Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

fakeman

Problem przy podkręcaniu i7 2600K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przyszła do mnie dziś paczka z i7 2600K i od razu zabrałem się za OC, jednakże mam z tym problem.

 

Ustawienia UEFI (widać trochę painta bo naniosłem swoje dane na nieswoje screeny)

nZEJGP8.png

 

ajbd7oy.png

 

Przy pierwszym uruchomieniu wszystko działało, zrobiłem test OCCT. Ale tak czy tak temperatury są niepokojące przy takim chłodzeniu i napięciu.

 

eQPKq6L.png

 

Ale po restarcie przy uruchamianiu komputera zaczęło wyskakiwać za każdym razem:

 

q4BZIzL.jpg

 

 

Nawet po zwiększeniu additional turbo voltage ten bsod wyskakiwał dalej na starcie.

Co robię źle? Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz Intel speedstep i napięcie daj sztywno bez offset

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj LLC level 3.

CPU PLL = 1.8. Później możesz się pobawić w zmniejszanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz to spróbuje, zauważyłem, że zostawiłem wartości które były na screenie sztywno ustalone tj. cpu pll, vtt itd. u mnie byly caly czas na auto wiec nie wiem jakie u mnie było dokładnie, potem porobie własne zdjęcia zamiast edytować czyjeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wygląda to tak:

 

sCfr7Dg.jpg

 

fNo621N.jpg

 

Przy takim ustawieniu jest stabilnie, jednakże przy takim samym napięciu (z którym i tak chyba przesadziłem przy offsecie) na 4.5 na prime95 po 10 minutach mi sie nie wysypał, ale po przykładowo 4h samego przeglądania internetu się już wysypał dwukrotnie.

Chciałbym wycisnąć z niego jak najwięcej ale przy zachowaniu w miarę dobrych temperatur, przy ustawieniu ze skrinów i chłodzeniu z sygnaturki tj. Fortis + PT-1 + NB XL2 w grze wyciąga jakieś 50st ale w prime95 jest to czasem ponad 79st więc temperatury są na moje oko złe.

 

Co radzicie dokładnie zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są dokładnie temperatury i napięcia przy ustawieniach z powyższych skrinów i prime95 przez jakieś 17 minut:

 

xA75i1i.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia w uefi na takie:

 

11241158_839464939441924_1039715065_o.jpg?oh=3f2d4923f8519aa334d9f675585ae5cd&oe=55545193

 

11221063_839465066108578_1351449357_o.jpg?oh=117e3aa3e819a81141ca894681948f58&oe=55544549

 

Dołożyłem drugi wentylator 120 na przód i udało mi się zbić temperaturę do max 75 z 81.

Coś jest nie tak albo z procesorem albo z płytą główną. Przy takich ustawieniach i 4,4GHz raczej trzyma sie stabilnie, rzadko ale czasem sie zdarzy BSOD, a po zmianie mnożnika na 45 BSODuje już po włączeniu komputera czyli od razu w idle. Przecież napięcie dostaje powyżej 1,356V, to i tak jest bardzo dużo.

 

Co tu jest grane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczyłeś C3/C6 state?

nie wygląda to źle chociaż vcore bardzo wysokie jak na 4.4GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów mi się randomowo wysypał, był włączony tylko pulpit i nie używałem komputera godzine i BSOD.

Zwiększyłem teraz offset z tego +0.025V do 0.030V i wyłączyłem C3/C6 state bo były oba enabled i zobaczymy jak to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie cudów nie będzie, za dużo ustawień na auto, które mogą stabilizować CPU na wysokich zegarach.

 

Spróbuj ustawień podobnych do moich z czego u ciebie damy na razie 4.5 GHz a nie 4.7 tak jak ja trzymam.

 

Mnożnik 45

Offset +0.070v

Load Line Calibration: Level 3

DRAM Ustaw na sztywno zgodnie ze specyfikacją pamięci, skoro 1590 jest to podejrzewam że 1.65 powinno być, ale sprawdź i ustaw na sztywno bo wartości auto są niepolecane.

VTT daj 1.155v

PCH Podbij oczko w górę względem wartości domyślnej. można też 2 oczka jeżeli szukamy powodów niestabilności CPU

CPU PLL 1.840v

VCCSA Voltage (System Agent): 1.015v czyli jedno oczko w górę, względem wartości domyślnej.

 

do tego

 

Long Duration Maintained na 56s

PLL Over Voltage ON

Spread Spectrum OFF

Turbo Voltage możesz zbić na auto bo i tak nic to nie daje.

Mechanizmy oszczędzana energii mam wszystkie włączone i procesor na 4.7 GHz, przez problemu przechodzi 45 minutowe katowanie w Prime95 z AVX, na najwyższym poziomie.

 

Powodzenia ;)

Jak będą problemy to będziemy dalej męczyć, generalnie mamy dość podobne płyty, Ty masz Asrocka P67 Extreme 4 ja P67 Asrocka Extreme 6, więc UEFI znam na pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc, do Twoich instrukcji z takim offsetem zastosuję się jak przyjdzie mi Grandis w tym tygodniu bo na Fortisie się to usmaży. xD

Na 4.5 mi się sypie przy różnych ustawieniach, ale właśnie dużo mam na auto, na ten moment mam 44 przy LLC 3, Long Duration Maintained 1s, reszta tam na auto oprócz CPU PLL które ustawiłem na 1.709v ale i tak po lewej stronie widzę, że się trzyma 1.832V, nie wiem dlaczego się to nie zmienia.

