Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Selvanis

1440p vs. 1080p

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

 

Rozważam przeskoczenie na rozdzielczość QHD (2560x1440) ze względu na wygodę pracy (grafika, ilustracje, webdesign).

 

Ale że lubię sobie pograć... jakiego kopa dostaje komp przy przeskoczeniu na wyższą rozdzielczość? Ktoś zna jakieś testy, porównania warte uwagi?

 

Moja specyfikacja:

- i5 4590 3.3GHz

- 8 GB ramu

- GTX 660

 

Tak, wiem że karta potęgą nie jest, prędzej czy później wymienię (jak seria GTX 9XX zejdzie nieco z cen ;) ) ale też nie zakładam w granie w np. Wiedźmina 3. To sobie zostawiam na nowszą kartę, gdy nie będzie trzeba już na minimalnych ustawieniach grać ;)

Ale np. Dragon Age Inquisition, Tomb Rider, Bioshock Infinite, Assassins Creed ostatnie... mam ogólnie jakieś 4-5 lat gier do nadrobienia, zanim z tym skończę, będzie już nowa karta ;)

 

Głównie i tak chodzi o Photoshopa, Illustratora, Blednera i inne graficzne cuda.

 

Ciekaw jestem opinii, może ktoś przestawiał się przy podobnej specyfikacji i opisze wrażenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już był podobny temat... Budżet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już był podobny temat... Budżet?

 

 

Ale tu nie chodzi o budżet o dokupywanie czegoś tam ...

Tylko o to czy taka zmiana rozdzielczości dużo bardziej obciąża kompa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko o to czy taka zmiana rozdzielczości dużo bardziej obciąża kompa :D

Bingo! ;)

 

W sumie może dział nieodpowiedni, ale nie wiem gdzie to upchnąć ;)

 

Monitor mam ok, ale w zasadzie mam okazję oddać go za dobrą kase i kupić coś nieco lepszego, zastanawiam się więc czy szukać dalej w 1080p czy może sięgnąć wyżej - ważne jak solidnym kopem byłoby to dla kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo! ;)

 

W sumie może dział nieodpowiedni, ale nie wiem gdzie to upchnąć ;)

 

Monitor mam ok, ale w zasadzie mam okazję oddać go za dobrą kase i kupić coś nieco lepszego, zastanawiam się więc czy szukać dalej w 1080p czy może sięgnąć wyżej - ważne jak solidnym kopem byłoby to dla kompa.

 

 

No to trochu ci pomoge :D

 

Wiedżmin 3 - 1920-1080

 

Wiedżmin 3 - 2560-1440

 

 

Takich testów na głównej jest sporo .

 

Jak widzisz nie jest wesoło w QHD .

Naprawde aż tak żle ci się juz pracuje na tym monitorze co masz ??

Ew można by kupić ten QHD i do pracy używać wysokiej rozdzielczości , zaś do gier zmniejszyc rozdziałke ale nie wiem czy nie będzie gorszy obraz , mniej ostry , zależy jak to się zeskaluje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, poczytałem nieco i taki przeskok rozdzielczości rzeczywiście daje solidnego kopa kompowi - więc wstrzymam się z tym do nastepnego upgrade'a.

 

Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na liczbę pikseli, które musi obrobić karta grafiki: ok. 2mln vs ok. 3.7mln. Taki skok odbija się wydajnościową czkawką w większości przypadków gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zostać przy FHD to 22-24", jak WQHD to 27", FHD na 27" po skalowaniu nie robi szału - jak masz zamiar grać w gry <2013r to spokojnie bierz 1440p ja gram obecnie w Dishonored w 1440p i gra się super - oczywiście rozpatruje wymiane karty grafiki w tym roku czekam na jakieś ruchy ze strony AMD albo obnizki GTX.

WQHD to nie tylko gry - wygoda pracy w windowsie jak i korzystanie z przeglądarki jest o wiele lepsza niż w przypadku FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio zmieniłem monitor na asusa PA279Q ze względu na rozdzielczość i nie żałuję jest duża zmiana . Choć na początku nie mogłem się przestawić zresztą podobnie było z telewizorem :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie w QHD możesz zrezygnować z antyaliasingu, bo nie widać juz schodków na krawędziach mam gtx 970 i monitor QHD i karta jest w 100% wystarczająca do większości gie z ustawieniami high, very-high, także nie słuchaj bredni i śmiało kupuj

gulit zrobiłeś średni interes, kupiłeś średni monitor 60 hz za kosmiczne pieniądze, który jest reklamowany jako PRO a ma proporcje 16/9 (czyli jakby nie było raczej rozrywkowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor ma gtx660, więc nie wiadomo, czy to brednie, czy nie z tą wydajnością :>

Proporcje 16:9 mają obecnie także monitory graficzne z najwyższej półki, więc część powyższego już straciła aktualność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do gtx 660 nie kupuj monitora QHD, do takiego monitora minimum gtx 780

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam gtx 970 i monitor QHD i karta jest w 100% wystarczająca do większości gie z ustawieniami high, very-high, także nie słuchaj bredni i śmiało kupuj

 

 

 

 

 

Między twoim GTX 970 a GTX660 autora jest przepaść , nawet mój GTX770 nie ma startu w QHD w nowych grach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, poczytałem nieco i taki przeskok rozdzielczości rzeczywiście daje solidnego kopa kompowi - więc wstrzymam się z tym do nastepnego upgrade'a.

