Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bacalhau

BSOD-y w Windows 7 - podejrzenie wadliwych sterowników grafiki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otóż komputer z Windows 7 x64 od pewnego czasu generuje rzadko, ale jednak Blue Screeny co do których przyczyny powstawania nie jestem pewien.

I pierwsze podejrzenie pada na aktualizacje sterów grafiki, które robiłem ostatnio a te BSOD-y też występują od pewnego czasu co każe myśleć o tej zbieżności czasowej.

 

I to na czym mi zależy to próba wyjaśnienia czy faktycznie to te nowsze rzekomo wadliwe sterowniki karty, a jest nią NVIDIA GeForce GTX 650Ti przyczyniają się w zasadniczy sposób do ich powstawania ?

Oczywiście przyczyn może być więcej lub inne, ale tu chcę się skupić na sterownikach jako jednej z bardziej prawdopodobnych możliwych przyczyn.

Analizy w WinDbg robiłem i płyną stąd dla mnie pewne wnioski, ale to jednak jeszcze nie pewność. RAM też testowałem i nic tam nie wykryło.

Płytę ze sterownikiem od karty posiadam i zamierzam zreinstalować te stery, ale zanim to chcę się upewnić co do tej prawdziwej przyczyny.

 

Dlatego też prosiłbym przede wszystkim znawców sterowników o wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej jest zapodać jakie to błędy Stop się pojawiają.Niekoniecznie muszą być od wadliwych sterowników karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za komputer, i skąd pobierałeś sterowniki?

Jak to co za komputer, to PC-et czy chodzi ci o konfig to podrzucę te dane ?

Aktualizowałem ze strony producenta poprzez Panel karty GeForce Experience, a niby skąd. :mad:

 

Nie prościej jest zapodać jakie to błędy Stop się pojawiają.Niekoniecznie muszą być od wadliwych sterowników karty graficznej.

Jak, gdzie, czym ? Poza tym pisałem - tak przyczyn może być wiele i innych, ale tu przede wszystkim interesuje mnie wykluczenie lub potwierdzenie winy po stronie tych rzekomo zbugowanych sterowników.

Może to są jakieś beta-testowe wersje zawierające jakieś tam drobne bugi programistyczne i stąd ? To bym chciał usłyszeć.

 

Wiem ogólnie, że sterowniki potrafią generować Blue Screeny bo ingerują dość głęboko w system i nie wykluczałbym tego. A także przypominam, jest tutaj pewna zbieżność czasowo-skutkowa ich wystąpień z tymi aktualizacjami. Także obawiam się, że nie tylko mogą, ale nawet muszą bo wcześniej ich w ogóle nie było.

 

Ale rozumiem, że i tak bez jakiejś analizy, logów czy screenów się nie obejdzie bo interesuje mnie wykrycie tej prawdziwej przyczyny-n ? :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz małych zrzutów? - jeśli nie masz albo nie masz pliku stronicowania, albo masz ustawione na pełny zrzut (całej pamięci) - jeśli masz użyj blue screen view, jeśli nie masz naciśnij win + pause, zaawansowane, ustawienia uruchamianie -odzyskiwanie, w awarie ustaw na mały zrzut; przy okazji ewentualnie odhacz automatyczny restart

 

awarie można także sprawdzić w podglądzie zdarzeń - wpisz eventvwr.msc do uruchom w menu start - system - kliknij 2 razy na błędzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzuty pamięci oczywiście tworzą się w Minidump bo tak jest ustawione. Jest tych plików tam kilka, ja pokażę może log z ostatniego w kolejności pliku .dmp z analizy wykonanej w WinDbg: klik oraz dokładniejszej specyfikacji z !analyze -v: klik

 

W Podglądach zdarzeń no tak owszem są tam szczegółowe dane nt. różnych błędów np., ale szczerze ja niestety nie znam się zbyt dobrze na ich interpretacji.

 

BSV posiadam, dodatkowo screen z niego: klik

 

Czy na tej podstawie da się wysnuć wniosek o tej jednej, podstawowej przyczynie, jaka jest jej natura czyli czy jest programowa, czy też może związana w jakiejś mierze ze sprzętem bo na tym mi zależy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memory corruption oznacza błąd pamięci.

 

Jeśli kości ram są podkręcone, to przywróć domyślne taktowania.

 

BSV pokazuje z kolei błąd sterownika grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kości RAM (jest jedna) nigdy nie było nic kręcone, ani też nie było z nią jakoś żadnych rewelacji.

Memory corruption tak to wygląda na coś od pamięci, ale przypominam - wcześniej nigdy te BSOD-y nie występowały, dopiero jakby od czasu tych aktualizacji sterów.

 

A moim zdaniem jeśli można je wyrazić to jednak sterowniki są wyżej w hierarchii podejrzanych o wywoływanie tych zdarzeń, nie pamięć RAM lub RAM układu GPU, o której wzmianka może być tylko pochodną tych zdarzeń.

Przyczyna zapewne jest tylko jedna, i to jej ustalenie interesowałoby mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BSV pokazuje błąd sterownika karty grafiki.

 

I to miałoby być podstawową i jedyną przyczyną tak ? Bo to mnie interesuje przede wszystkim, żeby ponad wszelką wątpliwość stwierdzić co jest tą przyczyną chyba, że jest ich więcej, ale osobiście nie sądzę ?

 

Czyli jeśli tak to co - jednak reinstalacja na te z płyty, bo nie wiem która to ostatnia z wersji z www producenta była uznawana za stabilną to ewent. na tę ?

