Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wrobel99

da sie zainstalowac win8.1 z recovery na inny dysk ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dokupilem dysk ssd crucial mx200 pod m.2 do mojego acer nitro 791g i mam tam oryginalnego windowsa 8.1 ale tylko na recovery . I mie moge sobie od wczoraj poradzic jak zainstalowac ten windows na tym ssd z tego recovery z hdd . Ciagle mi ibstaluje na hdd . Probowalem programem zrobic clona na ten dysk cruciala ale przy botowaniu jak daje na cruciala to nie daje rady odpalic i po drugiej probie laduje juz znowu windowsa z dysku c hdd ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakim programem robiłeś tego klona

 

ewentualnie spróbuj tak - w szukaj wpisz cmd, jak się pojawi cmd.exe kliknij prawym i uruchom w trybie administratora

 

wpisz polecenia

 

diskpart

 

list disk

 

select disk x

 

x - numer, pod którym diskpart wyświetli ssd

 

clean

 

convert gpt

 

create partition efi size=100

 

format fs=fat32

 

select disk x

 

x - ten sam numer co poprzednio

 

create partition primary

 

format quick fs=ntfs

 

uwaga - po primary w poleceniu create trzeba wpisać size=wielkość partycji, jeśli nie wpiszesz diskpart stworzy partycję do końca dysku ssd - jeśli chcesz mniejszą partycje po primary spacja, i size=xxxx w mb - 1gb=1024mb

 

na końcu wpisz polecenie exit

 

ściągnij partition wizard bootable cd, tylko 50mb, wypal, wystartuj z płytki, kliknij na copy partition wizard,

wskaż do przekopiowania partycję 100mb na hdd, i przekopiuj na 100 na ssd, ewentulnie ustaw tak samo rozmiar, i primary, nie logic, w ustawieniach pod listą partycji; potem przekopiuj partycję z systemem na ssd, tylko jeśli partycja na ssd ma inny rozmiar niż na hdd zaznacz copy with resize, coś w tym guście. po przekopiowaniu przestaw

bootowanie na ssd i spróbuj czy wystartuje; jeśli nie zresetuj uefi - problem ze startem z ssd może polegać na tym, że uefi ma zapisany start z hdd w tzw nvram = nieulotny ram, i startuje tylko z hdd - żeby startował z ssd trzeba usunąć ten wpis nvram przez reset uefi, wtedy uefi będzie szukać partycji startowej efi także na ssd - może dlatego nie startuje po klonowaniu

 

pozostaje problem z recovery - prawdopodobnie z ssd nie będzie startować, a po starcie z hdd będzie chciała przywracać na hdd, itd - możesz spróbować przekopiować wszystko na sdd wizardem, jeśli ssd dość duży - ale wtedy w diskpart użyj do ssd tylko 2 pierwszych poleceń, czyli clean i convert gpt, nie twórz żadnych partycji, potem wystartuj wizard, wskaż partycję chyba? 1 gb na hdd, prawdopodobnie winre (czyli recovery), i przekopiuj wizardem na ssd, potem wskaż tę 100mb, efi, i tak samo (na dysku docelowym wskaz obszar nieprzydzielony), potem uruchom system ns hdd, diskpart, i na ssd utworz partycje primary ntfs na system rozmiar -size taki, żeby system z hdd się zmieścił, ale został wolny obszar na partycję z obrazem instalatora, czyli z plikiem install.wim, musisz ją znaleźć na hdd - potem znów wizardem przekopiuj system na partycje ssd, z zaznaczeniem opcji copy with resize, potem przekopiuj te partycję z obrazem wim na resztę dysku - wtedy na dysku docelowym (czyli ssd) wskazujesz obszar nieprzydzielony - zaleta takiego trybu - wizard wpisze te partycje do tablicy partycji gpt tak samo jak były na hdd, więc wszystko powinno być ok - pamiętaj, że przy kopiowaniu systemu musisz wskazać jako cel partycję na system na ssd utworzoną w diskpart, w pozostałych przypadkach zawsze wskazujesz jako cel obszar nieprzydzielony na ssd, nie partycje; w tym wypadku recovery powinno? działać normalnie

 

jeśli natomiast nie masz miejsca na ssd recovery, nawet jeśli da się uruchomić z ssd (nie wiem, czt partycja winre nie musi być na dysku z systemem), chyba będzie się reinstalować na hdd

