Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jagular

Zestaw hifi (?) do 4500-5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek specyficzny, gdyż mało konkretny :)

Szukam informacji czy w ogóle można znaleźć w budżecie wymienionym wyżej sprzęt pozwalający na porządne napędzenie słuchawek (cena słuchawek również wchodzi w budżet). Wiem, że powyżej pewnego poziomu tzw. jakość jest umowna, związana z preferencjami odłuchu, gatunków muzycznych, itd itp - niemniej będąc laikiem próbuję od czegoś w ogóle zacząć. Być może napiszę jakąś bzdurę - proszę mnie w takim przypadku naprostować :)

Co jest potrzebne?

1. Słuchawki otwarte, możliwie duże, możliwie wygodne.

2. Sprzęt, który je napędzi - muzą z cd oraz usb/flac (konieczność). Cudownie by było, gdyby to był sprzęt od firmy, której produkty można bez problemu kupić. Fajnie by było, gdyby jakoś wyglądał (piję do wzmacniaczy słuchawkowych z ebaya, które mimo posiadania pewnie niezłych możliwości dźwiękowych, czasami wyglądają jakby były wystrugane śrubokrętem w garażu). Idealnie by było, gdyby sprzęt był kompletnym zestawem, tj. można go było kupić, dostać, otworzyć pudełko, wszystko zmontować tym co w pudełku, wpiąć kabel słuchawek, wrzucić cd z muzą i jazda :)

 

Teraz część najtrudniejsza do określenia (przez laika): jak to ma grać:

Szukam (ale czy w ogóle jest możliwe do znalezienia? Nie mam pojęcia, nie znam się) możliwie szerokiej, wysokorozdzielczej sceny; odróżnienia instrumentów - separacji dźwiękowej i ich pozycji; mocnego (cóż to znaczy?), ciemnego (słowo podpatrzone na forach audiofilskich :E) dźwięku. Jak już kilka razy napisałem, jestem laikiem i ciężko mi opisać w prawidłowy (dla osoby zaznajomionej z tematem) sposób. Zdaję sobie sprawę, że to przeszkadza w zawężeniu propozycji. Wiem, że odsłuch własnymi uszami jest ważny - może nie być jednak po prostu możliwy.

 

Swoim laickim umysłem wymyśliłem sobie chociażby zestaw typu: Marantz PM6005 + Marantz CD6005 + Sennheisery HD600/650. Czy to w ogóle ma sens? Czy taki zestaw nie będzie bzdurą?

 

Jeżeli tutaj ciężko będzie z odpowiedziami, to może ktoś mnie nakieruje na jakieś info dla laików?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw, który podałeś, nie spełnia jednego z wymogów, jakie przedstawiłeś. Otóż nie będzie w stanie odtwarzać plików w formacie flac. Jeśli to nie jest tak konieczne jak piszesz, mam pewną propozycję, która w moim odczuciu da Ci dużo lepszą jakość dźwięku niż to, co wymyśliłeś, chociaż składa się z podzespołów mniej znanych firm (poza odtwarzaczem CD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przeniesiony przez moderatora :)

 

@Hekat

Masz rację, nie wiem dlaczego założyłem że skoro jest USB, to będzie obsługa flaca - nie ma takiej - Marantz obsługuje jedynie mp3, wav, wma i aac.

 

Co do sprzętu innych, mniej znanych firm: jak pisałem, szukam czegoś dla laika - zestawu łatwego do kupna, gotowego do włączenia po rozpakowaniu z pudełek :E

Nie jestem majsterkowiczem, nie mam czasu na upgrejdy, dostosowania brzmienia i inne rzeczy, które mogą być dla maniaka banałem (prowadzącym do wymarzonego brzmienia), ale dla mnie są nie do przeskoczenia.

Dlatego w ogóle się zastanawiam, czy mając taki, a nie inny budżet, jestem w stanie zakupić sprzęt grający przestrzennie, rozdzielczo, mocno, głęboko i dobrze (?) w zestawie fabrycznym. Być może luksus "rozpakowałem, włączyłem, cudownie zagrało" jest dostępny dopiero na jeszcze wyższej półce cenowej?

