Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marasbilewski

nowe chłodzenie procka ?wodowanie, obudowa, modernizacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum, wszelkie uwagi i zastrzeżenia proszę kierować na PM.

 

Wydaje mi się ze wstawiam post we właściwym miejscu. Pisze tu z problem „gasnącego monitora”, które prawdopodobnie spowodowane jest zbyt duża temperatura … wewnątrz obudowy? Któregoś z podzespołów? Oto właśnie jest pytanie. Monitor kiedy mu się chce to gaśnie, dodam że wszystko inne działa bo słychać że np. muzyka leci dalej.

 

Mierzyłem temp. procka oczywiście zbyt duża, karta też gorąca. Próbowałem przeprowadzić testy programem OCCT, tylko w teście procka zatrzymał się po 3,5min z powodu temperatury, w innych testach po prostu nagły reset komputera.

 

Rozmawiałem z kolega, polecił mi w pierwszym kroku wymianę obudowy na bardziej „przewiewna” – moja jest stara ze ho-ho, zasilacz jeszcze umieszczony na górze, wentylator z tyłu out -120mm i z boku taki malutki in - 40mm bodajże. Zalecił również wymianę wentylatora na procku, pasty. Dodam że przez kilka dni miałem otwarta obudowę i wszystko działało jak trzeba

Mówię Ok, trzeba to trzeba. Jakiś czas temu zainwestowałem w te podzespoły, nie wymieniałem obudowy, teraz przyszedł na nią czas. Zrobiłem przegląd, znalazłem sporo ciekawych i stosunkowo nie drogich. Kolejna rzecz, mianowicie chłodzenie procesora, wybór przysporzył mi sporo problemów. Radiatory, wiatraki wszystko w rozmaitych kształtach i kolorach, lecz który wybrać? Strzelam, że wraz ze wzrostem ceny rośnie i jakość, w mniejszym lub większym stopniu. Mówię, wybiorę sobie, taki który najlepiej wygląda. Znalazłem też chłodzenie wodne. Mini LC, Corsair bodajże. Zainteresowało mnie, wiec zacząłem się zagłębiać to pojęcie. Przestudiowałem artykuł http://pclab.pl/art53344.html . Doszedłem do wniosku, ze jednak przy moim sprzęcie lepiej zainwestować pieniążki stopniowo, trochę w chłodzenie, trochę w podzespoły. Uważam że kupowanie chłodzenia typu http://www.ceneo.pl/20443469 chyba nie będzie spełniało swojej roli, tzn. schłodzi procesor lecz zostaje jeszcze przecież m.in. karta graficzna, która grzeje się chyba najbardziej. Karta zaś, nie jest pierwszej świeżości, więc też powinienem wymienić. To, wiąże się z kolejnymi kosztami. Dlatego piszę na forum, żeby ktoś z bardziej biegły w temacie polecił mi rozwiązanie najbardziej optymalne w stosunku jakość/cena/ l. komponentów :P . Planowałem niebawem wymianę karty na MSI GeForce gtx770, zaczekam jednak z tym gdyż wpierw trzeba wymienić inne podzespoły. Brak funduszy

 

Poniżej zamieszczam skład mojego kompa:

Procesor: i5-4670k (orginalne chłodzenie)

Grafika: Zotac GeForce GTX580 1,5Gb 384bit

Płyta główna: MSI Z87-G45 Gaming

Pamięć: HyperX 2x4GB 1866MHz DDR3 (KHX18C9T2K2/8X)

Zasilacz: Corsair VS650

Dyski: Samsung SDD 840 EVO 120GB

WDC WD5000AAKS-00A7B0 500GB

Seagate ST3160827AS 160GB

DVD-Rom: ATAPI iHAS124B

+czytnik kart SD

 

ps. Czy zasilacz jest wystarczający dla mojego zestawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa do rozbudowanego chłodzenia wodnego ma być nie tylko przewiewna ale również konstrukcjnie powinna bez problemu pomieścić dwie chłodnice (najlepiej conajmniej typu 2x 120). Z tego typu obudów warte rozważenia są chociażby takie modele jak Arc XL, Define XL R2, Define R5 / Define S, Aquarius X90 czy też P380 oraz większe modele od Corsair lub Lian Li :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wydaje mi się że chłodzenie wodne to jednak za duże koszta, no i obudowa tez duza. Dlatego jaki wybrać dobry ale nie za drogi AC na procka?

