Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

waserek

MSI GTX 970 i błąd sterownika nvlddmkm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Nie dawno złożyłem sobie taką konfigurację:

i7 4790K (noctua d-15)

msi gtx 970

gigabyte z97 gaming 5

corsair rm-750w

dysk1: ssd plextor 128gb

dysk2: wd black 1TB

 

Mam problem w GTA V (oryginalna) i sterownikiem graficznym. Otóż na nowych sterownikach od nvidi 350.12 uświadczyłem 3 crashe, więc usunąłem te sterowniki (DDU) i zainstalowałem ze strony msi trochę starsze:347.52

 

Jednak wczoraj znowu wywaliło sterownik podczas gry a zaras po tym w dzienniku zdarzeń pojawiło się to:

 

Nazwa aplikacji powodującej błąd: GTA5.exe, wersja: 1.0.350.2, sygnatura czasowa: 0x554348e6

Nazwa modułu powodującego błąd: GTA5.exe, wersja: 1.0.350.2, sygnatura czasowa: 0x554348e6

Kod wyjątku: 0xc0000005

Przesunięcie błędu: 0x0000000001132368

Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x1564

Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d086a63fcbeb2c

Ścieżka aplikacji powodującej błąd: F:\Program Files\Rockstar Games\Grand Theft Auto V\GTA5.exe

Ścieżka modułu powodującego błąd: F:\Program Files\Rockstar Games\Grand Theft Auto V\GTA5.exe

Identyfikator raportu: c0f75150-f29a-11e4-be92-fcaa1491f5de

 

 

Nie wiem czy to jest wina samej gry czy może karta na serwis? Może ktoś się spotkał z podobnym problemem?

 

Heaven Benchmark, 3d mark, furmark karta przechodzi bez problemów. W cs go również nie miałem problemów.

 

Temperatury:

proc do 71st

karta do 69st

płyta do 62st

 

Nie mam miernika ale podam napięcia:

Napięcia 12V odczytane z everesta i aida64:

idle: 12.096V

load: 11.88V

 

 

Jeszcze jedna sprawa. Na oficjalnej stronie MSI znalazłem to:

1140MHz Core (Boost Clock:1279MHz) (OC Mode)

1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode)

1051MHz Core (Boost Clock:1178MHz) (Silent Mode)

 

 

Natomiast u mnie podczas gier mam zegar ustawiony na 1316Mhz (nic nie zmieniałem od początku w ustawieniach)

Czy nie za duże jest to taktowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTA5 nie jest żadnym wyznacznikiem stabilności sprzętu. Ta gra ma tyle bugów, o których można przeczytać w temacie o niej, że głowa mała. Każdy patch, to u jednych poprawa, a u innych nie możność normalnej gry.

Przetestuj kartę w wymagających grach, jednak nie tak zabugowanych jak GTA5, choćby w Crysis 3 czy Far Cry 4.

Zegar jaki podajesz, to taktowanie rdzenia wraz z boostem i takie jest realnie w grach. Zawsze takie taktowanie jest dużo wyższe. Sprawdź w programie gpu-z, który podaje taktowanie właściwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gpu-z i aida64 pokazują 1305mhz ale to i tak jest taktowanie większe niż podali na stronie MSI nawet OC mode.

W gpu caps viewer nawet mam podane, że Max clock: base:1114MHz, boost 1253MHz, mem:3505MHz. Lecz karta podczas gry w current clock podaje powyżej 1300MHz.

 

Da się jakoś ustawić, żeby było te 1253Mhz jako maksymalna wartość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gpu-z i aida64 pokazują 1305mhz ale to i tak jest taktowanie większe niż podali na stronie MSI nawet OC mode.

W gpu caps viewer nawet mam podane, że Max clock: base:1114MHz, boost 1253MHz, mem:3505MHz. Lecz karta podczas gry w current clock podaje powyżej 1300MHz.

 

Podaj dokładnie którego GTX-a masz bo 970 to jest chyba 8 modeli. Boost ponad 1300 ma tylko wersja Golden Edition tak więc tu może być problem niestabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego obniżać taktowanie? Właśnie w drugą stronę, lepiej podkręcić.

