Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Terton

Pytanie o prędkość internetu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wszystko jest ok z prędkościami?

 

Wziąłem internet 60 mb/s od Multimedii :P

 

4179134390.png

 

I mam jeszcze takie pytanie. Chciałem wziąć 120 mb/s, ale niestety powiedzieli, że nie da rady. Mój kolega też ma z multimedii i zrobił test prędkości. Wyszło, żę ma pobieranie 80 mb/s i wysyłanie na takim samym poziomie... Jak to możliwe?

 

Proszę poprawić tytuł wątku - jimasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze symetryczne Wysył = Przysył.

Fajna sprawa, ale większość dostawców neta go nie udostępnia (bo dodatkowo obciąża serwery DNS, a dla "typowego użytkownika" najważniejsze jest jak szybko coś pobierze, a nie wyśle).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze symetryczne jest drogie? Czy mogę zmienić tak po prostu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze symetryczne jest drogie? Czy mogę zmienić tak po prostu?

 

Po czym widzisz, ze symetryczne?? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, ale większość dostawców neta go nie udostępnia (bo dodatkowo obciąża serwery DNS, a dla "typowego użytkownika" najważniejsze jest jak szybko coś pobierze, a nie wyśle).

 

W kablówkach to jest bardziej skomplikowane i nie mają one wielkich możliwości udostępniania łącz symetrycznych. Pasmo na upstreamy masz najczęściej do 65MHz (do 85MHz w DOCSIS 3.0) i nie upchasz tam ich zbyt dużo. Downstramy dzielą się pasmem z kanałami telewizyjnymi od 85MHz do 1GHz więc pole manewru spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystko jest ok z prędkościami?

 

Wziąłem internet 60 mb/s od Multimedii :P

 

4179134390.png

Nie. Powinieneś mieć download w okolicy 60 Mbps. Upload jest ok dla tego łącza. Prędkość sprawdź podpinając komputer kablem pod router, bo po WiFi możesz mieć gorsze wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symetryczne = od 100 zł netto za 1mbps

speed test nie jest miarodajny poszukaj w necie wystawionych plików do testów i je po prostu pobierz i badaj lodad. Pamiętaj, że za prędkości nie odpowiada tylko twój dostawca ale dalsza infrastruktura sieci etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deal jest taki, że łącza symetryczne nie są potrzebne zwykłemu userowi, więc mało kto je udostępnia, bardziej firmom je się udostępnia. Łącze biznesowe == drogie. Dlatego chcąc łącze symetryczne które zwykle jest przystosowane do biznesu trzeba płacić więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skakało z 4.8 na 4.7 mb/s :P

 

Mb/s - Megabit czy MB/s MegaBajt??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skakało z 4.8 na 4.7 mb/s :P

 

Proszę poprawić temat wątku - jimasek

 

No czyli speedtestowe 50

 

Mb/s - Megabit czy MB/s MegaBajt??

 

Pewnie spisał z przeglądarki czyli MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie spisał z przeglądarki czyli MB/s

 

Zgadza się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kablówkach to jest bardziej skomplikowane i nie mają one wielkich możliwości udostępniania łącz symetrycznych. Pasmo na upstreamy masz najczęściej do 65MHz (do 85MHz w DOCSIS 3.0) i nie upchasz tam ich zbyt dużo. Downstramy dzielą się pasmem z kanałami telewizyjnymi od 85MHz do 1GHz więc pole manewru spore.

 

Tylko że upload i download w Kablówce możesz puścić na n-kanałach. Więc jak będą chcieli to i duży upload dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że upload i download w Kablówce możesz puścić na n-kanałach. Więc jak będą chcieli to i duży upload dostaniesz.

 

Co to takiego te "n-kanały"? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że upload i download w Kablówce możesz puścić na n-kanałach. Więc jak będą chcieli to i duży upload dostaniesz.

Dopiero od DOCSIS 3.0 n-kanałów może iść do jednego użytkownika, a większość kablówek jeszcze na DOCSIS 2.0 chodzi.

Ograniczenie na kanale masz do ~30Mbit/s (i to przy wysokich modulacjach które w kanale upstreamowym ciężej uzyskać niż w downstreamowym - więcej zakłóceń) więc nawet jak cały kanał dostanie jeden użytkownik to tego nie przeskoczysz: 10-30Mbit/s na kanał.

