Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mixons

Laptop r510jk zużycie dysku 100%

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu w październiku-listopadzie 2014 roku kupiłem laptopa Asus r510jk. Wszystko pięknie śmigało, laptop bardzo szybko się włączał, tak że nawet po 6sek już byłem w przeglądarce internetowej. Aż jakiś nie cały tydzień temu zauważyłem lekkie problemy z płynnością, które jednak szybko minęły. Dziś natomiast utworzyłem nowego użytkownika dla mojego brata. Następnie mój brat zalogował się na konto i wtedy wszystko się nagle ścięło i gdy potem chciałem wejść na laptopa zanim się włączył i zalogowałem się minęło jakieś 10minut i nic nie mogłem kliknąć, a reakcja laptopa na moje działania była bardzo bardzo bardzo opóźniona. Wreszcie jakoś udało mi się wejść w menedżera zadań i co tam zobaczyłem? Zużycie dysku 100%. Z laptopa nie da się teraz w ogóle korzystać, nie mogę nawet wejść w przeglądarkę, tak się wszystko zacina. Powiedzcie mi bardzo proszę co mam zrobić w takiej sytuacji? Przecież laptop jest tak naprawdę nowy i czy jakiś związek z tym wszystkim ma założenie nowego użytkownika? Dodam, że użytkownik został założony na maila (moje natomiast konto jest zwykłe, nie internetowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwsze, przyczynę problemu upatrywałbym w dysku twardym lub w złośliwym oprogramowaniu. Zakładam, że masz dysk SSD skoro system jest gotów do pracy w mniej niż 6 sekund.

Moja rada to sprawdzić czy problem występuje w trybie awaryjnym. Jeśli nie, winny jest jakiś bliżej nieokreślony proces. Potem warto zapuścić pełny skan przed uruchomieniem systemu jakimiś sprawdzonym narzędziem do zwalczania złośliwego oprogramowania, nawet niekoniecznie jednym. Dla pewności możesz także podać parametry SMART dysku do sprawdzenia - program HD Tune 5.50 PRO lub Cristal Disk Info albo zalecany przez producenta program diagnostyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym tkwił problem, ale po usunięciu użytkownika, którego wczoraj stworzyłem wszystko nagle wróciło do normy. Jednak dla pewności wrzucę jutro screeny z podanego przez Ciebie programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie SMART raportuje 8 niestabilnych sektorów (C5) i 5 przeniesionych (05), była jedna próba przeniesienia (C4). Występują także błędy odczytu mogące wskazywać na zły stan powierzchni talerzy dysku (07). Te wartości nie wróżą zwykle niczego dobrego. Stan dysku nie jest najlepszy. Należy monitorować te wartości - ważne żeby nie rosły lawinowo, bo wtedy krótka droga do utraty danych. Zaleca się wykonanie kopii zapasowej. Możliwe, że wystąpienie niektórych z tych błędów daje podstawę do wysłania dysku na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu z laptopa nie da się korzystać, bo cały czas dysk ma użycie 100% i praktycznie nic nie da się robić (piszę z kompa) i tym razem nie wiem jaki jest tego powód, wtedy powodem mógł być nowy użytkownik po usunięciu którego wszystko wróciło do normy. Teraz natomiast nie mam pojęcia czy jest jakiś powód, więc rozumiem, że będę musiał go oddać na gwarancję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loptopa oddałem do naprawy i dziś otrzymałem go z powrotem (wymienili dysk). I teraz mam taki problem, otóż pojawia mi się taki komunikat: http://zapodaj.net/15c98aaa14345.jpg.html Co mam zrobić, aby normalnie włączyć laptopa, ponieważ od Asusa nie otrzymałem w paczce ani mailu żadnych instrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy w UEFI jako pierwsze urządzenie bootowalne masz ustawione jako dysk twardy. Jak tak jest (lub jest na drugiej pozycji) to oznacza że dysk jest całkowicie czysty i nie ma na nim systemu operacyjnego i będziesz musiał to ustalić w serwisie dlaczego nie zainstalowali go ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loptopa oddałem do naprawy i dziś otrzymałem go z powrotem (wymienili dysk). I teraz mam taki problem, otóż pojawia mi się taki komunikat: http://zapodaj.net/15c98aaa14345.jpg.html Co mam zrobić, aby normalnie włączyć laptopa, ponieważ od Asusa nie otrzymałem w paczce ani mailu żadnych instrukcji.

Acer instalował Windowsa a Asus widocznie nie

 

Pozostaje instalacja Wina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach sprostowania, bo dysk i tak już oddany.

Obecnie SMART raportuje 8 niestabilnych sektorów (C5) i 5 przeniesionych (05), była jedna próba przeniesienia (C4). Występują także błędy odczytu mogące wskazywać na zły stan powierzchni talerzy dysku (07). Te wartości nie wróżą zwykle niczego dobrego. Stan dysku nie jest najlepszy. Należy monitorować te wartości - ważne żeby nie rosły lawinowo, bo wtedy krótka droga do utraty danych. Zaleca się wykonanie kopii zapasowej. Możliwe, że wystąpienie niektórych z tych błędów daje podstawę do wysłania dysku na gwarancję.

Nieprawda.

Liczbę przenisionych sektorów odczytuje się w kolumnie raw/data, threshold to granica ustalona przez producenta, po przekroczeniu której (wartości z current i worst) uznaje się dysk za uszkodzony i nienadający się do dalszej bezpiecznej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z włączeniem laptopa sobie już poradziłem. Zapomniałem po prostu, że gdy go kupowałem do kompletu miałem dołączoną płytkę z systemem. Pobrałem od razu natomiast HD Tune Pro i jestem rozczarowany, ponieważ dysk niby wymieniony na nowy, a już ma jakieś problemy. Screen z HD Tune: http://zapodaj.net/f5fb959f6bc9b.png.html

Czy to coś poważnego? I nadaje się do ponownej reklamacji? Jeśli tak, to wolę już teraz oddać go do reklamacji, niż znowu korzystać z laptopa kilka miesięcy i potem go oddać do naprawy i stracić wszystkie dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śpij spokojnie, bo ten dysk akurat w taki dziwaczny sposób podaje wartość RAW (nie od 0). Wartość Current jest na 100 więc nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jakoś dziwnie w tym modelu zapisują ten parametr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...