Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Assassin

MSI GeForce GTX 970 4GD5 OC

Rekomendowane odpowiedzi

msi.jpg

 

Wstęp

 

W sieci bardzo trudno jest znaleźć recenzje GTX-a 970 wyposażonego w turbinę (blower), dlatego zmobilizowałem się do napisania tej mini-recenzji. Generalnie blowery cieszą się złą sławą z uwagi na takie konstrukcje, jak referencyjny GTX 480 czy referencyjny R9 290X, o których mówi się, że powodowały krwawienie z uszu ;). Wg mnie jednak blowery mają sporo zalet (wyrzucanie gorącego powietrza poza obudowę, lepsza praca w trybie multi-GPU przy małych odległościach między kartami), a projektując referencyjne chłodzenie dla Titana i serii GTX 780 Nvidia udowodniła, że chłodzenie turbinowe może być wydajne i ciche.

 

Niestety, żaden z dużych producentów kart graficznych nie zdecydował się na wyprodukowanie GTX-a 970 opartego na referencyjnej konstrukcji Nvidii. Istniejące modele egzotycznych producentów są słabo dostępne w Europie, przy raczej zaporowych cenach:

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-205-OK

http://www.caseking.de/shop/catalog/Caseking-GeForce-GTX-970-Whisper-Silent-Edition-4096-MB-GDDR5::30071.html

W tym miejscu ważna uwaga: referenty wyglądają tak jak w linkach powyżej. Popularne budżetowe modele ze skróconym PCB i blowerem zamontowanym na plastikowym przedłużeniu to nie są referenty, ale radosna twórczość producentów kart.

 

Znalazło się jednak światełko w tunelu. MSI wypuściło na rynek w dużych ilościach model GTX 970 4GD5 OC, który jest budżetową wersją referenta, różniącą się od niego przede wszystkim wizualnie. Próżno w nim szukać podświetlanych napisów, backplate'a czy metalowej obudowy z szybką, ale funkcjonalnie prawie nie różni się od konstrukcji referencyjnej. Taką samą "budżetową" odmianę referenta Nvidia udostępniła już w poprzedniej generacji kart i niektórzy producenci z tego skorzystali, np. KFA2:

http://www.kfa2.com/GTX780ti.shtml

 

Karta prezentuje się tak:

WP_20141212_002.jpg

 

Zdjęcie płytki PCB zapożyczone z serwisu coolingconfigurator.com:

MSI-GTX-970-4GD5-OC-GeForce-GTX-970-4GB-GDDR5.jpg

 

Dla porównania - GTX 980:

gtx980_pcb_37332.jpg

 

Jak widać płytka jest referencyjna, przy czym w stosunku do GTX-a 980 rożni się brązowym kolorem i brakiem paru mosfetów w sekcji zasilania.

 

"Bebechy" coolera nie różnią się istotnie od referenta, czyli słynnego NVTTM:

 

MSI GTX 970 4GD5 OC

WP_20141212_007.jpg

GTX 980

NVIDIA_GeForce_GTX_980_FrontNoShroudCrop.jpg

 

Niestety, przednia zaślepka jest maksymalnie standardowa, co może nieco ograniczać wyrzucanie gorącego powietrza na zewnątrz:

 

MSI GTX 970 4GD5 OC

WP_20141212_004.jpg

GTX 980

nvidia-gtx980-displayportt.jpg

 

Prawdopodobnie kupię EVGA High Flow Bracket gdy pojawi się w sprzedaży wersja dla GTX 9xx i może wtedy zrobię dodatkowe porównanie temperatur.

 

Testy

 

OK, koniec przynudzania, przechodzimy doi konkretów :)

 

Specyfikacja moich dwóch egzemplarzy karty:

gv2.png2kw.png

 

Karty przyszły w pudełku utrzymanym w biało-niebieskich barwach - standard w przypadku nowych kart MSI nienależących do serii Gaming. Trochę zaskoczyło mnie spartańskie wyposażenie, tj. brak przejściówek do zasilania. Sprawdziłem ASIC kart i wyniki są, delikatnie mówiąc, rozczarowujące: 61,4% i 62,0%. Wygląda na to, że MSI selekcjonuje układy i te teoretycznie lepsze trafiają do serii Gaming.

