Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Od bardzo dawna przeglądam różne fora oraz szukam rozwiązania na chłodzenie konsoli w szafce RTV. Najważniejszy jest dla mnie to aby chłodzenie włączało się automatycznie (albo po włączeniu konsoli albo po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w szafce). Szafka ma wbudowane plecy (chciałbym aby zostały) a na półkach stoi PS4 i Xbox360. Obie konsole przy pracy wydzielają sporo ciepła. Wolałbym też uniknąć rozkręcania konsol.

Może najpierw co do tej pory zrobiłem i nie przynosi rezultatu.

 

1) Wywierciłem dziury w plecach szafki. Praktycznie nic nie zmieniło

2) Myślałem o wstawieniu kratki (takiej jak w biurkach na komputer albo samych obudowach). Nie mogę takiej metalowej siatki o odpowiednich rozmiarach znaleźć.

3) Przerobiłem wiatrak do chłodzenia obudowy i zlutowałem go z kablem USB który podpiąłem pod konsolę. Zasilenie jednak okazało się bardzo słabe i wiatrak zdecydowanie za wolno się kręci.

 

Czy poza kablem USB i wiatrakiem z czujnikiem temperatury istnieje jakiś inny sposób na automatyczne włączenie się chłodzenie po włączeniu konsoli (np. podłączenie do gniazdka i USB jednocześnie i włączenie się chłodzenia dopiero kiedy będzie dostarczany prąd z obu źródeł)?

 

Szukam czegoś takiego (albo możliwości zmontowania podobnego zestawu samodzielnie)

 

http://www.coolerguys.com/840556082491.html

 

Najbliższe temu co znalazłe to link poniżej, ale mam duże wątpliwości do tego zestawu.

 

http://magma.sklep.pl/product-pol-3587-WENTYLATOR-KOMINKOWY-100-TURBINA-230V-TERMOSTAT-Z-ZASILACZEM.html

 

Jeśli ktoś może mi doradzić jakieś inne rozwiązanie albo nakierować na podobny czujnik temperatury jak w filmie, będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko najprościej by było wywalić tył szafki. Ja tak zrobiłem u siebie i mam spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze co byś nie wymyślił i tak nie sprawdzi się. Jedynie dopływ powietrza poprzez wyrzucenie tylnej ściany szafki albo wyciągnij konsole na zewnątrz i postaw na szafce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstaw wentylator łazienkowy na potencjometrze. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na tył szafki dać podkładkę chłodząca pod laptopa (lub sam wentylator)

2. Podkładkę podpiąć pod odpowiedni zasilacz sieciowy USB.

3. A zasilacz pod listwę zasilającą master-slave.

4. Tv podłączasz pod master, a PS4, XBOXa i zasilacz pod slave. Włączasz tv to reszta dostaje zasilanie, wyłączasz tv to reszta jest bez prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w żadne wentylatory. Zrób zdjęcia szafki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tak jak wspominałem nie chcę wyrzucać tylnej ścianki (względy estetyczne jak fakt, że z tyłu się kurzy i brud będzie się dostawał do konsoli.

 

huudy nie do końca rozumiem jak to zrobić i jak to mało by działać.

 

zoltan666 podkładka pod laptopa to dobry pomysł o którym wcześniej nie myślałem. Jednak podpięcie pod Master i slave z tego co rozumiem będzie automatycznie włączać wiatrak za każdym razem jak włączę TV. Nie zawsze gram na konsoli i nie chciałbym aby przy oglądaniu filmów działa mi wiatrak.

Będę się jednak upierał przy swoim (trochę dla samej zabawy) i dalej szukał jakiegoś czujniaka temperatury z regulacją i podpięciem 3pin pod wiatraczki.

Poniżej zdjęcia szafki i tego co zrobiłem

post-525566-143109695019_thumb.jpg

post-525566-143109695562_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja dobra rada na przyszłość.