W jakim trybie lepiej normalnym czy awaryjnym, chociaż wydaje się że nie ma ku temu specjalnej potrzeby ?

 

Zaznaczę też, że analizy poszczególnych .dmp-ów i logów BSV różnią się nieco w konkluzjach m.in. coś a to z pamięcią, a to z jądrem nawet, no ale jednak fakt iż miało to miejsce akurat około czasu tych aktualizacji sterowników oraz to, że nigdy wcześniej nie występowały daje do myślenia, że to jednak one.

 

A czy dałoby się stwierdzić tak autonomicznie co dokładnie jest nie tak z tymi nowymi wersjami sterów, a także skąd pewność tak na przyszłość że jeśli pojawią się nowsze wersje będą one dobre i stabilne i będę mógł je pobrać, bo z jednej strony mówi się że warto mieć nowsze, a z drugiej że nie bo rzekomo są w czymś gorsze od starych ?

 

I czy jakikolwiek czynnik sprzętowy, który mógłby się przyczynić do tych zdarzeń można już wykluczyć ?

Moim zdaniem to jest nadal kwestia otwarta co też wywołuje te ekrany STOP.

Przydałaby się jakaś dokładniejsza i rzetelniejsza ekspertyza o co bym prosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzetelną analizę może ci tylko wykonać windbgr, ale musisz ściągnąć tzw symbole ze specjalnego serwera ms, a to z reguły wiele gb - do tego minidumpy nieprzydatne, potrzebny co najmniej zrzut pamięci jądra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zatem, że to raczej wykluczone chociaż symbole do WinDbg to akurat mam ściągnięte to raptem kilkadziesiąt MB, ale to dla plików małego zrzutu. Pewnie nie jest to niemożliwe bo to kwestia zmiany ustawień, ale trochę nieracjonalne skoro to jakieś GB-ty.

 

Ale czy można w ogóle potwierdzić, że to te konkretne wersje sterowników są pierwotną przyczyną tych zdarzeń nawiązując do głównej myśli w tym wątku ?

Że w jakikolwiek sposób wpływają nie wiem na pracę innych podzespołów typu pamięć RAM (wnioskując ze złożonych raportów z Debuggera Windows), czy też samego systemu w znaczeniu jego składowych np. jądra ?

A dlaczego ? - bo rzekomo zawierać mają jakieś błędy programistyczne, które tak właśnie się mają objawiać.

I odpowiedź na to pytanie zapewne byłaby kluczowa bo jeśli to tylko kwestia reinstalacji to jest to do zrobienia.

 

Czy też może wynika to z jakichś nieprawidłowości innej natury np. jakiejś wady sprzętowej lub może i samego systemu ?

Np. zbadanie integralności plików komendą sfc /scannow pokazało że wszystko jest tam ok.

Test pamięci w tym i układu karty graficznej też wykazał, że jest ok.

Dysk twardy z kolei nie ma badów to też jest przetestowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skołuj inną kostkę ram i sprawdź czy na niej komputer działa stabilnie. Memtesty nie zawsze wykrywają problemy z pamięcią.

 

Kluczowe elementy systemowe (jądro systemu, sterowniki) przed uruchomieniem przechodzą weryfikację zarówno pod kątem sumy kontrolnej, jak i poprawności podpisu cyfrowego - w przypadku uszkodzenia nie zostaną one w ogóle uruchomione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie - system wstaje zawsze bezproblemowo i się uruchamia prawidłowo, także to chyba nie to.

 

Niestety nie za bardzo mam jak skołować tę inną kostkę, poza tym jednak będę obstawiał te sterowniki bo wiem skądinąd, że wiele osób miało z tym podobne problemy i się na nie skarżyło. Wady te w sterownikach są niewykluczone, jednak jak dotąd niepotwierdzone.

Reinstalacja i to do wersji płytowej podobno rozwiązywała problem.

 

Dodam także, że te Blue Screeny nie występują aż tak znowu często, może średnio raz w m-cu choć to bywa różnie jeśli chodzi o skalę.

 

Jeżeli problem ma być wywoływany przez jakąś wadę sprzętową (w co wątpię bo wszystkie podzespoły i cały komputer są zupełnie nowe) typu rzekome uszkodzenie karty graficznej czy coś z RAM-em albo i z zasilaczem, to zapewne tylko ich fizyczna wymiana na inne coś by pokazała co niestety jest dla mnie mało realne.

Zresztą na miarodajne efekty takiego testu i tak trzeba byłoby poczekać pewnie dłuższy czas.

 

Ale jeśli ewidentnie być może jest jakaś trudność w wykryciu tej przyczyny natury programowej przede wszystkim, to być może rzeczywiście coś jest na rzeczy już nie tyle z wadami sprzętu (te o ile wiem zdarzają się relatywnie rzadko, a więc tym bardziej nie na nowym), co np. z tym iż kość RAM jest nieprawidłowo zamontowana, a to już jest możliwe - nie wiem bo nie ja składałem ten sprzęt i się na tym zresztą specjalnie nie znam itp.

 

Zaobserwuję jeszcze sytuację. Wiemy w każdym już co jest na liście głównych podejrzanych o to tj. przede wszystkim sterowniki z wadami (jakoby), RAM (cokolwiek by to nie oznaczało) i być może jeszcze niewykluczona jest jakaś wada samej karty graf. ?

Warto byłoby tutaj podyskutować o tym co jeszcze może stanowić tę przyczynę tak by ich jak najw. wykluczyć i jak to ewent. sprawdzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...