Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

skunRace

Asus Strix GTX 970

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ciągle widzę jak gracze opisują i grają TXAA tutaj czy MSAAx8 i tutaj moje pytanie. Zauważyłem że stuttering u mnie występuje właśnie wtedy gdy obciążę kartę wygładzaniem lub DSR choć według klatek powinno być ok.

Mam też czasem wrażenie że ten stuttering jest wtedy gdy GPU Load jest bliski 99%. Sprawdziłem starszego już Skyrima i z DSR i rozdziałce 2500K jest w porządku ale na 4K gdy GPU Load jest na 99% są przycięcia a klatki na poziomie 50-60.

Tak samo Wiedźmin 2, zawsze gram w gry z V-Sync dlatego starszych grach GPU Load będzie dużo niższe niż 99%, Wiedźmin 2 z vsync chodzi dobrze bez v-sync gdy GPU Load jest 90-99 jest stuttering jak cholera a klatki 100+

Tak samo gdy włączę Uberpróbkowanie, mimo że jest v-sync to przez Uberpróbkowanie Gpu Load jest na 99% i straszny stuttering choć klatki ok. Nie ma to też związku z ostatnią aferą i pamięciami bo w starszych grach bierze tego VRAMu mało.

 

I tutaj moje pytanie czy z tą konkretna kartą może być coś nie tak, może być uszkodzona, czy to się nadaje na reklamację, gdzie szukać przyczyny ? Czy coś z resztą podzespołów ?

Naprawdę mnie to martwi bo czytając posty ludzi z jakimi ustawieniami grają widać że u mnie jest coś nie tak. Bardzo prosze o pomoc bo stuttering to coś czego nienawidzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z VRAM? Czy gdy zaczyna ciąć jest alokowane więcej jak 3,5gb? (chodzi o RAM na karcie graficznej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak z pamięcią RAM, na jakich częstotliwościach działają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz aktywny ShadowPlay? U mnie, zwłaszcza tryb ghost powodował znaczny stuttering :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z VRAM? Czy gdy zaczyna ciąć jest alokowane więcej jak 3,5gb? (chodzi o RAM na karcie graficznej)

Tak jak pisałem w starszych grach jak Skyrim cz Wiedzmin użycie VRAMu jest niskie 1-2GB. I nawet jak w Skyrim włączę DSR 4K to VRAMu bierze mało ale są na przycięcia wydaje mi się że dlatego bo wtedy użycie GPu jest prawie na 99%

W Wiedzminie też bierze malutko VRAmu i wszystko jest ok dopóki nie włączę uberpróbkowania, wtedy użycie VRAm jest niskie ledwo ponad 1GB a użycie tego wygładzania powoduje 99% Gpu Load i stuttering.

Bez karta nie chodzi na pełnych obrotach bo gram w V-sync i nie ma przycięć. Tak samo jak wyłączę vsync to obraz nie jest płynny tylko taki właśnie stuttering. I akurat w tych grach alokowanie VRAMY nie ma nic do rzeczy bierze go mało.

 

A jakie temperatury masz na karcie??

O temperatuty też nie chodzi bo są w normie pod obciążeniem 69 stopni.

 

I jak z pamięcią RAM, na jakich częstotliwościach działają?

Pamięci nie podkręcanie, dokładnie to te pamięci http://www.morele.net/pamiec-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/ 1600MHz

NzgO6RS.png

Może masz aktywny ShadowPlay? U mnie, zwłaszcza tryb ghost powodował znaczny stuttering :)

Sprawdzę nawet nie wiem bo nie grzebałem nic w Geforce Experience.

@Ten guzik od shadow play wyłączony czyli to nie to :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że mylisz pojęcie stutteringu i pod to przypisujesz problemy ;)

 

Jeżeli grasz z v-sync i dowalisz takie ustawienia graficzne to karta nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej wydajności zgodnej z odświeżaniem Twojego monitora inaczej mówiąc: Jeżeli masz v-sync 60Hz a ustawienia graficzne będą powodować spadki poniżej 60kl/s będziesz miał "poszarpany" obraz.

Grając bez v-sync bez względu na ustawienia i ilość kl/s obraz jest "poszarpany" w dodatku widać poziome rozpadanie się obrazu przy szybkich ruchach myszką.

