Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rolandqx

Czyszczenie i odświeżenie komputera [bez obudowy lądujemy na biurku] - pytania.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie postanowiłem sprzedać obudowę. Stwierdziłem, że nie potrzebuję takiej budy i przez najbliższy czas nie zamierzam kupować nowych części.

Przeniosłem się więc z mobo na biurko, zdjęcie poniżej:

Biurko, mobo, psu, cpu, hdd, bałagan.

I tutaj zaczynają się pytania ;).

 

1. Czy powinienem coś podłożyć pod płytę np, pudełka zapałek i puścić tam jakiś wentylator (dodatkowe kable i bałagan)?

Czy jednak mogę być spokojny o temperatury NB i SB oraz niemonitorowanych części, które według producenta monitorowania nie wymagają :P?

(Wiem z doświadczenia jak gigantyczną różnicę w temperaturach robią np. 2 wentylatory puszczone na tył mobo, kiedyś przy OC mi to służyło 'like a charm').

2. Nie będę tego dotykał ale czy jest jakiś sposób aby GPU się nie chybotało? W tym pcie to ono lata na centymetr, tak nim miota jak szatan, ustawiłem w pionie i nie dotykam, trochę średnia opcja.

3. Zasilacz modx stream pro ocz 700w był przewidziany do działania do góry nogami, lecz jeszcze nie wymyśliłem co by pod niego podłożyć więc teraz leży niepoprawnie, tutaj pytanie takie z ciekawości. Wiadomo, że wentyle maja ten luz czasem do pół centymetra w łożysku, no i przy takim ustawieniu wentyl 'dociska się' do całości i chodzi głośno. Do góry nogami (czyli prawidłowo), wentyl opada i 'wisi' w łożysku, więc chodzi bezgłośnie. Jestem ciekaw czy takie ustawienie, że wentylator leży w poziomie i w pozycji tej "nieodpowiedniej" powoduje jego szybszą śmierć / złą pracę?

4. Jaki wentylator polecacie do tego psu, może być drogi, byleby pasował i był cichy, tu zdjęcie obecnego i od razu; czy mogę usunąć tą folię?

Ach no i pytam bo zauważyłem, że ten PSU ma odpinany wentylator ;)

Wentylator PSU

5. To normalne, że bez najnowszej instalacji elektrycznej, bolca w ścianie, dobrej listwy, przy każdym pstryknięciu power w zasilaczu jest PYK! i mała iskierka(przy włączniku)? Generalnie zasilacz cały czas monitoruje i chodzi bez zarzutu, OCZ się spisało kiedyś bo ten co kupiłem pierwszy nie zadowalał mnie pod względem napięć, przesłałem im fotki z miernika oraz screeny z programów, przysłali mi iny egzemplarz i jest super.

 

Teraz pytanie bonusowe z pogranicza alchemii..:

6. Mam chłodzenie zalman flex cośtam i jakiś wentylator do niego, sprawuje się ok ale przy ostatniej przesiadce z amd na intel miałem gigantyczny problem z montażem. W końcu sobie poradziłem, jednak przyczepienie tych dwóch metalowych elementów do dolnego żelastwa radiatora było piekłem. Jest tam taki milimetrowy skok, który powodwał, że trzy razy skreciłem wszystko mocno i dopiero pod napięciem przykręcania tego do mobo nagle przeskakiwało wszystko i miałem taki luz, że krew mnie zalewała bo wszystko się obijało o siebie i cudem nie rozwaliłem wszystkich części. Na koniec okazało się, że nie wiem, co ma być z tyłu -.- Sądząc po niebezpiecznej odległości tylnej płytki od mobo zgadywałem, że ta przylepa co była przy amd też musi być, niestety mi się skończyły wiec wykorzystałem starą, juz nieźle zjechaną (niewiele dała odstępu). Kolejną sprawą był brak instrukcji w którą stronę tylna płytka ma być, dałem ją tak a nie inaczej bo inaczej to wszystko dotykało płyty oO i nie dało się skręcić, ale nadal na oko jest średnio fajnie. Nie podoba mi się to i za jakiś czas chciałbym wypróbować inne chłodzenie a tego zalmana przemontować do innego kompa na amd chyba. Poniżej fotki tego dziwactwa (według mnie) i pytanie jaki cooler polecacie (mobo to h81-plus), może być duży i cięzki i bez wentylatora, takie lubie.

chłodzenie 1

chłodzenie 2

chłodzenie 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo ustawionego kompa - przez chwilę myślałem, że ktoś ma moje zdjęcie :P

Miało być tymczasowo a już ze 3 lata tak stoi. Biedna buda zapomniana w rogu.