W każdym razie, wszelkie propozycje chętnie obejrzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Przejdź się do najbliższego mp3store i posłuchaj. W tej cenie bardzo dużo zależy od upodobań, a wydawanie takich pieniędzy bez odsłuchów mija się z celem. Weź swoją ulubioną muzykę na dobrej jakości nośnikach/formatach.

Nie musisz koniecznie tam dokonywać zakupu, po prostu raczej nie będą wciskać Ci szmelcu na siłę jak w jakimś mediamarkcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu HE500 widzial i dalej cos od Schiita? :) Na pewno Schiit ma fajne produkty i bym sie nimi zainteresowal, ale moze wyjsc ponad budzet. Rzekomo fajny jest S16 od Aune, choc go nie sluchalem. Moze jakkolwiek sensownie zagra... who knows. Na pewno szukalbym toru z takimi wymaganiami pod HE500, bo wpasowuja sie w oczekiwaniw, smialo mozna je zaliczyc do topu, imo graja wyraznie lepiej niż konstrukcje, które notabene to dynamiki za 1000 zl typu HD600 o ktorych wspomniales, no i to sa orto, gdzie osobiscie po posluchaniu orto nie mam zamiaru sluchac dynamikow, ot sa takie suche, bez tej magii. :) Zostanie mniej kasy na napedzenie, ale zle wyjsc nie powinno w kwestii tej kwestii.

 

Jakbys poszedl w uzywki HE500 to zmiescisz sie w budzecie z Bifrostem + Valhalla. Wedlug mnie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aune S16 jak najbardziej bo to dobry sprzęt.

 

Ze słuchawek HD600 bym brał pod uwagę, HD650 są słabsze.

Z przedziału do ok. 2 tyś zł to już można pomyśleć nad HiFIMAN HE-400i bo to generalnie nowszy i ciekawszy model niż HE-500, ale planarane słuchawki są ciężkie, trzeba to mieć na uwadze.

 

Pierwszy podpunkt idealnie by spełniały Sennheiser HD800 (poza tym, że do ciemnych nie należą) ale to już bardzo wysoka cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jagular - dla ułatwienia, podaj nam jakie miałeś do tej pory słuchawki i powiedz nam, co Ci się w nich podobało, a co nie. Będzie to pomocne we wskazaniu kierunku, w którą szkołę grania iść.

 

Bo jeżeli będzie to Twój pierwszy zestaw słuchawkowy w ogóle, i od razu w takim przedziale cenowym, to ja nie wiem. Ryzyko nie trafienia w swój gust/oczekiwania i zarazem wtopienia kasy jest duże. Trzeba by udać się na odsłuchy. To jak, miałeś już jakieś słuchawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek tego sprzętu imo nie docenisz, jak zaczynasz od tego z najwyższej półki. Zmiana sprzętu, docieranie powoli, poznawanie siebie, odkrywanie różnic - to daje prawdziwą satysfakcję. Osobiście również całkowicie w ciemno bym nie kupił. Zbawienne jest to, że można oddać do sklepu w ciągu 10 dni bez podania przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka najwyższa półka :E

Toć to ciężko mid-end nazwać.

 

Swoją drogą ja uważam, że pomysł jest dobry bo masę śmietnika się pomija natychmiastowo i życie jest lżejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, jeśli 5k przeznaczymy tylko na słuchawki to trafimy już na sprzęt typu HD800, LCD-2F etc.

Dla mnie mid-endem jest półka typu HD600, Q701, DT880.

 

Teraz tak mówisz, ale ciężko tak mówić z perspektywy osoby, która nie miała w ogóle styczności z jakimiś sensownymi słuchawkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie się tematem :)

Szczerze? Przejdź się do najbliższego mp3store i posłuchaj. W tej cenie bardzo dużo zależy od upodobań, a wydawanie takich pieniędzy bez odsłuchów mija się z celem. Weź swoją ulubioną muzykę na dobrej jakości nośnikach/formatach.

