Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Daniel11191

Czy warto? I jak zacząć programowanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się nad nauką programistyki. Mam 15lat i chodzę do 3 gimnazjum. Chciałbym w przyszłości pracować jako programista, ale na internecie we wszystkich ofertach pracy piszą, że wymagane jest wyższe wykształcenie. Zastanawiam się czy dam sobie rade na studiach, ponieważ bez studiów chyba nie ma szans aby znalezc prace zwiazana z programistyka. Nie ucze się jakoś źle ale średnia 3.6 w gimnazjum to szału nie ma. Plus jest taki, że jestem bardzo dobry w językach obcych. Moje pytanie brzmi czy bez studiów są szanse na zostanie programistą?? Czy wy (ludzie którzy studiowali informatyke) myślicie, że dam sobie rade gdybym poszedł na studia?? Od jakiego języka zacząć i jak się za to zabrać, ponieważ chodząc do gimnazjum nie mam możliwości nauki programowania w szkole, a nauka w domu będzie bardzo trudna (nie mam sprzętu, ani odpowiednich programów). I czy polecacie mi pójść w tym kierunku i myśleć o tym na poważnie??

Nawet jeżeli napiszecie mi, że nie to i tak będe się tego uczył, ponieważ mnie to interesuje, ale chciałbym sie spytać was czy warto myśleć o tym na poważnie??

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy nie mam sprzętu?

 

do nauki wystarczy najsłabszy możliwy komp - taki, który często można dostać za darmo albo za kilka piw

bez kompa nie ma praktyki - bez praktyki ani rusz

 

software jest w dużej mierze darmowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. "czy bez studiów są szanse na zostanie programistą" - Tak. Ważne jest doświadczenie. Doswiadczenie zdobędziesz pisząc swoje programy i wrzucając je do internetu, albo dołączając do jakiejś grupy która pisze programy np open source. Tylko wcześniej musisz się solidnie nauczyć pisać programy.

2. "myślicie, że dam sobie rade gdybym poszedł na studia" - a skąd mamy wiedzieć? przecież Cie nie znamy!

3. "Od jakiego języka zacząć i jak się za to zabrać" - a co chcesz programować?

4. "nie mam sprzętu" - nie masz komputera?

5. "ani odpowiednich programów" - nie mozna sciagnąc z internetu?

 

Masz problem. Programista to osoba, która regularnie korzysta z google, wyszukuje rozwiązań, przegląda dokumentację, grzebie po tematach na forach. Dopiero na samym końcu zakłada wątek. U Ciebie na pytania 3-5 jest 100000 odpowiedzi w google. Jeśli nie nauczysz się samodzielnie wyszukiwac informacji, to nic z tego nie będzie.

Jeśli Cię interesuje programowanie, to najpierw określ co chcesz programować, bo do konkretnych rzeczy są odpowiednie języki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość programistów jak nie wszyscy zawsze, ale to zawsze powiedzą ci, że w ich pracy studia nie są wymagane. Pracodawcy również na to tak patrzą. Wybierz sobie język jaki ci spasuje, jest tego trochę jednak nie jest to dla wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowanie to przede wszystkim matematyka i logika, zdolność analizy, więc jeżeli masz z tym problem to programistą nie będziesz. Programując coś, tak naprawdę przekładasz odcinek jakiegoś rzeczywistego scenariusza na kod programu. Studia nauczą cię algorytmów (wygooglaj sobie coś na temat algorytmów), podstaw programowania (zależy od kierunku, ale jest to możliwe - zazwyczaj kilka różnych języków, żebyś wybrał te najbardziej tobie odpowiadające) oraz odpowiednich metod myślenia i rozwiązywania problemów, analizy. A co ty zrobisz z tą wiedzą to już twoja brocha (im więcej na to poświęcisz czasu, tym większe będzie doświadczenie, o którym pisze misiakufal).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowanie to przede wszystkim matematyka i logika, zdolność analizy, więc jeżeli masz z tym problem to programistą nie będziesz. Programując coś, tak naprawdę przekładasz odcinek jakiegoś rzeczywistego scenariusza na kod programu. Studia nauczą cię algorytmów (wygooglaj sobie coś na temat algorytmów), podstaw programowania (zależy od kierunku, ale jest to możliwe - zazwyczaj kilka różnych języków, żebyś wybrał te najbardziej tobie odpowiadające) oraz odpowiednich metod myślenia i rozwiązywania problemów, analizy. A co ty zrobisz z tą wiedzą to już twoja brocha (im więcej na to poświęcisz czasu, tym większe będzie doświadczenie, o którym pisze misiakufal).

