Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nehel

[C++] Rysowanie figury - mini problem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Po wielu godzinach pracy nad tymże programem w ASCII (przeglądałem forum, nie znalazłem to, czego szukałem, więc postanowiłem napisać) pojawił się u mnie jeden kluczowy problem. Mam za zadanie sprawić, aby figura podczas powiększania, czy też zmniejszania startowała od punktu z lewego górnego rogu, a u mnie jest to od środka.

 

Byłbym na prawdę wdzięczny za wszelkie wskazówki dotyczące jak sprawić, aby działał program jak po mojej myśli.

 

http://wklej.org/hash/fbc3293ce49/

^^^ cały czas edytowałem na różnorakie sposoby w

 void figura 

oraz

 

 void powiekszanie_zmniejszanie 

 

I niestety ciągle bez skutku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x = 38; y = 10; // wspolrzedne rozpoczecia rysowania figury

 

trzeba było zapytać kolegi jak kopiowałeś od niego program

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie dostaliśmy przykładowy program prostokąta z wykładu i wykładowca poinformował nas, że skopiowanie tego w znacznej części ułatwi nam prace, aczkolwiek dodał, że trzeba będzie dodać multum rzeczy, aby program działał poprawnie, oczywiście cały program był napisany w mainie w pętli do..while.

 

Warto wspomnieć, że takie współrzędne są "randomowe". Równie dobrze mogłem ustawić na (0, 0) lub (50, 50) (co też uczyniłem w wielu przypadkach, między innymi testując, czy figura nie wychodzi za granice konsoli). Niemniej jednak dziękuje za zainteresowanie się, mimo że nie jest to aktualny problem o który pytam. Poprosiłbym również, aby temat nie został zamykany, kto wie, może znajdzie się ktoś, kto będzie mi w stanie pomóc :).

 

Chciałbym jeszcze dodać, że dopiero zaczynam naukę programowania, więc różne "przepisywania" (nie, nie kopiuj-wklej) są lepsze (czyt. słowo w słowo przepisuje się po kolei sprawdzając znaczenie oraz funkcjonowanie ze sprawdzaniem różnych danych) niż powyższa metoda kopiuj-wklej-zostaw.

 

Odnośnie "x = 38; y = 10; // wspolrzedne rozpoczecia rysowania figury" to figura stamtąd się generuje, a mi chodzi o to, aby podczas powiększania/zmniejszania figura nie powiększała się z punktu generowania figury lecz z jej lewego górnego rogu. Jest to dla mnie nie jasne, więc wszelkie wytłumaczenia byłyby mile widziane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

118, 119, 128

 

figura i tak się przesunie, jeśli rozmiar wyjdzie poza ekran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to wiem. Miałem to w planach dodać później, po ogarnięciu tego punktu zaczepu, ale jak już teraz dodałem warunek maksymalnego/minimalnego rozmiaru figury to także dodałem zabezpieczenie przed wpisaniem znaku do liczby typu int.

 

Edit. Problem rozwiązany co do minimalnego/maksymalnego rozmiaru figury oraz zabezpieczenia przed wpisaniem znaku do liczby typu int. Lecz nadal brak efektów co do punktu zaczepienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...