Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

radek_z

FX9590

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Wpadł mi w ręce AMD FX9590. Muszę dokonać drobnych zmian w swojej konfiguracji, aby go zainstalować.

 

Pierwsza kwestia - płyta. Niestety ilość płyt oficjalnie obsługujących 9590 jest strasznie mała i na dodatek są to konstrukcje z raczej wyższej półki. Jeśli chodzi o potrzeby, to na pewno nie będę budował konfiguracji z wieku GPU. Podkręcanie? Jeżeli w ogóle to kiedyś i tylko symbolicznie, bo wiadomo ze modelu 9590 wiele się już nie przyspieszy.

 

Fajnym środkiem wydaje mi się Gigabyte GA-990FXA-UD3 - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-990fxa-ud3rev_40

 

Fajna, ale koszt - lekko ponad 500 zł.

 

Lepszą (teoretycznie) jest AsRock Fatal1ty 970 Performance. Takiej płyty właśnie bym potrzebował, na 970, adresowana do konfiguracji jednokartowych, tyle że praktyka jest taka że jest ona niewiele tańsza niż GA-990FXA-UD3, bo w Polsce kosztuje około 470 zł. Gdyby była za około 400, byłaby to idealna płyta dla mnie, ale tak...no cóż - http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20970%20Performance/

 

No i kwestia chłodzenia. Obecnie mam Zalman CNPS10X Performa z dołożonym dodatkowym wiatrakiem. Dziś bardzo dobrze radzi sobie z Phenomem II 955 @ 4,032 GHz przy 1,55V. Czy poradzi sobie ze standardowo taktowanym 9590?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ? Sprzedałbym to ustrojstwo i jak już kupił FX8320 a zaoszczędzoną kasę przeznaczył na coś innego ;) Chociażby napić się piwa (niejednego) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci każe go instalować? Pomijając wydajność ten Zalman w lato może mieć lekkie problemy z utrzymaniem stabilnych temperatur poniżej 100 %rpm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ? Sprzedałbym to ustrojstwo i jak już kupił FX8320 a zaoszczędzoną kasę przeznaczył na coś innego ;) Chociażby napić się piwa (niejednego) :D

Brałem to pod uwagę. Ale znadz kogoś kto się ze mną zamieni? Problemem trgo procesora na rynku wtórnym jest to że ogólnie jest na niego mały popyt, również ze względu na konkurencję wewnętrzną (dobrze podkręcalne FX 83XX).Niestety wiązało bu się to pewnie z odsprzedażą z dużą utratą wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sprzedałbym za korzystną dla kogoś cenę ale tak by nie ucierpieć zbytnio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakich okolicznościach "wpadł ci w ręce" ten FX, tzn. czy i ile za niego zapłaciłeś. Sprzedając go, dostaniesz za niego ok. 800 zł. Jest to sporo biorąc pod uwagę wydajność tego CPU, ale też mało biorąc pod uwagę jego cenę detaliczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zarówno tamten Gigabyte, jak i ASRock powinny sobie poradzić. Praktycznie i tak może się coś stać :E. Dobrze wiem, ile jeszcze lepszych płyt już zdechło we współpracy z tym "dziwadłem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spójrz na to z innej strony. Zawsze mnożna go przykręcić albo nawet okaże się że da rade działać z mniejszym napięciem na stockowych zegarach. Płyta lżej by już miała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos na forum ma do sprzedazy plyte msi970 gaming sprawdz moje posty bo pisalem gosciowy zestaw pod to i zdecydowal ze zamienia na intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jak nie jest się 100% fanboyem AMD zamiana Phenoma na FX9590 jest wątpliwym pomysłem gdy trzeba jeszcze inwestować w bardzo mocną płytę główną. A po wszystkim ma się przyrost wydajności na żałosnym poziomie patrząc na TDP w stosunku do starszego X4 955@4GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka dostałem w ramach pewnych rozliczeń i leży on już na moim biurku, zatem kwestie w stylu "lepiej weź intela" nie mają tu racji bytu.

 

Zastanawiałem się czy go nie sprzedać, ale osobiście wątpię czy dostałbym za niego na rynku wtórnym (bo tak należy go traktować) więcej niż 600 zł, a to trochę mało jak za CPU za które nowe trzeba zapłacić około 900 zł. Z wymianką byłoby analogicznie.

 

Zaczynam się skłaniać do AsRock-a bo Giguś jakoś zdrożał wczoraj na morele i teraz kosztuje ponad 520 zł.

