Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pattnet

4790K temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy jest może ktoś również przejściowo 4790K na boxowym i może podać temparatury jakie ma w idle, i przy ~50% obciązenia?

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze jaka płyta i czy napięcia poustawiane ręcznie, czy auto przez płytę.

 

Generalnie nie zdziwiłbym się, jak pod mocnym obciążeniem dojeżdżałby do 90-100 stopni i do tego występował throttling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia auto to zło.

Przekonałem się o tym w tym miesiącu, jak złożyłem kompa.

 

Mojego 4790k zamontowałem w MSI Gaming 7 i na początku głowiłem się, czemu pod obciążeniem na stockowych ustawieniach (4.4 turbo) procek się niemiłosiernie grzeje i throttluje w sytuacji, kiedy był przykryty jadnym z najwydajniejszych powietrznych coolerów na rynku (Cryorig R1 Ultimate).

 

No więc okazało się, ze płyta podawała mu pod pełnym obciążeniem prawie 1.3V, podczas gdy do stabilnej pracy przy 4.4 wystarczy mu 1,118V (tyle mam ustawione w BIOSie)...

 

Efekt taki, że na teście w Intel Extreme Tuning procek nie przekracza 60 stopni i wtedy wiatraki od obudowy i procka nawet nie kręcą się na pełnych obrotach.

W OCCT katowany small data setem i linpackiem na pełnych ustawieniach (AVX on, 90% wykorzystania pamięci) dojeżdża do ok. 70 stopni max po dłuższym czasie i trzyma to 4.4 bez problemu.

Dodam też, że wiatraki na 100% mam ustawione od 75 stopni, więc też jeszcze malutką rezerwę miały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, a pamiętasz może jakie miałeś temp. jak byłeś przejściowo na boxowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem w ogóle na boxowym, ale na Cryorigu miał już za dużo. ;D

 

Przy temperaturze procka powyżej 75 stopni płyta obniżała automatycznie mnożnik i 4,1-4,2 utrzymywała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 2 wyjścia:

1.Oskalpuj procek i zmień gluta pod Ihs-em=utrata gwarancji

2.Zwoduj go Corsair h100-h110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Em? Wystarczy wyłączyć automatyczne napięcie...

 

@W dodatku: "Core i7-4790K to jeden z dwóch procesorów z serii Devil’s Canyon. Drugi to Core i5-4690K. Jednostki te wykorzystują znaną nam architekturę Haswell, ale zastosowano w nich zmienioną obudowę oraz nową pastę termoprzewodzącą. Efektem ma być niższa temperatura działania, a także większy potencjał podkręcania. Ale Core i7-4790K kusi jeszcze czymś innym: bazowa częstotliwość taktowania wynosi 4 GHz, a w trybie Turbo przyspiesza on maksymalnie do 4,4 GHz. W praktyce przy obciążeniu wszystkich rdzeni osiąga 4,2 GHz."- i ty go chcesz jeszcze oskalpować? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwodowanie nic nie da bo będzie ten sam problem co przy high-endowym coolerze.

Co więcej takie h100 jest wydajniejsze tylko przy wyjących wentylatorach. Z cichymi wentylatorami, przegrywa dość wyraźnie z normalnymi coolerami z górnej półki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Chłodzenie nic tutaj nie da.

ja mam 3 chłodnice i właściwie wszystko chodzi pasywnie. Temp CPU i tak wysoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach moje chłodzenie wypada lepiej niż sporo wodnych podstawowych.

Generalnie obniżenie napięcia pomogło i to bardzo (w biosie 1.118V, monitor pokazuje trochę więcej).

 

Jedyne co zmieniłem, to naprawde starannie nałożyłem nową pastę Arctic MX-4 oraz obniżyłem napięcie VCore.

 

Rezultaty na Cryorig R1 Ultimate, poniżej.

Warto zauważyć, że wiatraki od CPU (nie widać na obrazku, ale od obudowy również) nie przekraczają 80%, więc jest jeszcze zapas.

Wszystko siedzi w budzie Obsidian 750D i jeszcze zdjęcie przedniego panelu (osłona filtra kurzu i wiatraków) pomaga obniżyć temperaturę trochę.

W tym przypadku panel jest założony.

 

 

rpDZFjY.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko te wentylatory nawet na 80% to huragan :) i cpu idzie na default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebne jest mi na razie OC.

Poza tym takiej temperatury procesor podczas normalnej pracy pewnie nigdy nie osiągnie.

Chłodzenie kupiłem na wypasie, żeby procek był zimny na codzień.

 

W przyszłości planuję jeszcze zamontować 2 (może 3) dodatkowe wiatraki w obudowie (jeden dół i jeden/dwa góra).

Wtedy może siąde do OC. ;)

Ale już gdzieś wspominałem, że moja sztuka jest raczej taka sobie albo kiepsko zglutowana, bo spodziewałem się lepszych temperatur na Cryorigu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłodzeniu boxowym żaden i7 4790K nie jest w stanie utrzymać pod pełnym obciazeniem stockowych zegarów, mowa o programach co używają AVX. Sprawdziłem to już na łącznie 5 procesorach. W necie po za prasowymi procesorami lub przerabianym, nie znalazłem ani jednego co utrzymał by zegary.

 

Przy normlanym codziennym użytkowaniu (max 4x4,2 GHz) na boxowym chłodzneiu jest wszystko OK bo nie jesteśmy w stanie osiągnąć 100% obciążenia jak przy instrukacjach AVX.

W spoczynku na BOX procek miał ~40-45stopni przy ustawiniach domyślnych.

 

Poniżej wklejam moje testy - buda otwarta, bardzo dobry przewiew, minimalne napięcia (które nie gwarantowały, że procek przejdzie test stabilności kompa np na OCCT-CPU) ale przechodził Prime95 i OCCT-AVX.

 

Warto tez zauważyć że temperatury w Prime95 bedą zawsze o pare stopni wyższe niż w OCCT-AVX.

 

Przykładowo obecnie mam i7 4790K@4,5GHz (napięcia 1,75/1,17/1,10) w Bitfenixie Phenom z tylko 2 wiatrakami w zamkniętej budzie i Noctua NH-d14 na procu (wolne obroty), dyski na spodzie pod procem - na OCCT-AVX temperatury są rzędu 79-82 stopni, a w Prime 95 85-88 stopni.

W codziennym użytkowaniu, co bym nie robił na raz, grał, obrabiał foty itd proc i tak nei przekracza 62-63 stopni.

 

Zobacz na table poniżej - różnice miedzy Prime95 a OCCT-AVX dobijają nawet 10 stopni na boxowym chłodzeniu

post-487635-14280140891_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś może jak wpływa zwiększanie vring i vciin na podwyższanie temperatur?

Z moich obserwacji w ogóle albo na granicy błędu pomiarowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były różnice.

Obniżenie VCCIN z stockowego 1.9 na 1,65V czyniło różnice.

Niskie VRing dawało symboliczne różnice, aczkolwiek jak się wszystko sumowało to zawsze była różnica kilku stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi i dyskusję :) już wiem, że u mnie (jak na boxowy oczywiście) temperatury są niskie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...