Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dawid16

OC Xeona E5420

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kupiłem Xeona i dokupiłem 2GB pamięci tylko, że głupi nie pomyślałem wtedy o oc i kupiłem takie jakie miałem czyli najtasze kingstony 667MHz. Kupiłem nowe chłodzenie na procesor (Fera 2) i naszła mnie ochota na podkręcenie. Konfiguracja wygląda następująco: E5420, GA-P31-DS3L, 4GB DDR2 667MHz, GF8800GS, Delta 400W. Docelowo chciałbym zmienić jeszcze zasilacz i kupić najlepszą możliwą kartę do tego procesora i grać w nowe gry w niskiej rozdzielczości na niskich detalach.

 

Tylko jak widać wolna pamięć mnie ogranicza z podkręcaniem, już na FSB 370 przy starcie głośniczek daje trzy sygnały i bios się restartuje. Jak myślicie, opłaca mi się zmieniać te pamięci 667 na 1066? Chodzi o stosunek wydajności jaką osiągnę na tym Xeonie planowo podkręconym na przykład do 3,5GHz a tym co mam teraz no i chore ceny pamięci DDR2 1066. Za 120zł widzę 4GB Kingmaxa, a tak to wszystko ponad 200zł... W ogóle ta płyta da radę z podkręceniem tego proca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to Xeon'y się nie nadają do podkręcania. Są to CPU serwerowe, więc zostały stworzone do stabilnej pracy 24h/dobe, a nie do zabawy w osiąganie jak największej liczby mHz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o 3,5GHz na tej płycie.

Przy twoim procku, potrzeba minimum 467MHz na FSB aby osiągnąć 3,5GHz.

Zmiana pamięci ma sens.

 

Co do tego ile zyskasz : 9AD9dsA.png

Oczywiście zysk na poziomie 20-30% z powyższego testu jest bardzo optymistyczny (bo w konkretnych grach dużo zależy od grafy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o 3,5GHz na tej płycie.

Przy twoim procku, potrzeba minimum 467MHz na FSB aby osiągnąć 3,5GHz.

Zmiana pamięci ma sens.

 

The GA-P31-DS3L is GIGABYTE high performance platform based on the new Intel P31 chipset plus support for the latest multi-core processors up to FSB 1600MHz, including the upcoming 45nm platform.

 

Obsługa wielordzeniowych procesorów Intel® Core™ 2 45nm z FSB 1600 (O.C.)

Dwukanałowa pamięć DDR2 1066(O.C.)

 

Wg producenta da rade :) Ale jak to będzie w rzeczywistości. Myślałem chociaż o 3GHz.

 

Oczywiście zysk na poziomie 20-30% z powyższego testu jest bardzo optymistyczny (bo w konkretnych grach dużo zależy od grafy).

Testowali też na grach? Mógłbyś podać link do tego testu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zjedź w dół : LINK ;)

1600MHz efektywne o którym mowa, to 400MHz rzeczywiste.

467MHz rzeczywiste które potrzeba, to 1868MHz efektywne.

Tak więc... wg. producenta - nie da rady.

 

Na twoim procku, przy 1600MHz na FSB, zrobisz równe 3GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. W takim razie wystarczą mi pamięci 800MHz, które są tańsze.

 

Więc sprzedając obecne kości i kupując używane będę mało stratny, a 0,5GHz pewnie różnicę zrobi zakładając oczywiście, że dam radę na tyle podkręcić :)

Ten mnożnik mógłbyć trochę wyższy w tym Xeonie, ale E5440 już 140zł

 

Wielkie dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć. Kupiłem Xeona i dokupiłem 2GB pamięci tylko, że głupi nie pomyślałem wtedy o oc i kupiłem takie jakie miałem czyli najtasze kingstony 667MHz.

Tylko jak widać wolna pamięć mnie ogranicza z podkręcaniem, już na FSB 370 przy starcie głośniczek daje trzy sygnały i bios się restartuje.

Jakie masz te kingstony, dwustronne czy jednostronne? Jeśli bez radiatorów, podaj producenta kości. Ten RAM podkręcałeś na domyślnych ustawieniach w biosie? Jeśli nie podaj jakie dawałeś ustawienia dla RAM-u i FSB 369 (lub ostatniej stabilnej wartości FSB dla której bios nie przywraca wartości domyślnych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedne kości dwustronne i trzy jednostronne, a jak dowiedziałem się z tematu w którym zresztą się toska78 wypowiadałeś moja płyta tego nie obsługuje stąd były te problemy z OC. Po wyjęciu dwustronnej kręci się dalej. Obecnie testuję FSB 380 i jak na razie 25 minutach testu w OCCT jest stabilnie. Podniosłem jedynie napięcie z domyślnego 1,225 na 1,2315V, bo na FSB 370 po półtora minucie testu w prime sypnął błędem i bluescreenem. Temperatura nie przekracza 50 stopni w stresie. RAM podkręcam na domyślnych ustawieniach.

 

 

Podać producenta kości? Rozumiem, że dla kingstona ktoś je wytwarza? Ale nie wiem jak to odczytać, nic na nich nie widzę poza jakimiś kodami. Pamięci to KVR667D2N5/1G.

