Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Paweł_007

Płyta główna nie startuje z kartą PCI ZOTAC GT610

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Jeśli to nie jest odpowiedni dział proszę o przesuniecie do odpowiedniego.

 

Mam problem z komputerem Fujitsu Siemens ESPRIMO C5731 E-Star5 w konfiguracji

C2D e8400 2x3GHz/8GB DDR3/240SSD, ze zintegrowaną grafiką Intel® GMA 4500 (DVI + D-SUB); pozostałe informacje tutaj:

http://www.apitcomp.ru/warefiles/N/T/M/631916.pdf

 

Urządzenie ma małą obudowę i umożliwia rozbudowę jedną nie za dużą kartą PCI low profile.

Wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że jeden z używanych programów potrzebuje więcej mocy GPU. Postanowiłem zakupić kartę graficzną. Za wielkiego wyboru w PCI nie było – padło na ZOTAC GeForce GT610 512MB. Karta ma niewielki dwustronny radiator bez wiatraka – jest chłodzona pasywnie więc raczej dużo energii nie potrzebuje.

Po założeniu karty – jak w temacie – komputer nie uruchamia się. Sygnały dźwiękowe są następujące: długi-krótki-krótki (przerwa kilka sekund) krótki-krótki. Czasem na koniec jeszcze jest jeden wyższy krótki ton bezpośrednio po ostatnich dwóch - może dwa razy się zdarzyło

Po usunięciu karty komputer uruchamia się normalnie. Zasilacz tego komputera ma wydajność max 218W.

Pobór mocy komputera zmierzony bez karty ZOTAC prostym miernikiem mocy/energii:

standby = 8-9W

uruchamianie systemu = 45-55W

bezczynność po uruchomieniu Win7 = 34-36W

 

Po założeniu karty ZOTAC:

standby = 8-9W

uruchamianie = 45-55W

bezczynność po sygnałach błędu = 45-49W

Po kilkunastu minutach radiator karty graficznej staje się minimalnie ciepły.

Kartę testowałem w dwóch innych starych komputerach z zasilaczami 300 i 400W ale miały dużo więcej bebechów np. 2x HDD 3,5”, 2xDVD-RW, FDD i 1-2 inne karty PCI. Oba miały karty graficzne typu AGP Matroxa bodajże modele 450 i 550. Nie instalowałem w nich żadnych sterowników ale karta ZOTAC dołożona do wolnego portu PCI nie powoduje konfliktów zaś po wyjęciu kart graficznych AGP karta pracuje, widać komunikaty BIOSu i uruchamia się WinXP w niskiej rozdzielczości. Karta wydaje się być 100% sprawna.

Bios kłopotliwego komputera umożliwia wybór „Primary Display: IGD,PEC,PCI,AUTO” Ustawienie to nie ma znaczenia przynajmniej na PCI i AUTO które testowałem

Powyłączałem w biosie: porty szeregowe, audio, LAN, IGD – device 2 (karta zintegrowana lub jej część?), SATA 1, SATA 5. Nie pomaga. Bez karty ZOTAC komputer uruchamia się normalnie, z zainstalowaną - sygnały jak poprzednio. Czy mam szansę na jej uruchomienie? Mogę sfilmować lub sfotografować wszystkie strony biosu tej płyty. Instrukcji do niej nie znalazłem. W opisie komputera z podanego linku wynika jej nazwa: "Mainboard type D3004"

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w biosie ustawić "primary display - igd", pozwolić się komputerowi włączyć na integrze, i dopiero w systemie doinstalować sterowniki do geforce'a i przepiąć się na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba niedostatecznie jasno napisałem:

Komputer bez karty ZOTAC zawsze uruchamia się normalnie, niezależnie od ustawionych w BIOS opcji. Doinstalowanie sterowników nic nie da bo z włożoną kartą nawet BIOS się nie podnosi i system nie startuje. Dopóki system nie zacznie startować i tak nie mają znaczenia jakiekolwiek sterowniki. Podłączam zawsze dwa monitory do obu kart - zintegrowanej i do ZOTACa - oba są niezmiennie wygaszone. Oczywiście grafika zintegrowania nie jest mi już potrzebna - robię to na wypadek gdyby BIOS wyrzucał jakieś komunikaty przez nią. Może można na płycie wyłączyć integrę jakąś zworką - niestety nie znalazłem do niej żadnej dokumentacji. Płyta: "Mainboard type D3004" z komputera FUJITSU-SIEMENS C5731. Może ktoś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...