Jeżeli nie chcesz programować gier to nie widzę gdzie Ty masz w programowaniu matematykę ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz programować gier to nie widzę gdzie Ty masz w programowaniu matematykę ;>

Znalazłoby się parę miejsc :cool:

 

Po pierwsze studia są wystarczająco łatwe (jeżeli sprawiają Ci problem, to może nie warto się męczyć z programowaniem) i nie zawsze trzeba mieć skończoną szkolę wyższą.

 

Po drugie szkoda czasu na technikum, idź do liceum o profilu matematycznym.

 

Ucz się programować, i racja może w tym, że np. C jest trudne i nauka tego języka doprowadzała mnie to bólu głowy, to jednak dopiero praca w innym języku i na posadzie programisty pokazała mi czym jest programowanie. I jeszcze dużo nauki przede mną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz programować gier to nie widzę gdzie Ty masz w programowaniu matematykę ;>

 

Przetwarzanie obrazu, dźwięku, kompresja, multimedia, obliczenia numeryczne. Tak na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetwarzanie obrazu, dźwięku, kompresja, multimedia, obliczenia numeryczne. Tak na początek.

czyli jakieś 0,01% rynku? Skoro gość nie ogarnia matmy to po prostu za to się nie weźmie i nie będzie tragedii. Zdecydowana większość pracy to web/apki biznesowe, może jakieś mobilne, gdzie wystarczy, że umiesz czytać żeby programować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowana większość pracy to web/apki biznesowe, może jakieś mobilne, gdzie wystarczy, że umiesz czytać żeby programować.

 

Przecież jasnym jest, że programistą można zostać już w 3 klasie podstawówki (bo tam już potrafi się płynnie czytać, a według ciebie to wystarczy).

Widzisz a nie grzmisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 20 lat temu w wieku 13 lat pisałem pierwsze programy, a zaczęło się od przepisywania kodów z czasopism na c-64 :) Powiem ci tak: programowanie trzeba kochać, to musi sprawiać co frajdę inaczej nic z tego nie będzie. Nie możesz stwierdzić np. chyba zacznę programować bo to się opłaca. Na dłuższą metę to nie wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali moi przedpiszcy, musisz po prostu spróbować. Jeśli nie, to nie dowiesz się, czy jest to dla Ciebie. Wykształcenia mieć nie musisz, ale poznać pewne rzeczy tak, im ciekawsze projekty, tym więcej trzeba wiedzieć - wiadomo. Jak zacząć naukę? Napisałem krótki artykuł o tym jak zacząć programować. Czyli po prostu - najpierw poeksperymentuj, później weź się za naukę i eksperymenty. Próg wejścia jest dość niski, jednak wymaga dużej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jasnym jest, że programistą można zostać już w 3 klasie podstawówki (bo tam już potrafi się płynnie czytać, a według ciebie to wystarczy).

Widzisz a nie grzmisz.

gość nie jest w 3 klasie a ma 15 lat. W tym wieku jak umie czytać to może nauczyć się programować. Nie musi być wybitnym matematykiem, żeby móc programować. Ty widzę, że masz problem z czytaniem i interpretacją, więc pewnie masz jakieś gówniane zajęcie w życiu. Idiots everywhere. Jeśli programujesz to od dzisiaj modlę się żeby nie trafić na Twój kod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co Ci z zawodu po technikum jak i tak chcesz być programistą ? :P średnia w gimnazjum się tyle liczy w pracy co nic! nie przejmuj się, że masz taką średnią, bo w niej liczą się wszystkie oceny. Nie każdy jest lizusem, który tylko wszystko robi dla 5 z każdego przedmiotu :P wiedza a praktyka to dwie inne rzeczy, może być ktoś po studiach nie potrafiący dobrze programować i może być ktoś bez studiów robiący to lepiej! najważniejsze to "siedzieć" w tym, czytać i praktykować jak najwięcej ,pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego że trzeba mieć wyższe wykształcenie. Chodzę to Technikum Informatycznego(3 klasa) i ostatnio mieliśmy wyjazd do 2 firm programistycznych. Jedna dosyć duża (kilka oddziałów w Polsce, kilka za granicą) druga trochę mniejsza. Do obu firm można przyjść po maturze (i nic więcej) ale trzeba mieć dobry projekt (najlepiej swoją aplikację/program), wtedy mogą przyjąć z miejsca do pracy.

 

A co do zapoznania się z językiem polecam zagranie w Codecombat kilka języków do wyboru i gra na prawdę ciekawa (pierwszy świat trochę nudny jeśli się zna programowanie, ale potem zaczyna się zabawa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...