Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

malpa24

Jak zacząć i od czego? Jaki język jest teraz "opłacalny"?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedawno stukneły mi 23 lata, ukonczylem studia (nie zwiazane z informatyką) i sie nagle obudziłem. Praca na magazynie za marne pieniądze nie jest wcale satysfakcjonująca, więc postanowiłem ze od nowego roku zaczynam na własną rękę naukę programowania. Kiedyś "sam dla siebie robiłem strony internetowe w html", w technikum miałem zajęcia w Turbo Pascalu oraz C++. Lecz niestety jak to bywa z wiekszoscią glupich nastolatkow, nie przykładałem się do tego. Tak więc mam do Was pytanie, myśląc o przyszłości i możliwym zatrudnieniu jako programista, jaki język teraz jest na "topie/niezbędny"? Myślałem nad PHP, Java. Drugie pytanie - czy lepiej uczyć się z różnych darmowych poradników, czy może zainwestować w róznego rodzaju kursy jak naprzykład strefakursow.pl ?

 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://4programmers.net/Praca

 

Wszystko zależy od tego:

1. Gdzie mieszkasz, gdzie rozważasz przeprowadzkę

2. Co Cie interesuje - większość jezyków programowania/skryptowych ma konkretne zastosowania, chociaż na upartego można je zaprzęgnąc też do innych prac:

- C++ - bardzo szerokie zastowowania, wieloplatformowy, możesz napisać program na mikrokontroler, mozesz napisac grę na PC, możesz napisać program w którym wazna jest wydajnosć. W C++ też na upartego napiszesz aplikację biznesową (tabelki, wykresy, raporty, podsumowania itp) ale on się do tego nie nadaje. W C++ nie napiszesz strony www. W c++ nie napiszesz programu na komórkę

 

- PHP - ma swoje wady i bolączki. Główną jest niski entry-level tzn mało trzeba wiedzieć, żeby zacząć cokolwiek pisać. Pomyślisz że to zaleta, ale to jest wada. Bo to że coś tam napiszesz nie znaczy że to będzie bezpieczne, reużywalne i poprostu dobrze napisane. Z tego powodu nie licz na wysokie zarobki w PHP, bo jest sporo osób które piszą jako tako w PHP. Nadaje się jako backend dla aplikacji www.

 

- Java - Nadaje się głownie do aplikacji biznesowych, pisze się w niej takie aplikacje szybko. Możesz też napisać grę, ale nie będzie tak wydajna jak ta w C++. Java może też służyć jako backend dla aplikacji www. Kod jest przenośny

 

- C# - takie troche C++ na poziomie wygodnictwa z Javy ;) Aplikacje biznesowe bardzo szybko sie pisze, ale napiszesz tez grę podobnie jak w Javie i podobnie jak w Javie, nie będzie tak szybka jak C++. Może też służyć jako backend dla stron www. Główna róznica pomiedzy C# a Java to C# to głownie Windows, chociaz ostatnio zaczyna się to powoli zmieniać. Druga sprawa to sam język - mi się wygodniej pisze w C#, jest bardziej.. zorganizowany i poukładany.

 

Poza tym są języki takiej jak

- Python - język który moze robić za backend stron www, moze robić za narzędzie skryptowe do administrowania, ale napiszesz też w min grę.

- Ruby - backend stron www

- Haskell, Scala - programowanie funkcyjne

- Swift (aka Obj-C) - programowanie na iOS

 

Duża kasa jest w aplikacjach biznesowych. Strony, aplikacje webowe też jest całkiem ok. C++ w wydaniu gamedev jest raczej ciężki, mało stanowisk, kasa nie najlepsza. Ciezko jest w programowaniu niskopoziomowym (mikroprocesory) bo takie zwykłe proste np AVRy to programują elektronicy, bo to są w miare proste sprawy. A te większe i cięższe to juz się stawia na np Linux@ARM i tam już jest zwykłe programowanie.

Zastanów się co byś chciał robić, popróbuj róznych rzeczy. Napisz stronę w technologii takiej, takiej, siakiej, innej

Napisz grę w tej tamtej technologii

Napisz aplikacje desktopową taką śmaką.

 

Bez sensu jest jakbyś miał utknąć np w Ruby za 4k netto i tego nienawidził, bo nie będziesz się rozwijał, niż robic to co lubisz (np Jave) i zarabiać 3k netto na początek, ale będziesz się rozwijał i po paru latach będzie to już np 5k netto...

