Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość leosi

Błędnie wykrywana pojemność dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leosi

Mam problem, najpierw zaczęło się od tego że cały dysk został pokryty bad sectorami pod systemem linux był to hitachi 60gb który nagle zaczął być wykrywalny z pojemnością ponad 19 tb :E a do tego linux wskazywał że ma ponad 2 miliony bad sectorów. Ok kupiłem nowiusieńkiego (prawie) segate 40gb miał przepracowane 8 godzin co sprawdziłem programem hd tune. Zainstalowałem ponownie moja ulubioną dystrybucję linuxa lecz po dwóch dniach zaczeły wyskakiwać błędy aż w końcu nie dało się odpalić systemu. Gdy chciałem ponownie zainstalować system zobaczyłem kosmiczną ilość pojemności dysku to już drugi.Czy możliwe że laptop psuje dyski ? obecnie nie mogę do sformatować ani nic zrobić bo mówi błąd nieznana pojemność. W biosie gdy wejdę w diagnostyka dysku pokazuje "diagnozowanie dysku ukończono 64832% " i stoi czy ktoś mi powie o co kaman?

laptop to lenovo dokładnie ten http://allegro.pl/laptop-lenovo-thinkpad-r60-coreduo-2x1-66ghz-dvd-i4808737271.html

 

a tu screeny z dysków w spojlerze

 

 

I7Ey5X.jpg

BwM93q.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to już drugi dysk to może to już nie być przypadek - może w jakiś sposób walnięty jest kontroler na płycie albo uszkodzone porty sata? Swoją drogą te dyski to już niezłe zabytki, jak sam laptop, więc może z tego powodu padają. Tak z ciekawości jak wygląda ich status smart oglądany z programu typu cristaldiskinfo czy victoria?

 

20 tysięcy terabajtów... Chcę! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leosi

aha, czyli czeka go śmietnik... Każda próba sprawdzenia smart kończy się zawieszeniem laptopa, najciekawsze jest to że ten kontroller zmienia na stałe nazwę i pojemność dysku zapisując ją w elektronice dysku co sprawia że jest bezużyteczny.Złącze dysku to niewiadoma bo jest na bolce mam wersję tego laptopa na ata dyski z "drutami"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, w tej sytuacji może lepiej będzie podłączać te dyski przez usb w jakiejś obudowie? Nie będzie to zbyt wygodne z takim dyndającym boku dyskiem, ale linux się odpali bez problemu (z windą to już gorzej). Jak już kupisz odpowiednią obudowę to mógłbyś sprawdzić czy po podłączeniu przez usb też te dyski będą nie do odratowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leosi

bios wykrywa tylko dysk lecz nie pokazuje jej pojemności. W sumie to ten bios jest taki okrojony że nie ma takiej funkcji i da się ustawić albo kolejność bootowania lub sprawdzić dysk co daje kosmiczną ilośc % ukończonych sprawdzania i tak stoi nic nie robiąc. Linux to ubuntu 12.04 wersja polska. A opis dysku względem naklejek jest błędny.

 

Nie wiem co to ten parametr chs, to coś z smart dysku tak? nie mogę się dostać raz mi się udało ale teraz nie ma do tego dostępu.Dzięki uprzejmości kolegi włożyłem rano dysk taki stary z pojemnością 4,8 gb i został poprawnie wykryty z prawdziwą pojemnością i normalnie dało się odczytać smart i przedlądać dane znajdujące się na nim. Niestety ale nie zainstalowałem systemu bo nie dostałem pozwolenia na sformatowanie. Wydaje mi się że laptop psuje dyski.Chciałem sprawdzić czy jego laptop wykryje moje uszkodzone dyski i nie wykrył ich w biosie ani pod ubuntu.Jeszcze nigdy nie słyszałem o takim przypadku, z moich domyśleń może to ma coś wspólnego z funkcją biosu która zabezpiecza dysk hasłem.Pozostaje go używać z ubuntu na usb.Pomysł z obudową na dysk jest bardzo dobry ale dyski nie są wykrywalne nigdzie indziej po za tym laptopem czyli że zadziała to 50/50 jak napisali ten sprzęt to już muzeum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź w innym kompie jak możesz - od razu widać, że wszystko jest przekłamane (np. nazwa dysku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...