Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wotan91

Zestaw z Pentium G3258 (potem przesiadka na 4690k)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym poddać weryfikacji zestaw, który sobie przygotowałem: >>>LINK DO ZESTAWU<<<

 

Części składowe (uaktualniane zgodnie z Waszymi zaleceniami):

 

Procesor: Intel Pentium G3258

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Grandis XE1236 zamienione za SilentiumPC Fera 2 HE1224

Płyta Główna: MSI Z97-G43 - płyta zamieniona z Gigabyte GA-Z97-HD3 zgodnie z zaleceniami kolegów "michaml9995" oraz "Dirian".

Pamięć: HyperX Savage 2x4GB 2400MHz DDR3 CL11 zamienione za G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 zgodnie z zaleceniem kolegi Diriana.

Zasilacz: Antec VPF 550w bronze zamienione za Corsair VS Series 550W 80PLUS 120mm FAN

Obudowa: Zalman Z3 Plus

 

Budżet jak widać mniej, więcej 1500zł. W przyszłości G3258 zostanie zamienione na i5-4690k. Dodatkowo dokupię dysk SSD oraz wymienię obecną kartę graficzną GIGABYTE 660 Ti 2GB na coś mocniejszego.

 

Generalnie myślę, że to dobry zestaw, ale jestem ciekaw co myślicie na temat obudowy? Czy możecie doradzić coś lepszego, ale niewiele droższego? Absolutnie nie poddaję się dzisiejszej manii miniaturyzacji i obudowa może być (nawet powinna być) ogromna, mieć mnóstwo wiatraków, filtrów anty-kurzowych i powinno do niej wejść ogromne chłodzenie CPU jeżeli zajdzie taka potrzeba.

 

Serdecznie dziękuję za pomoc i czekam na Wasze opinie!

Pozdrawiam!

 

 

==========================================================================================

AKTUALIZACJA ZESTAWU >>> LINK <<<

==========================================================================================

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanowiłbym się nad MSI Z97-G43 zamiast tego gigabyte'a

 

Zasilacz ok ale 550W to sporo za dużo do tego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mozna dać http://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-2x4gb-2400mhz-ddr3-cl11-hx324c11srk2-8-661450/ - większe opóźnienia, ale też więcej MHz, więc powinny wypadać nawet nieco lepiej. W każdym razie sporo tańsze.

 

Płyta głowna do zmiany na http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-g43-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-g43-640728/ - Gigabyte ma za słabą sekcję do mocniejszego kręcenia i5 4690k.

 

Chłodzenie dałbym http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/ - Fera to trochę mało do OC. Do Pentiuma starczy, do i5 już nie (jeżeli mówimy o solidnym OC).

 

 

Zasilacz dałbym http://www.morele.net/zasilacz-antec-vpf-550w-bronze-706451/ - Corsair VS to jednak budżetowa platforma. Tutaj masz przetwornicę DC-DC, co już samo w sobie daje sporą przewagę nad VS.

 

 

Co do obudowy - generalnie jest ok z tanich bud. Nie jest to co prawda ogromny kolos, ale niezłe wykonanie i dobra wentylacja sprawiają, że nawet w przypadku kręcenia nie jest to zły wybór. Do czegoś wyraźnie lepszego musiałbyś sporo dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co komu obudowa za 300-500zł? da to różnice aż 3-4 stopni. Taki zalman to jest sensowane maximum, kupowanie czegoś dużo droższego żeby mieć 3 stopnie mniej na rdzeniu to bez sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Płyta główna już wymieniona. Nad chłodzeniem się jeszcze zastanowię :) Chciałbym kręcić zarówno g3258 jak i w przyszłości 4690k na 4.5GhZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na pewno dopłata do Grandisa jest więcej, niż wskazana ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na pewno dopłata do Grandisa jest więcej, niż wskazana ;)

 

Rozumiem, że to chłodzenie nie będzie przeszkadzać wskazanym przez Ciebie pamięciom oraz Zalmanowi Z3 Plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, wszystko powinno być kompatybilne. W przypadku chłodzenia być może będzie trzeba odrobinę przesunąć wentyl do góry, ale raczej nie będzie takiej potrzeby, bo ten radiator z Kingstonów bardzo minimalnie wystaje ponad płytkę drukowaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok :) To wtedy faktycznie wymiana ma sens.

Poczytałem trochę o tej Z97-G43, którą tak polecacie i owszem ma ona zdecydowanie lepszą sekcję zasilania, co się przyda w przypadku podkręcania 4690k, ale z drugiej strony posiada ona moim zdaniem zbędny (dla mnie) bajer w postaci wsparcia CrossFire. Może jest na rynku coś równie mocnego, ale pozbawionego tej funkcji? Pytam oczywiście z ciekawości, a nie z cebulactwa :) Jeżeli Z97-G43 to jedyna porządna płyta w tych kategoriach cenowych, to te dodatkowe 10zł absolutnie nie robi mi żadnej różnicy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym ci przeszkadza to CF? Po prostu sobie jest i tyle, nie korzystasz z tego i do tego nie dopłacasz.

 

Alternatyw zbytnio w tym przedziale cenowym nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym ci przeszkadza to CF? Po prostu sobie jest i tyle, nie korzystasz z tego i do tego nie dopłacasz.