 

Jak masz ustawiony Pagefile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1333 to max co obsługuje Twoja płyta? Bo te płyty mają różne wydania z obsługą nawet ponad 1600. Sprawdź w BIOSIE albo najlepiej daj RAM na auto, to BIOS sam wybierze maksymalną prędkość. No i jak wyżej napisano, zwiększ pagefile na dysku systemowym tak do 15 giga i zobacz co będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że mylisz pojęcie stutteringu i pod to przypisujesz problemy ;)

 

Jeżeli grasz z v-sync i dowalisz takie ustawienia graficzne to karta nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej wydajności zgodnej z odświeżaniem Twojego monitora inaczej mówiąc: Jeżeli masz v-sync 60Hz a ustawienia graficzne będą powodować spadki poniżej 60kl/s będziesz miał "poszarpany" obraz.

Grając bez v-sync bez względu na ustawienia i ilość kl/s obraz jest "poszarpany" w dodatku widać poziome rozpadanie się obrazu przy szybkich ruchach myszką.

 

Jak masz ustawiony Pagefile?

Niestety nie, wiem o co Tobie chodzi, mówisz o rwaniu obrazu tak jakby na pół, kompletnie nie chodzi mi o poszarpany obraz.

Chodzi mi o to że gdy np. idziesz w jakiejś grze, to obraz nie przesuwa się płynie tylko tak jakby kratkuje, choć klatki są w porządku. Najlepiej to widać idąc i patrząc na ziemię.

Z Pagefile kombinowałem różnie, przenosiłem go na dysk ssd, dawałem 8GB, 20B w tym momencie jest kontrolowany przez system i ustawił go na 8141MB

 

1333 to max co obsługuje Twoja płyta? Bo te płyty mają różne wydania z obsługą nawet ponad 1600. Sprawdź w BIOSIE albo najlepiej daj RAM na auto, to BIOS sam wybierze maksymalną prędkość. No i jak wyżej napisano, zwiększ pagefile na dysku systemowym tak do 15 giga i zobacz co będzie.

Nie , dokładnie jest to wydanie takie http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-gd55-intel-z77-lga-1155-3xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-459863/

Na pudełku pisze że obsługuje 1066/1333/1600/1866/2133/2400/2667 Ale sprawdziłem w BIOSie i mimo że było ustawione na AUTO to pisało że częstotliwość pamięci DDR to 1333MHz, ustawiłem ręcznie na 1600MHz i w biosie pokazuje 1600MHz

Ale w tym programie co wkleiłem wcześniej screena jest tak jak było:

NzgO6RS.png

 

W właściwościach jest napisane DDR3-1333(667MHz)

A poniżej Extreme Memory Profile DDR3-1600(800MHz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z własnego doświadczenia czujesz że coś się dzieje z kartą? Czy będziesz oddawał bo ludzie hejtują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym piszesz. Przed chwilą grałem w dragon age 3, i przez chwilę mimo 60fps (v sync) czułem takie dziwne rwanie. Po chwili minęło. Jutro sprawdz Wiedzmina 2 i dam znać. Wystarczy all na ultra z v sync i uber off?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSR = większe obciążenie pamięci, 4k = większe obciążenie pamięci.

Skyrim na modach potrafi swoje zjeść (zwłaszcza z AA oraz DSR).

Crysis (1) bez modów na 4k i z AA na 8xQ/16xQ potrafi wyjść poza 3GB VRAM na GTX'a 780 Ti.

Tak więc stare gry z DSR nie koniecznie muszą być takie "mało wymagające".

Przydało by się znać jakie masz użycie pamięci VRAM kiedy masz ten ścinki.

Vsync działa tylko do momentu kiedy grafa generauje 60FPS, potem masz przełączenia na tryb 30FPS.

Kiedy masz częste spadki z 70FPS do 50FPS (i odwrotnie), może to tworzyć problem, pomimo włączonej synchronizacji pionowej.

 

Jak dla mnie problem wynika z natury GTX'a 970.

Po prostu nie graj "na Max" i tyle.

 

Co do obecnej szybkości RAM-u :

Robisz to źle (:E).

Jest "Płyta główna/Płyta główna" albo "Płyta główna/Mikroukład płyty głównej", a nie "Płyta główna/SPD" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym piszesz. Przed chwilą grałem w dragon age 3, i przez chwilę mimo 60fps (v sync) czułem takie dziwne rwanie. Po chwili minęło. Jutro sprawdz Wiedzmina 2 i dam znać. Wystarczy all na ultra z v sync i uber off?