1114 MHz i 1253 boost to się zgadza z tym, co podaje msi w taktowaniu Gaming Mode. Ale w grach zawsze będzie to więcej, bo to 1253 MHz jest minimalny boost. To są takie przeskoki o 13 MHz, zależne od temperatury. Max boost zależy od Asic konkretnej karty.

Np. u mnie po oc mam rdzeń chyba 1320 MHz, boost 1455 MHz, ale w grach najwyższe taktowanie to 1540 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Note !

 

1. Specyfikacja produktu może się różnić w poszczególnych regionach i zachowujemy sobie prawo do jej zmiany bez wcześniejszego powiadomienia. Prosimy o sprawdzenie konkretnej specyfikacji u lokalnego sprzedawcy.

2. Rzeczywisty wygląd produktu może różnić się od umieszczonego na stronie. Zdjęcia zostały umieszczone jedynie w celach poglądowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem jest czy daje odpowiednie napięcie do takiego boosta , może być minimalnie za małe i karta się wykrzacza. Choć tu tylko GTA powoduje problem więc raczej wina leży po stronie gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boost 1300mhz w grach jest normalny w tej karcie. Mam tak samo, mimo że gpuz pokazuje wartości: 1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode)

 

To na 100% wina gry. Nie możliwe żeby ta karta się wysypywała przy tak niskim taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testowania może być Tomb Raider? W tej chwili mam płytkę w domu więc nie będzie problemu z zainstalowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomb Raider może być, tylko nie włączaj tej opcji z włosami, bo lubi się krzaczyć na kartach nvidii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś dziwnego zauważyłem po zainstalowaniu Msi gaming app. W trybie silent mode karta osiąga 1253Mhz w grze tyle ile powinna w Gaming Mode wg MSI

 

1140MHz Core (Boost Clock:1279MHz) (OC Mode)

1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode) (u mnie w silent mode tyle osiąga)

1051MHz Core (Boost Clock:1178MHz) (Silent Mode)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe żeby ta karta się wysypywała przy tak niskim taktowaniu.

 

Raczej wysoce nieprawdopodobne bo możliwe teoretycznie jest. Dla mnie to źle świadczy o producencie który nie potrafi w swoich produktach utrzymać swojej własnej specyfikacji choć tu akurat z bonusem dla użytkowników no i w specyfikacji Nvidii też się mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTA5 nie jest żadnym wyznacznikiem stabilności sprzętu. Ta gra ma tyle bugów, o których można przeczytać w temacie o niej, że głowa mała. Każdy patch, to u jednych poprawa, a u innych nie możność normalnej gry.

GTAV jest bardzo czuła na podkręcanie i potrafi wywalić ze względu na procesor, pamięć ram, zbyt duże oc gpu czy pamięci vram.

Generalnie aplikacja jest bardzo stabilna ale trzeba mieć dobrze prowadzony system aby się o tym przekonać. Ja od początku nie miałem ani jednego problemu z grą po za sytuacją gdzie miałem za nisko ustawione timingi pamięci. Wszystkie gry działają prawidłowo na 10-10-11-27 2400Mhz a GTAV musiałem ustawić domyślne wartości 11-11-11-27 2400Mhz.

Jak ktoś dba o swój system i raz na dwa tygodnie wykonuje pełne skanowanie antywirusem + antimalvare, raz na tydzień czyści rejestr systemowy, ma wszystkie składniki i sterowniki odpowiednio zainstalowane i zaktualizowane to gra mu nie będzie wywalać. Kwestia odpowiedniego dbania o system.

Rockstar zaleca przed instalacją gry przeinstalowanie Microsoft .NET Framework 3.5, potem Re-Instalacja Microsoft Visual C++ 2008 SP1, re-instalacja sterowników graficznych i na koniec Re-Instalacja DirectX z paczki, internet setup. Dopiero po tym można śmiało instalować grę. Tak czy siak wina za problemy i wywalania leży po stronie userów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja też nie mam problemów z wywalaniem z gry. Jedna mam dziwne spadki fps. Gra działa przez 2 godziny w 60 fps i nagle bez względu na miejsce spada do 40, przycina. Trzeba wcisnąć alt + enter, alt + tab, czyli wejść w grę w oknie, później znów full screen. Albo włączyć i wyłączyć vsync i fps znów wraca. Takie kombinacje alpejskie to tylko w tej grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem boost żyje własnym życie i w zależności od asic (jakości) rdzenia będziesz miał różne taktowania i napięcia w boost na tych samych modelach kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTAV jest bardzo czuła na podkręcanie i potrafi wywalić ze względu na procesor, pamięć ram, zbyt duże oc gpu czy pamięci vram.

