Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kulturalny użytkownik

Książki z motywem przemiany wewnętrznej głównego bohatera

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Chciałbym Was prosić, abyście mi polecili książki związane z tematem mojej pracy maturalnej. Nie chcę jej robić w ten sposób, by wybrać jakieś obojętnie jakie tytuły i związane z nimi postacie, ale chciałbym żeby były interesujące dla mnie. Wtedy robienie pracy i prezentowanie jej na egzaminie będzie dla mnie przyjemnością.

 

Temat to:

 

Przemiana wewnętrzna jako motyw literacki i ważny element określający osobowość bohaterów. Na przykładzie wybranych utworów' date=' rozważ przyczyny i skutki metamorfozy.[/quote']

 

Będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. Dumas (ojciec) Trzej muszkieterowie i Wicehrabia de Bragelonne w "20 lat później" też coś z tego tematu znajdziesz ale już mniej. W de Bragelonne będzie sporo materiału bo przemiana nie będzie dotyczyć tylko jednego bohatera ale kilku, choć u tych paru przemiana będzie widoczna na przestrzeni całej trylogii o muszkieterach a to niestety dość spora ilość materiału. No i oczywiście klasyk przemiany wewnętrznej Hrabia Monte Christo ale to też spore czytadło.

A jakie dla ciebie postacie są interesujące?

I od siebie dodam praca maturalna nie tylko literaturą podmiotu żyje.

Z literatury przedmiotu definicję metamorfozy wziąłbym z Britannici lub z encyklopedii Gutenberga (może być też każda inna, ale te dwie wymagają na ogół wycieczki do większej biblioteki i tu zawsze jakiś plus masz).

Jeśli zdecydowałbyś się w literaturze podmiotu na Muszkieterów to w literaturę przedmiotu możesz wpisać wiele ale niestety nic co by było napisane po polsku :/ (taki mały zonk :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię postacie ze skrajnym charakterem, sam jestem taką osobą, a do takiej pracy tym łatwiej będzie przedstawić jego przemianę bez możliwych tarć z egzaminatorami. Bardzo Wam dziękuje i proszę o więcej. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię postacie ze skrajnym charakterem, sam jestem taką osobą, a do takiej pracy tym łatwiej będzie przedstawić jego przemianę bez możliwych tarć z egzaminatorami. Bardzo Wam dziękuje i proszę o więcej. ;)

 

Literaturę przedmiotu już masz :P Od siebie dodałbym jeszcze Królów Przeklętych (ale VII tomów to trochę sporo). Dostałeś w tym temacie jakieś wytyczne dotyczące literatury podmiotu i na twoim miejscu w tym momencie bym się skupił na literaturze podmiotu ;) A Skrajny charakter miał każdy główny bohater z Trylogii Sienkiewicza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wybrałem:

 

Pan Tadeusz - Jacek Soplica (pozytywna przemiana - w patriotę, odpokutowanie win)

Makbet - Makbet (negatywna przemiana - z patrioty, w mordercę)

Cierpienia młodego Wertera - Werter (negatywna przemiana - w wyniku nieszczęśliwej miłości samobójstwo)

Cudzoziemka - Róża (pozytywna przemiana - nieszczęśliwa miłość niszczy jej osobowość, jednak udaje jej się przejść metamortfoze)

 

Natomiast kompletnie nie mam pojęcia co dać do literatury przedmiotu, poza definicją przemiany wewnętrznej z encyklopedii. Czy mają to być opracowania? Recenzje książek? Muszę sie do nich odnieść w trakcie prezentacji?

 

Dlaczego niektórzy w bibliografii podają strony książki? Jeśli opowiadam o całej postaci, to dotyczy całej książki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda szkoła ma niestety inaczej bibliografie. Większośc wymaga podania numeru ISBN (co dla mnie jest durne i tak w ogóle nie poprawne, nie które sobie jeszcze pewnie życzą numer EAN - też była by padaka), podawanie numerów stron w bibliografi jest KARYGODNE!

Co do literatury podmiotu:

Pana Tadeusza można by wsadzić w Wyprawę Napoleona na Moskwę, ale to musiałbys czytać pana T. żeby to pokryć z "byle czym" co opowiada o tej wyprawie. Zawsze możesz coś o samym Mickiewczu powiedzieć jako wstęp np. na podstawie Polskiego Słownika Biograficznego (ale to pozycja bardzo trudno dostępna), ale już masz coś do literatury podmiotu ;) Na maturze nie chodzi o to, że musisz to widzieć i mieć w ręce ty musisz to tylko wpisać. Jeśli twoja polonistka nie wymaga stron w bilbliografi (co jak pisałem jest karygodne, ale to ona rządzi) to ty tylko to wpisz takim schematem jakiego sobie życzy :) Wiki pomoże ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawanie numerów stron w bibliografi jest KARYGODNE!

A jak bez tego nauczyciel ma sprawdzić czy tego nie zmyśliłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzyczą numer EAN [ciach]

jakiego sobie życzy

Nie mogłeś się zdecydować? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bez tego nauczyciel ma sprawdzić czy tego nie zmyśliłeś?

Błąd mi się wdał w posta bo miałem wtedy akurat na myśli podawanie numeru ISBN w bibliografii ale koniec końców, numerów stron także nie podaje się w bibliografii, tak samo jak ISBN! A co do pytania czy sprawdzi czy to zmyśliłem? Raczej nie, jeśli chodzi oczywiście o ISBN i EAN to allegro, aros, empik i masa tego typu stron podaje ISBN, EAN a tym czasem zamiast książki, google :P

 

@Agnes

Wybacz byka :P Niestety mam z tym problem i staram się z nim wojować niestety czasem byk i tak wyskoczy :/

edit:

naprawiałem swój błąd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...