Chodzi mi o takie coś

Gdy się idzie czy biegato popatrz na obraz na ziemi nie przesuwa się płynnie tylko "kratkuje"

Nie jest to mój filmik tylko pierwszy lepszy z youtuba, tutaj może być to wina nagrywania itd. Ale włąsnie tak to wygląda w każdej grze w której włączę większe wygładzanie lub wyłącze vsync, mam nadzieję że już wiecie o co mi chodzi.

 

DSR = większe obciążenie pamięci, 4k = większe obciążenie pamięci.

Skyrim na modach potrafi swoje zjeść (zwłaszcza z AA oraz DSR).

Crysis (1) bez modów na 4k i z AA na 8xQ/16xQ potrafi wyjść poza 3GB VRAM na GTX'a 780 Ti.

Tak więc stare gry z DSR nie koniecznie muszą być takie "mało wymagające".

Przydało by się znać jakie masz użycie pamięci VRAM kiedy masz ten ścinki.

Vsync działa tylko do momentu kiedy grafa generauje 60FPS, potem masz przełączenia na tryb 30FPS.

Kiedy masz częste spadki z 70FPS do 50FPS (i odwrotnie), może to tworzyć problem, pomimo włączonej synchronizacji pionowej.

 

Jak dla mnie problem wynika z natury GTX'a 970.

Po prostu nie graj "na Max" i tyle.

 

Co do obecnej szybkości RAM-u :

Robisz to źle (:E).

Jest "Płyta główna/Płyta główna" albo "Płyta główna/Mikroukład płyty głównej", a nie "Płyta główna/SPD" :P

Kompletnie nie o to mi chodzi, Skyrim bez modów i DSR 4K nawet nie zbliża się do użycia 2GB VRAM.

Wiedźmin 2 z Wszystkim na Ultra ledno przekracza 1GB VRAM. Więc dlaczego w każdej grze w której wyłącze V-sunc lub włącze TXAA jeśli takie jest. Obraz nie przesuwa się płynnie tylko kratkuje ?

Pisałem wyżej jakie mam użycie VRAMu bardzo niskie bo mam włączony OSD mówię o tych dwóch mniej wymagających grach Skyrim i Wiedmzin.

 

Druga wypowiedz jest dla mnie nie zrozumiała co robię źle ? Po formacie u wgraniu najnowszego biosu miałem wyłączony Extreme Memory Profile K.N.P gdy jest włączony w BIOSie pisze że działają na 1600MHz ale w tym programie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kratkuje"... czy masz na myśli tzw. "tearing*" (*obraz monitora zostaje "rozdarty" w kilku miejscach kiedy dwie [lub więcej] kolejnych klatek, zostanie na siebie nałożonych) ?

 

RAM :

KNP = XMP

W "programie", pisze dobrze - po prostu nie patrzysz na to co faktycznie potrzebujesz :)

"SPD" zawiera dane odczytane z profili - one NIGDY nie ulegają zmianie.

 

To czego szukasz (czyli ustawienia obecne), masz rozdzielone na dwie zakładki których nazwy podałem wcześniej (wraz ze ścieżkami jak się do nich dostać). Pierwsza zawiera obecne taktowanie pamięci, a druga ustawienia opóźnień.

Tutaj wersja obrazkowa z odpowiednimi podpisami : LINK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gram obecnie w Skyrim z modami z DSR 4k i żadnych przycięć nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o takie coś

Gdy się idzie czy biegato popatrz na obraz na ziemi nie przesuwa się płynnie tylko "kratkuje"

Nie jest to mój filmik tylko pierwszy lepszy z youtuba, tutaj może być to wina nagrywania itd. Ale włąsnie tak to wygląda w każdej grze w której włączę większe wygładzanie lub wyłącze vsync, mam nadzieję że już wiecie o co mi chodzi.

 

 

No masz rację. Po wyłączeniu V-Sync w Inkwizycji czuć to przeskakiwanie, zwłaszcza tam gdzie karta jest wykorzystywana w 99%. W jakiejś lokacji miałem 110fps, gpu load 99% i było cholernie nieprzyjemnie. Cóż ja gram z V-Sync i bez morderczego wygładzania. Sądzę że ten problem jest do rozwiązania za pomocą sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kratkuje"... czy masz na myśli tzw. "tearing*" (*obraz monitora zostaje "rozdarty" w kilku miejscach kiedy dwie [lub więcej] kolejnych klatek, zostanie na siebie nałożonych) ?