 

Alternatyw zbytnio w tym przedziale cenowym nie ma.

 

Chodziło mi tylko o to czy nie przepłacam za CF ;) Ale skoro alternatywy w tym przedziale cenowym nie ma, no to problem rozwiązany.

 

Dzięki serdeczne za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crossfire jest w większości płyt, które mają dwa pcie16. Dlatego że AMD nie ogranicza producentom wsparcia tak jak Nvidia dopuszcza SLI tylko do wybranych i lepszych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crossfire jest w większości płyt, które mają dwa pcie16. Dlatego że AMD nie ogranicza producentom wsparcia tak jak Nvidia dopuszcza SLI tylko do wybranych i lepszych płyt.

 

A, rozumiem. Czyli de facto do niczego nie dopłacam, a jedynie zyskuję dodatkową opcję. Dobrze wiedzieć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, no ale radiator będzie przeszkadzał. Trzeba by szukać chłodzenia slim, a to z kolei wymusza wzięcie szerokiej budy = drogiej budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, no ale radiator będzie przeszkadzał. Trzeba by szukać chłodzenia slim, a to z kolei wymusza wzięcie szerokiej budy = drogiej budy.

 

Ta buda byłaby dużo droższa? Bo w sumie jak wyczytałem opinie, że do Zalmana Z3 Plus mieści się ten Grandius, to stwierdzam, że to złoty środek pomiędzy ceną i jakością. A 175zł to naprawdę nie dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. Fractal Core 3300, ale widzę że teraz kosztuje ponad 300 zł, a to trochę za dużo jak na tę budę. Wcześniej była za ~ 270 i to była dobra cena.

 

Za to widzę Z11 Neo ma teraz całkiem fajną cenę - http://www.morele.net/obudowa-zalman-z11-neo-midi-tower-z-oknem-usb-3-0-bez-psu-z11-neo-706391/ - jakbys znalazł jeszcze trochę grosza, to można dorzucić. Buda przede wszystkim bardziej przestronna od Z3 Plus. I gdybyś chciał tamte A-Daty, to wtedy ten cooler - http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc14s-slim-140mm-ph-tc14s-bk-714967/ - wygląda dziwnie, ale w testach wypada nieźle, na poziomie Grandisa, albo i nawet trochę lepiej. Powinien być też cichszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. Fractal Core 3300, ale widzę że teraz kosztuje ponad 300 zł, a to trochę za dużo jak na tę budę. Wcześniej była za ~ 270 i to była dobra cena.

 

Za to widzę Z11 Neo ma teraz całkiem fajną cenę - http://www.morele.net/obudowa-zalman-z11-neo-midi-tower-z-oknem-usb-3-0-bez-psu-z11-neo-706391/ - jakbys znalazł jeszcze trochę grosza, to można dorzucić. Buda przede wszystkim bardziej przestronna od Z3 Plus. I gdybyś chciał tamte A-Daty, to wtedy ten cooler - http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc14s-slim-140mm-ph-tc14s-bk-714967/ - wygląda dziwnie, ale w testach wypada nieźle, na poziomie Grandisa, albo i nawet trochę lepiej. Powinien być też cichszy.

 

O proszę :) Całkiem fajna buda, chłodzenie też mi się podoba. No cóż, prześpię się z tym i zobaczę jak stoję z budżetem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu do kompletu zamów sobie:

Liquid Pro + GC Extreme

lub

Liquid Pro + MX2

+

imadło

lub

żyletkę

;)

 

Się wkurzysz jak sprzęcior odpowiedni będzie do OC a trafisz na "bad clockera" który potrzebuje sporo voltów, Z97 dostarczy a temperatury zniweczą marzenia o max OC. Co do pamięci sporo G3258 działa przy 2400mhz, ale 2666/2800 dla ich IMC to często za wysoko (owszem są sztuki które działają i przy 2800mhz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię, ale mam nadzieję, że 4.5 Ghz uda się osiągnąć bez skalpowania, przynajmniej będę za to trzymać kciuki. Co do pamięci to nie wiedziałem, że G3258 ma problemy z wysokimi częstotliwościami pamięci. W takim razie zostanę przy HyperX Savage 2400, Zalmanie Z3 i Grandisie. MX2 mam w domu i sobie chwalę, ale w sumie pewnie panowie z moreli będą mi ten komputer składać, także będę musiał zamówić kolejną sztukę. A liquid pro rozumiem dotyczy skalpowania procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko G3258, to dotyczy każdego procesora, przecież nie każdy "i5 K" obsłuży np: 2800MHz, w specyfikacji jest 1600MHz, reszta to overclocking i nikt nic nie gwarantuje ;)

Tak, liquid pro przy skalpowaniu procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko G3258, to dotyczy każdego procesora, przecież nie każdy "i5 K" obsłuży np: 2800MHz, w specyfikacji jest 1600MHz, reszta to overclocking i nikt nic nie gwarantuje ;)

Tak, liquid pro przy skalpowaniu procka.

 

O no proszę! Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałem o tym, że nawet 4690k oficjalnie wspiera tylko 1600MHz. Także decyzja podjęta, boli jedynie kurs dolara...

 

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...