 

Ktoś może coś o tym AsRock-u powiedzieć? To nowa konstrukcja (premiera dopiero 10.2015.). Właściwie nie ma testów.

 

No i pytanie do posiadaczy FX-ów taktowanych około 4,7 GHz, jak wygląda kwestia utrzymania w ryzach temperatury na chłodzeniu powietrzem? Choć jakoś wydaje mi się że FX9590 powinien być chłodniejszy od FX8350 @ 4,7 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się frajerów nie brakuje :] 800 na pewno dostaniesz. Tylko sprzedaj to teraz komuś kto ma płytę, żeby obsłużyć procesor bez problemów :lol2: Tym bym się bardziej martwił, bo patrząc po ludziach będą próbowali to wsadzić w jakieś 760GM-P23 i Codegena 600W :lol2:

 

Jam masz chłodzenie i zasilacz to możesz szukać jakiejś wypasionej płyty, jak nie to na pewno Ci się nie opłaca. Bo ten FX będzie miał wydajność i5 na haswellu, którego dostaniesz za jakieś 900-950zł z płytą.

 

 

Dlaczego miałby być chłodzniejszy przecież FX-9xxx to podkręcony FX-8xxx ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w ramach pewnych rozliczeń ktoś dobrze Cię nabił na minę. Naprawdę polecam Ci przeczytanie testów jednostek CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam że nikt mnie na minę nie nabił, dla mnie to było bardzo opłacalne (a nie chcę się wdawać w szczegóły) i bardzo dobrze wiem co brałem. Wyniki testów mam w jednym paluszku.

 

Ale nie o tym jest temat. Po raz kolejny nie rozumiem dlaczego zwolennicy Intela nie siedzą w swoim dziale, gdzie mogą chwalić siebie nawzajem za dokonanie jedynie-słusznego wyboru. Nie pytam nikogo, czy ten CPU się opłaca, czy będzie wydajniejszy od tego czy tamtego "intela".

 

Pytam osoby posiadające czteromodułowego FX-a @ 4,7 GHz o to jak sprawuje się na chłodzeniu o wydajności zbliżonego do mojego oraz o wrażenia osoby posiadające jedną z wymienionych przeze mnie płyt. Chyba że ewentualnie ktoś ma inną obsługującą Centuriona która może polecić.

 

Tym samym dyskusję na pozostałe tematy uważam za zamkniętą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej było by kupić gorszego mobasa i underclocknać tego procka? Tak ja bym to widział.

Jak chcesz rozważać sprzedaż to pomyśl o ebayu i wysyłce za granice, mało kto będzie skłonny wyłożyć $$$ za tą grzałkę u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile chcesz wydać?? Myślałeś nad WC tego procka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najchętniej to bym kupił jakąś przyzwoitą płytę na AMD970, tej klasy co mam obecnie na AMD770, czyli coś za około 300 zł. Nie potrzebuje pierdyliona PCI-E 16x, USB, SATA, itp. Testy jasno pokazują że takie płyty nie gorzej się podkręcają, wydajność mają identyczną. Po prostu nie mają części (najczęściej niepotrzebnego) wyposażenia i nie nadają się do SLI/CrossFire.

 

Tyle że takie płyty nie wspierają Centuriona, pomimo że ludzie na nich dociągają swoimi FX83XX do 4,7-4,8 GHz. Także muszę kupić coś z tego co podałem w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile chcesz wydać?? Myślałeś nad WC tego procka??

 

Interes życia. Dla mniej niż 20% zysku wydajności w stosunku do obecnego Phenoma ładować się w płytę za ~500PLN i AIO które schłodzi dobre samopoczucie.

 

@autor

Nikt Ci nie powie bo wszyscy co chcieli mieć 4r/8w siedzą na jeszcze opłacalnej serii 8xxx. Posiadana przez Ciebie jednostka należy do grupy przedmiotów gdzie już nie liczy się zdrowy rozsądek i budżet.

