Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

N3TR05

GTX 980 - dziwne wykorzystanie GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam taki dziwny problem z poziomem wykorzystania swojego GTX980 w BF4 podczas gry Vsync jest kompletnie wyłączony, a ustawienia w panelu sterowania nvidii są ustawione na najwyższą wydajność (czyt. Power Managament Mode - Prefer Maximum Performance) grafika jest używana jedynie w 60%-70% (odczyty z najnowszego Afterburnera). Czy to jest normalne? Moim zdaniem kiedy wyłączam vsync to grafika powinna chodzić na 100% i wyświetlać tyle klatek ile jest w stanie.

 

Mój config:

i7 2600K 4.5Ghz

Zotac GTX980 AMP Extreme

16GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwoma najprostszymi sposobami zwiększenia użycia GPU są:

-podkręcenie procesora (4.0 GHz na 2600K przy karcie pokroju GTX 980 to wbrew pozorom nie tak dużo) bądź jego wymiana na wydajniejszy model

-zwiększenie szczegółowości obrazu i/lub zwiększenie rozdzielczości (jeśli przykładowo grasz w multi przy najniższych ustawieniach graficznych (co często jest praktykowane) to się nie dziw, jeśli jest takie, a nie inne zużycie procesora graficznego - w danej sytuacji GPU jest w stanie wygenerować więcej klatek na sekundę, ale procesor jest już na granicy swoich możliwości jeśli chodzi o FPS)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej szczegółów :

Jaki tryb (Single/Multi), jakie detale, jaka rozdzielczość, jaki sterownik, jaka mapa, czym mierzysz użycie GPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb Multi na Caspian Border 2014

Wszystkie ustawienia graficzne na ULTRA w 1080p bez DSR.

Sterownik najnowszy więc 347.09.

 

Użycie GPU mierzę w Afterburner (Logowanie i na żywo)

 

 

Teraz sprawdziłem benchmark Metro Last Light oraz Unigine Heaven....i faktycznie to może być CPU który tworzy bottleneck ponieważ w Metro Benchmarku gdzie CPU jest obciążony w praktycznie 100% na wszystkich rdzeniach grafika już nie chodzi na maxa, natomiast w Unigine Heaven rdzenie CPU są obciążone w około 30% i GPU non-stop ciśnie na 99%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklej zakładke senssors z gpu-z podczas grania tak z ciekawości, ja w swojej 970 musiałem gmerać w biosie bo fabryczny był o kant rzyci rozbić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklej zakładke senssors z gpu-z podczas grania tak z ciekawości, ja w swojej 970 musiałem gmerać w biosie bo fabryczny był o kant rzyci rozbić :P

post-113362-14198247333_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odblokuj zakładkę PerfCapReason. Z tego co widzęstrasznie ci szarpie gpu load. U mnie wygląda tak:

 

2du.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj w opcjach resolution scaling na 200%. To powinno zwiększyć wykorzystanie GPU do 100%. Jeśli nie zwiększy to można zacząć się zastanawiać czy to aby nie tylko procesor ogranicza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos musi byc nie tak bo mi procek nie ogranicza a mam tylko i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Użycie GPU mierzę w Afterburner

zmien na gpu-z i zapodaj aax4 to bedzie 100% ;)

 

Daj w opcjach resolution scaling na 200%. To powinno zwiększyć wykorzystanie GPU do 100%. Jeśli nie zwiększy to można zacząć się zastanawiać czy to aby nie tylko procesor ogranicza.

na 200% to on bedzie miał z 40 klatek :P

 

Zrób tez najnowszego 3dmarka czy wynik masz w normie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie ;)

 

 

Przy tych ustawieniach jakie mam tzn. ULTRA przy 1080p i wyłączonym vsync grafika chodzi na max 60%-70% i generuje sporo klatek (momentami 130 ze spadkami do około 80, ale nigdy ponizej 60fps). Sprawie zacząłem się przyglądać ponieważ zauważyłem momentami jakieś minimalne zwolnienia (których teoretycznie nie powinienem widziec kiedy fps nie spada poniżej 60 ale jednakl cos jest nie tak). Znajomy ma tą samą kartę (inna firma) ale ma CPU i7 Haswell i u niego grafika chodzi na 100% non-stop (wyłączony vsync). U mnie grafika w bf4 chodzi na 100% jedynie na ekranie podsumowującym punkty ;P. Jestem na 80% pewien, że to wina CPU.