 

Co do nauki. Jedni wolą uczyć się podczas pisania jakichś programów, z jaiegoś kursu, tutoriala w necie. Inni wolą wziac książke i lecieć po kolei, jednocześnie próbując i kombinując z kodem na komputerze. Oczywiscie suche przeczytanie książki od deski do deski mija się z celem. To tez zalezy od tego, za jaki język się bierzesz. C++, Java C# to proponuje jednak z ksiązki. Python ma oficjalną dokumentacje i oficjalny tutorial na dobrym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

misiakufal a w C++ nie da się pisać programów, które można umieścić na stronie jako wykonywalne?

 

Ogólnie to polecam zerknąć do przyklejonego FAQ w tym dziale. Poświęciłem nawet 5 minut na zorganizowanie kilku tematów:

http://forum.pclab.pl/topic/227482-Faq/page__view__findpost__p__12826235

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że się da. Można też zrobić bilbord z kasety VHS. Zamawiasz biały bilbord i przyklejasz butaprenem kasetę VHS. Czy na pewno o to chodziło?

 

fakvat

ależ oczywiscie da sie 4-5k na rękę jako młodszy programista c++/c# ale to zależy od tego jak duże miasto i do jakiej firmy aplikujesz. I jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej/zadaniu rekrutacyjnym.

 

Prawdą jest, że ucząc się języka bardziej niszowego, jest z tego większa kasa. Ale jest mniej ofert pracy.

 

 

Dratwa'de mord

Przydała by się gdzieś krótka charakterystyka podstawowych paru języków, bo ludzie się pytają od czego zacząć a nie mówią co chcą robić przy jego użyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to przygotuj sie ze nie nauczysz sie tego ot tak w kilka dni. A najlepiej to zajac sie programowaniem PLC i przeprowadzic sie do Poznania/Wroclawia/na Slask. Ale do tego trzeba lyknac jeszcze troche elektryki/elektroniki. I wtedy z praca nie powinno byc problemu.

 

Przy programistach wysokiego poziomu to musisz sie zahaczyc o jakas malo platna prace i zaczac w tym siedziec a jak nabierzesz wprawy to uderzac gdzies dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zacząć jak najprzyjemniej to polecam Delphi (świetny kurs Adama Boducha typu "jak krowie na rowie") i dużo pomocy w języku polskim.

Jeżeli chcesz jak najszybciej spieniężać swoją wiedzę i wykorzystać ją w praktyce to polecam PHP, bo możesz dorobić na webmasteringu (podstawy PHP są nieocenione przy np. przystosowywaniu wordpressa, przeróbkach itp) i takich mikro zleceń znajdziesz sporo. Z PHP jest też łatwiej przerzucić się na inne języki np. C++, C#, JAVA itp ze względu na podobną składnie, w przeciwieństwie do języków pascalo podobnych (Delphi).

 

 

Oczywiście jest to tylko moja opinia oparta na własnych doświadczeniach. Każdy inny programista może mieć inne zdanie i je szanuję ;)

 

 

Nie nastawiałbym się jednak "nie podoba mi się moja praca więc przeczytam książkę o programowaniu i będę bogaty". Po pierwsze konkurencja jest wbrew powszechnemu przekonaniu spora, no i programowanie to coś co musi wciągnąć i fascynować. Nie da się tego wykuć choćby się chciało.Jeździć wózkiem widłowym możesz się nauczyć nawet jak tego nie lubisz, ale tutaj tak nie ma. Radzę przygotować się na nawet lata nauki i praktyki, zanim cokolwiek będzie z tego wpadać do kieszeni.

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thebigzumzum

 

Nigdy nie bedę chyba w stanie pojąć popularności PLC... Raz że to pierońsko drogie i za ułamek ceny można zbudować to samo na ARM. Dwa - drabinki? seriously? chyba ze coś sie zmieniło i można pisać w normalnym języku.

 

 

veronapl

 

Delphi bym nie polecał - środowisko płatne, język powoli umiera. Bardzo podobnym językiem (pod kątem podejscia do programowania) jest C# wiec zamiast Delphi polecałbym C#

PHP - fakt, może być sporo małych zleceń. Ale przejscie z PHP na C++ to coś wiecej niż podobna składnia. To kwestia zarządzania pamięcią, operacji niskopoziomowych.. JAVA i C# już prędzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nigdy nie bedę chyba w stanie pojąć popularności PLC... Raz że to pierońsko drogie i za ułamek ceny można zbudować to samo na ARM. Dwa - drabinki? seriously? chyba ze coś sie zmieniło i można pisać w normalnym języku.

