Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Arianna_a

Chyba przesadziłam z graniem i uszkodziłam nowy Intel CORE I5-4670

Rekomendowane odpowiedzi

Procesor jest w sumie nowy, dałam za niego ponad 700zł, a obecnie kosztuje nawet 800 na morele... Ale dzisiaj i wczoraj całe Boże dwa dnie grałam w grę i procesor średnio wykazywał 67-69stopni po jakimś czasie grania a nwet 70. 72stopnie to max dla niego. A ja nic, myślałam, że do 72 to można... Dzisiaj jednak gra zastygła i zawiesił się komputer. Zrestartowałam i po ponownym uruchomieniu, chyba z 10minut burczał,a teraz co jakiś czas słychać taką pracę. Nic nie robię, siedzę na stronie i nawet myszką nie ruszę, a on pracuje. Sprwadziłam zużycie to średnio 20%. Od 11 do 20-paru a raz na jakiś czas 30 a było nawet 40... Spsułam go? Nie da się naprawić? Chyba się potnę...

 

Model procesora- Procesor Intel CORE I5-4670 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL - (BX80646I54670)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dygaj 72 stopnie to niewiele, u mnie do 80 dochodzi, a że coś burczy, hm przyłóż ucho i zobacz co to może cdrom:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bez przerwy przez 10 godzin? Dodam że ta temp 69 to prawioe cały czas była na takim stanie. Nie cd-rom bo płyty w nim nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej wentylator na procesorze się zużył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bez przerwy przez 10 godzin? Dodam że ta temp 69 to prawioe cały czas była na takim stanie. Nie cd-rom bo płyty w nim nie ma

 

Jak nic nie robisz a procesor pracuje to zanczy ze w tle jakiś program działa albo wirus.

Jeśli faktycznie jakaś część jest uszkodzona to proces jest ostatni na liście.

 

Najlepsze lekarstwo to format C :E i zaraz bedziesz widziec na czym stoisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie wirus na 100% :P Przed grą było dobrze a teraz... Ani program. Jakie jest normalne obciążenie dla procesora kiedy nic nie robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie czasami się zdarza. Pograj jeszcze troche przy otwartej obudowie i sprawdź skąd dochodzi ten dźwięk. Ale tak jak wyżej piszą. Skoro coś burczy to raczej jakiś podzespół z wentylatorem np grafika, zasilacz.

Podaj nam jeszcze model zasilacza dla pewności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację i okazało się, że to tylko wentylator z obudowy się poluzował wystarczyło poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Thermaltake ATX SMART 550W Modular140mm 80+ Bronze ( SP-550MPCBEU )

 

A ile procent pracy procesora jest tak normalnie jak nic nie robisz?

 

A może ja grafikę uszkodziłam? O.O Zerkałam co jakiś czas to ostatnio jak patrzyłam było 72 stopnie, w dzień raz uzyskała 77 ale zrobiłam przerwę godzinną i potem ostatnio była 72, jakby co podam model grafiki- Karta graficzna MSI GTX 770, 2GB DDR5 (256 Bit), HDMI, DP, DVI GTX770 - (N770 TF 2GD5/OC)

 

Jutro bym sprawdziła skąd dochodzi dźwięk

 

Symp- ale to u ciebie też po grze się stało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdził czy luźny przewód nie haczy o jakiś wentylator, albo czy jedna z łopatek się nie wyłamała.

Na czystym pulpicie (bez programów działających w tle), powinno wynosić 0-1% (całkowite).

Na poszczególnych wątkach max. 2%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 2% to norma? O.O Tak malutko?

 

Łopatki wentylatorka, tak? Procesora czy graficznej karty?

 

Właczyłam grę Dragon Age początek- zużycie 72-80% to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawny komputer może pracować pod pełnym obciążeniem 24h/7 i nic mu nie będzie. Temperatury rzędu 70stopni to też nic strasznego. Jeśli gry działają dobrze, komputer sie nie zawiesza, nie ma kolorowych pasów/kropek na ekranie to nie ma sensu szukać problemu na siłę.

A jak cos hałasuje to po otwarciu obudowy powinno się dać zlokalizować słuchowo gdzie to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali poprzednicy, najpewniej jest to któryś z wentylatorów, poluzował się na mocowaniu bądź łożysku, albo trze o jakiś przewód. Innym powodem może być transformator w zasilaczu, ale twój to bardzo dobry model, więc to mało prawdopodobne. Jeszcze inną opcją jest uszkodzony twardy dysk, z tym, że w tym przypadku dźwięk przypomina bardziej rzężenie. Najlepiej otworzyć obudowę i posłuchać skąd to dobiega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic poważnego się nie stało. Zabity procesor = niemożnośc uruchomienia komputera, to samo grafika, ewentualnie błędy w wyświetlanym obrazie. Jak coś buczy to może pomoże sposób "po rusku" - grzmotnąć pięścią w obudowę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor jest w sumie nowy, dałam za niego ponad 700zł, a obecnie kosztuje nawet 800 na morele... Ale dzisiaj i wczoraj całe Boże dwa dnie grałam w grę i procesor średnio wykazywał 67-69stopni po jakimś czasie grania a nwet 70. 72stopnie to max dla niego. A ja nic, myślałam, że do 72 to można... Dzisiaj jednak gra zastygła i zawiesił się komputer. Zrestartowałam i po ponownym uruchomieniu, chyba z 10minut burczał,a teraz co jakiś czas słychać taką pracę. Nic nie robię, siedzę na stronie i nawet myszką nie ruszę, a on pracuje. Sprwadziłam zużycie to średnio 20%. Od 11 do 20-paru a raz na jakiś czas 30 a było nawet 40... Spsułam go? Nie da się naprawić? Chyba się potnę...