 

Co mnie szczególnie ucieszyło, karta jest bardzo cicha. Zachowuje się dokładnie tak jak każdy cooler NVTTM, czyli w spoczynku obroty schodzą do 26% (niecałe 1200 rpm) i wówczas karta jest praktycznie niesłyszalna. Pół godziny wygrzewania w teście Unigine Valley rozgrzało kartę do 79 st. C przy obrotach turbiny ustawionych na 49% (tryb auto). Na takich ustawieniach karta jest zdecydowanie słyszalna, ale nie mogę powiedzieć, że głośna. Jest to szum z gatunku tych mało wnerwiających ;)

 

Co jednak najważniejsze, oba moje egzemplarze wcale nie piszczą! Po cichu liczyłem na to, że referencyjne PCB pozbawione jest tej wady i się w 100% sprawdziło. Testowałem w standardowym wygrzewaczu MSI Afterburnera przy ok. 350 kl./s. Dopiero otwierając obudowę i przykładają ucho do kart usłyszałem bardzo delikatny "świergot", ale zdecydowanie nie pisk. Pod tym względem jest wyraźnie lepiej niż na referencyjnym GTX 780Ti, czyli mojej poprzedniej karcie. Okazuje się więc, że współczesne karty wcale nie muszą piszczeć (przynajmniej modele z TDP <150W), wystarczy żeby producenci dobrali odpowiednie cewki projektując swoje autorskie konstrukcje.

 

Na koniec dwa słowa o OC. Po męczącym tygodniu nie miałem do tego serca, więc sprawdziłem tylko 1 kartę na szybko. Na ustawieniach napięcie +25mV / power limit 106% / fan speed 60% osiągnąłem 1508 MHz stabilne w teście Valley. Bez OC karta boostuje do 1253 MHz.

 

Update:

Po testach oc w SLI pozostałem przy następujących ustawieniach: rdzeń - 1286 MHz (Boost: 1437 - 1463 MHz w zależności od temperatury, najczęściej 1450 MHz), pamięci - 4000 MHz (efektywnie). Power target oczywiście 106%. Z rdzeniem dałoby się powalczyć o 1500 MHz, ale wymaga to poniesienia napięcia o parę mV. Nie zrobiłem tego, bo w SLI i tak chłodzenie jest utrudnione, więc karty mogłyby throttlować pod pełnym obciążeniem. Co do pamięci to przyznaję się bez bicia, że wyżej nie próbowałem. 4000 MHz to równa liczba, która mnie w pełni satysfakcjonuje, zwłaszcza że stockowo było tylko 3500 MHz :) Według Nvidia Inspectora zastosowane moduły pamięci to Hynix, nie spodziewałem się po nich aż tak dobrych rezultatów.

 

Podsumowanie

 

MSI GeForce GTX 970 4GD5 OC to niewątpliwie bardzo ciekawa karta, inna od zdecydowanej większości niereferentów robionych według schematu "2-3 wentylatory + kolorowa obudowa z plastiku". System chłodzenia ma swoje zalety (obniżanie temperatury powietrza panującej w obudowie, lepsze chłodzenie górnej karty w systemach SLI) i wady (relatywnie mały radiator i mniejszy przepływ powietrza, skutkujące nieco wyższą temperaturą GPU dobrze wentylowanych obudowach).

 

Co istotne, przynajmniej moje egzemplarze wolne są od głównych wad kart z serii GTX 970. Mam na myśli piszczenie cewek i niską przepustowość pamięci - kwestie budzące dużo kontrowersji i emocji na forach internetowych. Sprawa cewek została już omówiona. W przypadku przepustowości mam na myśli oczywiście "podkręcalność" pamięci - w recenzjach z sieci bardzo trudno znaleźć wyniki lepsze niż moje, czyli 4000 MHz. Oczywiście trudno powiedzieć, czy to cecha modelu GTX 970 4GD5 OC czy tylko szczęśliwy przypadek. Biorąc jednak pod uwagę, że oc pamięci jest takie samo w 2 losowo dobranych egzemplarzach, byłbym w tej kwestii optymistą.

 

Zalety:

- dobra do gorzej wentylowanych obudów i pracy w SLI,

- względnie ciche i wydajne chłodzenie,

- referencyjne PCB (łatwość wymiany coolera czy dobrania bloku wodnego "full cover"),

- referencyjny zestaw wyjść wideo (w tym 3x DP),

- nie piszczy!!!

 

Wady:

- cena (ok. 1450 zł; za 50 zł mniej można kupić półpasywnego Palita czy EVGA),

- dla niektórych: wygląd (brązowe PCB i plastikowa obudowa z naklejką).

 

Galeria

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_002.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_003.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_004.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_006.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_007.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_008.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_009.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_010.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_013.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/82093639/recka%20970/WP_20141212_016.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś zjadłeś

 

Karty przyszły w bardzo pudełku utrzymanym

 

a karta wygląda dość ładnie

 

Sygnaturkę zmień :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, składnia a'la Doge ;) Poprawiłem, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co jednak najważniejsze, oba moje egzemplarze wcale nie piszczą! Po cichu liczyłem na to, że referencyjne PCB pozbawione jest tej wady i się w 100% sprawdziło.

