Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Leuthen

Core 2 Quad Q6600 + GTX 960

Rekomendowane odpowiedzi

Mam procesor Core 2 Quad Q6600 2,4 ghz podkręcony do 2,8 ghz, do tego 8 G Ram, gram w rozdzielczości 1440x900. Teraz chcę dokupić GTX 960 OC od MSI i moje pytanie jest takie: czy to ma sens? NIe zależy mi na ultra grafice, w jakiejś tam przyszłości zamierzam wymienić procek i płytę główną, ale teraz chciałbym pograć w Wiedźmina 3, który w minimalnych wymaganiach ma Intel Core i5-2500K 3.3 GHz i zastanawiam się, czy mi gra w ogóle pójdzie z moim procesorem. Gram w niskiej rozdzielczności więc mam nadzieję, że na te wymagania mogę przymnkąć oko :)

Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety cpu za słaby do tego q6600.

Kup sobie gtx 750 ti/750 np lub R7 260x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety cpu za słaby do tego q6600.

Kup sobie gtx 750 ti/750 np lub R7 260x

głupoty.

jak masz zamiar zmienić cpu niedługo to nie kupuj teraz szrota na przetrwanie.

Kupuj 960, ciesz się nią. Zmienisz cpu to się pocieszysz jeszcze bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety cpu za słaby do tego q6600.

Kup sobie gtx 750 ti/750 np lub R7 260x

 

No właśnie nie chcę kupować słabszej karty, żeby za 7-8 miesięcy, kiedy będę wymieniał procek i płytę główną, karta okazała się za słaba i do kolejnej wymiany ;) Przez jakiś czas chcę przebidować na starym procku z nową kartą, ale nie wiem czy taki zestaw pociągnie WItcher 3 i Shadow of mordor, jedyne 2 gry, w które chciałbym pograć w najbliższym czasie.

 

jak masz zamiar zmienić cpu niedługo to nie kupuj teraz szrota na przetrwanie.

Kupuj 960, ciesz się nią. Zmienisz cpu to się pocieszysz jeszcze bardziej.

 

Czyli mam rozumieć, że Wieśmak powinien działać? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne głupoty .Nie masz róznych cpu oraz gpu to i nie masz rozpoznania a autor jak widać ma taki zamiar zmieniac cpu jak pracuja na panstwowej posadzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne głupoty .Nie masz róznych cpu oraz gpu to i nie masz rozpoznania a autor jak widać ma taki zamiar zmieniac cpu jak pracuja na panstwowej posadzie ;)

 

No jednak ja mam taki zamiar i mam alternatywę: albo kupić teraz tylko kartę, co ma jednak sens tylko gdy te gry będą działać, i za jakiś czas procek, albo na razie nie kupować nic i za kilka miesięcy wymienić i kartę i procek. Kupno słabszej karty w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne głupoty .Nie masz róznych cpu oraz gpu to i nie masz rozpoznania a autor jak widać ma taki zamiar zmieniac cpu jak pracuja na panstwowej posadzie ;)

 

Własnie ze głupoty ... Ulvar dobrze prawi .

Sam mam GTX770 który jest wydajnościowo jak GTX960 i jakoś sobie to sprawnie działa , zwłaszcza że tak jak autor kupiłem by mieć potem do lepszego CPU .

Więc co ma kupować GTX750/R7260x ?? a potem bawić się w odsprzedywanie jak kupi wymieni platforme ??

Niech ma i się cieszy zwłaszcza że ma aż 8 gb więc w tej rozdziałce co ma , jest szansa że Wiesio 3 sprawnie pójdzie choć na medium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NIe zależy mi na ultra grafice, w jakiejś tam przyszłości zamierzam wymienić procek i płytę główną, ale teraz chciałbym pograć w Wiedźmina 3, który w minimalnych wymaganiach ma Intel Core i5-2500K 3.3 GHz i zastanawiam się, czy mi gra w ogóle pójdzie z moim procesorem. Gram w niskiej rozdzielczności więc mam nadzieję, że na te wymagania mogę przymnkąć oko

Poziom detali i rozdzielczość mają wpływ przede wszystkim na wydajność karty graficznej.

