi płytę do obudowy- przy czym należy liczyć się z delikatnym ugięciem rogu płyty który znajdzie się w narożniku obudowy).

Niedawno zbudowałem drugi komputer w oparciu o w/w podzespoły, gdzie nie ma możliwości zastosowania chłodzenia wyższego niż 76 mm.
Owszem, mogłem kupić niereferencyjne chłodzenie "low-profile" typu Scythe Big Shuriken, ale po pierwsze- nie jest to najtańsze rozwiązanie, po drugie- fabryczny radiator Intela na tak oszczędnym procesorze jakim jest Celeron G530 z odprowadzaniem ciepła radzi sobie bardzo dobrze (przy czym de facto nie jest to fabryczne chłodzenie od Celerona G530, tylko zakupione wcześniej do innego zestawu BOX-owe chłodzenie od Intel i7- różnice to miedziany rdzeń i rozdwojone końcówki żeberek chłodzenia).

Problem stanowi jedynie fabryczny wentylator, a dokładniej hałas generowany przez niego w stanie spoczynku.
Główną przyczyną hałasu, obok nienajlepszych łożysk stosowanych w wentylatorach Intela, jest brak możliwości ustawienia prędkości obrotowej niższej niż ~1000 rpm.
Postanowiłem więc wymienić sam wentylator, bez wymiany BOX-owego radiatora.

W tym celu zakupiłem wentylator Arctic F8 PWM- koszt 14 zł.

Fabryczny wentylator Intela odciąłem od reszty chłodzenia przecinakiem do kabli w miejscach zaznaczonych czerwonymi liniami:

Dodaj obrazek

Odcięty wentylator Intela:

Dodaj obrazek

Przy pomocy pozostałych "kikutów" wystających na górze chłodzenia, zwiniętej dwukrotnie gumki-recepturki i wąskiej taśmy klejącej zamontowałem wentylator Arctic F8 PWM na BOX-owym radiatorze:

Dodaj obrazek Dodaj obrazek

Dodaj obrazek Dodaj obrazek

Wygląd nie jest najmocniejszą stroną takiego rozwiązania, ale w obudowach bez okna nie ma to większego znaczenia.
Najważniejsze że się mieści i z niczym nie koliduje.

Żeby odczytać prędkość obrotową nowego wentylatora, oprócz wpięcia wtyczki 4-pin do CPU-FAN na płycie, musiałem podpiąć wtyczkę 3-pin do SYS-FAN (obie wtyczki są standardowo razem z Arctic-iem).
Przy podpięciu tylko 4-pin kontrola obrotów PWM działa, ale nie ma jak tego zmierzyć (BIOS płyty i "Speedfan" pokazują 0 rpm- obojętnie jak szybko kręci się wentylator).
BOX-owy wentylator Intela dawał odczyty z samej wtyczki 4-pin, nie wiem dlaczego Arctic wymaga do tego dodatkowego połącznia.

Producent wentylatora Arctic F8 PWM deklaruje jego minimalne obroty na 850rpm.
Jednak wg odczytów ze "Speedfan" wartość ta jest znacznie mniejsza, o czym poniżej.

Za pomocą programu "Easy Tune 6" ustawiłem profil: do 45C - 10% PWM, powyżej 65C - 100% PWM.

Przy tych ustawieniach w spoczynku wentylator kręci się z prędkością ~520 rpm i jest bezgłośny.
Temperatura procesora wynosi 42C i jest identyczna jak przy oryginalnym wentylatorze Intela 1060 rpm.

Po 5 minutach testu OCCT Linpack temperatura procesora wyniosła 57C (oryginalny wentylator Intel- nie pamiętam dokładnie, ale na pewno ~60C), a obroty ~900rpm, czyli dalej Arctica nie słychać, bo jest zagłuszany przez 120mm wentylator obudowy :) .

Jeżeli porównać hałas generowany przez F8 PWM i BOX Intela przy podobnych obrotach, to także tutaj znacząco lepiej sprawuje się produkt firmy Arctic.

Podsumowując- bardzo niskim kosztem udało mi się uzyskać ciszę, nie tylko bez utraty wydajności chłodzenia, ale nawet z niewielkim jej zyskiem.
Pewne ryzyko całej operacji wiąże się jedynie z koniecznością częściowego zniszczenia oryginalnego chłodzenia (chociaż nawet jeżeli coś nie wyjdzie, to zawsze można z powrotem podkleić wentylator Intela).

Ten post był edytowany przez Paw79 dnia: 20 Styczeń 2015 - 00:13

#2 Użytkownik jest niedostępny   kebab84 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Styczeń 2017 - 09:49

Trochę to kiepsko wykonane :) ale liczy się efekt :) Też będę robił takie coś ... :)

#3 Użytkownik jest niedostępny   bartosz302 

• PipPipPipPipPip

Napisany 26 Styczeń 2017 - 10:17

Zobacz postPaw79, o 09 Grudzień 2014 - 22:57, napisał(a):

BOX-owy wentylator Intela dawał odczyty z samej wtyczki 4-pin, nie wiem dlaczego Arctic wymaga do tego dodatkowego połącznia.

to wentyl z funkcją pst, czyli możliwością łączenia wentyli ze sobą na jednym złączu płyty - a że przy tym odczyt obrotów może być tylko z jednego źródła, arctic przewód od rpm umieszcza na oddzielnej wtyczce... wystarczy przejrzeć załączoną instrukcję obsługi

Strona 1 z 1