No niekoniecznie. Referencyjne chłodzenia mocno wyciszają te dźwięki, szczególnie jak sekcja jest pod termopadem. Miałem w domu referencyjnego R9 290 i nie wydawał żadnego tego typu dźwięków, po zamontowaniu Accelero piszczał nawet w idle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przypadkiem świst turbiny nie zagłuszał piszczenia? ;)

 

Choć może rzeczywiście coś w tym jest. Też miałem referencyjnego R9 i też nie słyszałem piszczenia, ale zupełnie innego rodzaju hałas przy 100-procentowym obciążeniu. Widziałem jednak testy z których wynikało, że referencyjny R9 piszczy jak cholera. Może testowali to na zmodyfikowanym chłodzeniu?

 

Z drugiej strony dwa referencyjne 780Ti jakie miałem trochę "świergotały" i było to wyraźnie słyszalne nawet przy zamkniętej obudowie (na szczęście ton był niski, więc zbytnio nie przeszkadzał). Tam to musiało być świetne wytłumienie chociażby ze względu na masę coolera. A jednak było słychać cewki, a cooler sam w sobie był dość cichy.

 

Reasumując, wydaje mi się że piszczenie to problem kart relatywnie cichych. Nie sądzę, żeby GTX-y 970 były pod tym względem gorsze od poprzednich generacji. Po prostu mają one cichsze chłodzenie i pisk cewek bardziej zwraca na siebie uwagę. A tym moim MSI naprawdę nie mogę pod tym względem niczego zarzucić. W opisie "pełnego" referenta na overclockers.co.uk też piszą o zminimalizowaniu problemu piszczących cewek dzięki plastikowym obudowom. Może tu tkwi sekret?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawność "fps-owo-energetyczna" tego SLI? This is madness! :E

Świetny duet, wystarczy Ci pewnie na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, bo ostatnio za dużo wydaję na kompa... Choć akurat na tej zamianie (780Ti SLI -> 970 SLI) jestem na plus 200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie. Referencyjne chłodzenia mocno wyciszają te dźwięki, szczególnie jak sekcja jest pod termopadem. Miałem w domu referencyjnego R9 290 i nie wydawał żadnego tego typu dźwięków, po zamontowaniu Accelero piszczał nawet w idle ;)

W większości przypadków jest to bujda! Na ytb możesz znaleźć sporo filmów z 780, które pomimo chłodzenia referencyjnego piszczą jak małolaty przed dyskoteką :E

 

Choć akurat na tej zamianie (780Ti SLI -> 970 SLI) jestem na plus 200 zł.

+ 200W zaoszczędzone :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ 200W zaoszczędzone :E

I muszę przyznać, że robi to naprawdę różnicę. Nie na rachunku za prąd, bo nie gram aż tak dużo. Jednak na 780 półgodzinna sesja w FC4 potrafiła odczuwalnie podnieść temperaturę w pokoju. Teraz zostawiłem na noc zapętlonego Valleya i nic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASSASIN możesz sprawdzić czy karty po przekroczeniu temperatury 70c zbijają Ci taktowanie i gpu voltage. Mam też sli ale z gaming 4g i u mnie tak się zachowują.

Spadek jest bardzo mały bo voltage spada z 1.212 na 1.970 a takty o 20mhz. Coś mi się wydaje że temp target w msi gaming jest za nisko ustawiony i powoduje to throttling . Karty mam podbite do 1450/1950 choć nie ma to znaczenia bo na standardowych taktach górna karta i tak dobija do 70c przy wymagających grach np. far cry 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków jest to bujda! Na ytb możesz znaleźć sporo filmów z 780, które pomimo chłodzenia referencyjnego piszczą jak małolaty przed dyskoteką :E

To znaczy, że po zastosowaniu niereferencyjnego chłodzenia piszczały by duuużo głośniej. Możliwe też, że referent na GTXie 780 nie okrywa i nie przykrywa tak szczelnie sekcji. Ten na R9 290 tak, do tego termopad i efekt był jaki był. Assassin pytał czy hałas nie zagłuszał piszczenia - w idle na pewno nie, a po założeniu Accelero karta piszczała nawet w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASSASIN możesz sprawdzić czy karty po przekroczeniu temperatury 70c zbijają Ci taktowanie i gpu voltage. Mam też sli ale z gaming 4g i u mnie tak się zachowują.