Procesor liczy fizykę gry- decyduje czy gra w ogóle pójdzie oraz jaka będzie płynność rozrywki.

 

Przy tak niskiej rozdzielczości i małych wymaganiach co do detali znacznie lepiej spisze się zestaw: mocny procesor + słaba karta niż zestaw: słaby procesor + mocna karta.

 

Problem polega na tym że Q6600, zwłaszcza taktowany jedynie 2,8Ghz, jest już słabym procesorem i nie dałbym 100-procentowej gwarancji że Wiedźmin 3 na nim odpali.

A nawet jeżeli odpali, to trudno będzie mówić o jakimkolwiek komforcie rozgrywki, niezależnie od karty graficznej.

Cóż z tego że ma 4 rdzenie, skoro wydajność pojedyńczego wątku jest mizerna.

Już w Wiedźminie 2 nie było szału:

http://pclab.pl/art50000-70.html (wyniki Q6600 OC 3,5Ghz, Ty masz 2,8Ghz, więc bliżej do tych (2,4Ghz):

http://pclab.pl/art50000-27.html )

 

I5-2500K w wymaganiach minimalnych oznacza że Wiedźmin 3 będzie znacznie bardziej wymagający dla procesora niż jego poprzednik.

 

Przychylam się do tezy, że nie warto do słabego procesora dobierać słabej karty, gdy w perspektywie jest wymiana CPU.

Jednak należy sobie zdawać sprawę, że ten Q6600 będzie prawdopodobnie za mało wydajny do Wiedźmina 3.

Obniżanie detali i rozdzielczości nic nie da.

Gdyby był przynajmniej Xeon E54xx z adapterem, podkręcony do ~4,0Ghz to możnaby mieć pewne nadzieje na te 30fps (choć oczywiście gwarancji nie ma- trzeba poczekać aż gra wyjdzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem q6600 @ 3.0 przy radeonie 7770, po zmianie procka na i5 2500 stock zwrost fps byl znaczący (w wowie około 25-35%) Niestety pomimo niewielkiej różnicy na zegarach różnica była kolosalna. Na w3 sądze że nie masz co liczyć nawet przy mocnej grafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem q6600 @ 3.0 przy radeonie 7770, po zmianie procka na i5 2500 stock zwrost fps byl znaczący

Pomijam jakies ekstremalne wypadki ale hd7770 do q6600 na 3ghz jest w sam raz .Troche dziwne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta i procesor to osobne elementy na szczęście, jak chcesz mieć mocny zestaw to kup mocną grafikę ale miej świadomość że wymiana procesora może być niezbędna. Kupowanie słabej żeby ją za chwile odsprzedawać też bez sensu.

Z drugiej strony czy gtx960 to aż takie cudo warte obecnych cen? Może jednak poczekaj na tego wiedźmina a karty troche stanieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc :) Znaczy się szanse na Wiedźmina 3 z obecnym prockiem są nikłe... Cóż, pomyślę nad tym jeszcze. Możliwe, że mimo wszystko wymienię karte, a jak Wiedźmak nie będzie chodził to wyskrobię tę dodatkową kasę i dokupię procesor. Prawdopodobnie ten:

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4590-3-3ghz-lga1150-box-bx80646i54590-640864/

 

Z drugiej strony czy gtx960 to aż takie cudo warte obecnych cen?

 

Zastanawiałem się nad tym, ale 822 zł za MSI GeForce GTX 960 OC + Wiedźmin 3, którego i tak bym "musiał" kupić, to chyba nie jest zła cena. Na dobrą sprawę wychodzi 700 zł za kartę. http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-960-oc-2gb-ddr5-128bit-dvi-hdmi-3xdp-gtx-960-2gd5t-oc-713411/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz tą płytę z q6600? i jaki ram, tzn jaka częstotliwość? 667, 800, 1066? może za 100pln da się to jeszcze odświeżyć xeonem 771 ale musiałbyś mieć dobrą płytę i szybki ram. w socket 1155 i 1150 nie ma sensu inwestować bo skylake będzie w III kwartale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może warto sprzedać wszystko i zamiast GTX 960 to kupić jakąś dobrą płytę, słabszy procesor i średnią kartę, najlepiej używane i jak za kilka miesięcy będziesz miał kasę sprzedać procka, kartę i kupić lepsza, nawet używaną, ale najlepiej to zaczekaj na testy, jak dany sprzęt daje radę w tej grze. Ja bym tak zrobił.