 

ps. Ten zasilacz: Corsair AX 850W Full Modular, chyba spokojnie powinien dać jej radę czyż nie?

 

 

 

Teraz spojrzałem jeszcze na wyniki testów procesorów na PCLab w grze Far Cry 4 i chyba nie bez powodu i7 2600K@4.5Ghz wyciaga 14 klatek mniej niż 4770K@4.5Ghz przy tej samej grafice (GTX970). Szkoda, że tam nie podają czy grafika szła na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie ;)

 

 

Przy tych ustawieniach jakie mam tzn. ULTRA przy 1080p i wyłączonym vsync grafika chodzi na max 60%-70% i generuje sporo klatek (momentami 130 ze spadkami do około 80, ale nigdy ponizej 60fps). Sprawie zacząłem się przyglądać ponieważ zauważyłem momentami jakieś minimalne zwolnienia (których teoretycznie nie powinienem widziec kiedy fps nie spada poniżej 60 ale jednakl cos jest nie tak). Znajomy ma tą samą kartę (inna firma) ale ma CPU i7 Haswell i u niego grafika chodzi na 100% non-stop (wyłączony vsync). U mnie grafika w bf4 chodzi na 100% jedynie na ekranie podsumowującym punkty ;P. Jestem na 80% pewien, że to wina CPU.

 

ps. Ten zasilacz: Corsair AX 850W Full Modular, chyba spokojnie powinien dać jej radę czyż nie?

 

 

 

Teraz spojrzałem jeszcze na wyniki testów procesorów na PCLab w grze Far Cry 4 i chyba nie bez powodu i7 2600K@4.5Ghz wyciaga 14 klatek mniej niż 4770K@4.5Ghz przy tej samej grafice (GTX970). Szkoda, że tam nie podają czy grafika szła na 100%.

 

Wiadome haswell jest trochę szybszy od sandy stąd ta różnica, masz coś pomechcone z prockiem bądź ze sterownikiem bo w gpu-z strasznie ci szarpie gpu use. Sugerował bym reinstalację sterowników a jak nie pomoże to świeży system bo procek nie ma prawa blokować tej karty, chyba że jest niestabilny po oc.

 

Co do zasilacza to pociągnie ci 3 takie karty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz spojrzałem jeszcze na wyniki testów procesorów na PCLab w grze Far Cry 4 i chyba nie bez powodu i7 2600K@4.5Ghz wyciaga 14 klatek mniej niż 4770K@4.5Ghz przy tej samej grafice (GTX970). Szkoda, że tam nie podają czy grafika szła na 100%.

Na testy z pclaba nie patrz .W 3dmarku fire strike jak ci wyjdzie grafika z 13000 i cpu z 10000 to bedzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprobuje wyłączyć OC i zobaczyć jak się będzie zachowywać na normalnych taktowaniach. Sprawdzę też Fire Strike i zobaczymy co tam wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu mój najświeższy GPU-Z screenshot z PerfCap sensorem. To wynik na CPU bez OC. Dalej podobnie... :/

post-113362-141987916084_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PerfCapReason do ustawienia, miałem taki sam odczyt ale gpu load było zwykle 99-98% a u ciebie dalej tak samo... Spróbuj jak pisałem ze sterownikami, wyłącz kartę w menadżerze zadań, odinstaluj jakimś dobrym programem sterowniki, np driver sweeper albo total uninstall i włącz spworotem i zainstaluj świeże i zobaczymy co będzie, jak nie może pomóc reinsatalacja systemu, chyba że już to robiłeś po kupieniu karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu mój najświeższy GPU-Z screenshot z PerfCap sensorem. To wynik na CPU bez OC. Dalej podobnie... :/