 

Aha - piszę to siedząc na jednostce AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi tych ludzi co robią 4.7GHz na płytach za 300zł. ;) Przy FX-8320 realnie kończy się na 4.2 ew. 4.5 przy genialnej sztuce. FX-8350 przy 4.5-4.7 potrzebuje już porządnej sekcji zasilania i na pewno potrzebuje tych "zbędnych technologii" zarządzania energią :E

Przy słabej płycie po prostu ją puścisz z dymem lub procesor będzie niestabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najchętniej to bym kupił jakąś przyzwoitą płytę na AMD970, tej klasy co mam obecnie na AMD770, czyli coś za około 300 zł. Nie potrzebuje pierdyliona PCI-E 16x, USB, SATA, itp. Testy jasno pokazują że takie płyty nie gorzej się podkręcają, wydajność mają identyczną. Po prostu nie mają części (najczęściej niepotrzebnego) wyposażenia i nie nadają się do SLI/CrossFire.

 

Tyle że takie płyty nie wspierają Centuriona, pomimo że ludzie na nich dociągają swoimi FX83XX do 4,7-4,8 GHz. Także muszę kupić coś z tego co podałem w pierwszym poście.

Złą ścieżkę objąłeś moim zdaniem. Próbujesz odpalić tego FX'a za wszelką cenę będąc już zdecydowanym na wydanie kasy która nie przyniesie Ci zauważalnego wzrostu wydajności.

 

Spójrzmy na to inaczej - teraz masz Phenoma i tego FXa. Duże szanse, że ten FX pójdzie za 550-600, platformę AMD też sprzedaż i już masz duże pole do manewru w kwestii następnego procka (ofkorz Intel rockz)

Chyba, że procek do programów a nie gier to odmienia sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,7 GHz o to jak sprawuje się na chłodzeniu o wydajności zbliżonego do mojego oraz o wrażenia osoby posiadające jedną z wymienionych przeze mnie płyt. Chyba że ewentualnie ktoś ma inną obsługującą Centuriona która może polecić.

Performa nie da rady, sad tru, tutaj potrzeba chłodzenie z wyższej półki, najtaniej silentium pc grandis, a i tak nie wiadomo jak to będzie wyglądać latem. CoolerMaster w chłodzeniach dedykowanych do centurionów stosuje vapor chamber.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówimy o wydajności to kilka testów już pokazało że w nowych aplikacjach, zegar w zegar Phenom II potrafi być słabszy od FX-43XX, a od FX-83XX odstaje już znaaaacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówimy o wydajności to kilka testów już pokazało że w nowych aplikacjach, zegar w zegar Phenom II potrafi być słabszy od FX-43XX, a od FX-83XX odstaje już znaaaacznie.

Jak już mówimy o wydajności to sprzedając FX'a i twój obecny zestaw AMD jak wspomniałem wyżej będziesz miał lepszą wydajność przy chłodniejszym procku i cichszym chłodzeniu. Gdzie tu sens wtedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upierasz się by latał na stockowych zegarach to musisz liczyć się z kupnem bardzo dobrej płyty i chłodzenia. Zakładamy że zasilacz masz porządne min 600W? Może jednak rozważ jego udervolting? To są selekty to 4,4-4,5GHz powinien dać rade na płycie za 300pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najchętniej to bym kupił jakąś przyzwoitą płytę na AMD970, tej klasy co mam obecnie na AMD770, czyli coś za około 300 zł. Nie potrzebuje pierdyliona PCI-E 16x, USB, SATA, itp. Testy jasno pokazują że takie płyty nie gorzej się podkręcają, wydajność mają identyczną. Po prostu nie mają części (najczęściej niepotrzebnego) wyposażenia i nie nadają się do SLI/CrossFire.

 

Tyle że takie płyty nie wspierają Centuriona, pomimo że ludzie na nich dociągają swoimi FX83XX do 4,7-4,8 GHz. Także muszę kupić coś z tego co podałem w pierwszym poście.

Widać, że nie miałeś żadnej styczności z platformą, skoro piszesz takie głupoty o płytach. Do Centuriona absolutne minimum to płyty z okolicy 500 zł, a żeby mieć "święty spokój", to 700 wypadałoby wydać. Tak jak pisałem, widziałem już wiele przypadków, gdy teoretycznie high-endowe płyty po prostu zdychały z Centurionami.

 

Poza tym, fazy to nie wszystko. Dam Ci najprostszy przykład. Moja GA-990FXA-UD3 i UD7, który pożyczyłem od Grześka Iwana. Niby obie mają dziesięć faz, a w tańszym modelu jej temperatury są wysokie już bez OC, a po OC na 4,7 GHz wręcz kosmiczne. Na UD7 podkręciłem FX-8350 jeszcze wyżej, do 4,8 i sekcja dawała radę (większe radiatory, lepsze komponenty itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...