Miałem Q6600 @ok 3,3GHz, teraz mam Xeona X5450 @4Ghz, przy mojej słabej karcie odczułem różnicę w BF3, ale bez szału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w miarę dobrą płytę i chłodzenie na cpu i nie chcesz dużo kasy inwestować, kup Xeonka X5460 kręć na 4.0-4.2 GHz (allegro 219 zł z roczną gwarancją, sprzedawca z Torunia ma pewniaki z dobrym OC) i ciesz się wieśkiem z kartą GTX 960.

Ps. tym bardziej, że poo sprzedaży Q6600 dołożysz do interesu z 50-70 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w miarę dobrą płytę i chłodzenie na cpu i nie chcesz dużo kasy inwestować, kup Xeonka X5460 kręć na 4.0-4.2 GHz (allegro 219 zł z roczną gwarancją, sprzedawca z Torunia ma pewniaki z dobrym OC) i ciesz się wieśkiem z kartą GTX 960.

Ps. tym bardziej, że poo sprzedaży Q6600 dołożysz do interesu z 50-70 zł

po co 219, za 160-180 sporo tego na alledrogo:

http://allegro.pl/intel-quad-core-x5460-4-x-3-16ghz-12mb-adapter-i5303399501.html

i to jest naprawdę niezła opcja na przeczekanie do skylake. pod warunkiem że pamięć puści, tzn jest taktowana 800MHz lub wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up zgadza się, tyle że ja mu podałem aukcję z gwarancją na rok czasu dlatego trochę drożej. Chociaż na dokładne sprawdzenie może i wystarczy te 14 dni, a w kieszeni dodatkowe 50 zł zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz tą płytę z q6600? i jaki ram, tzn jaka częstotliwość? 667, 800, 1066?

 

Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia płyty, choć jest to dość wiekowy model, generalnie miałem go wymienić wraz z procesorem. Ram jest 1600, wymieniłem go niedawno. Używanego procka nie wiem czy chciałbym kupować, no chyba że faktycznie udałoby mi się sprzedać obecny procesor. Ale na chwilę obecną skłaniam się do kupna karty i potem zobaczę co dalej :)

 

Raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia płyty, choć jest to dość wiekowy model, generalnie miałem go wymienić wraz z procesorem. Ram jest 1600, wymieniłem go niedawno. Używanego procka nie wiem czy chciałbym kupować, no chyba że faktycznie udałoby mi się sprzedać obecny procesor. Ale na chwilę obecną skłaniam się do kupna karty i potem zobaczę co dalej :)

 

Raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc ;)

 

wiekowa na pewno nie jest skoro masz w niej ram 1600MHz czyli ddr3. to chip p(g)41/43/45, do takiej płytki grzech nie brać xeona x5460. poczytaj (obejrzyj fimy instruktażowe) tematy jak modować płytę aby zapakować do niej tego xeona:

http://forum.pclab.pl/topic/933619-Procesory-LGA-771-w-plytach-LGA-775/

 

co do używek procesorów. cieżko cpu zarżnąć, jak ktoś (w miarę wiarygodny gość z allegro) daje gwarancję na rozruch to śmiało bierz. zero ryzyka.

 

tu jeszcze masz biosy do popularnych płyt gdyby trzeba było bios z mikrokodami:

http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

 

a tu możesz sprawdzić czy twoja płyta ruszy "od kopa" bez wgrywania nowego biosu:

http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/

 

q6600 za 80-90pln sprzedasz więc za 100pln masz cpu które po oc 3,8-4,0 spokojnie sobie poradzi w parze z gtx960. a po wdrożeniu directX12 może się okazać że wystarczy jeszcze na kilka lat :) LGA775 wiecznie żywe

 

edit:

a jak Ci się nie śpieszy to bierz ten:

http://www.ebay.pl/itm/Intel-Xeon-X5460-EU80574KJ087N-SLANP-SLBBA-CPU-1333-3-16-GHz-LGA-771-100-Work-/131303518558?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e924cb15e

pewny sprzedawca, procki jak nowe bo prosto z serwerów. 140pln z wysyłką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to rozwiązać w inny sposób.