Obudowa za 300zl styknie, do mojego zestawu.

Fajna obudowa do LC kosztuje okolo 1000zl, mysle o xilence, doliczyc do tego caly osprzet, to troche wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhm...Obudowy, które podałem nie kosztują więcej jak 650 zł a są na dzień dobry jak najbardziej optymalne do rozbudowanego chłodzenia wodnego :)

W każdym razie jeśli planujesz mimo wszystko dobrej klasy AC, to warto rozważyć chociażby:

  • Antec P100
  • Cooler Master 690 III
  • Fractal Design Core 3500
  • SilentiumPC Gladius X60

Powiedz jeszcze tylko jaki planujesz budżet na cooler CPU :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silentium mi się podobają. Taka wygląda przystępnie

Aquarius X90 Pure Black - 300zł

Grandis XE1236 - 155zł

i bede miał komplet od nich :D co myślisz/myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tylko dwa moduły RAM, to w teorii możesz podciągnąć wyżej przedni wentylator Grandisa :) Jeśli jednak takie rozwiązanie Ci nie odpowiada, to rozważ np.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z monitorem a o nim głucho, załóż może wodne na monitor autorze? ;)

 

Jeżeli monitor gaśnie a słychać muzykę itd. to albo monitor umiera(kodziorki itp), albo karta graficzna przestaje wysyłać sygnał. Zacząłbym od sprawdzenia tych 2 rzeczy na innym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka wątków w jednym jest :D temat moge śmiało zmienić, gdyż studiuje z dnia na dzień różnice między obudowami, chłodzeniem itd. i jednak nie będe się zagłębiał w tajniki LC.

Co do monitora dodam, że mam 2x problem występował na oby2, czyli karta musiała przestawać podawać sygnał czy coś. Dodam że wyczyściłem zarówno radiator jak i wiatrak na niej i procesorze. Zwiększyłem przewiewność obudowy i na razie problem nie występuje. Wydaje mi się że to po prostu z nadmiernej temperatury pojawił się problem.

Co do obudowy Cooling_PL, posłucham się ciebie i chyba wybiore SilentiumPC Gladius X60, lecz będę musiał go dobrze sprawdzić po otrzymaniu, gdyż pojawiają się przykre niespodzianki. Ten Thermalright wygląda ok.

Nie rozumiem troche tego "Jeśli masz tylko dwa moduły RAM, to w teorii możesz podciągnąć wyżej przedni wentylator Grandisa", a co jak bym miał 4? te 2 które mam dać w inne sloty? Wentylator idzie dać do góry odrobine, tak rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanwiałem się przez chwile nad taką obudową

http://www.morele.net/obudowa-gelid-gaming-gelid-darkforce-z-oknem-ft-gd01-a-z-oknem-usb-3-0-ft-gd01-a-626909/

fajna opcja wyjęcia tych klatek na dyski, lecz słabe ofiltrowanie i brak regulatora wiatraków ;/

W spc niestety brak możliwości wyjęcia tej klatki na dyski jest dla mnie minusem. Wolałbym jedną po prostu wyciągnąć i mieć lepszy przepływ.

ps. jaką ewentualnie paste kupić, podobno w zestawie są słabej jakości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rozumiem troche tego "Jeśli masz tylko dwa moduły RAM, to w teorii możesz podciągnąć wyżej przedni wentylator Grandisa", a co jak bym miał 4? te 2 które mam dać w inne sloty? Wentylator idzie dać do góry odrobine, tak rozumiem?

