Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kacperpol

Czy przestanie burczeć HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam pytanie, planuje zakup dysku SSD gdyż ciągłe burczenie dysku hdd doprowadza mnie do szału zwłaszcza, że powymieniałem wentylatory na ciche.

Jednak nadal magazynowałbym na nim dane i tutaj pojawia się problem.

Moje pytanie brzmi. Czy po instalacji systemu na dysk ssd , drugi dysk przestałby hałasować ?

Mam na myśli podczas korzystania z rzeczy znajdujących się tylko na SSD np przeglądanie internetu. Jest to naprawdę frustrujące. Siedzisz sobie spokojnie na internecie cisza , a ten burczy co 2 sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile to burczenie wynika z terkotania głowicy podczas jej ruchu to tak, przeniesienie systemu i programów na ssd to wyeliminuje. Jeśli wtedy będziesz na hdd trzymał np. muzykę czy filmy do których dostęp jest zwykle liniowy (o ile nie są pofragmentowane) to terkotanie będzie słychać rzadko. Dodatkowo będziesz mógł je programowo zmniejszyć spowalniając ruch głowicy np. spod programu cristaldiskinfo (advanced featrue>aam/apm control). Interesuje Cię funkcja aam która ma właśnie na celu ograniczenie głośności poruszania się głowic. Wiąże się to niestety z pogorszeniem osiągów dysku więc nikt tego raczej nie robi na dysku systemowym (jak u Ciebie), jednak już teraz możesz sprawdzić czy to w ogóle działa.

 

Natomiast jeśli hałas pochodzi od rezonującej obudowy to jedynym sposobem wyciszenia dysku będzie położenie go na jakiejś gąbce lub zamknięcie w specjalnej obudowie.

 

A jeśli masz dużo ramu to możesz np. zrobić sobie wirtualny ramdysk i do niego przenieść systemowy i przeglądarkowy katalog tymczasowy, znacznie uprzyjemnia to pracę z systemem i przeglądarką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znakomita odpowiedź, burczenie wynika z ruchu, a przeglądarke już za moment przeniosę na ramdysk. Jeśli to nie pomrze zdecydowanie zakupuje SSD

Dysk postawie na jakiejś gąbce chociaż wibracje nie są aż takie złe mam CoolerMaster cm 69 i nie najgorzej ma to rozwiązane.

Myślę że http://allegro.pl/dysk-goodram-2-5-ssd-c40-120gb-sata-550mb-s-7mm-i5144321220.html spokojnie wystarczy. Chyba taniej to już się go kupić nie da.

 

 

Jedno dodatkowe pytanie czy można jakoś w menadżerze urządzeń wyłączyć dysk ? Zakładając że posiadam dwa.

 

EDIT: zrobiłem sobie ten ramdysk wrzuciłem tam przeglądarke i edytowałem by tam miała swoje cache. Masakra jak to chodzi pięknie. Nie wiem czy kupować ssd :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, przeglądanie netu to setki i tysiące małych plików do których czas dostępu na zwykłym hdd jest długi i wiąże się z hałasem. Mimo wszystko jednak polecałbym Ci dokupienie do zestawu dysku ssd; nawet taki dość wolny jak ten wymieniony przez Ciebie goodram znacznie uprzyjemni pracę z resztą systemu. To największe przyspieszenie jakie możesz zafundować swojemu komputerowi. :) A do ramu przenieś raczej po prostu katalogi tymczasowe - samą przeglądarkę uruchamiasz w końcu raz, a w ten sposób jeśli zdarzy się jakiś zanik prądu czy podobna awaria to nie stracisz przynajmniej dodanych zakładek, otwartych stron itd.

 

Z menedżera urządzeń czy po prostu z bezpiecznego usuwania sprzętu na pasku da się taki dysk logicznie odmontować, ale niestety nadal będzie on zasilany. Można próbować programów które wymuszają zatrzymywanie się hdd ale nie zawsze one działają i czasem mogą powodować problemy, więc najlepiej chyba zafundować sobie taki kontroler: http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150225131606&SearchText=orico+PW-4101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie kupiłem SSD :). 200 zł to nie jest aż taki majątek. Mam nadzieje że ten c40 nie jest aż taki wolny ;)

Co do kontrolera to szaleństwo troszkę chyba sobie to odpuszczę. Myslę że nie będzie burczeć podczas normalnej pracy.

Ten programik sam zapisuje mi zakładki i inne. Ma taką opcje zapisz przy wyłączaniu. Jednak to tylko na chwile. Za pare dni powinien ssd przyjść :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C40 to idealny przykład, aby nie oszczędzać za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk masz wkręcony w obudowę?

niestety i tak będzie go słychać - mniej bo mniej ale jednak - resorki by sie przydały - troszke wyciszają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie jest przykręcony , jest w takich tackach (coolermaster cm69), ale postawiłem go na gąbkach.

Po zamontowaniu ssd. Jest cicho i płynnie. Nawet można ustawić w ustawieniach zasilania aby nie używany dysk wyłączał się po iluś minutach.

Co do bezpiecznego usuwania sprzętu to nie mam tej opcji do dysków twardych.

Wada że nie mam jak zamontować tego dysku SSD. Leży luźno w obudowie na tych tackach.

Jednak wyniki odczytu podejrzane odczyt 195 MB w crystal disk

 

wyniki bardzo marne

1pfo20.jpg

Czy przyczyną jest brak sata 3 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po części i nie wiem na co liczyłeś.

 

C40 to idealny przykład, aby nie oszczędzać za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo budżetowy model więc rekordów prędkości bił nie będzie i sata 2 dodatkowo ogranicza odczyt ciągły, liczy się jednak losowy dostęp do plików a to jest najważniejsze - będzie o wiele szybciej, i bezszelestnie. W końcu chodzi o realne użytkowanie a nie o benchmarki. Sam dysk możesz przykręcić z jednej strony albo po prostu położyć w obudowie - u mnie oba ssdki w budzie leżą luzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie pieprzyć smarki ważne że jest cicho i szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...