 

procedura powyżej raczej bezpieczna, jeśli wszystko na hdd pozostanie bez zmian, wtedy nawet jeśli ssd nie wystartuje hdd powinien startować - uważaj więc podczas operacji na partycjach w diskpart, żeby przez przypadek nie uszkodzić hdd

 

uwaga - zakładam też, że masz na hdd partycję efi 100mb - sprawdź w zarządzaniu dyskami albo diskpart; jeśliby miała inny rozmiar po prostu wpisz go w diskpart zamiast 100 - ta partycja może mieć różny rozmiar, ale musi być sformatowana w fat32

 

ps - niewykluczone, że po poleceniu create ... efi polecenie format jest niepotrzebne, bo efi zostanie automatycznie sformatowane w fat32 - ewentualnie więc opuść format, w wizard jak wyświetli się ssd przy partycji powinna być informacja, że fat32, jeśli nie sformatuj w wizard, kliknij prawym, i powinien być format.., itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz pod gore. Wyciągnij dysk HDD. Windows 8/8.1 ma klucz zapisany w BIOSie. Zainstaluj system na SSD z jakiegokolwiek obrazu. Ze strony MS można pobrać obraz płyty legalnie i za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli ta recovery partycja juz mi sie nie przyda . Szkoda bo byly tam wszystkie sterowniki i kilka programow ciekawyxh. No i sporo syfu tez bylo hehe. Sciagnelem jakiegos windowsa ale musialem wejsc w tryb legacy bo na uefi sie nie dalo zainstalowac na tym dysku bo jakis tryb mtr byl a potrzeba bylo jakiwgos gpt czy jakos tak . No i zainstalowalo mi wtedy juz na tym dysku ssd ale jest kolejny problem bo nie moge tego windowsa aktywowac jak wpisuje klucz to cos nie dziala i online tez cos nie idzie. A na windowsie jest wpisane koncowe 4 litery klucza ktoreto nie wpisywalem i sa tk inne litery od koncowki mojego klucza . Chyba jakas wersie zcl crakowana sciagnelem ... dajcie linka gdzie moge windowsa takiego czystego . Bo na stronie microsoftu cos nie widze tylko jakas wersje 90 dniowa znalazlem tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli ta recovery partycja juz mi sie nie przyda . Szkoda bo byly tam wszystkie sterowniki i kilka programow ciekawyxh. No i sporo syfu tez bylo hehe. Sciagnelem jakiegos windowsa ale musialem wejsc w tryb legacy bo na uefi sie nie dalo zainstalowac na tym dysku bo jakis tryb mtr byl a potrzeba bylo jakiwgos gpt czy jakos tak . No i zainstalowalo mi wtedy juz na tym dysku ssd ale jest kolejny problem bo nie moge tego windowsa aktywowac jak wpisuje klucz to cos nie dziala i online tez cos nie idzie. A na windowsie jest wpisane koncowe 4 litery klucza ktoreto nie wpisywalem i sa tk inne litery od koncowki mojego klucza . Chyba jakas wersie zcl crakowana sciagnelem ... dajcie linka gdzie moge windowsa takiego czystego . Bo na stronie microsoftu cos nie widze tylko jakas wersje 90 dniowa znalazlem tam.

 

GPT i MBT to rodzaje partycji rozruchowej. Sformatuj w trybie GPT dla Windows 8/8.1 i wyłącz Legacy.

 

Tutaj masz obraz od MS: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/create-reset-refresh-media

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPT i MBT to rodzaje partycji rozruchowej. Sformatuj w trybie GPT dla Windows 8/8.1 i wyłącz Legacy.

 

Tutaj masz obraz od MS: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/create-reset-refresh-media

 

 

Dzieki teraz się ładnie udało przerobiłem na format GPT wsiskając shift+f10 i tam sformatowałem i ze strone microsoftu juz mi sie onlinie ładnie zarejestrował a tamtą wersję co sciągnełem to była wersja PRO pewnie dlatego nie rejestrował sie. no to teraz pozostaje posciągać sterowniki i kilka programów i cieszyć się szybkością :) Crucial mx200 jest naprawdę szybki!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak to nie koniec moich problemów ;/ mam taki problem że w trybie uefi windows z ssd odpala mi dopiero za drugim razem. Za pierwszym razem wyskakuje no bootable device ale jak wyłączę i włącze to już normalnie mi odpala windowsa , a jak wyłączę to znowu wywala no bootable device wyłaćze i odpala system i tak w kółko a w trybie legacy to wcale windows nie startuje co to może być ? coś żle zainstalowałem ? czy winna dysku czy może coś w biosie trzeba prestawić ? zawiele opcji tam nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten SSD pod m.2 musisz ustawić w UEFI jako pierwszy do rozruchu.