Spadek jest bardzo mały bo voltage spada z 1.212 na 1.970 a takty o 20mhz. Coś mi się wydaje że temp target w msi gaming jest za nisko ustawiony i powoduje to throttling . Karty mam podbite do 1450/1950 choć nie ma to znaczenia bo na standardowych taktach górna karta i tak dobija do 70c przy wymagających grach np. far cry 4.

U mnie zasada jest taka sama , różni się to tylko trochę w szczegółach. Po przekroczeniu 65 st. C taktowanie spada o 13 MHz, a napięcie z 1.218 do 1.200V. Na tym poziomie utrzymuje się aż do przekroczenia 79 st. C (domyślny temp target i początek throttlingu).

 

@Kowal

Kart piszczących w idle'u to ja jeszcze nie widziałem/nie słyszałem, ale wierzę, że tak było. Masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że po zastosowaniu niereferencyjnego chłodzenia piszczały by duuużo głośniej. Możliwe też, że referent na GTXie 780 nie okrywa i nie przykrywa tak szczelnie sekcji. Ten na R9 290 tak, do tego termopad i efekt był jaki był. Assassin pytał czy hałas nie zagłuszał piszczenia - w idle na pewno nie, a po założeniu Accelero karta piszczała nawet w idle.

Ja zmieniałem chłodzenie na 780 i na referencyjnym chłodzeniu była cisza a po założeniu Inno3D HerculeZ X3 karta zaczęła popiskiwać i wyraźnie było słychać cewki z odległości 1m oczywiście pod mocnym obciążeniem i przy fps powyżej 120kl/s. W idlle była cisza.

Tak czy siak jak cewki doskwierają to chłodzenie referencyjne i tak przepuści ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 kl./s uzależnia. Zwykłe przewijanie mapy w Starcrafcie czy obserwowanie ziemi w War Thunderze przy 120 kl./s z obowiązkowym v-sync'iem wygląda fenomenalnie i sprawia, że już nie chcesz wracać do 60 kl./s.

 

Ogólnie nikomy nie polecam monitorów 120/144Hz, bo łatwo skończyć z kartami graficznymi za 2800 zł w sytuacji, gdy niedawno wystarczał ci GTX750Ti ;):E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat nie mam w planach. Testy wydajności są czasochłonne, a nie oszukujmy się - każdy wie jaka jest wydajność GTX-a 970 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach oc w SLI pozostałem przy takich ustawieniach: rdzeń - 1286 MHz (Boost: 1437 - 1463 MHz w zależności od temperatury, najczęściej 1450 MHz), pamięci - 4000 MHz (efektywnie). Power target oczywiście 106%.

 

Z rdzeniem dałoby się powalczyć o 1500 MHz, ale wymaga to poniesienia napięcia o parę mV. Nie zrobiłem tego, bo w SLI i tak chłodzenie jest utrudnione, więc karty mogłyby throttlować pod pełnym obciążeniem. Co do pamięci to przyznaję się bez bicia, że wyżej nie próbowałem. 4000 MHz to równa liczba, która mnie w pełni satysfakcjonuje, zwłaszcza że stockowo było tylko 3500 MHz :)

 

Jeśli znacie jakieś niezawodne testery pod GTX 9xx to dajcie znać. Ja używałem Unigine Valley, Unigiune Heaven i "wykrywacza artefaktów" OCCT. Ten ostatni, jak też i Furmark, niezbyt dobrze współpracują z nowymi GTX-ami, bo na starcie znacznie przekraczają power target i przez to testy odbywają się przy zredukowanym taktowaniu. W benchmarkach Unigine tego problemu nie ma, tyle że artefakty trzeba wykrywać organoleptycznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez oc wygląda to tak:

- idle: 48W,

- Unigine Valley: 330-375W,

- OCCT (CPU+GPU): 470W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

470W to wartość maksymalna chwilowa? czy średnia wyliczona z okresu trwania testu?

Bo jak maksymalna to realnie ten zestaw w grach będzie pobierał około 80% tej wartości czyli jakieś 370W (średnio / godzinę)

Nice :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna, przy czym test graficzny OCCT nie skaluje się idealnie w SLI (obciążenie GPU ok. 90%).

 

Powiem szczerze, że mnie najbardziej zaskoczyło idle, mimo wszystko nie spodziewałem się zjazdu to tak niskich wartości przy 2 GPU, które jednak nie są odcinane całkowicie od prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem bo wynik jest naprawdę niezły.

i7 + 2x 970 + reszta bebechów + wentylacja = 48W :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...