 

 

Zauważyłem też, że komputer czasem nie startuje tj. słyszę włączenie zasilacza, HDD, wentylatory się uruchamiają ale ani ekran nie reaguje, ani klawiatura której podświetlenie się uruchamia przy samym boocie a w tym przypadku tego nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PLL Over Voltage ON

 

Do 4.5GHz zwykle nie jest potrzebne - może powodować niestabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4.5GHz zwykle nie jest potrzebne - może powodować niestabilność.

 

Zwykle, w praktyce może się przydać już od niższych wartości, miałem taką 2500K która nie chciała wyjść z 4.3 i dopiero po wrzuceniu PLL Overvoltage udało się te 4.6 wbić na dość przyzwoitym VCore.

Oczywiście OC to taka sztuka w której szukamy najlepszych ustawień, śmiało można próbować lecieć do 4.5 bez PLL Overvoltage jednak jeżeli to uparta sztuka to nie da rady ;)

 

Dzięki wielkie za pomoc, do Twoich instrukcji z takim offsetem zastosuję się jak przyjdzie mi Grandis w tym tygodniu bo na Fortisie się to usmaży. xD

Na 4.5 mi się sypie przy różnych ustawieniach, ale właśnie dużo mam na auto, na ten moment mam 44 przy LLC 3, Long Duration Maintained 1s, reszta tam na auto oprócz CPU PLL które ustawiłem na 1.709v ale i tak po lewej stronie widzę, że się trzyma 1.832V, nie wiem dlaczego się to nie zmienia.

 

 

Zauważyłem też, że komputer czasem nie startuje tj. słyszę włączenie zasilacza, HDD, wentylatory się uruchamiają ale ani ekran nie reaguje, ani klawiatura której podświetlenie się uruchamia przy samym boocie a w tym przypadku tego nie robi.

 

 

 

No Fortis nie jest za dobry do mocnego OC :E Lecz offset możesz dać niższy, ja poprostu swoje ustawienia podrzuciłem, które i tak jeszcze będę chciał poprawić o ile sprzęt mi pozwoli na niższe wartości napięć.

Coś czuje że twoja sztuka jest trochę grymaśna ale spokojnie pokombinuje się

CPU PLL na 1.7 to jest dość mało, defaultowo jest 1.8 a płyty Asrocka podają 1.832v i ja bym tą wartość wrzucił ponieważ ten parametr też może mieć wpływ na stabilność procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przyczyne tego problemu ze startowaniem komputera: PLL Overvoltage. Ponoć ASRock P67 PRO3 miał taki problem i dało się go naprawić nowszą wersją biosu, przy Extreme4 Gen3 ASRock widzę to olał, mam najnowszą wersję biosu i niestety problem ten występuje.

Bez PLL Overvoltage nie poszaleje z OC także zostanę chyba przy tym 4,4 i popróbuje różnych ustawień żeby w końcu znaleźć stabilność oraz jak najniższego napięcia (tfu, mniej niż +0.020V offset i już dupa).

Nie wiem czy trafiła mi się słaba sztuka procesora czy można jednak płyty głównej (a znając moje szczęście to i to).

 

 

Z ciekawości wrzuciłem dokładnie Twój setup tj. 47 mnożnik włącznie z resztą ustawień, 2 minuty przeglądarki i BSOD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ciekawie, być może VTT przydało by się wyżej, generalnie ja nie mam problemu z PLL Over Voltage a biosy pomiędzy Extreme 4 a 6 nie powinny się różnić, w końcu te płyty głównie dzielą dodatkowe peryferia i mocniejsza sekcja bo aż 18 fazowa dla Extreme 6

 

Napisz jaki masz bios, dla mojej ostatni full official to P2.10 z 2012 roku jednak w sekcji dla Windows 8/8.1 można pobrać bios beta P2.19 z 2013 roku.

 

Z błędów w bios jedynie wiem że przestawienie pracy bios z Legacy ROM na UEFI Boot powoduje straszne problemy, potrójny post z piknięciem, z czego obraz widać tylko na HDMI, DVI martwe a po wejściu do bios pojawia się kolorowa szachownica na ekranie, bez resetu biosu nie da rady na szczęście Windows w EFI mode da się odpalić bootując w bios jako EFI bez przełączania Combatible mode, jednak jest to błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS mam zaaktualizowany oficjalny z 2.10 na 2.20 który jest na ten moment najnowszy. W przypadku mojej nie ma niestety żadnego biosu beta. :/

Już czyściłem CMOS, próbowałem kombinacje ustawień i tak ten PLL OV dalej sprawia problemy z bootem. Nie będę już kombinował i wymieniał płyty na jakąś inną używkę, która jeszcze może sprawić problemy, te 0,1-0,3GHz nie jest tego warte.

 

Z wymianą platformy poczekam pewnie do Skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...