Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

serVian

Xeon E5440 niestabilny przy jakimkolwiek ustawieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zwracam się do Was z problemem natury laika, tzn podkręcałem w życiu jeden CPU i to w zasadzie tyle.

Bez zbędnego gadania, ostatnio zakupiłem na allegro Xeona E5440 aby móc chociaż w minimalnych ustawieniach przy 20 fps'ach pograć w naszego Wiedźmina trzeciego... oraz inne produkcje typu Dying Light czy GTA V itp (Bugity chodzi pięknie :) )

Mój komputer:

Asus P5K (zwykły)

RAM Kingston 4x1Gb 800mzh cl5 (prawdopodobnie)

GeForce GTX 750Ti 2GB

PSU 400W ModeCom MC

Ja wiem, że części są już stare, sama płyta główna do oc się nadaje co najwyżej średnio, zasilacz też wrażenia nie robi więc nie zdziwię się jeśli któryś z podzespołów uniemożliwia mi jakiekolwiek oc.

Więc wyżej wspomnianego xeona mogę podkręcić o 200mhz i to tyle, a w zasadzie nawet nie, bo około 150mhz i to już koniec. W internecie widuję posty ludzi, którzy na mojej płycie wyciągają przynajmniej 500mhz no ale są ludzie i ludziska...

Chciałbym poprosić o pomoc, jakiekolwiek wskazówki, porady, instrukcje, każda pomoc będzie z mojej strony bardzo mile widziana.

Tak wyglądają któreś już z kolei ustawienie, jeśli ktoś byłby tak dobry i mnie w jakiś sposób pokierował byłbym ogromnie wdzięczny.

CPU ratio ustawione mam na 8.5 zaś FSB strap to north bridge ustawione jest na auto.

post-518226-142525793474_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400MHz na FSB (1600MHz efektywne), GTL'e daj na AUTO.

RAM'y ustaw ręcznie i przede wszystkim sprawdź, jakie napięcie potrzebują do 800MHz i CL5.

 

Ja na P5B (zwykłej), wyciągnąłem z mojego E5440 4,04GHz :E - LINK

Ale to tylko do testów, a nie na 24/7 ;)

 

Twój jest w rev. C0, czy E0 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4GHz... ja nie mogę dobić do 3.1 :E

Ustawiłem tak jak poleciłeś jednak wciąż to samo, uruchamiam prime95 wybieram "blend" i po 5 sekundach "worker stopped hardware error" czy jakoś tak ...

Mam rewizję E0, za to w cpuz napięcia i wartość taktowania skacze, nie jest "sztywna". W biosie ustawiłem na 3.33GHz jednak cpuz pokazuje raz 2GHz a raz 3.3, tak samo jest z napięciem, czy to normalne ? ( pod obciążeniem wartości nie spadają więc chyba wszystko jest ok)

Pamięciom dałem 1.85v bo przy 400 wpadło na 801Mhz więc pomyślałem, że nieco powyżej 1.8v im nie zaszkodzi (na pamięciach pisze, że napięcie 1.8)

I tak... Mam problem:/post-518226-142529031428_thumb.jpg

Edit. Nie zmieniałem timingów pamięci. Kingston KVR800D2N5K2/2G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj dram na 1.9v, sprawdź czy na fsb 400 dalej się będzie sypał. To ze skacze to nic, tak ma być , ot system oszczędzania energii. Kolejna sprawa jakie temperatury, jakie chłodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób eksperyment i wyjmij dwa moduły (żeby było 2GB), może to kontroler pamięci (chipset) blokuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie zmieniłem jednak dalej to samo. Spróbuję wyjąć dwie kości, zaraz zobaczymy. Dodam, że pamięci są identyczne jednak dwie kości są nisko profilowe i powkładane są naprzemiennie.

Temperatury w normie choć bez oc wynosiły one przy primie 52 stopnie, tak po oc wynoszą 60stopni, chłodzenie silentiumpc grandis.

 

 

EDIT : Dalej to samo, wyjąłem ramy, potem zamieniłem na drugą parę, w końcu nawet sprawdziłem z kością 1Gb ;p

Co więcej, dwa razy (w tym ze wszystkimi kośćmi) przy uruchamianiu komputera wywaliło błąd o niepowodzeniu testu cpu czy jakoś tak, musiałem zmienić ustawienia, wczytałem domyślne i znów wszystko jest ok, przy standardowych ustawieniach wszystko działa stabilnie ... Może procesor jakiś gorszy :P Nie mam pojęcia, ktoś ma jakieś domysły ?

