Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tarakum

i5-4690K na ASRock Fatal1ty H87 Performance / PROBLEM z OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

 

Staram się podkręcić proces Intel Core i5-4690K na ASRock Fatal1ty H87 Performance z chłodzeniem Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A w obudowie Fractal Design Define R4 Black Pearl na zasilaczu Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+. Reszta sprzętu to Crucial Ballistix 16GB DDR3 1600MHz, Zotac GeForce GTX 770 2GB DDR5, SSD Crucial MX100 256GB i Seagate Barracuda 2TB ST2000DM001.

 

Mój problem polega na braku opcji ADAPTIVE MODE, nie mam czegoś takiego w Biosie (chyba), a w F-Stream Tuning widnieje jako niedostępna.

 

Na 4,4 Ghz komputer wywala się z Bluescreenem na OCCT 4.4.1 po około 10 minutach.

 

Chciałbym na nim uzyskać chociaż 4,5 Ghz, nie mam dużej wiedzy o podkręcaniu, chodź z 7 lat temu się w to bawiłem.

 

Na 4.3 Ghz przy Override Mode,

CPU Input Voltage (FIXED) na 1.8 V,

CPU RATIO x43,

CPU Cache Ratio x39,

Vcore Override Voltate 1.220 V

wygląda dosyć stabilnie OCCT pracuje ponad 30 minut

z temperaturą około 60-62 stopnie.

 

Moje pytanie...

 

Ta płyta obsługuje ADAPTIVE MODE czy nie...?? Bo różne informacje wyczytałem...

Jak go podkręcić wyżej, bo zapas temperatury jest, a napięcia chyba nie są wysokie...??

Co mogę w nim jeszcze podkręcić by uzyskać jeszcze lepszą wydajność...??

 

Link z danymi z CPU-Z, OCCT, TEMPERATURY, F-Stream Tuning

12123231231.jpg

 

Pozdrawiam

 

Karol

 

Będę wdzięczny za każdą pomocną informacje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

Masz opcje adaptive. Możesz przestawić.

Na pewno to podnieść "CPU Input Voltage (FIXED) na 1.8 V" do 1.85-1.9 może więcej nie wiem.

Robić to z poziomu biosu czy tam uefi a nie programem.

Tu masz ustawione na 4,7 oczywiście nie licz za bardzo na takie OC

http://forum.pclab.pl/topic/910755-OC-Intel-CORE-I54670K/

 

Pooglądać filmiki na YT jest ich pełno z podkręcania na ASrocku h/z/87/97 to praktycznie jedno i to samo będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz opcje adaptive. Możesz przestawić.

Na pewno to podnieść "CPU Input Voltage (FIXED) na 1.8 V" do 1.85-1.9 może więcej nie wiem.

Robić to z poziomu biosu czy tam uefi a nie programem.

Tu masz ustawione na 4,7 oczywiście nie licz za bardzo na takie OC

http://forum.pclab.pl/topic/910755-OC-Intel-CORE-I54670K/

 

Pooglądać filmiki na YT jest ich pełno z podkręcania na ASrocku h/z/87/97 to praktycznie jedno i to samo będzie

 

 

Dzięki za odpowiedz, natrafiłem na ten poradnik. W 9.07 ziomek pokazuje że tez nie ma tej opcji jak adaptive, chyba że chodzi o inną pozycje. Wszystko robie z poziomu biosu, ale nie widze tej opcji. Za to tutaj ziomek ma opcje adaptive, ale nie wiem czy to ta sama płyta

http://imageshack.us/a/img547/4521/sp1r.png . Co robić...??

 

Swoją drogą zaaktualizowałem BIOSA do wersji 2.1 (jest jeszcze wersja 2.4), dalej nie mam funkcji adaptive.

 

IMG_20150202_112839.jpg

IMG_20150202_112929.jpg

IMG_20150202_112929.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie uświadczysz opcji Adaptive Mode na tym mobo. Jeśli chesz zbić pobaw sie offsetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie uświadczysz opcji Adaptive Mode na tym mobo. Jeśli chesz zbić pobaw sie offsetem.

 

Co powinienem tam ustawić...?? Na chwile obecną stabilizuje procesor na 4.5 Ghz z:

 

CPU RATIO - x45

CPU CACHE RATIO - x39

CPU INPUT VOLTAGE (FIXED) - 1.900 V

SYSTEM AGENT VOLTAGE OFFSET - 0.100

CPU LOAD LNE - ENABLE

VCORE OVERRIDE VOLTAGE - 1.280V

TEMPERATURA w stres 100% - ok.68-69 stopni.