Chodzi o to, że przedni wentylator z Grandisa zwykle

(jak to zwykle w twin-towerach bywa :)) ale jeśli jeśli radiatory na RAM-ach nie są zbyt "strzeliste", to wentylator można śmiało ulokować wyżej niż standardowo (czasem wymagane jest przełożenie modułów tuż obok siebie):

 

cooler_15.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to ogranicza możliwości późniejszej rozbudowy. Czy po takiej zmianie, RAM będzie pracował w dualu ?

Co z tą pastą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też sugerowałem Ci wcześniej inne chłodzenie w razie gdybyś czuł zbyt mocne ograniczenie - Thermalright HR-02 Macho rev. B :) Tylko tutaj faktycznie można postarać się o lepszą pastę (do Grandisa z kolei dodawana jest bdb pasta - Pactum PT-1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powoli się robi lista rzeczy do kupienia, chciałbym się dowiedzieć też czy ten wiatrak się do czegoś nadaje http://www.morele.net/silentiumpc-140x140x25-8-9-dba-321478/ , raptem 600rpm

Chciałbym założyć wiatraki na obudowe gladius x60, im wiecej tym lepiej? tak mam się kierować? naliczyłem 9 wiatraków.

Z przodu 2x 120mm LED chciałbym, jakaś propozycja? ile rpm powinny mieć?

no i jakieś ciekawe propozycje 140mm jeżeli te wyżej są słabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie spokojnie wystarczy Ci bateria fabrycznych wentylatorów + ewentualnie jeden wentylator 120 mm na spód :) Na górze obudowy wentylatory się przydają ale dopiero przy bardzo mocnym OC procesora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pod tym coolerem, nie można zrobić bardzo mocnego OC?

Właśnie się dowiedziałem że Dual, przynosi korzyści jedynie gdy, korzysta się ze zintegrowanej grafiki. Jeszcze troche i będą ze mnie ludzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Nie chodzi o to, że cooler nie jest do OC bo wręcz przeciwnie jest :) Po prostu chodzi o to, że na górze obudowy wentylatory przydają się głównie aby wspomóc wentylację radiatorów z sekcji zasilania płyty głównej oraz w jakimś stopniu coolera CPU jeśli ma on np. małą powierzchnię oddawania ciepła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na mój gust, wychodzi na to że jeżeli taka baryła będzie na płycie głównej, w której i tak będzie mało miejsca, to im większy przepływ powietrza przez obudowe, tym lepiej.

Dlatego robie przegląd wentylatorów ze względu na CFM / Db / rpm i cene.

Zacząłem się zastanawiać nad wciśnięciem jednak tego dużego radiatora, może np. Noctua NH-D15 ? :D

lecz wyczytałem że jest wysoki, nachodzi na banki pamięci i z drugiej strony mój wysoki RAM :/

apropo Grandisa, przesłania 3 banki, mój RAM odstaje 6cm od płyty plus 12cm wentylator - obudowa do 17,5 :(

przyglądałem się nawet jak rozłożyć te radiatory, ciężki temat.

Zostaje thermal macho albo jakieś wodne

 

może próba oskalpowania mojego 4670k, wydaje mi się że mam całkiem spoko zdolności manualne.

ps. codziennie wertuje internet w poszukiwaniu informacji !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie bez powodu jednego HR-02 Macho zasugerowałem Ci już dwa razy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jednak zdecydowałem się na kompaktowe LC (było w atrakcyjnej cenie, po 1 dniu, stwierdzam że nie zauważyłem wady),mogę pochwalić się zakupami:

 

Corsair H110i GT

Gladius x60

Spire 120x120x25mm X2-12025N7L4-B-PWM - x2

SilentiumPC Pasta termoprzewodząca Pactum PT-1 4g SPC068

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...