 

Model procesora- Procesor Intel CORE I5-4670 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL - (BX80646I54670)

 

Nie bój się, procesory Intela ciężko samodzielnie zabić, gdy używasz zgodnie z przeznaczeniem. One mają skuteczną ochronę przed przegrzaniem, sam Ci się powinien wyłączyć i to nawet, gdy w biosie nie ma ustawienia.

 

Ale bez przerwy przez 10 godzin? Dodam że ta temp 69 to prawioe cały czas była na takim stanie. Nie cd-rom bo płyty w nim nie ma

Mój uptime dla 4670K potrafi wynosić kilka dni...gdy mam linuxa odpalonego.Masz, 5h uptime:

[firekage@arch_desktop ~]$ uptime
09:58:12 up  5:20,  3 users,  load average: 0,24, 0,35, 0,68
[firekage@arch_desktop ~]$ 

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zdjąć boczną ściankę obudowy i zlokalizować skąd dobiega "burczenie" :D

2. 20%-30% użycia procka w IDLE to nie jest normalne i trzeba znaleźć tego przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś na razie nie "burczy", trochę przy włączaniu ale... nie umiałam zlokalizować. Tzn. na pewno nie zasilacz i raczej nie wiatraki... Mam pytanie- to normalne, że jeden dodatkowy wentylator z tyłu obudowy nie kręci się wcale? To tak trochę offtopując od tematu, czy on odpoczywa czy co

 

PS. Z tym że 20-30 % przy właczonej mozilli (ale nie żaden film on-line czy coś) i w tle działa tam gdzieś gg

 

A podczas gry w Dragon Age 1- 72-80% zużycia (gra z 2009). Kolega mówi że dużo bo on przy Battlefield 4 i tam dużo ludzi jest ma coś 55% jakoś tak. A w końcu mój procesor jest taki nienajgorszy żeby ciągnąć tak dużo

 

A, może to ważne, nie odkurzałam kompa 10 miesięcy (od kupienia) i się zabieram do tego, ale 1 dnia gry zebrałam patyczkiem do uszu cały kurz z przodu z wiatraków w karcie, procku i na zasilaczu (nie z wiatraka tylko tak ogólnie) to może mój procesor tak ciągnie, bo jest nieodoczyszczony? xD

 

"Mój uptime dla 4670K potrafi wynosić kilka dni...gdy mam linuxa odpalonego.Masz, 5h uptime:

 

[firekage@arch_desktop ~]$ uptime

09:58:12 up 5:20, 3 users, load average: 0,24, 0,35, 0,68

[firekage@arch_desktop ~]$ " Wynosić co? Nie wime co to uptime wybacz, jestem kobietą :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile procent pracy procesora jest tak normalnie jak nic nie robisz?

Różnie może być od paru procent do nawet 30-40 jeśli w tle działają jakieś programy.

 

1. Zdjąć boczną ściankę obudowy i zlokalizować skąd dobiega "burczenie" :D

2. 20%-30% użycia procka w IDLE to nie jest normalne i trzeba znaleźć tego przyczynę.

20-30% nie jest normalne ? Wg. mnie jest jak najbardziej normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zatarłaś jakiś wentylator, jeśli szybko nie zlokalizujesz awarii zatrzesz podzespół za którego chłodzenie odpowiada tenże wentylator. Najbezpieczniej będzie wyłączyć teraz komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Święta wyłączyć komputer. Trzeba wymyślić coś innego. Ja bym ustawił procesor na 3,1GHz napięcie na 1,00V i spokojnie działał. Apetyt grafiki też pewnie da się obniżyć o 0,1V.

Takie obciązenie w spoczynku 20% jak dla mnie nie jest normalne. Coś je wywołuje. Kiedyś jakaś aktualizacja do antywirusa obciążała mi tak procesor, potem to poprawili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam, że burczy podczas uruchamiania systemu i w jakiś czas po, kilka czy kilkanaście minut a potem jak na razie ok? - tak było dzisiaj. Sprawdzałam bo parę razy uruchamiałam (restartowałam) komputer. Sama nie wiem sąd to dochodziło, mam wrażenie że to tam, gdzie kabel od internetu łączy się z komputerem a może i dysk twardy (2 w 1?)... Ale naprawdę, trudno to jakoś tak na 100% zlokalizować. Że wentylator to jakoś nie wydaje mi się

 

Mam pytanie- znajomy mówił, że na moim kompie powinno pójść najnowsze call of duty albo Battlefield 4- czy jeśli przy dragon age 1 (gra z 2009) jest zużycie 72-80% procesora, to tamte gry pójdą?

