Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Forgol

R9 280X niepokojąca temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie :) Mam do was małe pytanko... Otóż posiadam kartę graficzną XFX R9 280X DD Black Edition... zarówno jak i ona jak i pozostały sprzęt mojego zestawu ma od nowości 2 tygodnie. Od kilku dni obserwuję temperatury mojego "blaszaka" i ciekawi mnie duża / za duża / normalna temperatura karty graficznej. Otóż w stresie przy wymagających grach osiąga ona temperatury ok 80 stopni (82 max jaką zaobserwowałem)... Przeglądając z kolei testy ów karty wypada ona o jakieś 10 stopni lepiej (mniej)... i nie tylko przez zapewne stworzonych przez producenta w celu zachęty do jej kupna, ale i z filmów (yt) w których ludzie grający w powiedzmy Crysis 3 na max mają 62-65 stopni... przy czym Ja na dzień dobry w pulpicie mam 41. By w Crysis 3 mieć 62 musiałbym grać chyba na minimum... Na max karta grzeje się do wspomnianych na początku 80... Czy to normalne ? co może być przyczyną jeśli nie?

 

P.S nie jestem zbytnio mocny w tym temacie więc liczę na odpowiedzi zrozumiałe dla kogoś kto o temperaturach kart wie na prawdę niewiele :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obudowę, oraz jakie wentylatory zamontowane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black do której zamontowałem 2 dodatkowe wiatraki (producent zamontował ich 3) co daje 5 wiatraków w samej obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś jakie temperatury ma karta, z otwartą obudową ?

Co to masz za wentylatory i na jakich obrotach pracują ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie sprawdzałem, jaka będzie temperatura karty z otwarta obudową. To "zwykłe" wentylatory silentiumpc 120mm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawdź z otwartą obudową jakie będziesz miał maksymalne temperatury i obroty wentylatorów na karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem sprawdzałeś temperatury? Kupując radeona trzeba brać pod uwagę, że to grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie czy tylni wentyl masz podłączony przy regulatorach jako rear? Bo ja jak kupowałem miałem na odwrót i z tyłu się nie kręcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie obroty wentylatorów ? Miałem ASUSY na koparkach i tam było to samo. Problemem był niskie obroty, dopiero jak karta dostała obroty to zaczęła w miarę poprawnie pracować, więc ustawiałem manualnie na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie warto przy tym grzebać jak jest 80 stopni ;)

Sam miałem xfx 7970 która miała 85 przez dłuzszy czas i nic jej nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem sprawdzałeś temperatury? Kupując radeona trzeba brać pod uwagę, że to grzałki.

Programem HWMonitor.

W jaki sposób mogę sprawdzić tą prędkość wiatraków ?

Czy powodem grzania się może być fakt, iż komputer stoi nie na ziemi tylko w biurku ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem mozliwe a obr np w gpu-z , Jakos 2500 powinno byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą, temperatury są wysokie, ale nie krytyczne. Radki to na dzisiaj niestety małe grzejniki i ogólnie, moim prywatnym zdaniem, nie najszczęśliwszy zakup. Na dzisiaj nie ma powodu do paniki, ale jak przyjdzie lato, usmażysz się.

 

Zainstaluj sobie jakieś programidło do overclockowania, na przykład MSI afterburner. Chyba będzie działał z kartą od XFX, bo w końcu oparty jest na narzędziu uniwersalnym. Jest tam narzędzie do dynamicznego sterowania wentylatorem i kosztem hałasu na pewno obniżysz temperatury. Nie będę go tu omawiał, bo jeśli tylko program zadziała, jest już prosty jak konstrukcja cepa.

 

Inne kwestie to sprawdzenie, czy wszystkie wentylatory w obudowie działają i czy są odpowiednio ustawione. Możesz też dołożyć 1-2 wentylatory. Ja tak zrobiłem u siebie i różnica jest duża. Pamiętaj tylko cały czas o odpowiednich kierunkach dmuchania.

No i komputer nie powinien stać w miejscu blokującym przepływ powietrza. Musi mieć trochę luzu, bo inaczej wentylatory nie mają czym dmuchać.

Ewentualnie można zrobić lepszy porządek w budzie. Zwłaszcza samodzielne składanie komputera w wykonaniu niektórych osób kończy się tak, że w środku jest jeden wielki syf i nie ma szans na właściwy ruch powietrza. Zbędne kable weg, resztę ładnie pochować dookoła, by nie blokowały monsunów i halnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...