 

Dzieki!

Nie czytaj, przetestuj samemu. W opcjach panelu NV włącz DSR - zaznacz 1.78x, gładkość na 10-15% i w tych starszych grach, które Cię interesują w opcjach wybierz rozdziałkę 2560x1440. Sam się przekonasz jak to chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Pamiętaj jednak, że te bardziej starsze gry mogą powodować problemy z taką rozdzielczością bądź nie obsługiwać jej w ogóle. Pamiętaj też, że przechodząc na 1440p najwięcej "mocy" odzyskasz rezygnując z zasobożernego AA (typu MSAA/MLAA) i w większości przypadków obniżając detale cieni. Czasami trzeba pokombinować z ustawieniami dłużej i da się osiągnąć zadowalające efekty, ale przygotuj się na to, że pewna wysoka "podstawowa" moc będzie zawsze spożytkowana przez sam fakt rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tak naprawdę kluczem tutaj jest to, że gry nie są dla mnie głównym przeznaczeniem kompa. Przed nimi jest praca (a wyższa rozdzielczość ponoć znacznie poprawia przyjemność z pracy w programach graficznych) i internet (dużo, dużo internetu ;) ). Gry to przyjemny dodatek, ale w sytuacji w której Watchdogs przechodziłem dwa miesiące, myślę że zanim dojdę do Wiedźmina 3 czy Arkham Knight już się kasa znajdzie na nim. GTX 980.

 

 

A tak swoją drogą, jak paskudnie wygląda odpalanie gry w 1080p na monitorze z rozdzielczością natywną 1440p? Bardzo boli? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją drogą, jak paskudnie wygląda odpalanie gry w 1080p na monitorze z rozdzielczością natywną 1440p? Bardzo boli? ;)

 

Boli :D, początkowo wmawiasz sobie że jest ok :P ale szybko wracasz do 2k.

 

Wrzucam filmik z The Crew w rozdziałce 2560x1440, ustawienia i fps na filmiku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

 

Rozważam przeskoczenie na rozdzielczość QHD (2560x1440) ze względu na wygodę pracy (grafika, ilustracje, webdesign).

 

Ale że lubię sobie pograć... jakiego kopa dostaje komp przy przeskoczeniu na wyższą rozdzielczość? Ktoś zna jakieś testy, porównania warte uwagi?

 

Moja specyfikacja:

- i5 4590 3.3GHz

- 8 GB ramu

- GTX 660

 

Tak, wiem że karta potęgą nie jest, prędzej czy później wymienię (jak seria GTX 9XX zejdzie nieco z cen ;) ) ale też nie zakładam w granie w np. Wiedźmina 3. To sobie zostawiam na nowszą kartę, gdy nie będzie trzeba już na minimalnych ustawieniach grać ;)

Ale np. Dragon Age Inquisition, Tomb Rider, Bioshock Infinite, Assassins Creed ostatnie... mam ogólnie jakieś 4-5 lat gier do nadrobienia, zanim z tym skończę, będzie już nowa karta ;)

 

Głównie i tak chodzi o Photoshopa, Illustratora, Blednera i inne graficzne cuda.

 

Ciekaw jestem opinii, może ktoś przestawiał się przy podobnej specyfikacji i opisze wrażenia?

 

Po przejściu na wyższą rozdziałke komputer nie dostaje kopa tylko zwalnia jak już. Większa rozdzielczość większe wymagania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo, bez 980ti/TitanaX moim zdaniem nie ma co się ładować w 1440p.

 

Skoro premiera wieśka już była, to jeżeli ktoś nie jest fanem Batmana (ja nie jestem), to warto poczekać na następną dużą premierę przed upgrade'm - np. Fallout4 ;)))

 

Do tego czasu ceny grafiki spadną (AMD wypuści swoje produkty, może cos jeszcze z nvidii), asus wrzuci swoje monitory 1440p IPS 144hz więc będzie konkurencja dla kosztującego 3,2k Acera etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przejściu na wyższą rozdziałke komputer nie dostaje kopa tylko zwalnia jak już. Większa rozdzielczość większe wymagania...

No już wiadomo o co chodziło, "dostaje kopa" w sensie że dostaje kopa w żebra i pada na ziemię dysząc ciężko ;)

 

 

Ja tak tylko dodam że przestawiłem się na 1440p - i absolutnie nie żałuję decyzji. W pracy (AutoCAD, Photoshop, InDesign) odczuwam znaczną poprawę bez jakiegokolwiek spadku wydajności. To samo tyczy się przeglądania różnego rodzaju materiału w internecie, filmów etc.

Co do grania, całkiem fajnie, póki co raczej lżejsze gierki odpalałem (np. Tomb Raider z 2013, chodzi pięknie, Diablo III, Stick of Truth). Odpaliłem ukończonego już Watch Dogs, na wysokich ustawieniach nieco przycinał...ale zszedłem do 1080p, spokojnie mógłbym tak grać wyglądał tak samo jak na moim starym monitorze (nie wymagam wiele od gier, nie są priorytetem ).

 

A za jakiś czas przyjdzie chwila na wymianę karty graficznej. Więc po przebieraniu w monitorach od paru miesięcy, w końcu szczęście i ogólne zadowolenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.            
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
    • Gra do niczego nie zmusza, przynajmniej grając w demko nie czułem takiej potrzeby, aby parować cały czas, częściej używałem uników.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...