Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

yarex013

Dysk SSD mSATA

Rekomendowane odpowiedzi

Mam laptopa lenovo y570, producent przewidział w nim możliwość zainstalowania małego dysku SSD, na którym będą najważniejsze pliki i który będzie wspomagał start systemu i uruchamianie programów. Jednak z tego co się dowiedziałem na win8 to nie działa, bo nie ma sterowników.

Więc wpadłem na pomysł, że dokupie dysk msata np. taki i normalnie postawię na nim system, a talerzowy będzie dyskiem wyłącznie na dane. Da się tak zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, według mnie to dobre rozwiązanie- zdaje się, że X-kom właśnie używa tych dysków do takiej operacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dysk M.2 a nie mSATA.

 

Jeżeli tylko pojemność pozwala zawsze lepiej jest mieć system na dedykowanym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliły mi się linki. Już poprawione.

Czyli jak włożę sobie tam dysk, to będzie widoczny jak osobna partycja? Nie muszę z niego korzystać tak jak założyło sobie lenovo (technologia rapiddrive)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie widoczny jako osobny dysk :)

Jeżeli tylko wszystkie rapidy i raidy są wyłączone to dysk powinien być normalnie używalny.

 

Pamiętaj tylko że instalacja systemu na nowym dysku gdy stary będzie podpięty dorzuci nowy system do istniejącego już bootmenu na starym dysku. Dlatego najlepiej na czas instalacji odpiąć dysk magnetyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładałem mSATA (Plextor M6M 128GB) do Lenovo Y560. Ja akurat robiłem klon partycji systemowej na niego, a potem w biosie przestawiłem bootowanie. Wszystko działa, jak powinno.

Ten ssd można w biosie wybrać jako pierwszy do bootowania, więc można na nim postawić niezależnie system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M5M to model z ubiegłego roku. Plextor M6M to nowy model. Bierz zatem nowy M6M. Jest też tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie widoczny jako osobny dysk :)

Jeżeli tylko wszystkie rapidy i raidy są wyłączone to dysk powinien być normalnie używalny.

 

Pamiętaj tylko że instalacja systemu na nowym dysku gdy stary będzie podpięty dorzuci nowy system do istniejącego już bootmenu na starym dysku. Dlatego najlepiej na czas instalacji odpiąć dysk magnetyczny.

A nie bezpieczniej wyrzucić system z bootmgr?

 

Po za tym to co dał na allegro to mSATA nie M.2 :exclam:, a sam laptop obsługuje mSATA.

adm2sa-diagram.jpgadata_msatachips600px.png

Herezje piszesz panie, herezje...

 

@yarex013

Gdzie wyczytałeś że Windows 8 nie można zainstalować na mSATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ingvarr100th

Autor w pierwszym poście podlinkował dysk M.2 -> zwróciłem na to uwagę -> autor poprawił link w pierwszym poście i w poście #4 dał o tym znać. Śledź temat, to że ktoś edytował post to nie znaczy że od razu ktoś inny musi swój dostosowywać do tego :)

 

Sprecyzuj co rozumiesz poprzez "wyrzucić system z bootmgr". Instalator systemu szuka magazynu rozruchowego na wszystkich dyskach niewymiennych, i jeżeli tylko znajdzie, to korzysta z niego zamiast tworzyć nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie bezpieczniej wyrzucić system z bootmgr?

 

Po za tym to co dał na allegro to mSATA nie M.2 :exclam:, a sam laptop obsługuje mSATA.

 

Herezje piszesz panie, herezje...

 

@yarex013

Gdzie wyczytałeś że Windows 8 nie można zainstalować na mSATA?

Zanim zaczniesz na kogoś najeżdżać, to przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem wszystkie posty. Początkowo był link do M.2, ale kolega zwrócił na to uwagę, więc poprawiłem, pisząc o tym w kolejnym poście.

 

Nigdzie też nie napisałem, że nie można zainstalować 8 na ssd. Napisałem, że nie ma sterowników do rapiddrive dla mojego lapka, więc nie da się wykorzystać dysku jak przewidział to producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz na kogoś najeżdżać, to przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem wszystkie posty. Początkowo był link do M.2, ale kolega zwrócił na to uwagę, więc poprawiłem, pisząc o tym w kolejnym poście.

 

Nigdzie też nie napisałem, że nie można zainstalować 8 na ssd. Napisałem, że nie ma sterowników do rapiddrive dla mojego lapka, więc nie da się wykorzystać dysku jak przewidział to producent.

Przepraszam, pominąłem tego posta :o

Ale nie musisz korzystać z RapidDrive. Ludzie normalnie instalują mSATA SSD na Y570 i nie widzą różnicy bez użycia RapidDrive. RapidDrive to taki pomagier coś w styl Intel Smart Response.

http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U-V-Z-and-P-series/Lenovo-y570-Compatible-mSATA-SSDs/m-p/911611#M68178 - przykład

Po za tym cache'owanie takie jak robi to RapidDrive lub Intel Smart Response jest kiepskim rozwiązaniem i mało co przyśpiesza. Testowałem to rozwiązanie (Intel Smart Response) i nie jest opłacalne.

 

@MitycznyJeż

I właśnie wyszła twoja niewiedza. WinPE wyszukuje właśnie bootmgr (pomaga sobie bootsectorem) na dysku i na podstawie jego tworzy ciągi w rejestrze systemu. Można to później usunąć w msconfig. Co z tego że wypniesz dysk na czas instalacji, będzie on dalej tam siedział. Takie kiepskie omijanie problemu. Usuwa się bootmgr, oraz pierwsze 512 B z dysku i to jest prawidłowa metoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zarzucisz komuś niewiedzę najpierw wskaż gdzie się dokładnie myli, bo odnoszę wrażenie że atakujesz bezpodstawnie. Wiem dobrze jak przebiega instalacja systemu, rozruch i jak się korzysta z winpe.

