Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Paw79

Nexus Value 430 nie trzyma napięć- czy to od razu bomba?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu nabyłem na Allegro polecony mi tutaj zasilacz Nexus Value 430.

Wcześniej poczytałem o nim opinie w sieci- praktycznie same pozytywne.

Zasilacz ten miał początkowo trafić do HTPC z Celeronem G530, ale jako mocniejszy, bardziej cichy i lepiej okablowany od Fortrona HHN 350 zamontowałem go w końcu w moim głównym zestawie- z i5-2400 i GTX-em 750Ti.

 

Początkowo wszystko było ok- przy przeglądaniu sieci i niewymagających grach komputer działał bez żadnych problemów.

Do momentu w którym zainstalowałem i odpaliłem FC4.

Na podkręconym do ~3750 MHz procesorze po kilkunastu minutach rozgrywki zaliczyłem pierwszy restart.

Pierwsza myśl- no cóż mogło się zdarzyć (pewnie jakiś błąd w grze).

Po kolejnych restartach zacząłem podejrzewać niestabilność OC i/lub przegrzewanie się pamięci.

Niejednokrotnie po restarcie słychać było że komputer próbuje się ponownie uruchomić, ale nie "dochodził" nawet do ekranu z opcją wejścia do BIOS-u.

Byłem zmuszony odłączać całość wyłącznikiem na listwie zasilającej i odczekać przynajmniej pół minuty, by po ponownym uruchomieniu normalnie wystartował.

Zjechałem więc z OC do ustawień fabrycznych.

Tym razem mogłem pograć w FC4 trochę dłużej, ale po półgodzinie i tak restart.

 

Wtedy już wiedziałem że problemem najprawdopobniej jest zasilacz.

Przetestowałem go w różnych opcjach programem OCCT Power Supply.

Przy OC procka ~3750Mhz zrestartował się przed upływem 15 min. testu.

Przy fabrycznych 3100Mhz przeszedł 15 min. testu, ale to pewnie tylko kwestia jego długości (nie dawałem dłużej bo ten test strasznie wygrzewa GPU).

Zauważyłem że pod obciążeniem OCCT pokazuje na linii 12V napięcie ok. 11,4V, a nawet potrafi spadać poniżej 11,38V.

Ostatecznie do zestawu z i5-2400 i GTX-em 750Ti zamontowałem z powrotem słabszego Fortrona 350 HHN- od tamtej pory nie miałem ani jednego restartu w FC4, pomimo wielu, nawet kilkugodzinnych sesji (zarówno z OC procka jak i bez).

Co ciekawe- Fortron 350 HHN w OCCT Power Supply pod obciążeniem także pokazuje ok. 11,4V na linii 12V.

 

Teraz pytanie- co zrobić z Nexusem?

Sprzedający dał na niego 12 miesięcy gwarancji, więc niby nie powinienem mieć dylematu.

Jednakże widzę że już od dłuższego czasu nie mają w ofercie tych zasilaczy- wymiana zapewne nie wchodziła by w grę.

Zasilacz kosztował 49zł + kw- nie wiem czy przy realizacji gwarancji koszty przesyłek nie przekroczą wartości samego zasilacza :E .

Jest to konstrukcja naprawdę bardzo, bardzo cicha- w sam raz nadałaby się do HTPC z Celeronem G530, gdzie nie ma szans na większe obciążenia (grafa- integra Intel HD2000).

A bez dużego obciążenia z zasilaczem nigdy nie było problemu.

 

Opcje jakie mam:

 

1. Odesłanie na gwarancję (i zapewne w najlepszym wypadku zwrot 49zł).

Wady: czas poświęcony na kontaktowania się ze sprzedającym + pakowanie + latanie na Pocztę + koszty wysyłki + oczekiwanie na przelew zwrotny (jeżeli sprzedający bez problemu uzna gwarancję, co takie oczywiste nie jest) + konieczność zakupu nowego zasilacza (za podobną kwotę nie kupię nic równie cichego) = trochę dużo zachodu jak za taką kasę.

 

2. Próba samodzielnej naprawy.

Wady: konieczność zerwania plomby (utrata gwarancji sprzedającego), no i po prostu nie znam się na tym.

W najlepszym wypadku po konsultacji byłbym w stanie kupić i przelutować jakiś kondensator.

Ewentualnie mogę oddać do pobliskiego serwisu komputerowego, jeżeli nie policzą sobie zbyt wiele (ale żeby wycenić musieliby zerwać plombę = utrata gwarancji czyli możliwości zwrotu).

 

3. Zamontowanie Nexusa takiego jaki jest do HTPC z Celeronem G530.

Wady: pomimo że przy niewielkim obciążeniu zasilacz nigdy nie sprawiał problemu, to boję się czy nie jest to bomba z opóźnionym zapłonem, która kiedyś pociągnie za sobą cały zestaw (stosunkowo tani, ale szkoda by było).

 

Proszę o pomoc.

 

EDIT: O przeciążaniu sprawnego Nexusa przez i5-2400 i GTX-a 750Ti oczywiście nie ma mowy.

Ten zestaw nie weźmie nigdy więcej niż ~200W, Nexus Value 430 na linii 12V ma 396W (Fortron 350 HHN- 336W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz napięcia miernikiem, programy z reguły przekłamują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...