Dośc dziwnie to wygląda, w twoim przypadku spodziewałbym się raczej PerfCap reason "Util". Ale zrób ten test ze skalowaniem rozdzielczości na 200% jak pisałem wcześniej, przynajmniej ustalimy czy problem ma związek z wydajnością CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Po zakupie karty nie reinstalowałem systemu ani sterowników jakoże nie spodziewałem się żadnych problemów (zawsze miałem zwyczaj przeinstalować system na świeżo ale w tym przypadku zostawiłem). To może jeszcze być powód dlaczego tak się dzieje. Jestem w chwili ustawiania wszystkiego na nowo więc jak tylko wszystko ogarnę to zrobię pomiary i mam cichą nadzieję że będzie OK. Póki co nie ruszam CPU (zostawiam bez OC - nominalne taktowanie). Szczerze mówiąc, nie wierzę aby TEN proc przytykał mi GPU bo to przecież i7 do jasnej ciasnej ;P ...wkrótce się odezwę.

 

Ewentualnie sprawdzę myk ze skalowaniem - czy to coś zmieni dla samego faktu wykorzystania GPU na max....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone jeszcze raz i juz tego nie łapię...

 

Więc tak: Przeinstalowany system, najnowsze sterowniki i test na BF4 (1080p, ULTRA, vsync off)

Wynik:

 

http://forum.pclab.pl/uploads/monthly_12_2014/post-113362-141989306283_thumb.gif

 

Kolejny test (wszystko to samo + skalowanie na 200%):

 

http://forum.pclab.pl/uploads/monthly_12_2014/post-113362-14198935234_thumb.gif

 

Teraz niech mi ktoś serdecznie powie co tu jest grane ? Zgłupiałem...

post-113362-141989306283_thumb.gif

post-113362-14198935234_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2 screenie gpu load wzrosło ale to przy skalowaniu 200% ale też wyraźnie bardziej się grzeje, jaki masz ASIC karty? jak wysoki możesz spróbować wgrać zmodowany bios link tylko to już zabawa na własną rękę, generalnie dziwna sprawa bo 980 nie jest wcale sporo szybszy od 970 a mam ten sam model (970) i po za ograniczonym biosem nie miałem takich wałków :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że to procesor nie daje rady; po dociążeniu GPU (i zmniejszeniu ilości klatek które liczyć musi CPU) obciążenie GPU jest ok. Pytanie tylko dlaczego procesor radzi sobie tak słabo. Nawet na tak wymagającej mapie jak CB nie powinno być aż tak źle (przynajmniej przy ustawieniu 4,5 GHz). Przyczyn może być wiele, od jakiejś aplikacji działającej w tle obciążającej CPU, przez niekompatybilność biosowo-sprzętową, aż po błąd w sterowniku graficznym.

 

A powiedz jeszcze ile masz kl./s przy niskim obciążeniu GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się logicznym, że karta bardziej się grzeje przy wyższym wykorzystaniu GPU (99%) w stosunku do wcześniejszych 60%-70%. Zastanawia mnie jednak dlaczego tak się dzieje dopiero po skalowaniu, a nie przy tych ustawieniach bez skalowania... ? ASIC mojej karty to 77.1% (co to znaczy? :P )

 

Chcę też zaznaczyć, że cały czas mówimy o testach w BF4 na Caspian Border 2014.

 

A powiedz jeszcze ile masz kl./s przy niskim obciążeniu GPU?