 

Myśle że wyżej by poszedł chociaż o te 100 Mhz, może nawet o 200 Mhz, ale na tym mi nie zależy,

i tak jak kolega pisał żebym nie liczył na te 4.7 Ghz to myśle że by poszedł, ale temperatury były by

pewnie koło 80 stopnia albo więcej. Kolega z filmiku

mówi że kręcenie na 4.7-4.8 Ghz to już dla sportu się robi, a nie do normalnego użytkowania, gier, PS-a, Lightrooma i innych... Co polecasz by go ustabilizować na 4.5 Ghz, narazie OCCT leci 9 minut i komp żyje... na 1.27 padł po 7 minutach...??

 

PS. Po 30 minutach OCCT bluescreen, zwiększyłem VCORE do 1.29 i CPU INPUT VOLTAGE do 1.9V.

Z tego co się dowiedziałem VCORE 1.3 i VOLTAGE 2.1 są bezpieczne... czy to prawda...??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

sry nie wiedziałem, że nie ma opcji adaptive na h87.

Co do tych 4,7 to zależy od sztuki jak masz dobrą to bez problemu zrobisz do 1,28 do 65 stopni na najlepszych chłodzeniach powietrzem (nh-d14,d15 itp)

Tam koleś na końcu filmiku mówi, że długie wysokie temperatury są złe dla haswella. Już nie raz o tym słyszałem, że 80 stopni przy normalnym użytkowaniu szybko zdegraduje procka.

 

Tu koleś ma sztukę 4690k na prawie 5ghz

co by nie robic OT

4690k @ OCCT

4,9GHz 1,29V stable (samym mnoznikiem) na Z97i (potem 1,3V 5ghz sprobuje)

4,5ghz 1,065V stable (1,060V bsod po 6 minutach) mozliwe ze 1,062-3 by styklo ale az tak chyba sie nie bede bawił

Mój link

 

Możesz CPU CACHE RATIO - x39 obniżyć do x34

 

Oczywiście tak jak mówił to sztuka dla sztuki :D ale jak można mieć w dobrych temperaturach to czemu nie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał uzyskać stabilne 4.5 Ghz, OCCT teraz jedzie 21 minut na

 

CPU RATIO - x45

CPU CACHE RATIO - x39

CPU INPUT VOLTAGE (FIXED) - 1.910 V

SYSTEM AGENT VOLTAGE OFFSET - 0.100

CPU LOAD LNE - ENABLE

VCORE OVERRIDE VOLTAGE - 1.290V

 

Temperatury na chwile obecną to 65-68 stopni...

 

Ratio obniże póżniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz AVX w OCCT i testuj.

 

50 minut i temperatury koło 65 stopni... tak chyba zostawie wstępnie...

Dzięki wielkie za każdą pomoc...:) Stabilne 4.5 Ghz uzyskane przy temperaturze 66-68 stopni...

Statystyki i wyniki testów wydajności poniżej w obrazku...

 

Tarakum_Computer_Overclocking_4.5_Ghz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

z AVX będzie koło 95 stopni na oko.

jak chcesz z AVX test to bierzesz drugą zakładkę "CPU Linpack" i tam zaznaczasz AVX

i robisz test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z AVX będzie koło 95 stopni na oko.

jak chcesz z AVX test to bierzesz drugą zakładkę "CPU Linpack" i tam zaznaczasz AVX

i robisz test.

Nie ma pojęcia czym jest AVX Capable Linpack, ale znalazłem go według twojego polecenia,

fakt jedyny jest taki że pamięć RAM pracuje na 90% / Procesor na 100%

A procesor po 10 minutach testu ma 65-66C a po 20 minutach 67C.

O dziwo nie wiem czemu czasami temperatura mocno spadała do 52-54 stopnie i się utrzymywała

w ten sposób, potem wracała do 67-68 stopni. Coś ci się źle przewidziało, czas na zmianę oka...:)

Po 30 minutach testu 69-71 stopni maks... Dalej mi się nie chce czekać, bo komp mało użyteczny w

czasie tego testu, a wzrostów temperatury nie widać, tym bardziej 95 Stopni...:)

 

111.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. masz bardzo dobrą zaraz jadę pastę zmienić na swojego cepa:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. masz bardzo dobrą zaraz jadę pastę zmienić na swojego cepa:-)

 

Ja nawet nie wiem jaką mam pastę, ale pewnie taką jaką dawali z Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A. Sam kompa nie składałem do kupy, zleciłem to morele.net.

Swoją drogą irytuje mnie ta płyta główna ASRock Fatal1ty H87 Performance, ma blokadę do 1600Mhz na pamieci RAM, a ramy też bym chętnie postawił wyżej.

No i nie ma opcji smart fan na wiatrak procesora, wiec zamiast non stop wiatrak na 100%, ustawiłem mu 4 wartości dla różnych temperatur, żeby np na temperaturze 65

stopni dopiero odpalał się na 100%, a np na temperaturze ok 30 stopni to 40% predkości wiatraka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby mieć pretensje do krowy, że jest łaciata a nie mleczno biała. Jak chciałeś mieć możliwość wyżej postawić pamięci to trzeba było od razu kupić płytę z chipsetem Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...