Nie musisz koniecznie tam dokonywać zakupu, po prostu raczej nie będą wciskać Ci szmelcu na siłę jak w jakimś mediamarkcie.

Problemów z tym jest kilka: mam bardzo daleko do mp3store :E W mojej okolicy jest wprawdzie sklep "hajfi", ale w show roomie nie mają za dużo sprzętu (przynajmniej takiego, który mnie interesuje).

Do tego dochodzi inny aspekt: brak doświadczenia. Żeby wiarygodnie ocenić pracę zestawu, trzeba mieć porównanie - doświadczenie. Doświadczenia nie nabędę podczas kilku(nastu?) minut odsłuchu 2-3 zestawów w sklepie. Dlatego zdaje się na bardziej doświadczonych ode mnie - ryzykując, że ich preferencje mogą się różnić od moich.

Ja bym tu HE500 widzial i dalej cos od Schiita? :) Na pewno Schiit ma fajne produkty i bym sie nimi zainteresowal, ale moze wyjsc ponad budzet. Rzekomo fajny jest S16 od Aune, choc go nie sluchalem. Moze jakkolwiek sensownie zagra... who knows. Na pewno szukalbym toru z takimi wymaganiami pod HE500, bo wpasowuja sie w oczekiwaniw, smialo mozna je zaliczyc do topu, imo graja wyraznie lepiej niż konstrukcje, które notabene to dynamiki za 1000 zl typu HD600 o ktorych wspomniales, no i to sa orto, gdzie osobiscie po posluchaniu orto nie mam zamiaru sluchac dynamikow, ot sa takie suche, bez tej magii. :) Zostanie mniej kasy na napedzenie, ale zle wyjsc nie powinno w kwestii tej kwestii.

 

Jakbys poszedl w uzywki HE500 to zmiescisz sie w budzecie z Bifrostem + Valhalla. Wedlug mnie warto.

Schiit to marka, która wpadła mi w oko podczas poszukiwań, dzięki.

Aune S16 jak najbardziej bo to dobry sprzęt.

 

Ze słuchawek HD600 bym brał pod uwagę, HD650 są słabsze.

Z przedziału do ok. 2 tyś zł to już można pomyśleć nad HiFIMAN HE-400i bo to generalnie nowszy i ciekawszy model niż HE-500, ale planarane słuchawki są ciężkie, trzeba to mieć na uwadze.

 

Pierwszy podpunkt idealnie by spełniały Sennheiser HD800 (poza tym, że do ciemnych nie należą) ale to już bardzo wysoka cena.

Dlaczego HD650 są słabsze (nie atakuję tego, co napisałeś, jedynie się pytam)?

HE-400i to około 150% ceny HD650(600) - więc już się robi ostro, ale może by starczyło budżetu. HD800 to poziom finansowy, którego nie dotknę.

Jagular - dla ułatwienia, podaj nam jakie miałeś do tej pory słuchawki i powiedz nam, co Ci się w nich podobało, a co nie. Będzie to pomocne we wskazaniu kierunku, w którą szkołę grania iść.

 

Bo jeżeli będzie to Twój pierwszy zestaw słuchawkowy w ogóle, i od razu w takim przedziale cenowym, to ja nie wiem. Ryzyko nie trafienia w swój gust/oczekiwania i zarazem wtopienia kasy jest duże. Trzeba by udać się na odsłuchy. To jak, miałeś już jakieś słuchawki?

Nie mam jakichś doświadczeń z czymś, co jest cokolwiek wartego uwagi. Oprócz masówki HD205 (która jest tragiczna i jej nie używam) mam jeszcze douszne IE8 (które, jak na douszne, są w miarę ok - ale nic poza tym).