Szkoda, że nie było na niego gwarancji :| Czasem niektórzy sprzedawcy dają na używki gwarancję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy docisk ok, raczej tak, klapka dociśnięta choć procesor odrobinę wystawał z jednej strony ale po dociśnięciu blokadą jest równo dociśnięty. Adapter... Widziałem, że był umieszczony równo z pinami więc raczej ok, w sumie to sprawdzę procesor jeszcze raz, mam zwrócić uwagę na coś szczególnego przy adapterze ? Cooler mocno dociśnięty do procesora, może za mocno ? Albo za lekko, wkręcałem aż poczułem mocny opór śrub.

Mikrokody pobierałem z purepc http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_jak_uruchomic_procesor_lga_771_na_plycie_lga_775 zaś najnowszy bios do mojej płyty głównej był z 2008 roku (1201) :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy docisk ok, raczej tak, klapka dociśnięta choć procesor odrobinę wystawał z jednej strony ale po dociśnięciu blokadą jest równo dociśnięty. Adapter... Widziałem, że był umieszczony równo z pinami więc raczej ok, w sumie to sprawdzę procesor jeszcze raz, mam zwrócić uwagę na coś szczególnego przy adapterze ? Cooler mocno dociśnięty do procesora, może za mocno ? Albo za lekko, wkręcałem aż poczułem mocny opór śrub.

Mikrokody pobierałem z purepc http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_jak_uruchomic_procesor_lga_771_na_plycie_lga_775 zaś najnowszy bios do mojej płyty głównej był z 2008 roku (1201) :/

 

Sprawdź w cpu z czy pokazuje ci obługe sse 4.1 bo jak nie to znaczy że coś skopałeś z microcodami. Najlepiej wgrać gotowiec od taiwańczyka, poszukaj tej jego śmiesznej strony. Prawie nie możliwe że to wina proca chyba że masz najgorszy procek na świecie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cpu z pokazuje instrukcje SSE4.1, więc chyba ok. Gotowiec od taiwańczyka... chodzi o gotowy bios do płyty pod xeony ? Na stronie asusa mam poszukać konkretnego modelu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy bios wgrany jednak dalej to samo... 4 sekundy w primie przy opcji blend i któryś z rdzeni krzyczy:

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected itd

Worker stopped

Zaraz potem następny i wtedy po prostu przerywam test.

Ja osobiście mam pustkę w głowie, ktoś ma jakąś diagnozę ? Spróbuję na innych kościach ram choć wątpię by się udało je załatwić, zasilacz mam zamiar wymieniać za jakieś dwa miesiące, w aktualnym planowałem zakup 6Gb ramu w związku z czym byłoby go 7Gb (3x2Gb oraz 1x1Gb). Spróbuję na nowych kościach bo będą "nowe" a raczej używane z allegro jednak na gwaracnji 24 miesiące. Jednak nie wiem czy to będą te same kości, (mały offtop w razie czego zignorować :) ) nazwa aktualnych ramów Kingston KVR800D2N5K2/2G zaś nazwa pamięci, które niebawem bym włożył to Kingston KVR800D2N5/2G. Czy będą się ze sobą gryźć czy może są to identyczne pamięci ?

Link allegro (koniec offtopu)

Może winna jest płyta główna ? Coś z nią nie tak, czytałem jako tako o metodzie ołówkowej bodajże, która niweluje vdropa, którego ma ponoć ten P5K. Czy to może być przyczyną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy bios wgrany jednak dalej to samo... 4 sekundy w primie przy opcji blend i któryś z rdzeni krzyczy:

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected itd

Worker stopped

Zaraz potem następny i wtedy po prostu przerywam test.

Ja osobiście mam pustkę w głowie, ktoś ma jakąś diagnozę ? Spróbuję na innych kościach ram choć wątpię by się udało je załatwić, zasilacz mam zamiar wymieniać za jakieś dwa miesiące, w aktualnym planowałem zakup 6Gb ramu w związku z czym byłoby go 7Gb (3x2Gb oraz 1x1Gb). Spróbuję na nowych kościach bo będą "nowe" a raczej używane z allegro jednak na gwaracnji 24 miesiące. Jednak nie wiem czy to będą te same kości, (mały offtop w razie czego zignorować :) ) nazwa aktualnych ramów Kingston KVR800D2N5K2/2G zaś nazwa pamięci, które niebawem bym włożył to Kingston KVR800D2N5/2G. Czy będą się ze sobą gryźć czy może są to identyczne pamięci ?

Link allegro (koniec offtopu)

Może winna jest płyta główna ? Coś z nią nie tak, czytałem jako tako o metodzie ołówkowej bodajże, która niweluje vdropa, którego ma ponoć ten P5K. Czy to może być przyczyną ?