Amplituner wyjmij z tej luki bo się przegrzeje i się spali jakiś układ w nim!!!. Tak samo wyjmij konsolę na górę. Nie kosztuje Cię to nic. Czemu na masz kolumnę frontowa na amplitunerze chcesz żeby się ładnie grzał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotrekxxx dzieki tegu szukałem. Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Rozumiem, że ten moduł (i podobne do niego) działa na zasadzie 0% albo 100% czyli jak się załączy to wiatraczek dostanie 100% mocy a jak wyłączy to prąd jest całkowicie odcinany. Jednym słowem mówiąc ilość obrotów nie jest regulowana temperaturą.

Jeśli jednak podłączę wiatrak z czujnikiem temperatury to czy będzie on sam sobie regulował obroty?

 

http://allegro.pl/aab-super-silent-fan-8-tc-czujnik-temperatury-9db-i4847752340.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup lepiej coś co jest ciche przy 12V i wieje mocno a nie jakieś małe gówienko za dyche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Będą wtedy dwa czujniki.

Będziesz musiał odczytać charakterystykę wentylatora z czujnikiem (jakiś F12 TC Arctic?). Producent podaje dla jakich temperatur jakie prędkości:

np. 500 obrotów dla temperatur poniżej 30 stopni, 1500 obrotów dla 40 stopni.

 

Wtedy termostat musisz ustawić na 30 stopni żeby to miało jakiś sens.

Edytowane przez piotrekxxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem, wykopuje temat, nie chce zakładać nowego bo potrzeba jest podobna.

 

Planuje zakup szafki pod TV z zakrytym frontem (estetyka salonu) Szafka będzie podwieszona.

1- Nad szafką bedzie wisieć TV

2- Szafki bedą miały usunięte tył

3- Do szafki planuje włożyć PS4 a takze tuner do satelity.

 

Moje pytanie - czy pomimo zasłonietych frontów sygnały z pilota mają szansę działać? Drugie pytanie czy sprzet się nie ugotuje. Obawiam się, że tak, nie miałem konsoli od kilkunastulat ale zakladam, że podczas pracy wydziela ciepło. Czy wentylator na USB teoretycznie moze być rozwiązaniem?

 

Mam nadzieję, że jest jakiś sposób by zachować minimalistyczne wzgledy estetyczne salonu i zdołam ukryć wszystkie peryferia do TV?

PS: to ten model szafki:

kategoria_szafki_rtv,klWWeqWfaGJFsA.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z TV będzie słabo, z PS4 bez problemu. Musiałbyś poszukać TV z pilotem działającym na BT, itp. Irda / Podczerwień - klasyczne - nie sprawdzą się, ze względu na zamknięty front

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z TV będzie słabo, z PS4 bez problemu. Musiałbyś poszukać TV z pilotem działającym na BT, itp. Irda / Podczerwień - klasyczne - nie sprawdzą się, ze względu na zamknięty front

 

@ramzesx, o jeju jak sie cieszę, że pojawiła się opinia, iż PS4 ma szanse sie nie ugotować. :) Generalnie trzeba bedzie przetestować, najwyżej jak będzie źle postawię konsolę na szafce i będe czekać aż żona mnie zabije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz zamknąć RTV w szafce? Spalisz tuner satelitarny, konsolę, kino domowe i wszystko co tam zamkniesz.

 

Żona chce wiszące, zamykane szafki? Poinformuj ją, że będzie to wymagało trzymania całego sprzętu elektronicznego na lub pod szafkami. W środku to nie przejdzie.

 

Chcesz wywalić plecy szafek, co to zmieni jak szafka przyklejona będzie do ściany?

 

 

Czy wentylator będzie rozwiązaniem? W piekarniku z termoobiegiem masz wentylator, czy wpływa on w jakiś sposób na obniżenie temperatury w piekarniku? Cos podobnego planujesz zrobić w swoich szafkach. Jeżeli szafki nie będą miały przewiewu to wszytko w nich się ugotuje. Chyba, że planujesz używać sprzętu zawsze przy otwartych szafkach?