 

Rejestr z którego korzysta bootmgr nie jest w systemie tylko przy plikach rozruchowych - dokładnie boot\BCD (dla rozruchu MBR). Mając dwa dyski:

-czyste SSD

-HDD z zainstalowanym systemem i działającym bootmgr

 

instalator doda wpis do obecnego bootmgr niezależnie od tego gdzie instalacja będzie docelowo przeprowadzana.

 

Gdyby było inaczej nie byłoby tylu tematów z ludźmi którzy mieli hdd, dokupili ssd i postawili na nim system, a potem odpięli hdd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zarzucisz komuś niewiedzę najpierw wskaż gdzie się dokładnie myli, bo odnoszę wrażenie że atakujesz bezpodstawnie. Wiem dobrze jak przebiega instalacja systemu, rozruch i jak się korzysta z winpe.

 

Rejestr z którego korzysta bootmgr nie jest w systemie tylko przy plikach rozruchowych - dokładnie boot\BCD (dla rozruchu MBR). Mając dwa dyski:

-czyste SSD

-HDD z zainstalowanym systemem i działającym bootmgr

 

instalator doda wpis do obecnego bootmgr niezależnie od tego gdzie instalacja będzie docelowo przeprowadzana.

 

Gdyby było inaczej nie byłoby tylu tematów z ludźmi którzy mieli hdd, dokupili ssd i postawili na nim system, a potem odpięli hdd ;)

Boot/bcd to nic innego jak rejestr konfiguracji dla bootmgr. Usunięcie programu rozruchowego lub modyfikacja MBR skutecznie zablokuje odpalanie bootmgr :) co nie pozwoli nawet na dostęp do BCD. Modyfikacja MBR to tylko by nie było "bootmgr is missing". Odłączenie, zainstalowanie i podłączenie to niepotrzebna ingerencja w sprzęt. Na dodatek w przyszłości może zrodzić kolejne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boot/bcd to nic innego jak rejestr konfiguracji dla bootmgr.

Dokładnie to samo napisałem przecież ;)

 

 

Można wyciąć bootmgr tak, aby instalator go nie wykrywał, można też odpiąć stary dysk. W pierwszym wypadku traci się dostęp do starego systemu na hdd póki się go nie doda do BCD obecnego na ssd. W drugim - stary system zachowuje sprawność, ma swój własny bootmgr i w przypadku awarii jednego dysku zawsze jest działający os na drugim, póki tylko użytkownik nie zdecyduje się go wywalić.

 

Piszesz o problemach które mogą się pojawić w drugim wariancie - jeżeli są jakieś nie-sprzętowe, to proszę podaj je, bo póki co żadne mi nie przychodzą na myśl :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo napisałem przecież ;)

 

 

Można wyciąć bootmgr tak, aby instalator go nie wykrywał, można też odpiąć stary dysk. W pierwszym wypadku traci się dostęp do starego systemu na hdd póki się go nie doda do BCD obecnego na ssd. W drugim - stary system zachowuje sprawność, ma swój własny bootmgr i w przypadku awarii jednego dysku zawsze jest działający os na drugim, póki tylko użytkownik nie zdecyduje się go wywalić.

 

Piszesz o problemach które mogą się pojawić w drugim wariancie - jeżeli są jakieś nie-sprzętowe, to proszę podaj je, bo póki co żadne mi nie przychodzą na myśl :P

W tzw. pierwszym wariancie oczywiście że się da przywrócić system do działania. Wystarczy do tego WinPE. ;)

Po za tym nigdy nie zostawiam starego systemu. (bo po co)?

 

W drugim? A choćby usunięcie starego folderu z Windows a następnie wypięcie dysku bootowalnego. Bootuje wtedy ze starego mając informacje że jest system, lecz go tam faktycznie nie ma; co może błędnie wskazywać, że coś stało się ze sprawnym systemem (póki nie sprawdzi się w BIOS lub połączenie SATA). Po za tym zostawia się śmiecie.

Kolejna rzecz to bootowanie przy złym wskazaniu na dysk w boot priority, jak nie znajdzie szuka na następnym dysku, a tak to próbuje głupio odpalić ze starego póki się nie zmieni w BIOS/UEFI.

Jak koniecznie się chce zostawić na jakiś czas stary system to już lepiej zostawić wybór w bootmenu, i ustawić system docelowy na domyślny

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/change-the-default-operating-system-for-startup-multiboot

Kombinowanie z odpinaniem dysku to kombinowanie jak koń pod górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że w pierwszym wariancie da się spokojnie przywrócić stary system do działania ;) I winpe nie jest do tego potrzebne, wystarczy uruchomiony system z ssd i bcdboot.

 

 

Rozumiem Twoje obawy co do odpinania, jednak ten sposób ma jedną niezaprzeczalną zaletę - poradzisz to laikowi, i ten nie będzie mieć z tym żadnego problemu.

 

Zerowanie MBR'u? Osoba bez wiedzy da radę to spieprzyć. Usunięcie partycji mającej bootmgr na starym dysku? Znowu, ludzie potrafią wywalić zupełnie nie tą partycję którą trzeba, a czasami nawet pomylić dyski.

 

Pozostaje też fakt, że do "poprawniejszej" metody trzeba człowiekowi wskazać jakich narzędzi użyć i w jaki sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się wtrącę. Moje pytanie nie dotyczyło instalacji systemu, bo z tym akurat poradzę sobie bez problemu.

To czego chciałem się dowiedzieć, już się dowiedziałem, dysk zamówiony (Plextor M6M), więc temat można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...