Zdaję sobie sprawę z ryzyka nietrafienia, ale powiedzmy że niech to będzie jakieś nakierowanie na grupę zestawów. Bez tego to mogę co najwyżej rzucić monetą i wybrać coś, co ma ładny kolor :E

Na dodatek tego sprzętu imo nie docenisz, jak zaczynasz od tego z najwyższej półki. Zmiana sprzętu, docieranie powoli, poznawanie siebie, odkrywanie różnic - to daje prawdziwą satysfakcję. Osobiście również całkowicie w ciemno bym nie kupił. Zbawienne jest to, że można oddać do sklepu w ciągu 10 dni bez podania przyczyny.

To chyba nie jest najwyższa półka?

No wiesz, jeśli 5k przeznaczymy tylko na słuchawki to trafimy już na sprzęt typu HD800, LCD-2F etc.

Dla mnie mid-endem jest półka typu HD600, Q701, DT880.

 

Teraz tak mówisz, ale ciężko tak mówić z perspektywy osoby, która nie miała w ogóle styczności z jakimiś sensownymi słuchawkami.

Nie mam 5K na słuchawki. Nie chciałem przekraczać ceny HD600/HD650.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up no więc dobrze.

 

Jest sporo rzeczy, które trzeba rozjaśnić, cena HD600/HD650 nie wynika z ich "dobra" a bardziej z polityki Sennheisera, słuchawki te z roku na rok są coraz droższe, ale niestety nie są coraz lepsze co wykorzystuje konkurencja i w tym pułapie daje konstrukcje nowsze albo pod jakimś względem lepsze (vide HiFIMAN).

Wyższość HD600 nad HD650 polega na tym, że te pierwsze zagrają wszystko co zechcesz na moim zdaniem bardzo dobrym poziomie, w przypadku HD650 tego już nie ma, paleta gatunków jest ograniczona.

Wynika to z ich specyfiki dźwięku, który jest ciemny, spowolniony (zmulony), dodatkowo gubi po drodze wiele cennych informacji (występuje efekt koca, co na fotograficzny język przekładając można porównać do robienia zdjęcia przez lekko zaparowaną szybę), HD650 nie są w stanie oddać energii i żywiołu takich gatunków jak rock czy metal, moim prywatnym zdaniem to one się nie nadają do zbyt wielu rzeczy, ilekroć je miałem na głowie zawsze szybko sięgałem po coś innego.

Dodam więcej, rekablowane Creative Aurvana Live! zjadają je na śniadanie, smutna prawda. Dlatego jeśli słuchawki uniwersalne zostań przy HD600. To co przemawia na korzyść HD650 to tylko moim zdaniem ładniejsze wykonanie (lakier) oraz fabrycznie lepszy przewód (jeśli w przypadki tak słabych kabelków można o jakieś wyższości prawić). Natomiast wadami jednych i drugich jest średnia wygoda (mocny nacisk), niezbyt pojemne nausznice, więc jak ktoś ma dużą głowę czy uszy to zdecydowanie nie będzie to najwygodniejszy sprzęt. Kolejny problem to poza wysoką ceną samych słuchawek, która obecnie jest już lekko "z dupy" to drogie elementy zamienne, które podlegają zużyciu, czyli nausznice oraz obicie pałąka, a te elementy będą Ci niestety dość szybko się zużywać jeśli słuchawki będą używane codziennie przez kilka godzin.

 

W cenie do 1000zł tak naprawdę wybór jest średni, tutaj w gruncie rzeczy nie robi większej różnicy czy kupisz słuchawki za 500zł czy za 1000zł, kwestią raczej jest które wady będziesz tolerować a których nie. Dla przykładu dla mnie takie DT990 PRO biją na głowę HD650 będąc od nich znacznie tańszymi, dokładnie w taki sposób to wygląda.

 

Jedyne przy czym polecałbym jednak zostać to Aune S16 jako sprzęt przyłączeniowy. A resztę środków przeznaczyć na słuchawki i wyjść poza klasyczne konstrukcje DT880/K701/HD6x0 stąd moja propozycja HiFIMAN-ów.