Ogólnie nie polecam bo się kurzy bardzo. Płyta na kartonie. Tuż pod nią mam gąbkę, która była do niej dołączona.

 

1. Nie grzeje się przez to jakoś specjalnie i wszystko zawsze chodziło ok.

Mimo wszystko polecam ci na karton podstawić coś twardszego bo z czasem on się będzie zapadał a nierówność chyba nie służy płycie.

 

2. Najlepiej to ogarnąć sobie jakieś rusztowanko. Są gotowe i tanie do kupienia z tego co wiem.. ale źródła nie znam. A jak nie to sam coś wykombinuj.

Ja po prostu nie ruszam karty i się jakoś trzyma cały czas.

 

3. Położenie zasilacza nie ma raczej znaczenia. Polecam położyć na boku - nie powinno być naporów zbytnio. Mi tak leży i cały czas daje radę.

 

5. Mój OCZ też czasem strzelał i go przeklinałem :P ale to widocznie normalne bo zawsze wychodzi bez szwanku. Nie tykać i niech sobe chodzi.

 

6. Może coś pokroju SilentiumPC Grandis XE1236, Raijintek EreBoss lub Thermalright HR-02 - Macho.

Też lubię kloce. U mnie Mugen 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Proszę o Waszą pomoc przy złożeniu jakiegoś rozsądnego komputera do gier, bo obecnie mam komputer bez dedykowanej karty graficznej. Mam monitor GIGABYTE G24F 2 23.8" 1920x1080px, którego nie planuję wymieniać. W związku z tym zestaw ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD na wysokich/najwyższych ustawianiach - tylko tyle potrzebuję Tytuły, które chcę ograć to w większości produkcje już kilkuletnie: RDR 2, GTA V, Elden Ring, Baldur's Gate 3, Sekiro, Kingdom Come: Deliverance, M&B II: Bannerlord, gry z serii Total War. A tak naprawdę to zdecydowanie częściej będę grał w różne tytuły indie lub mniej wymagające produkcje, dlatego to naprawdę nie musi być jakaś szalona maszyna, bo zwyczajnie takiej nie potrzebuję. Bardziej zależy mi na sprawdzonych komponentach, które mają dobry stosunek cena/jakość. Ważnym elementem jest obudowa, bo komputer będzie stal na blacie i z prawej strony będzie miał ścianę, dlatego obudowa nie może być szersza niż 200-210 mm i głębsza/dłuższa niż 400-430 mm. Jednocześnie ma być bez podświetlania i o możliwe prostym kształcie, ale przy tym zależy mi, żeby spełniała swoją rolę. Na szybko znalazłem coś takiego https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-signum-300-solid-ey2a003-p8115594, ale jestem otwarty na inne, lepsze, sprawdzone propozycje i nawet na nie liczę. Co budżetu, to nie tak, że mam w głowie jakąś kwotę, którą mogę lub chcę przeznaczyć, a tak jak napisałem wyżej, ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD i mieć dobry stosunek cena/jakość. Ale żeby jakieś ramy wyznaczyć, to powiedzmy 3000-6000 zł i w tym musi zmieścić się też Win11 i pewnie też złożenie, bo nie wiem czy sobie z tym poradzę, bo kilka lat już minęło od kiedy prostowałem piny w procesorze i dłubałem w bebechach:) Wiem, że jest tutaj dużo osób, które zna się na rzeczy i służy radą i pomocą, więc liczę na Was i z góry dziękuję
    • Podepne sie do tematu, czekam na kolejna wymiane monitora, co prawda nie wyslali trzeciego bo drugi musi do nich wrocic co powinno nastapic dzisiaj wiec zobaczymy jak to bedzie wygladac nadal, chcialbym wymiany na nowy ale bedzie ciezko  
    • Nie wątpię, ja piszę po prostu o swojej obecnej płycie  
    • @Send1N przywracałem profil na innej wersji biosu i wszystko było w porządku.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...