Generalnie aplikacja jest bardzo stabilna ale trzeba mieć dobrze prowadzony system aby się o tym przekonać. Ja od początku nie miałem ani jednego problemu z grą po za sytuacją gdzie miałem za nisko ustawione timingi pamięci. Wszystkie gry działają prawidłowo na 10-10-11-27 2400Mhz a GTAV musiałem ustawić domyślne wartości 11-11-11-27 2400Mhz.

Jak ktoś dba o swój system i raz na dwa tygodnie wykonuje pełne skanowanie antywirusem + antimalvare, raz na tydzień czyści rejestr systemowy, ma wszystkie składniki i sterowniki odpowiednio zainstalowane i zaktualizowane to gra mu nie będzie wywalać. Kwestia odpowiedniego dbania o system.

Rockstar zaleca przed instalacją gry przeinstalowanie Microsoft .NET Framework 3.5, potem Re-Instalacja Microsoft Visual C++ 2008 SP1, re-instalacja sterowników graficznych i na koniec Re-Instalacja DirectX z paczki, internet setup. Dopiero po tym można śmiało instalować grę. Tak czy siak wina za problemy i wywalania leży po stronie userów.

 

W moim przypadku stawiałem GTA V na czystym systemie i po zainstalowaniu najnowszych sterowników.

 

 

Coś w tym jest, że GTAV jest czułe na podkręcanie. Ustawiłem w msi gaming app oc mode no i sekundy nie pograłem i wywaliło Err_gfx_d3d_init.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj MSI Afterburner i podnieś power limit na max oraz lekko podnieś core voltage. Przekonasz się czy karcie nie brakuje papu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to źle świadczy o producencie który nie potrafi w swoich produktach utrzymać swojej własnej specyfikacji choć tu akurat z bonusem dla użytkowników no i w specyfikacji Nvidii też się mieści.

To raczej świadczy o twojej niewiedzy. Specyfikacja na stronie producenta w tym konkretnym wypadku podaje najmniejesze wartości które karta MUSI osiągać, a nie takie które ma realnie mieć. Boost jest technologią nvidii i tutaj MSI czy inny producent dużo nie ma do gadania, boost jest zależny od ASIC karty, wysokie ASIC to i wysoki boost.

 

Natomiast u mnie podczas gier mam zegar ustawiony na 1316Mhz (nic nie zmieniałem od początku w ustawieniach)

Czy nie za duże jest to taktowanie?

Taktowanie jest jak najbardziej normalne. I teoretycznie nie tu powinien być problem. To co jest podane na stronie MSI to wartości które karta musi osiągać, im lepsza sztuka tym wyższy boost, są tacy szczęściarze którzy boosta mają w okolicach 1400mhz.

 

I jeszcze jedno spróbuj tego co kolega stanko11 proponuje, bo te napięcia które podałeś są trochę dziwne.

Nie mam miernika ale podam napięcia:

Napięcia 12V odczytane z everesta i aida64:

idle: 12.096V

load: 11.88V

Podczas stresu karta powinna mieć trochę powyżej 12v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się dzieje teraz. Ciągle mi teraz wywala informację, żeby zmienić kolory systemu windows...

Zapomniałem wspomnieć, że korzystam z 2 monitorów i podczas gry drugi jest cały czas uruchomiony nie wiem czy to może mieć znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boost 1300mhz w grach jest normalny w tej karcie. Mam tak samo, mimo że gpuz pokazuje wartości: 1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode)

 

To na 100% wina gry. Nie możliwe żeby ta karta się wysypywała przy tak niskim taktowaniu.

 

 

Jakie masz napięcie na karcie przy aktywnym boost?

 

U mnie napięcie przy 1316MHz wynosi około 1.218V

 

 

Odinstalowałem stare sterowniki. Postawione są najnowsze 350.12 i na razie jest stabilnie. Na dłuższe testy jeszcze trzeba poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia w ogóle nie ruszam, jest standardowe. Jakie dokładnie to Ci teraz nie powiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz napięcie na karcie przy aktywnym boost?