Gdybym ja do 1000zł szukał słuchawek to zakupiłbym DT880 albo DT990, ew. HD600 jeśli by się w takiej cenie trafiły. AKG tutaj nie dodaję ponieważ wygoda w modelach z serii 701 jest wątpliwa przez wypustki na pałąku, a problem ten rozwiązano później w nowszych modelach, które są droższe. Ale jeśli wydanie np: 1500zł na model AKG K712 to nie jest dla Ciebie problem to można nad nimi się poważnie zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja się rozwinęła, więc czas przedstawić swoją propozycję. Powinna nawet działać z plikami typu FLAC. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć, na pytanie, czego słuchamy w takim zestawie. Płyty CD lub pliki audio to format cyfrowy. Nic więcej poza dłuuugim ciągiem 0 i 1 tam nie ma. Generalnie trudno coś schrzanić, a jak się chrzani, to sprzęt najzwyczajniej w świecie nie gra. Dlatego pomysły, by kupować jak najdroższe czytniki CD nie ma sensu. Dlatego proponuję takie rozwiąanie:

 

http://www.audioswiat.pl/denon-p248.html?cat=192

 

Znana firma, estetyczny według mnie model w czarnym wariancie.

 

Drugi element zestawu, to wzmacniacz słuchawkowy. I znów, podobnie jak w poprzednim akapicie, wzmacniacz nie gra, on wzmacnia sygnał. Owszem, w pewnym momencie każdy wzmacniacz wprowadzi zniekształcenia, które teoretycznie będziemy mogli usłyszeć. W praktyce jednak, raczej raczej się tak muzyki nie słucha. Zresztą, w budżecie, który posiadasz, nie ma raczej urządzeń, które charaktryzowałyby się w pełni liniową charakterystyką. Nie ma się czym jednak przejmować, ten wzmacniacz naprawdę daje radę.

 

http://audiomagic.pl/wzmacniacze-sluchawkowe/nuforce/21368-nuforce-icon-dac-0816924010984.html

 

Na razie wydałbyś ok. 2500 PLN. Czyli dochodzimy do sedna, do urządzenia, którego będziesz słuchał, w końcu do jedynego podzespołu, w który warto inwestować.

 

http://audiomagic.pl/21180-beyerdynamic-t90.html

 

Kiedy napisałeś o swoich upodobaniach brzmieniowych, od razu pomyślałem o tych słuchawkach. Przy okazji są dość duże, więc nie powinno być problemu z komfortem (o ile Twoim wymogiem nie jest niska waga słuchawek, te Beyery są bowiem ciężkawe, co niektórym może przeszkadzać). Poza tym same plusy, te słuchawki to kwintesencja otwartej konstrukcji, są przewiewne i lekkie brzmieniowo, co jest warunkiem koniecznym, jeśli zależy nam na szerokiej i głębokiej scenie (to naczynia powiązane). Owszem, niektórzy punktują brak epickiego basu, ale w tym przedziale cenowym, to oznacza tylko, że bas jest bardzo dobry - a cała reszta naprawdę świetna.

 

Dlatego podsumowując:

 

Beyerdynamic T90

Nuforce Icon DAC

DENON DCD 720 AE

 

W cenie ok. 4500 PLN.

 

I na koniec mała uwaga... filozoficzna ;) Sprzęt audio to nie sprzęt komputerowy. Analogie tego typu i mówienie, że coś nie poradzi sobie z czymś bo jest "za słabe" w znaczeniu innym niż za słaby wzmacniacz do wysokooporowych słuchawek, to z całym szacunkiem bzdura. W sprzęcie grającym za nieco większe pieniądze liczy się to co gra - a potem dłuuuugo długo nic. Szukając więc zestawu pod słuchawki trzeba znaleźć możliwie dobry produkt w jak największym budżecie, a potem adekwatne podzespoły uzupełniające (tu: wzmacniacz słuchawkowy i czytnik CD/USB). Na tym forum niestety panują nieco inne trendy, dlatego większość aktywnych użytkowników tego działu się ze mną nie zgodzi. Zarówno ja jak i Oni mamy swoje racje, dlatego nawet nie próbuję nikogo przekonać. Oferuję po prostu coś, co spełni większość Twoich wymagań:

 

- estetyczny wygląd

- bezproblemowa obsługa

- wysoka jakość dźwięku z nastawieniem na przestrzenność brzmienia

 

A i na marginesie. Nie słuchaj uwag typu "nie będziesz mógł docenić świetnego sprzętu X więc kup gorszy Y". To są Twoje uszy, i jeśli zaczniesz słuchać na lepszym sprzęcie to po prostu będziesz mógł się cieszyć dźwiękiem naprawdę dobrej jakości dłużej. Tyle z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Sprzęt audio to nie sprzęt komputerowy.(...)

