Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

GS01

i5 2500k - problemy z OC, dziwne odczyty z CPU-Z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio zrobiłem mały upgrade PC. Moja specyfikacja:

 

CPU: i5 2500k

COOLER: SPC Fera 2 rev. 2

M/B: ASUS P8P67 LE

RAM: 16 GB RAM DDR3 (2x4GB Crucial Ballistix Tactical 1600 MHz Low Profile + 2x4GB Kingston HyperX 1600 MHz)

GPU: Gigabyte GTX 560 Ti

HDD: 2x1TB

PSU: Antec Edge Gold 650 W

BUDA: SPC Gladius M40 Pure Black

 

Były problemy z RAMem (pisałem tu na forum), ale po ustawieniu takiego samego napięcia i timingów dla wszystkich kości jest już ok.

Natomiast mój problem tyczy się procesora. Zdaję sobie sprawę, że moja płyta główna nie nadaje się do OC (nie ma możliwości ustawienia napięcia "na sztywno"), a i chłodzenie nie jest przeznaczone do jakiś wyższych celów. Zawsze miałem procesor ustawiony na 4 GHz auto. Nie przegrzewał się, nie było BSOD'ów. Jakoś działał przez te 3 lata, ale nigdy nie zauważyłem jakie napięcia dostaje. Po dołożeniu RAMu coś się pomieszało. Otóż zarówno CPU-Z jak i inne programy diagnostyczne pokazują, że w trybie turbo mam ustawiony mnożnik x59 (5,9 GHz!!!). A wcale tak nie jest, bo zawsze był na "40" i taki też jest przy max. obciążeniu CPU. Skąd takie dziwne dane..? Procesor mam podkręcony przez funkcję offset i tu też rozbieżność. Przy obciążeniu procka przez Prime95, CPU-Z pokazuje znacznie niższe napięcia niż HWiNFO czy HWMonitor:

 

jE3QHyPPptS2T.jpg

 

 

Sądząc po temperaturach, to raczej CPU-Z fałszuje wyniki. Ponad 1.38V dla 4 GHz..?! Rozumiem, że w trybie auto płyta daje zawsze za duże napięcia, ale żeby aż tak..? Niezależnie jaką wartość offset ustawię (czy + 0.005, czy - 0.01), napięcia zawsze są za wysokie. Nie wiem już co robić. Czy zmieniać płytę i procka..? Miał być upgrade pod GTX 970/960, a tu lipa...

Jakby co: przywracałem domyślne ustawienia biosu i nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile pokazuje soft od ASUS-a?

ustawiałeś Load Line CALIBRATION?

Bios najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie za bardzo nie sprawdzę, bo tam procek działa bodajże na 3,3 GHZ i pokazuje coś ponad 1.1V. Bios najnowszy z 2013 roku (później już nie było i nie ma aktualizacji). Co do LLC - to w biosie są tylko dwa ustawienia: enabled/disabled - nie ma możliwości innych zmian (słaba płyta - okrojona wersja P8P67 - jakbym był ogarnięty 3 lata temu, to bym jej nie brał :E).

 

EDIT: Narobiłem zamieszania przez własne niedopatrzenie :/. Teraz widzę, że w programie HWMonitor patrzyłem na wartość napięcia VID, a wyżej jest CPU VCORE - niższe i zgadza się z tym co pokazuje CPU-Z. Ufff, a już myślałem... :P . Teraz testuję 4.2 GHz (więcej nie zamierzam na tym chłodzeniu). W idle mam 0.95 V, a w stressie 1.328 V. Nie wiem czy to dobre napięcia, ale godzinkę w Prime95 wytrzymał, nie przekraczając 65 stopni.

Zostaje tylko sprawa tego dziwnego max. mnożnika. Skąd się wzięło to 5,9 GHz.. :hmm: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DIT: Narobiłem zamieszania przez własne niedopatrzenie :/. Teraz widzę, że w programie HWMonitor patrzyłem na wartość napięcia VID, a wyżej jest CPU VCORE - niższe i zgadza się z tym co pokazuje CPU-Z. Ufff, a już myślałem... :P . Teraz testuję 4.2 GHz (więcej nie zamierzam na tym chłodzeniu). W idle mam 0.95 V, a w stressie 1.328 V. Nie wiem czy to dobre napięcia, ale godzinkę w Prime95 wytrzymał, nie przekraczając 65 stopni.

Zostaje tylko sprawa tego dziwnego max. mnożnika. Skąd się wzięło to 5,9 GHz.. :hmm: ?

 

Dokładnie tak :) u mnie też jest 16-59 mnożnik w cpu-z.

 

2i6dr9h.png

 

Napięcia masz ok, u mnie przy takim napięciu idzie 4.5ghz w pełni stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa :). Zwłaszcza, że maksymalny mnożnik dla Sandy Bridge to niby 57... Kręciłeś przez zmianę vcore czy przez 'offset'? Bo ja niestety mogę tylko przez druga opcję. A płyta podaje zawsze więcej niż trzeba. Zjadę za bardzo z napięciami to znów będę miał za niskie w idle. Eh :)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...