Mam nadzieje że dysk HDD podczas instalacji systemu był wyjęty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten SSD pod m.2 musisz ustawić w UEFI jako pierwszy do rozruchu.

Mam nadzieje że dysk HDD podczas instalacji systemu był wyjęty.

 

 

Mam w uefi ustawionego jako pierwsze a podczas instalacji mialem hdd tez podpiety w acer 791g sporo roboty z wyjmowanien dysku bo trzeba rozkrecac caly komputer :/ cos tam dzisiaj kombinowalen w tym biosie uefi i nie wiem co pomoglo ale dzisiaj cos o dziwo odpala za pierwszym razem zobaczymy jak bedzie dalej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetuj nvram - w nvram masz zapisany hdd jako 1 napęd do bootowania, dlatego masz no bootable device, dopiero, jak boot z niego się nie uda po restarcie nvram startuje z ssd; sprawdź w uefi, czy nie ma opcji reset nvram, itp; ewentualnie zresetuj uefi, jeśli nie można samego nvram; do edycji nvram jest program do tzw uefishell, ale raczej sobie nie poradzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej instalacji z wpiętym HDD to po wyjęciu HDD system może się nie uruchomić z SSD, było kilka..... razy na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było, ale to raczej z hdd nie ma nic wspólnego, tylko z nvram, i zapisaną tam kolejnością bootowania; w uefi system bootuje inaczej niz na mbr, w mbr bootloader dopisuje się tylko do istniejącej partycji aktywnej (tzn niewyjętego hdd), stąd konieczność odłączania hdd, w uefi i gpt nie ma takiej potrzeby

 

w nvram są linki do bootloadera na partycji efi, więc jeśli nie usunie się linku do hdd uefi próbuje 1 boot z hdd, zaznacza go jako nieudany, i po restarcie próbuje boot z 2 linku do bootloadera na ssd, który dodała instalcja na ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

działało mi i znowu nie działa zaktualizowałem sobie biosa do najnowszej wersji 1.11 i pewnie wróciły ustawienia i znowu botuje za drugim razem. w biosie nie znalazłem opcji resetu nvram ... a jak mam zresetować całe uefi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klik

 

wywołaj takie okienko jak w 1 poście, i ustaw boot default na windows boot manager - jeśli masz okienko podobne, albo takie samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klik

 

wywołaj takie okienko jak w 1 poście, i ustaw boot default na windows boot manager - jeśli masz okienko podobne, albo takie samo

 

Niestety nie mam opcji default mogę tam tylko zmieniać kolejność potowania ogolnie bradzo mało mam opcji w tym biosie sporo jest na szaro i nie da się nic zrobić tak jakbym miał jakoś je zablokowane ;/ szkoda ze nie wiem co zrobiłem wcześniej przed aktualizacja biosu że już mi dobrze botowało a chciałem coś zmieniać i lipa teraz ;/

 

a restartować uefi chyba lepiej nie robić bo coś mi się wydaje że mogło by mi skasować klucz który jest przypisany w biosie prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie skasuje - reset uefi usunie tylko twoje indywidualne ustawienia, tzn zmiany które wprowdził uefi po rozpoznaniu twojego sprzętu, albo które sam wprowadziłeś, w tym powinien usunąć nieistniejący napęd z nvram; natomiast klucz jest wpisany na stałe do uefi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie skasuje - reset uefi usunie tylko twoje indywidualne ustawienia, tzn zmiany które wprowdził uefi po rozpoznaniu twojego sprzętu, albo które sam wprowadziłeś, w tym powinien usunąć nieistniejący napęd z nvram; natomiast klucz jest wpisany na stałe do uefi

 

a to dobrze wiedzieć :) ale narazie nie bede tego robił bo musiał bym rozkrecac znowu lapka aby baterie wyjac a nie jest to łatwa sprawa z podpinaniem potem kabelkow . Ale narazie o dziwo znowu działa od wczoraj popoludnia i botuje normlanie to zobaczymy moze sie juz naprawiło :D hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...