Mr. Hekat, jeśli dobrze zrozumiałem twoją filozofię, to zgadzam się z tobą w 100%. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za rozbudowane wypowiedzi :) Pozostaje teraz wszystko przetrawić i pomyszkować - już mając na uwadze konkretne zestawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie podziel się opinią na temat zestawu, który kupisz. Jestem naprawdę ciekaw, co wybierzesz - ze stricte "psychologicznego" punktu widzenia (w końcu mój zestaw, jest najmniej "zdroworozsądkowy", dość drogie słuchawki w stosunku do "budżetowych" podzespołów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Zakup odłożę o parę tygodni, ale jak już kupię to postaram się naskrobać parę słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A przeczytałeś artykuł czy tylko nagłówek?  Jasno wynika z artykułu, że działanie zaczęło się od pewnej prowokacji służb. I teraz po tym kto ten materiał odtwarzał po prostu chcą do niego dotrzeć i sprawdzić czy ma wspólników. Nie chodzi tylko o pranie pieniędzy, ale też o dochodzenie w sprawie umieszczenia materiałów wybuchowych w śmietniku.  Także próba pozyskania pewnych informacji jak najbardziej zasadna, bo nie do końca wiedzą kogo szukają, a tak mogą wychwycić podejrzanych.  Nie do końca rozumiem czemu akurat tutaj czepiają się faktu, że chcieli dane użytkowników. Jest wiele portali i usługodawców, którzy takie dane przekazują na wniosek sądów do działań operacyjnych. Pierwszy lepszy przykład to dane dotyczące użytkowników przekazane przez znany portal aukcyjny w celu rozpoznania sprawy sprzedaży nielegalnych kluczy do kart przedpłaconych czy licencji na oprogramowanie. Wiem, bo sam byłem na takim przesłuchaniu w charakterze świadka. Policja dostała numer aukcji, nazwę kupionego produktu, kwotę, rodzaj i datę transakcji, moje dane teleadresowe, nazwę użytkownika, a co jeszcze tego nie wiem.  Zatem jeżeli mają te dane służyć do ścigania przestępstw to czemu ich pozyskanie miałoby być zabronione? Należy jedynie uregulować prawo tak, by nie dopuszczać do nadużyć. 
    • Życia plemnika? Twoje nieuctwo osiąga szczyty ;). Zapoznaj się może czym właściwie jest pigułka po i czemu legalnie można ją używać w Polsce(tyle, że w obecnym stanie prawnym na receptę). Z twoją logiką to każdy seks powinien kończyć się zapłodnieniem(i jest to wręcz wskazane) :D.
    • gral ktos z was cyberpunka 2077 na boosteroid?bo mi cos nie dziala;/
    • Nie kojarzę takich tweaków, ja nic nie zmieniałem.
    • Hahah co nazywasz wysrywem, to że bronie życia i jak to nazywacie nienarodzonego pasożyta czy tam płodu... Moja Ciotka wychowuje przeszło 40 lat niepełnosprawną ruchowo i umysłowo dziewczynę, i powiem Ci że kiedyś powiedziała nigdy tabletki dzień po bym nie użyła, nawet jeśli by została zgwałcona, lub wiedziała że będzie po urodzeniu chora, lub niepełnosprawna .Więc jeśli to nazywasz wysrywem to Gratuluję. Użyj tabletki kilka lat po...    @Voodoo2 Pisz tak dalej to zaraz pięknego bana tu wyłapiesz specjalisto od seksu 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...