Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pwentrys

Uszkodzona karta?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dwa dni temu wziąłem się za podkręcenie swojej sztuki EVGA GTX 780 SC ACX i wszystko było w porządku. Nie ustawiłem zegarów zbyt ofensywnie, bo 120Mhz - rdzeń, 50Mhz - pamięć, wszystkie testy w benchmark valley jak i w grach spisały się dobrze. Zero artefaktów, glitchów, przycięć, niestabilności. Temperatury również były w miarę dobre (max. 76 stopni w stresie). Zatem postanowiłem trochę pograć w GTA V i cieszyłem się jeszcze bardziej rozgrywką, gdyż przy ustawieniach: Wysokie - Ultra trzymały mi się stałe 60fps, a w najgorszych miejscach mapy spadki do max. 53-55. Niestety po kilku/kilkunastu minutach już nie było tak kolorowo i pojawił się komunikat KLIK.

Uruchomiłem grę ponownie, lecz błąd znów o sobie przypomniał. Po sprawdzeniu w necie info nt. tego komunikatu włączyłem grę ponownie i problemu już nie było, no ale moje sprytne oko dostrzegło dość słabe tekstury, więc zagłębiłem się w temat.

Zaniepokoiło mnie, iż wszystkie tekstury(samochody, przechodnie, budynki, trawa, po prostu wszystkie) strasznie wolno się wczytują, skoro w AC: Unity, czy Watch Dogs niektóre obiekty wyskakiwały mi dosłownie przed nosem. Do tego na ekranie mam jakby to nazwać, takie linie, które są widoczne tylko podczas poruszania się lub posuwania myszki (^^). Oddzielają one mniej więcej część mapy którą widać normalnie, a tą ze słabą jakością obrazu, przynajmniej tak wywnioskowałem ze swoich obserwacji. Trudno mi określić i nazwać te zjawiska, więc zapodam po napisaniu tekstu parę SS. Dodam fakt, iż podczas resetowania PC, ekran w czasie uruchamiania nagle z czarnego obrazu, jakby wygasa. Raz mi się udało jakoś wywołać wtedy na monitorze powiadomienie ''D-Sub Sygnał nieprawidłowy "XX" Hz / "XX" Hz. Zauważyłem również, że w czasie tego resetu w prawym dolnym ekranie występuje napis "9C", zaś gdy uruchomię PC ponownie (gdzie wszystko przebiega w porządku) widnieje napis "A2". Teraz czas na SS:

 

KLIK Nie licząc, że akurat w BF4 nie wczytuje mi trawa, czy inne tekstury, nawet broń przez długi czas, tylko pozostają takie kartonowe tekstury jak z gry z 2005r.

 

KLIK

 

KLIK

 

KLIK vs. KLIK

 

KLIK vs. KLIK

 

KLIK oraz KLIK

 

 

Niestety na SS nie widać aż tak tych zjawisk, ale mam nadzieje, że ktoś, kto głębiej siedzi w tych sprawach jakoś pomoże. Zapomniałem dopisać, że również wydajność spadła. Przedtem w BF4 nawet bez OC miałem 80-105 fps bez problemu, w GTA V 60 FPS stałe w całym mieście nie licząc terenów najmocniej wymagających. Teraz miałem w BF4 55-65 fps, a w GTA 5 35-60, gdzie większa przewaga to 40-50. Temperatury są dalej w miarę dobre, jedynie w stresie podczas benchmarku jest 79 stopni, co i tak mnie troszkę zmartwiło (podczas OC było 75max, przed 70). W IDLE temperatura karty to 31-33 stopnie i tak było w zasadzie zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, z tego wszystkiego nie wspomniałem, że robiłem takie procesy jak :

 

- zmiana sterowników

 

- fabryczne ustawienia karty

 

- nawet zmniejszałem zegary o 100-400 Mhz

 

- zmieniałem wtyczkę między kartą, a monitorem

 

- przywracałem system

 

- sprawdzałem różne ustawienia w grach

 

Pewnie o czymś zapomniałem, bo na szybko to piszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Afterburner

 

Tylko taktowanie rdzenia i pamięci, oraz Power Target. Napięcia nie ruszałem, sprawdzałem potem w benchmark valley i grach, wszystko było w porządku. Jedynie na początku przy ustawieniu 150-130Mhz rdzenia zaczynało być niestabilnie ale przy 120Mhz było wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń wszystkie dotychczas zapisane profile OC.

 

Uruchom DDU i wyczyść całkowicie wszystko związane z Nvidią.

 

Teraz odszukaj bios do swojej karty i go sflashuj.

 

Pobierz sterownik 350.12 i zainstaluj.

 

No i pyknij w coś i napisz, co jest grane.