Pasmo: 5-65MHz (lub 85MHz), podczas gdy downstream całe pasmo w górę od 85MHz (lub od 105Mhz)

 

Najwięcej się zyska dzięki segmentacji sieci (osobne kanały na poszczególne części miasta).

 

Więc oczywiście, jeśli będą chcieli na Docsis 3.0 możesz dostać i 100Mbit/s lub więcej ale nie będzie to nigdy łącze symetryczne (bo w downstreamie miałbyś wtedy przynajmniej 200Mbit/s)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symetryczne = od 100 zł netto za 1mbps

od 5zl. Nawet ponizej 5zl da sie wyrwac

 

Chyba ze ceny masz sprzed 2010r i przy wolumienie malutkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od 5zl. Nawet ponizej 5zl da sie wyrwac

 

Chyba ze ceny masz sprzed 2010r i przy wolumienie malutkim

 

 

Tak za 5 zł przez ugndę i urugwaj... z pingiem 2000 :)

 

Podałem cenę symetryka dla niego on nie ma DC i nie weźmie gigabitsów... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero od DOCSIS 3.0 n-kanałów może iść do jednego użytkownika, a większość kablówek jeszcze na DOCSIS 2.0 chodzi.

Ograniczenie na kanale masz do ~30Mbit/s (i to przy wysokich modulacjach które w kanale upstreamowym ciężej uzyskać niż w downstreamowym - więcej zakłóceń) więc nawet jak cały kanał dostanie jeden użytkownik to tego nie przeskoczysz: 10-30Mbit/s na kanał.

Pasmo: 5-65MHz (lub 85MHz), podczas gdy downstream całe pasmo w górę od 85MHz (lub od 105Mhz)

 

Najwięcej się zyska dzięki segmentacji sieci (osobne kanały na poszczególne części miasta).

 

Więc oczywiście, jeśli będą chcieli na Docsis 3.0 możesz dostać i 100Mbit/s lub więcej ale nie będzie to nigdy łącze symetryczne (bo w downstreamie miałbyś wtedy przynajmniej 200Mbit/s)

 

Mi to się wydaje, że mogą ci puścić łącze np na 10 kanałach download / upload i dostaniesz 10* np download ~50mb i masz 500mb łącze.

 

3drjVQk.jpg

 

 

Tu masz np oferte mojej kablówki na Docsis 3.0

https://www.tkk.net.pl/wp-content/uploads/2015/02/NETcennikSHORT.jpg

 

łączna przepustowość sieci w kierunku do abonentów może wynieść 1,9 Gbit/s, zaś po wyłączeniu telewizyjnych kanałów analogowych, nawet ponad 3 Gbit/s (dla standardu DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0).

 

Wydaje mi się, że jest możliwość puszczenia łącza symetrycznego przez kablówkę, ale jest to totalnie nie opłacalne i nigdy nie wystąpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak za 5 zł przez ugndę i urugwaj... z pingiem 2000 :)

 

Podałem cenę symetryka dla niego on nie ma DC i nie weźmie gigabitsów... :)

Normalne ceny z normalnego wezla.

Teraz jest taka bryndza na rynku ze sprzedawania 100/100 swiatlem ponizej 1000zl netto przestaje dziwic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość jest czysto teoretyczna: wyobraź sobie autostradę z 10 wąskimi pasami z Warszawy do Łodzi i 95 szerszymi z Łodzi do Warszawy. Jak zrobić żeby taka sama ilość aut poruszała się w obu kierunkach? Trzeba zablokować 89 pasów z Łodzi do Warszawy.

 

Na upstream (5-85MHz, praktycznie od 18MHz zaczyna się cokolwiek puszczać) kablówka ma ~10 kanałów o przepustowości do ~30Mbit/s

Na dowsntream (110-862MHz) ~94 kanałów o przepsutowości ~51Mbit/s

 

Wykorzystując całe pasmo na internet dla jednego klienta (niemożliwe - pokazuję tylko teoretyczną przepustowość kabla) dostaniesz łącze: 4794/300 (Mbit/s) !

 

Czyli żeby zrobić łącze symetryczne (~300/300) musisz użyć wszystkie możliwe upstreamy i tylko 6 dowsntreamów. Oczywiście w downstreamie idzie jeszcze telewizja (cyfrowa, analogowa), ale z 24 kanały spokojnie na internet jest do wygospodarowania.