 

1. Płacisz za komponenty przemysłowej klasy. Wątpię, by taki "ARM za ułamek ceny" podziałał 20-30 lat w takich warunkach (kurz, opiłki, różne temperatury).

 

2. http://www.purand.pl/pur2/plc.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej uczyć się czegoś związanego z szeroko pojętym web'em, najlepsze kombinacje to imho:

- C# + Javascript,

- Java + Javascript,

- sam Javascript (frontend + nodejs po stronie serwera)

 

Linki:

- https://gooroo.io/GoorooTHINK/Article/16225/Programming-languages--salaries-and-demand-October-2014/17081

- https://gooroo.io/GoorooTHINK/Article/16191/Which-language-wins-in-terms-of-salarydemand-July-2014/14105

 

Osobiście się troszke wstrzeliłem i od kilku lat koduję w C# jak i w Javascript (frontend), jednak to drugie daje mi jakoś więcej radości i satysfakcji ;)

 

Odpowiedź na drugie pytanie to http://www.pluralsight.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delphi bym nie polecał - środowisko płatne, język powoli umiera. Bardzo podobnym językiem (pod kątem podejscia do programowania) jest C# wiec zamiast Delphi polecałbym C#

PHP - fakt, może być sporo małych zleceń. Ale przejscie z PHP na C++ to coś wiecej niż podobna składnia. To kwestia zarządzania pamięcią, operacji niskopoziomowych.. JAVA i C# już prędzej.

 

Jasne, wszystko to co mówisz jest prawdą, ale dlatego jedyne co wymieniłem to "prosty start" dzięki świetnemu kursowi. Sam tak zaczynałem, i wtedy używałem darmowego Delphi 7 Personal (to a propos płatnego środowiska) i dużej ilości darmowych komponentów. Co do tego jak ma się sytuacja teraz to jest niefajnie dlatego też porzuciłem. Dalej go jednak polecam osobom które chcą zacząć bo miałem opory do programowania i odbijałem się o każde kursy c++, a ten do Delphi mnie po prostu wciągnął dzięki tamtemu kursowi. Każdy język ma podobne typy danych, pętle itp, więc nie ma tak na prawdę znaczenia gdzie się tego nauczymy. A to właśnie te pierwsze kroki mogą być największym problemem i dobrze jest wybrać coś w miarę przyjemnego i przystępnego na start.

 

Dlatego ja dalej jestem przy Delphi, bo po ogarnięciu podstaw możemy wybrać jakikolwiek inny język który chcemy czy to c#, c++ czy php. Osoba która nie programuje i czyta ten post to myśli sobie "a po co tracić czas na 2 języki, jak mogę od razu zacząć od czegoś innego niż Delphi np. C++ i tam już pozostać". Oczywiście jest to bzdurą, bo i tak pracując poznamy jeszcze ich przynajmniej kilka. Dlatego, jeżeli zaczynamy od Delphi, a potem przerzucamy się na np. C# do aplikacji okienkowych i PHP do webmasteringu to mocno poszerzamy swój wachlarz umiejętności i możemy dostrzec różnice między tymi językami, a pascala warto znać bo to nie tylko Delphi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne firmy mają jeszcze systemy Legacy robione w Delphi i utrzymywanie tego to też jakaś nisza, ale na pewno będzie się kurczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misiakufal

 

Jak chcesz zaprogramowac otwieranie bramy garazowej to pewnie ze to mozna na Armie zrobic, albo i nawet na Atmedze ale przy duzych systemach z setkami rozproszonych I/O to Ci zycia nie starczy zanim to wszystko ogarniesz. Firma bedzie musiala wylozyc sporo kasy na projektowanie czyli w zasadzie wymyslanie kola od nowa.

 

W drabince to sie robi, faktycznie ale w Logo! jak chcesz sterowac brama garazowa albo dwoma podajnikami. Obecnie wszystko sie robi w SCL (cos jak PASCAL) i STL (cos jak Assembler) w przypadku sterownikow Siemensa. DLa innych producentow jest podobnie.

 

bo i tak pracując poznamy jeszcze ich przynajmniej kilka

 

Ile bys sie jezykow nie uczyl i tak wkoncu skonczysz na Power Poincie i Excelu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thebigzumzum

poniekąd masz rację - PLC to gotowe środowisko i hardware, z ATMega czy ARMami to trzeba składać od 0. Ale to tez zależy od tego jaką to ma mieć wydajność i co ma byc produktem końcowym.

 

A to że programowanie na drabinkach nie jest konieczne to całe szczęście... nie wyobrazam sobie tego przy czymś bardziej zaawansowanym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...