 

 

To trzeba wykonać, żeby z tematem ruszyć, a teraz pokaż GPU-Z, to poszukam biosu do karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba problemy o których pisze autor są ogólnie znane i występują w gtav u wielu ludzi. Coś tam czytałem, że ten error który wyskakuje jest związany z trawą i to bug - po ustawieniu trawy na medium problem ponoć znika, razem z trawą niestety :lol2: . Druga sprawa czyli doczytywanie tekstur również jest niektórym znana ale nie wiem czy jest jakieś rozwiązanie. Mnie np. na najnowszym patchu po jakimś czasie, sporadycznie wyskakują przede mną (i lecą równo ze mną) czarne kwadraty artefakty ale to też jest znane i to kolejny bug... :E

 

Ja po tych oznaczeniach autora na fotkach wnioskuję, że autor po prostu nie bardzo wie co to są detale, lod, zasięg rysowania, rodzaje cieni itd. i myśli, że tak nie powinno być. Te cienie w gta v po prostu takie są a po najnowszym patchu jeszcze się pogorszyły. Tak więc imo op przesadza a z kartą wszystko ok. Gry są pełne bugów zarówno graficznych i póki nie latają po ekranie kolorowe kwadraty to nie ma się czym przejmować.

 

Ile masz ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jutro zrobie, co mam zrobić, dzięki leven za chęci.

 

MisterMaster ale moje artefakty (o ile można to już tak nazwać) występują w każdej grze od tych 2 dni i coś jest nie tak przy tym resecie, więc nie sądze, że nagle mi się gry lub system zbugował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przypadkiem po prostu kwestia zmiany suwaka odpowiedzialnego za zasięg rysowania lub braku/jakości filtra anizotropowego (ustawienia sterów)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale po sflashowaniu biosu karty wszystkie te problemy wciąż występują, również przy restarcie PC. Nielicząc tych kłopotów z jakością obrazu to spadki FPS dalej mnie nie opuszczają, temperatury też są takie same jak przez ostatnie 2 dni (nie wysokie, lecz wyższe względem poprzednich miesięcy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych screenach to nie ma żadnych problemów i artefaktów :E

 

Pokazujesz tylko aliasing i jak działa lod :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, iż trudno na SS dostrzec usterki, jednak mówiąc, że to normalne to trzeba być trochę niepoważnym. Filmiku w 1080p nie nagram, a takie nagranie w Full HD mogłoby trochę "niewidomym" podziałać niczym soczewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj kartę z płyty głównej, przyjrzyj się PCB, krawędzi ze stykami, itd.

 

Jak jesteś w stanie, zdemontuj chłodzenie, zmień pastę i termopady, załóż dokładnie chłodzenie i zamontuj kartę.

 

Przykręć śrubkę do śledzia i podepnij zasilanie.

 

Uruchom blaszaka i napisz, co jest grane.

 

 

Przydałby się monitoring z GPU-Z "sensors" z benchmarka Valey 1.0 i z demka technologicznego Stone Giant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam na to czas obecnie. Dopiero w sobotę będę mógł spokojnie się tym zająć. A jeśli taka opcja dalej by nic nie dała, to co robić dalej? Propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić kartę w inny pececie, bo może problem jest po stronie pamięci RAM lub też płyty głównej mostka, dysk Masz SSD ?? Windows w oryginale ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam aktualnie możliwości sprawdzenia karty na innych PC. Windows 8.1 oryginalny, SSD posiadam(później podam dokładne specyfikacje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje odczucie karta jest sprawna sprzętowo - jak swoją przekręciłem (po podniesieniu napięcia) to zaczęły pojawiać się trójkąty i latające, drżące tekstury w stresie Valley smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, iż trudno na SS dostrzec usterki, jednak mówiąc, że to normalne to trzeba być trochę niepoważnym. Filmiku w 1080p nie nagram, a takie nagranie w Full HD mogłoby trochę "niewidomym" podziałać niczym soczewki.

 

Ja na screenach nie widzę nic niepokojącego.

Moja karta też w takim razie zwalona bo mam tak samo :)

Zapuść valley lub heaven i poobserwuj. Jak ma się krzaczyć to w tych benchmarkach najprędzej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Valley'u nie było takich problemów, co mnie ogromnie dziwiło. Lecz coś musi być jednak nie tak, skoro po podkręceniu nagle we wszystkich grach mam znikające tekstury, dziwne tekstury, słaba jakość, rendering, krawędzie, jakieś paski "przeźroczyste" w których gra wygląda jakby zanurzyć łyżkę w wodzie (takie jakby załamanie, gdzie połowa ekranu ma lepszy obraz a druga gorszy), o wiele gorsza wydajność (jak wspomniałem, w każdej grze mam o wiele mniejszą ilość fps, niż ten chociażby tydzień temu) i stosunkowo gorsze temperatury, ale to akurat najmniejszy problem, no i ten reboot systemu...

Też sądze i mam nadzieje, że to nie karta, tylko jakiś błąd w systemie, bo BIOS cały zresetowałem już i wciąż to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś na screenach to tak niewiele wspólnego z tym co piszesz :E Ale może być takie uszkodzenie sprzętu, że jest generowane na wyjściu video , ale na screenie tego nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to wszystko widać, gdy poruszam się, chociażby myszką. Wtedy widać te "paski" o których wspomniałem, generalnie wtedy widać wszystko, co jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...