 

Jak wiesz, konsole często cierpią na problemy z układem chłodzenia. Przegrzewają się i psują od temperatur. Twój PS4 się ugotuje jak nic.

 

Możesz wywalic dziury w szafkach od spodu i od góry, to wtedy będzie działać OK :)

 

Co do działania pilotów, to wszystko co jest na podczerwień nie zadziała. Chyba że będziesz miał szklane fronty.

 

 

 

Ja mam w domu taką szafkę IKEA NITTORP :

30f66fbf9a7607fd9cfb921667571c73.jpg

 

Poinformowałem żonę, że szafka pod TV musi być przewiewna. Niech se wybierze co chce byle miało albo bardzo duże otworu na sprzęt, a nie dopasowane na styk albo coś całkowicie otwartego. Wybrała taka siatkową:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz zamknąć RTV w szafce? Spalisz tuner satelitarny, konsolę, kino domowe i wszystko co tam zamkniesz.

 

Żona chce wiszące, zamykane szafki? Poinformuj ją, że będzie to wymagało trzymania całego sprzętu elektronicznego na lub pod szafkami. W środku to nie przejdzie.

 

(...)

 

Poinformowałem żonę, że szafka pod TV musi być przewiewna. Niech se wybierze co chce byle miało albo bardzo duże otworu na sprzęt, a nie dopasowane na styk albo coś całkowicie otwartego. Wybrała taka siatkową:)

to potwierdza moje obawy.

 

Pomyślałem, że z lewej strony od spodu umieszczę 2x 105mm x 105mm pod AC 230V. Jednak to jest też pół środek bo taki wentylator serwerowy pewnie generuje z 45db...

Cóż, chyba zostaje jednak postawienie sprzetu na szafce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykłe wentylatory z komputera można by użyć, ale potrzebujesz dwie odsunięte od siebie dziury. Jedną musiałbyś zaciągać powietrze a drugą wyrzucać. Ale wentylatory to 140mm bym polecił:P DO tego jakiś grill z piekarnika chyba musiałbyś dopasować na dole szafki:) Można jakoś tak kombinować. Poźniej zostaje kwestia czym napędzać wentyle i czy 2 sztuki zapewnią wystarczający przewiew dla PS4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3grosze niedowiarkom, że wszystko w zamkniętym się gotuje.

Temat stary ale dla potomnych. Na przykładzie mojej szafki: szafka zamknięta z tyłu oraz z przodu drzwiczki przesuwane ze szkła. Dzięki temu działa przez nie irda. W środku na 1 półce router asus - wydziela odczuwalne ciepło, switch 8p., NAS Synlogoy oraz kiedyś był jeszcze dekoder NC+.

Niższa półka to ps4, dekoder Netia oraz mibox, drukarki nie liczę włączam okazjonalnie.

Wszystko to zamknięte od dobrych 12 lat. Otwieram tylko jeśli chce grać na PS4 bo wówczas mam obawy o przegrzanie a tak to wszystko zamknięte i temp w środku to ok 27-28'C.

W pokoju średnia temp to 23zima-25lato.

Tyle lat i nic mi się nie zjarało a też planowałem jakieś wentylatory, cuda nie widy na kiju. Nawet miałem szalone pomysły dopięcia wentylacji mieszkania do szafki. Bierzcie termometr i sprawdzajcie jakie macie temp w zamkniętej szafce.

Btw ta szafka z Ikei z frontem z siatki to chyba ciekawy pomysł, powinien być przewiew i irda powinna działać, chociaż dzisiaj coraz więcej urządzeń działa po BT. Również jak większość chce aby w salonie to jakoś wyglądało i nie akceptuje urządzeń na szafce, estetyka i łatwość utrzymania czystości.

Inna sprawa pomyślcie, produkują szafki RTV wiedząc, że ludzie chcą tam włożyć coś co się grzeje, po czym wszyscy proponują aby wyciągnąć to ma szafkę a nie do szafki, no przecież logiczne nie? :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...