 

GTX 960 to koszt ~800zł.

Zamiast karty kupujesz najpierw zestaw Asrock Z68 + i5-2300 z 6-miesięczną gwarancją za 499zł + KW:

http://allegro.pl/asrock-z68-lga1155-procesor-i5-nowy-cooler-fv-i5324889786.html

I5-2300 na tej płycie można podkręcić do ok. 3,40-3,50 Ghz, co daje wydajnościowy odpowiednik stockowego i5-2500K (czyli procesora zalecanego w wymaganiach minimalnych do Wiedźmina 3).

 

Zostaje Ci ~300zł.

Sprzedaż Q6600 z dobrą płytą powinna Ci przynieść ~200zł.

Dodając 100zł które i tak zamierzałeś dołożyć do wymiany procka na Xeona E54xx, to masz ~600zł.

I teraz:

- albo kupujesz jakąś używaną kartę graficzną za ~500zł i Wiedźmina 3 za ~100zł

- albo lepiej- dokładasz ~200zł i kupujesz GTX-a 960 z Wiedźminem za ~800zł.

 

Krótko mówiąc- dokładasz ~200zł i zamiast zabawy w Xeona dostajesz zestaw: Z68 + i5-2300 OC + GTX 960 + Wiedźmin 3.

 

Podaj jeszcze jaki masz zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast karty kupujesz najpierw zestaw Asrock Z68 + i5-2300 z 6-miesięczną gwarancją za 499zł + KW:

http://allegro.pl/asrock-z68-lga1155-procesor-i5-nowy-cooler-fv-i5324889786.html

I5-2300 na tej płycie można podkręcić do ok. 3,40-3,50 Ghz, co daje wydajnościowy odpowiednik stockowego i5-2500K (czyli procesora zalecanego w wymaganiach minimalnych do Wiedźmina 3).

:thumbup:

patrząc na obecne ceny podzespołów i kurs dolara to jest to bardzo dobra oferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierdzielenie.

 

q6600+gtx970=45+fps w grach na wysokich detalach.

 

i52500+gtx560ti=20fps w grach na wysokich detalach.

 

i52500+gtx970=60+fps w grach na wysokich detalach.

 

Sprawdzone w realu na sprzęcie i tak to wygląda.

 

Jak widać.. większość gier pisana jest pod gpu i phys nv lokowany na gpu.

Druga sprawa jeśli ktośma dylemat czy gpu 2GB czy 4GB to jedyny wpływ jaki ma to na granie to taki że frame rate jest dużo stabilniejszy przy 4GB.

Przy 2GB szarpie i widać spadek chwilowy fps. Ogólnie bardzo niestabilne fps nawet strata do 10fps podczas dynamicznej akcji w porównaniu z gpu 4GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 2012 jak kupiłem 680GTX (jest to wydajność podobna do 960), to włożyłem tą kartę na tydzień jeszcze do starego quada q6600 z OC na 3GHz, to byłem zaskoczony jak dobrze gry chodziły (lepiej niż dziś na ps4, bez kitu). Zawsze też gdy proc niedomaga to możesz podnieść rozdzielczość oraz dodać MSAA, więc tak czy inaczej dodatkowe zasoby GPU są zawsze do wykorzystania. Oczywiście gdy dokupiłem i5 3570K, to wydajność skoczyła 2x razy z 60 fps na 120, ale nie miałem na co narzekać na tym quadzie.

 

Dla przykładu

tutaj wiedzmin 3 na q6600 i na 960GTX. Są to wysokie detale i widać, że GPU usage w 960GTX sięga 99% przez większość czasu gry, a więc tu karta jest wąskim gardłem, nie q6600.

 

Nowe i7 mają więcej rdzeni oraz wątków, ale gdy chodzi o wydajność rdzenia, to nawet po tych 9 latach nie ma jakieś super przeskoku wydajności w tym względzie. Takie q6600 vs i7 6700 to może będzie z 2,5x-3x szybsze, a nie jest to dużo jak na tyle lat. Gdy i7 osiąga 120-140 fps, to nawet 3x wolniejszy rdzeń nie będzie miał problemu z tymi 30fps+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...