Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gomen

Matryca TN czy IPS ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj nabyłem PS4 i chciałbym dokupić także do niego monitor w cenie do maks. 700zł. Wiem, cudów w tym przedziale cenowym nie będzie.

 

Najważniejsza rzecz jaka nie daje mi spokoju to jaka matryca będzie dobra do grania, głównie do grania, TN czy IPS ? Czytałem, że jeśli TN to tylko powyżej 120Hz więc to też więcej będzie kosztować. Na IPS są lepsze kolory ale czas reakcji jest dłuższy no i czytałem o srebrzeniu ekranu na kolorach (czarny,biały).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120Hz to tylko pod sprzęt (PC), który jest w stanie wygenerować tyle klatek.

Na nic nie przyda się do PS4 bo tam najczęściej jest 30fps.

 

Ważną zaletą IPS są też o wiele lepsze katy widzenia (TN ma tragiczne), co się przyda jeśli będziesz miał siedzieć nie centralnie przed ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli TN poniżej 120Hz nie nadaje się pod PS4. Przeważnie siedzę centralnie przed monitorem ale byłem zmuszony klawiaturą i myszką, w przypadku PS4 z padem czasami może zmienię pozycję do grania.

 

Wyboru w tej cenie nie ma ale zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/monitor-led-23-lg-23mp75hm-ips-2x-hdmi-glosniki-i4915331495.html tylko martwi mnie właśnie ta matryca IPS, czytałem, że lubią te matryce srebrzyć w kolorze czarnym i białym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powyżej 60, czyli 120Hz/144 się nie nadaje bo konsole są dziadowskie i masz tam tylko 30, więc po co Ci płacić za 120? Kup jakiegoś IPSa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie można rozważyć VA. Od IPS rożni się znacznie lepszym odwzorowaniem czerni i lepszym kontrastem. Wadą jest smużenie i słabszy czas reakcji, ale w przypadku konsoli nie powinno być to odczuwalne (zdecydowana większość gier działa na 30 kl./s lub 60 z licznymi spadkami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek - do pracy biurowej (Office, księgowość itp.) i przeglądania internetu to lepszy będzie TN czy IPS?

 

Zaznaczam, że praca przy monitorze jest długotrwała i zmiana monitora byłaby obliczona na dwie zasadnicze sprawy: jakość obrazu i zdrowie oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek - do pracy biurowej (Office, księgowość itp.) i przeglądania internetu to lepszy będzie TN czy IPS?

 

Zaznaczam, że praca przy monitorze jest długotrwała i zmiana monitora byłaby obliczona na dwie zasadnicze sprawy: jakość obrazu i zdrowie oczu.

IPS, tn to:

a) super budżetowe konstrukcje

b) monitory z wysokim odświeżaniem do grania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze chciałbym dowiewdzieć się czy ten efekt srebrzenia ekranu jest spotykany w każdych ekranach z matrycą IPS i czy to jest uciążliwe przy korzystaniu z monitora przy oświetlonym pokoju ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek - do pracy biurowej (Office, księgowość itp.) i przeglądania internetu to lepszy będzie TN czy IPS?

 

Zaznaczam, że praca przy monitorze jest długotrwała i zmiana monitora byłaby obliczona na dwie zasadnicze sprawy: jakość obrazu i zdrowie oczu.

Matryca ma tu w sumie drugorzędne znaczenie, ważne żeby było przynajmniej 27 cali, pivot (dla wygody w pracach biurowych) i flicker-free (dla zdrowia oczu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca ma tu w sumie drugorzędne znaczenie, ważne żeby było przynajmniej 27 cali, pivot (dla wygody w pracach biurowych) i flicker-free (dla zdrowia oczu).

 

A ważne jest te 27 cali jeśli chodzi o monitor do gry ? Bo dla mnie wystarczająco było by 23-24 cale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia indywidualna. Na większym ekranie fajny jest "wow-effect" przez parę pierwszych dni od zakupu, ale potem przyzwyczajasz się do wielkości. Z telewizorami jest zresztą tak samo.

 

Do pracy biurowej to jednak potrzebna jest duża przestrzeń, żeby móc umieścić na ekranie kilka tabel na raz bez konieczności trzymania nosa przy monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku mogę decydować się na kupno monitora 23-24 cale IPS do PS4 ? W cenie 700zł cudów się nie spodziewam ale powinienem znaleść coś co posłuży trochę do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca ma tu w sumie drugorzędne znaczenie, ważne żeby było przynajmniej 27 cali, pivot (dla wygody w pracach biurowych) i flicker-free (dla zdrowia oczu).

Dzięki za podpowiedź.

 

Jeszcze jedno pytanie: optymalne parametry dla takich 27 cali tj. np. rozdzielczość, czas reakcji itp.to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką plamkę chcesz mieć 27 cali można brać w full hd jeśli dla ciebie WQHD będzie wyświetlać za małą plamkę. Reszta zależy dużo od budżetu na 27 cali, gdzie na dobry taki monitor trzeba wydać 2-3 tysiące. Poniżej 1500 zł to budżetówki dlatego zalecam wtedy monitor 23-24 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...