Nie wiem czy próbować dalej podkręcać. Potrzebuję teraz komputer pilnie przez trzy dni więc jak coś walnie to będzie niefajnie :P

Takie pamięci 667 do 800 się podkręcą bezpiecznie? Docelowo kupiłbym radiatorki, chociaż w sumie chyba i tak lepiej zamienić na 800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podać producenta kości? Rozumiem, że dla kingstona ktoś je wytwarza? Ale nie wiem jak to odczytać, nic na nich nie widzę poza jakimiś kodami. Pamięci to KVR667D2N5/1G.

Nie wiem czy próbować dalej podkręcać. Potrzebuję teraz komputer pilnie przez trzy dni więc jak coś walnie to będzie niefajnie :P

Takie pamięci 667 do 800 się podkręcą bezpiecznie? Docelowo kupiłbym radiatorki, chociaż w sumie chyba i tak lepiej zamienić na 800?

Pytałem o producenta kości bo jak się trafi na dobre (kości) to można ładnie podciągnąć oc. Na samych kościach (tych ciemnych płytkach naklejonych na moduły) powinno być oznaczenie w tym nazwa producenta. Ja np. mam 2x1GB CL5 jednostronne (oznaczenie na naklejce KVR667D2N5/1G) na kościach Hynixa i robiłem stabilne oc na 848MHz przy 1,9V i zestawie z 2x2GB Apogee 800 cl4, a to nie było max oc tego zestawu RAM-u. Zobacz sobie na opinie w komputroniku tych kingstonów, jak są na kościach elpida potrafią kręcić się ponad 900MHz, ktoś np. wykręcił je na 1000MHz przy 2,0V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedne kości dwustronne i trzy jednostronne, a jak dowiedziałem się z tematu w którym zresztą się toska78 wypowiadałeś moja płyta tego nie obsługuje stąd były te problemy z OC. Po wyjęciu dwustronnej kręci się dalej. Obecnie testuję FSB 380 i jak na razie 25 minutach testu w OCCT jest stabilnie. Podniosłem jedynie napięcie z domyślnego 1,225 na 1,2315V, bo na FSB 370 po półtora minucie testu w prime sypnął błędem i bluescreenem. Temperatura nie przekracza 50 stopni w stresie. RAM podkręcam na domyślnych ustawieniach.

 

(..)

 

Uważaj bo ta płyta ma gołą sekcje zasilania. Jak pocisnąłem na niej do 4GHz 1.3V to miałem throttling. No ale te proce mają mocno powiązane zużycie prądu zegarem tzn. decuduje zdecydowanie nie tylko napięcie. 3,4GHz na 1,28 spokojnie mi brykało.

 

Pamięci bez radiatorów w miare bezpiecznie możesz dołożyć +0,2V nie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samych kościach (tych ciemnych płytkach naklejonych na moduły) powinno być oznaczenie w tym nazwa producenta.

 

Mam na nich napisane Kingston i jakieś kody. Trochę słabo widać na fotce, ale jak dobrze się przyjrzeć to na ostatniej kości widać wszystkie te oznaczenia

link

 

Wczoraj godzinę testowałem w OCCT i wszystko było ok na FSB 380 . Ale po pewnym czasie przy przeglądaniu neta wywaliło bluescreena: System service exception co się wcześniej nie zdarzało. Wróciłem do domyślnych ustawień, po weekendzie będę się bawił. Kości były na 760MHz to już powinienem podnieść napięcie o 0,1V czy tylko podnieść napięcie procesora i testować stabilność, a napięcia pamięci nie ruszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na nich napisane Kingston i jakieś kody. Trochę słabo widać na fotce, ale jak dobrze się przyjrzeć to na ostatniej kości widać wszystkie te oznaczenia

link

 

Wczoraj godzinę testowałem w OCCT i wszystko było ok na FSB 380 . Ale po pewnym czasie przy przeglądaniu neta wywaliło bluescreena: System service exception co się wcześniej nie zdarzało. Wróciłem do domyślnych ustawień, po weekendzie będę się bawił. Kości były na 760MHz to już powinienem podnieść napięcie o 0,1V czy tylko podnieść napięcie procesora i testować stabilność, a napięcia pamięci nie ruszać?

 

Słuchaj, ważna sprawa. Tam masz w bios taką opcje jak system performance to musisz dać na standard czy jakoś tak, żadne turbo itp. To bardzo ogranicza u mnie OC na tej płycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie próbowałem podkręcać więcej, bo rozglądam się za pamięciami. Nie wiem czy dokupić 1GB 667MHz, 1GB 800MHz czy może w ogóle 4x1gB 800MHz lub 2x2GB 800MHz :D

 

Podczas tego wyboru nasunął mi się pomysł, czy nie lepiej zmienić płytę na np. Asusa P5Q Pro? Są na allegro poniżej 200zł. Wtedy będzie możliwość włożenia większej ilości pamięci no i lepsze OC procesora. Warto czy nie warto? Swoją płytę może sprzedałbym za 80zł w pakiecie z E2140 i straciłbym na tym około 100zł :P

 

EDIT. Po zastanowieniu zostaje przy tym co jest, dokupiłem 1GB ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...