 

Przy obciążeniu bez skalowania mam 60fps do około 120fps...tak na oko mówię ;) Ogólnie nie zauważyłem aby spadało poniżej 60fps ale jakieś dziwne zwolnienia da sie zauważyć...dlatego się tym zainteresowałem...:/

 

Nie wiem czy to istotne...ale jak wczoraj robiłem Unigine Heaven Benchmark z wszystkim ustawionym na maxa to grafika cisnęła na 99% non stop... ? O co tu chodzi ? Czy to coś związanego z tą konkretną grą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie obciąża wyłącznie GPU i to obciąża bardzo poważnie (masz 4x więcej pikseli do wyliczenia). Jeśli na danej mapie i na danych ustawieniach CPU jest w stanie zapewnić 100 kl./s a GPU 200 kl./s to masz 100 kl./s przy 50-procentowym obciążeniu GPU. Jeśli na danej mapie i na danych ustawieniach CPU jest w stanie zapewnić 100 kl./s a GPU 40 kl./s to masz 40 kl./s przy 98-100% obciążenia GPU. Czyli teoretycznie wszystko się u ciebie zgadza.

 

Co do praktyki to w sumie musiałbyś zapytać kogoś z tym samym lub podobnym procesorem ile ma klatek w BF4 na testowanej mapie. Na moje oko 60-120 kl./s wygląda w miarę normalnie, ale w BF4 mp grałem bardzo krótko i dość dawno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem temat na forum nvidii na temat kart seri 9xx i to jest znany problem. Wiele ludzi ma problemy z wydajnością nie raz gorszą niż na kartach z których się przesiadli w sensie że nowe grafiki serii 9xx chodzą im na poziomie 50%-60% a czasami nawet 40% mocy. Z tego co widzę zależy to też od tytułu. Nvidia wtrąciła się w dyskusję i zbiera info na ten temat. Z tego co widziałem to ostatnie posty były z ostatnich dni więc wnioskuję, że możemy się spodziewać jakiegoś fixa w jednym z nadchodzących sterowników. Pozdrawiam!

 

Post od Nvidii z 20 grudnia:

 

" Hi guys. Just wanted to update you that the investigation is still ongoing. We've been testing on a range of system configurations and games as close as possible to the ones you've reported this behavior on, but haven't yet been able to reproduce the issue. The testing results so far have either shown very fast performance as expected, or performance drops that happen on any GPU, so their source is elsewhere in the system. And the logs we've analyzed so far have shown signs of CPU bottlenecking, as the game/settings used simply don't push the GPU to its full potential.

 

Keep in mind that low utilization percentage by itself isn't a problem unless it goes along with framerate/stutter issues that are specific to the GPU (and don't occur when running the same game/settings/etc. on a different GPU in that computer).

 

We are continuing to test, and please continue to send me logs. In particular, we'd love to see side-by-side fraps fps/gpu-z charts showing worse performance on a 970 than an older GPU, when running the same game in the same system.

 

Thank you for your patience, and I apologize that this is proving so difficult to pin down. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie obciąża wyłącznie GPU i to obciąża bardzo poważnie (masz 4x więcej pikseli do wyliczenia). Jeśli na danej mapie i na danych ustawieniach CPU jest w stanie zapewnić 100 kl./s a GPU 200 kl./s to masz 100 kl./s przy 50-procentowym obciążeniu GPU. Jeśli na danej mapie i na danych ustawieniach CPU jest w stanie zapewnić 100 kl./s a GPU 40 kl./s to masz 40 kl./s przy 98-100% obciążenia GPU. Czyli teoretycznie wszystko się u ciebie zgadza.

Tutaj zostało wszystko wytłumaczone.

 

Czego tu się jeszcze doszukiwać?

To normalne, że jak procesor daje radę wygenerować 60fps i karta A 60 fps, to zmieniając kartę na 2x mocniejszą kartę B, nadal będzie 60 fps, ale przy zużyciu 50% GPU. To jest oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...