 

Można zrobić przejście z 5-85MHz na 5-200MHz, ale nadal na downstreamy zostanie więcej (200-862MHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosci techniczne to nie problem. Jak bedzie mial fundusze to mu zestawia ethernet albo po swietle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość jest czysto teoretyczna: wyobraź sobie autostradę z 10 wąskimi pasami z Warszawy do Łodzi i 95 szerszymi z Łodzi do Warszawy. Jak zrobić żeby taka sama ilość aut poruszała się w obu kierunkach? Trzeba zablokować 89 pasów z Łodzi do Warszawy.

 

Na upstream (5-85MHz, praktycznie od 18MHz zaczyna się cokolwiek puszczać) kablówka ma ~10 kanałów o przepustowości do ~30Mbit/s

Na dowsntream (110-862MHz) ~94 kanałów o przepsutowości ~51Mbit/s

 

Wykorzystując całe pasmo na internet dla jednego klienta (niemożliwe - pokazuję tylko teoretyczną przepustowość kabla) dostaniesz łącze: 4794/300 (Mbit/s) !

 

Czyli żeby zrobić łącze symetryczne (~300/300) musisz użyć wszystkie możliwe upstreamy i tylko 6 dowsntreamów. Oczywiście w downstreamie idzie jeszcze telewizja (cyfrowa, analogowa), ale z 24 kanały spokojnie na internet jest do wygospodarowania.

 

Można zrobić przejście z 5-85MHz na 5-200MHz, ale nadal na downstreamy zostanie więcej (200-862MHz).

 

 

Mozliwosci techniczne to nie problem. Jak bedzie mial fundusze to mu zestawia ethernet albo po swietle

 

Mi tylko o to chodziło , że da się :E Wiem , że to nie jest standard ani infrastruktura która była planowana na łącze symetryczne i jest to nie opłacalne.

 

A jak wygląda jeszcze sprawa jak się jest bezpośrednio podpiętym do kablówki światłowodem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie dziwie ze UPC dalej brnie w koncentryka jak swiatlowody sa znacznie tansze. Jeszcze jest to do zrozumienia 3 lata wstecz ale dzisiaj to nie ma zadnego uzasadnienia ekonomicznego.

 

Na blokach jak i domkach jednorodzinnych swiatlo odpalane jest w technologii GPON. Jeden port GPON ma przepustowosc 2,5Gbit dla download i 1,25Gbit dla upload.

Dodatkowo jest juz 10GPON (malo gdzie stosowany jesli w ogole bo drogi) majacy 10Gbit download i 2,5Gbit upload.

Zaleta jest taka ze mozna na jednym kablu razem odpalic GPON i 10GPON bo na innej dlugosci fali dziala wiec daje bardzo fajne mozliwosci ulepszenia jak i zwiekszenia pojemnosci sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie dziwie ze UPC dalej brnie w koncentryka jak swiatlowody sa znacznie tansze. Jeszcze jest to do zrozumienia 3 lata wstecz ale dzisiaj to nie ma zadnego uzasadnienia ekonomicznego.

 

Na blokach jak i domkach jednorodzinnych swiatlo odpalane jest w technologii GPON. Jeden port GPON ma przepustowosc 2,5Gbit dla download i 1,25Gbit dla upload.

Dodatkowo jest juz 10GPON (malo gdzie stosowany jesli w ogole bo drogi) majacy 10Gbit download i 2,5Gbit upload.

Zaleta jest taka ze mozna na jednym kablu razem odpalic GPON i 10GPON bo na innej dlugosci fali dziala wiec daje bardzo fajne mozliwosci ulepszenia jak i zwiekszenia pojemnosci sieci

No moja kablówka jest na HLC , czyli do skrzynki po drugiej ulicy podejrzewam , że idą światłowody , a mają mi przez tą ulicę ciągnąć kabel na klatkę.

 

Kablówka montuje swoją skrzynkę na mojej klatce , tylko ciekawe jak oni puszczają dalej rg6 do skrzynki i dalej tym kablem do domu, czy światłowód do skrzynki i z skrzynki kabel. Widziała by mi się opcja podpięcia już mieszkania światłowodem, muszę ich dopytać czy oferują taką usługę na przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...