 

Vdrop to nie to. I tak masz duże napięcie jak na E0. Albo proc uwalony albo przejściówka wadliwa. Masz założyć inną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro duże napięcie to może powie mi ktoś jakie było by najlepsze dla wyżej wspomnianego 401mhz ? Już sprawdzam, ustawienia takie jak na screenach plus poprawki od was (gtle na auto itd) no i zaraz sprawdzimy 401mhz.

Przejściówki nie mam drugiej niestety, ogólnie procesor przyszedł do mnie już z naklejonym adapterem. Jeśli to coś zmienia to mam przyklejony sticker gwarancyjny pod spodem procesora na kondensatorach - tak wiem, głupota ale chwytam się wszystkiego xD (skoro naklejka gwarancyjna to może gwarancja jest ? Jak sprawa się nie rozwiąże to zadzwonię do sprzedawcy, kontakt był z nim dobry i twierdził, że każdy procesor był sprawdzany i że dało się kręcić te jego/ich xeony)

 

EDIT

Ustawiłem na 401MHz i dalej to samo. Miałem już iść spać ale chyba sprawdzę zaraz ten adapter. W razie czego kupię nową przejściówkę, nie są one drogie, sama przesyłka więcej kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzujmy, jak go niepodkręcasz to wsio jest ok? Bo jak tak to nie ma co ruszać adaptera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, kiedy procesor jest ustawiony na fabrycznych zegarach i go nie podkręcam działa jak najbardziej stabilnie.

EDIT: Dalej nic, wyjąłem procesor, przeczyściłem nieco z odrobinę zbyt dużej ilości pasty, założyłem z powrotem cooler i dalej to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, kiedy procesor jest ustawiony na fabrycznych zegarach i go nie podkręcam działa jak najbardziej stabilnie.

EDIT: Dalej nic, wyjąłem procesor, przeczyściłem nieco z odrobinę zbyt dużej ilości pasty, założyłem z powrotem cooler i dalej to samo.

 

OK to nie dajmy się zwariować. Dowal mu 1,35V przy jakimś podkręceniu gdzie się wywala nie od razu i zobacz czy pomoże. Jak pomoże procek jest taki cienki i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej ta sama sytuacja. Przy powyższych ustawieniach tyle, że 1.35v dla procesora stabilnie jest do 2.99GHz. Potem robi się niestabilny. FSB 350 - stabilny ( w miarę, testowałem tylko 10 minut, puszczę go na 30 minut niedługo) FSB 355 - 360 niestabilny.

Ręce opadają. Może coś trzeba ustawić w biosie "cpu settings" ?

post-518226-142539386156_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć C1E, reszta opcji nie robiła różnicy (u mnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej wielkości masz Vdrop, nawet w cpuz-z poobserwuj. Są dwie opcje, procesor do dupy albo płyta dogorywa i ma kosmicznego V dropa.

 

Edit: jaki ten procek ma VID tak w ogóle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli chodzi o cpu-z to sytuacja wygląda tak przy napięciu w biosie 1.3000v:

Bez oc (bios napięcie auto) core voltage - 1.072V, 1.064V, 1.056V (spoczynek) / film na yt 720p - 1.128V, prime - 1.096V, 1.088V (obciążenie)

Po oc (bios 1.3v) core v pokazuje - 1.192V (spoczynek) / 1.256V (obciążenie primem)

Słyszałem, że z poziomu windowsa różnice w napięciach są spore i różnią się od tych z biosu, czy to normalne ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz niski VID procesora. To teraz nie wiem, albo masz skrajnie zajechany (45nm potrafi się zdegradować) albo chgw. Inne procki na niej podkręcałeś bez problemu? Jeśli tak to procesor masz do wymiany i już nie trać na to zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ustawiłem 1.35v w biosie i cpuz pokazał 1.288v w spoczynku, a po uruchomieniu prime'a spadło do 1.240v i rdzenie się wykrzaczyły w teście.

Podkręcałem tylko mojego poprzedniego c2d e8400 z 3.0 do 3.5GHz gdyż więcej nie mogłem i nie pamiętam czemu, być może nie podniosłem napięć dla pamięci kiedy przekroczyłem o 1 MHz ( zgrozo) taktowanie fabryczne. Zostawiłem sobie tego c2d i miałem go dziś wyjąć i sprawdzić, czy sytuacja będzie ta sama.

Procesor do wymiany, hmm mam skontaktować się ze sprzedawcą, że sprzęt wadliwy ? Pytam gdyż proc działa na fabrycznych ustawieniach bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze, czy podniesienie FSB Termination Voltage do 1,3V (wraz z np. 1,4V na Vcore [poprawka na Vdroop]) - coś da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...