Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

telmacilion

Hiren's BootCD 15.2 - problem z uruchomieniem na Windows 8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zainstalowałem (bootowałem?) Hiren's BootCD 15.2 na pendrive. Na jednym laptopie (Windows XP) działa bez problemu, z kolei na drugim (Windows 8 - wprawdzie niedziałającym, ale to chyba bez znaczenia) pendrive nie jest wykrywany - przy czym pendrive z kopią oryginalnego obrazu odzyskiwania już tak.

 

Najpierw Hirensa próbowałem zainstalować za pomocą USB Disk Storage Format oraz grub4dos. Niestety, nie działało. Następnie skorzystałem z programu RMPrepUSB v.2.1.725. ale i ten sposób nie pomógł.

 

Z tego co czytałem, Hirens pod Windows 8 powinien działać. W którym miejscu popełniam błąd? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bootowanie = rozruch. Pendrive'a nie bootuje się, tylko robi bootowalnym.

 

Gdy robisz narzędzia rozruchowe/livecd/instalatory i chcesz z nich korzystać, to zupełnie obojętne jest jaki jest system zainstalowany na komputerze. Nie ma on żadnego wpływu, bo wtedy uruchamiasz takiego hiren'a zamiast systemu operacyjnego.

 

Ważne jest jaki to faktycznie jest sprzęt i jaka jest jego konfiguracja (bios/uefi). Zgaduję, że komputer na którym masz w8 uruchamia się w trybie UEFI - hiren wtedy nie zastartuje, ponieważ jest zestawem narzędziowym uruchamiającym się w trybie bios/legacy/mbr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź!

 

Tak, w8 uruchamia się w trybie UEFI. W tej sytuacji zmiana na Legacy Support powinna pomóc? Czy jest to bezpieczna zmiana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, powinna. Zmiana jest bezpieczna, ale zależy też co zamierzasz robić.

Po zmianie na legacy system nie będzie się uruchamiać póki nie wrócisz z powrotem na uefi.

 

Pamiętaj że jeżeli planujesz używać programów do partycjonowania dysku, to dobrze upewnij się, że w pełni wspierają dyski spartycjonowane jako gpt (format natywny dla uefi). Systemowy partycjoner potrafi prawie wszystko, także i "na żywca" zmniejszyć partycję na której jest obecnie uruchomiony system. Jedyne czego nie potrafi, i do czego potrzebne są zewnętrzne programy to przesunięcie partycji o offset (czyli obrazowo mówiąc w lewo/prawo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem w biosie co trzeba, Hirens działa! Dziękuję bardzo za pomoc!

 

Przede wszystkim zależy mi na tym, żeby zgrać dane na dysk zewnętrzny.

System, niestety, nie działa - problem zresztą opisałem w tym temacie. Jeśli chodzi o partycjonowanie to chciałbym jedynie przywrócić fabryczny układ partycji, bo z przywołanego tematu póki co wnioskuję, że w tym tkwi problem przywrócenia systemu. Postaram się jednak przedtem zgłębić nieco temat, dziękuję za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...