 

Bitrate- skoro 20% to normalne, to po co wyłaczać na święta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam, że burczy podczas uruchamiania systemu i w jakiś czas po, kilka czy kilkanaście minut a potem jak na razie ok? - tak było dzisiaj. Sprawdzałam bo parę razy uruchamiałam (restartowałam) komputer. Sama nie wiem sąd to dochodziło, mam wrażenie że to tam, gdzie kabel od internetu łączy się z komputerem a może i dysk twardy (2 w 1?)... Ale naprawdę, trudno to jakoś tak na 100% zlokalizować. Że wentylator to jakoś nie wydaje mi się

 

Mam pytanie- znajomy mówił, że na moim kompie powinno pójść najnowsze call of duty albo Battlefield 4- czy jeśli przy dragon age 1 (gra z 2009) jest zużycie 72-80% procesora, to tamte gry pójdą?

Buczy wentylator i tyle. Albo od zasiłki, albo któryś z obudowy, albo na grafice, albo na procku. Lekko zdezelowane wentylatory tak mają, że ledwo po odpaleniu buczą, a po jakimś czasie pracy potrafią się uspokoić.

 

To że jakiś wentylator w budzie się nie kręci to nie jest w porządku. Albo nie podłączony, albo uszkodzony.

 

Obciążenie w pulpicie 30% to nie jest normalne. Jak wyżej albo system trzepnięty, albo masz jakiś program co w tle robi zamieszanie, albo infekcja.

 

Generalnie masz fajny komputer, ale nie potrafisz się nim zaopiekować. Uśmiechnij się do jakiegoś kolegi co ma pojęcie w temacie niech "dogłębnie" Cie...... znaczy Twój komputer sprawdzi :P;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nieszkodliwe jak wentylator burczy po odpaleniu?

 

Obciążenie nie w pulpicie tylko na mozilli i gg włączonym, 30% Zrobiłam próbę, zrestartowałam komputer i wyłączyłam gg, Origin, nie włączałam mozilli, wyłączyłam ccleaner, zrobiłam screen programów, które działają http://imgur.com/lgLgW98

 

W tle działał antywirus 360 TS, czekałam tak ze 20minut i obserwowałam pracę CPU, przez pierwsze kilka minut skakał nawet na kilkanaście, raz czy parę wynik dał 20, potem zaczęło się uspokajać, a na koniec mego pomiaru było często zero ale tak czasem 1-3 albo 5 a pare razy skoczyło do 14.

 

Pójdą u mnie Call of Duty i Battlefield 4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nieszkodliwe jak wentylator burczy po odpaleniu?

Od razu się nic nie stanie, ale im wcześniej się problemem zajmiesz tym większe szanse na przedłużenie życia takiego wentylatora. W większości wypadków wystarczy dać trochę oleju jak np. rowerowy finishline zielony lub coś podobnego i wentylator zyska drugie życie. Chyba że to dziadostwo na łożysku kulkowym to IMO tylko wymiana.

 

Jak problem olejesz to w końcu pozostanie tylko wymiana.

 

Obciążenie nie w pulpicie tylko na mozilli i gg włączonym, 30% Zrobiłam próbę, zrestartowałam komputer i wyłączyłam gg, Origin, nie włączałam mozilli, wyłączyłam ccleaner, zrobiłam screen programów, które działają http://imgur.com/lgLgW98

 

W tle działał antywirus 360 TS, czekałam tak ze 20minut i obserwowałam pracę CPU, przez pierwsze kilka minut skakał nawet na kilkanaście, raz czy parę wynik dał 20, potem zaczęło się uspokajać, a na koniec mego pomiaru było często zero ale tak czasem 1-3 albo 5 a pare razy skoczyło do 14.

Odpalona mozilla i gg to nie pulpit. Możesz mieć odpaloną stronę, z masą reklam, gdzie obciążenie proca niestety będzie widoczne. GG nie używam, ale z tego co wiem to też program co potrafi zamulić.

 

To że świeżo po odpaleniu OSa skacze obciążenie procka to normalne. Czasami powoduje to svchost, który może być związany z windows update, może być to też doczytywanie systemu i robienie bufora (opcja prefetch) lub jeszcze inne pierdółki. Skoro w "prawdziwym pulpicie" po jakimś czasie od uruchomienia masz 1-3% użycia procka to wszystko w porządku.

 

Pójdą u mnie Call of Duty i Battlefield 4?

Tak, masz wystarczająco mocny config ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiliście mnie wiecie... Dobrzy ludzie... Ja to tak "przeżyłam" że w nocy spać nie dałam rady myśląc o wymianie procesora i rzygać mi się z nerwów chciało xD A może wcale nie trzeba... Tylko trzeba zlokalizować te burczenie. Ale mi się wydawało, że to burczy w miejscu, gdzie kabel od internetu jest podłączony do kompa a potem że to ma też związek z dyskiem twardym ale w końcu sama nie wiem na 100%.

 

PS. 1-3% dobrze, ale to było w sumie 1-5% :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...