Nie chodzi mi o to że gdy w jakiejś grze idziesz lub biegniesz, ziemia i to mijasz blisko postaci nie przechodzi płynnie. Napisałem dokładnie w poście wyżej o co mi chodzi, i dałem przykładowy filmik. Nie chodzi mi o "tearing*" to wiem dokładnie jak wygląda nie odzywał bym się gdyby to było to ;)

 

Co do pamięci to jest ok

s6hxWbX.png

Po włączeniu Biosie Extreme Memory Profile K.N.P rzeczywiście pracują na 1600Mhz po aktualizowaniu BIOSu do najnowszego przywróciłem domyślne ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problem jest niema co do tego wątpliwości. Tak jak mówiłem najbardziej widoczne gdy karta jest obciążona w 99%. Teraz jak gram z vSync to mało gier aż tak bardzo obciąża kartę, ale co jak niedługo z VSync będzie cały czas 99% i te przeskoki? Pewnie wtedy nvidia się zajmie sprawą. U mnie zresztą jest tak samo. Wystarczy że jak spadnie mi fps z 60 na 57 już czuję dyskomfort (tak swoją drogą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest niema co do tego wątpliwości. Tak jak mówiłem najbardziej widoczne gdy karta jest obciążona w 99%. Teraz jak gram z vSync to mało gier aż tak bardzo obciąża kartę, ale co jak niedługo z VSync będzie cały czas 99% i te przeskoki? Pewnie wtedy nvidia się zajmie sprawą. U mnie zresztą jest tak samo. Wystarczy że jak spadnie mi fps z 60 na 57 już czuję dyskomfort (tak swoją drogą).

Otóż to też gram z vsync, i karta nie chodzi na 99% i wszystko jest ok. Chciałem sobie pograć w starsze gry z DSR i jest stuttering bo karta chodzi wtedy na 99% ale problemem nie jest VRAM bo bierze go np. 2GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne jaja... Myślałeś może o napisaniu do zielonych? Nie mam pojęcia czy dostałbyś jakąś sensowną odpowiedź, ale możesz napisać że nie tylko Ty tak masz, i czy mają zamiar łaskawie coś z tym zrobić. Tylko nie do pl oddziału, ale do głównego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam odczucie, ze wysepuje suttering na tej karcie przy właczeniu MSAA lub TXAA w grach. Pogrywam sobie czasem w Titanfalla, który jest jest grą napisaną pod nvidie przy czym nie ma wysokich wymagań a pomimo wysokiego fps mam wrazenie ze gra delikatnie przycina w tych trybach. Titanfall nalezy do dynamicznych i ze tak powiem ruchliwych gier i widać w nim takie niuanse jak przycinki obrazu. Tak sie zastanawiam czy to ma zwiazek z tym ze karta ma 3,5GB, pewnie tak ;\ a niby problemu nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną teorię. Stuttering mocno się pojawia przy włączeniu DSR. Testowałem właśnie na BF4 i D3, żadna z gier nie podeszła nawet pod 3GB, ale stuttering był mocno odczuwalny. Wystarczyło zmienić na natywną rozdzielczość monitora i jak ręką odjął :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną teorię. Stuttering mocno się pojawia przy włączeniu DSR. Testowałem właśnie na BF4 i D3, żadna z gier nie podeszła nawet pod 3GB, ale stuttering był mocno odczuwalny. Wystarczyło zmienić na natywną rozdzielczość monitora i jak ręką odjął :o

 

Nie. U mnie wszystko na ultra w 1080p bez msaa i vsync i stuttering występuje tam gdzie gpu load 99% zwłaszcza.

 

@SmallTownBoy

Raczej nie ma związku bo to występuje nawet jak karta alokuje 1GB dla przykładu.

 

Edit:

W wiedźminie 2 we Flotsam, all ultra, vsync, dsr i uber off i ciężko dobić do 99% gpu load. Momenatmi jest 99%, ale stutteringu brak. W Inkwizycji czuć ale nie jest to mega irytujące. Lepiej jest z VSync. Co ciekawe jak grałem bez VSync to karta na chwilę zbiła z 1314mhz na 1306mhz (pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć że nie tylko u mnie występuje takie coś, dzięki za zainteresowanie się tematem, do nvidi nie wiem czy jest sens pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...