 

U mnie napięcie przy 1316MHz wynosi około 1.218V

 

 

Odinstalowałem stare sterowniki. Postawione są najnowsze 350.12 i na razie jest stabilnie. Na dłuższe testy jeszcze trzeba poczekać.

Napięcie teraz wygląda dobrze, 1.210V przy 1304Mhz boost u mnie.

 

 

No to teraz tylko mieć nadzieję że winne były stare sterowniki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie też winna była aplikacja gaming app, która działa jak chce i możliwe, że ustawia na sztywno napięcie przez co karta się dławi. Miałem problemy z tą aplikacją w Tomb Raider wywalało sterownik nawet w menu po zmianie ustawień graficznych. Odinstalowałem ten syf i stare sterowniki. Teraz mam najnowsze te pod GTAV.

 

Jedyny problem to teraz gdy włącze heaven benchmark to windows chce zmienić interfejs aero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś dziwnego zauważyłem po zainstalowaniu Msi gaming app. W trybie silent mode karta osiąga 1253Mhz w grze tyle ile powinna w Gaming Mode wg MSI

 

1140MHz Core (Boost Clock:1279MHz) (OC Mode)

1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode) (u mnie w silent mode tyle osiąga)

1051MHz Core (Boost Clock:1178MHz) (Silent Mode)

 

 

To raczej świadczy o twojej niewiedzy.

 

Odnosiłem się do wpisu powyżej choć rzeczywiście mogłem to zaznaczyć : 1114MHz Core (Boost Clock:1253MHz) (Gaming Mode) (u mnie w silent mode tyle osiąga)

 

Specyfikacja na stronie producenta w tym konkretnym wypadku podaje najmniejesze wartości które karta MUSI osiągać, a nie takie które ma realnie mieć.

 

Napiszę dość delikatnie że kompletnie mijasz się z prawdą. Nie ma żadnego dolnego limitu na boost i jest on zależny od rezerwy energetycznej karty. Jeśli obciążenie karty będzie niskie dostaniesz wysokiego boosta, jednak gdy będzie rosło booost będzie malał aż do całkowitego zaniknięcia, gdy obciążenie sięgnie maksymalnej wartości. Identyczna sytuacja jest gdy rośnie temperatura karty, pomimo że nie będzie w pełni obciążona boost zostanie obcięty. Miej więcej wygląda to tak:

GPUBoost2.jpg

 

 

 

Boost jest technologią nvidii i tutaj MSI czy inny producent dużo nie ma do gadania,

 

Oczywiście że to technologia Nvidii jednak producenci muszą mieć dostęp do ustawiania pewnych parametrów, bo inaczej nigdy nie zobaczylibyśmy w sklepach kart mocno przetaktowanych po za specyfikacją producenta GPU. To samo tyczy się programów do OC.

 

 

boost jest zależny od ASIC karty, wysokie ASIC to i wysoki boost.

 

Niestety to tylko potoczna wartość którą się przyjęło używać. ASIC to tak naprawdę określenie układów scalonych odpowiedzialnych za sterowanie wieloma procesami jednocześnie. Taki układ jest na każdej karcie i to on jest odpowiedzialny za wszystkie zależności taktowania, napięcia, zużycia energii, temperatury a nawet prędkości wentylatorów. W tym układzie prawie na pewno są zawarte wartości graniczne ustawień, których nie pozwoli przekroczyć by nie doprowadzić do uszkodzenia podzespołów. Wartości procentowe możliwości karty wzięły się prawdopodobnie od twórcy programu GPU-Z który pewnie mógłby "zczytać" z układu ASIC graniczne ustawienia, ale tego nie robi z powodów oczywistych. Ludziska mając takie informacje masowo uszkadzali by karty, bo nie każdy egzemplarz da się jednakowo podkręcać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Odpowiedzi

    • rotfl....mozna sie czepiać roznych rzeczy ale na pewno nie tego ze postacie są słabo zarysowane, pod tym względem to czołówka
    • z GPU może być jeszcze PowerColor RX 7900 XT Hellhound Spectral White (biale lub niebieskie ledy)
    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...