Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zieeelak

Nowy/używany zastępca taniego monitora 5-6 letniego

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mój monitor najprawdopodobniej kończy swój żywot, szukam czegoś co go zastąpi. Nie mam nastawienia na nowe/używane, niezbyt znam się na tym sprzęcie. Komputera używam do wszystkiego, trochę pogram, większość czasu siędzę w internecie, filmy raczej rzadko, raczej na laptopie.

 

Obecnie siedzę na Samsung SyncMaster 2043NW, jednak zepsuł się i przestał wyświetlać swoją natywną rozdzielczość (szczegóły w moim poprzednim temacie). Mimo, że nie był najwyższej klasy, właściwie wystarczał mi do wszystkiego.

Postanowiłem go zastąpić, jednak nie wiem ile kosztuje sprzęt lepszy i o ile jest lepszy, a może nawet średniej klasy używany spowoduje skok o jakąś "generację".

 

Obecny monitor ma matrycę TN, 1680x1050 i wyłącznie złącze D-Sub.

Kolejny monitor chciałbym, żeby na pewno nie był gorszy.

Od sprzętu wymagam:

-niemniejszej niż obecnie rozdzielczości

-złącza cyfrowego DVI, ale i pozostawienia starego wejścia D-Sub

-wygodnego przełączania się miedzy wejściami

 

Do monitora obecnie naprzemiennie podłączam przez D-Sub PC i Xbox360. Teraz chciałbym wpinać PC w DVI, a konsolę pozostawić tak jak jest w D-Sub, jakość obrazu jest dobra, a nie łatwo jest podłączyć ją do ekranu komputerowego w inny sposób (mój xbox nie ma hdmi)

 

 

 

Ze sprzętów nowych widzę, że polecacie głównie takie z matrycą IPS (są lepsze od TN?), jednak ich ceny zaczynają się od 400-500zł. Skoro teraz siedzę na TN i odwzorowanie kolorów specjalnie mi nie przeszkadza, pomyślałem, że już sama większa rozdzielczość i nowsza technologia wynikająca z młodszego wieku byłyby wystarczającymi atutami, więc sprawdziłem ceny tańszych nowych monitorów.

Ceny nowego sprzętu zaczynają się od około 370zł i po za matrycą TN, tak jak każdy IPS również mają wejścia D-Sub i DVI oraz są FullHD około 22 cali. Z drugiej strony jeśli najtańsze IPS jest od 400zł, a więc 30zł drożej niż najtańsze TN, to może nie ma sobie co zawracać głowy TN. Chyba, że TN też ma zalety warte uwagi. Co sobą reprezentuje tani IPS taki jak np.:

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/11430247#techniczne

http://www.morele.net/monitor-aoc-i2276vw-656815/ 419zł!

http://www.morele.net/monitor-lg-22ea63v-p-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-591930/ 530zł z gwarancją na badpixele!

A jeśli niewiele, to od jakiej kwoty można mówić o czymś porządnym

 

Jednak 500zł to nie jest bardzo mały wydatek, a sprzęt jest jednoznacznie lepszy od mojego obecnego (wyższa rozdzielczość, wejście cyfrowe, ips, a nawet więcej cali, do tego gwarancja). Może warto oszczędzić kilka stówek i popatrzeć na używane. Mieszkam w Warszawie, mam szeroki wybór sprzętu z odbiorem osobistym, przy którym omijam koszty wysyłki, a stan monitora można obejrzeć na własne oczy.

 

Wielokrotnie tu polecany np. Dell 2209WA kosztuje około 300zł, co jest sporym wydatkiem w stosunku do 400-500zł za nowy monitor. Chciałbym poznać ich jakość w odniesieniu do siebie.

 

Pytanie na co tu zwracać uwagę przy używkach i czy allegro i wiązanie umowy poprzez kupowanie przez nie jest tu znaczące.

Na olx też jest sporo sprzętu, którego ludziom nie chce się wysyłać, bo to skomplikowane. To powoduje znaczne obniżki cen, a myślę że można jeszcze nieco wynegocjować

Przykładowe oferty

http://olx.pl/oferta/iiyama-prolite-e511s-20-cali-CID99-ID8oEBw.html 1600x1200 mi nie przeszkadza, wręcz zwiększa obszar roboczy i może okazać się zaletą. Bardziej przeraża, że recenzja podana w ogłoszeniu jest sprzed 10 lat. Wada - subpiksel, zaleta - IPS

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-belinea-b2080s2-20-cali-20-uxga-1600x1200-mva-CID99-ID9Mac5.html też 4:3, co może oznaczać że ma ponad 5 lat, ale bardzo zachęcająca cena i matryca MVA

http://olx.pl/oferta/samsung-syncmaster-244t-ponad-fhd-24-cale-CID99-ID9tNPw.html 249zł, ale jak patrze na ceny tego sprzętu, nowego - są kosmiczne :P

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-22-cale-nec-multisync-225wxm-CID99-IDahBdx.html parametry podobne do mojego, nawet rocznik, ale widzę, że był droższy i ma lepsze oceny. Jedyny plus techniczny to DVI

http://olx.pl/oferta/monitor-samsung-syncmaster204b-CID99-ID7D6SZ.html też chyba jakiś staroć 4:3, ale 130zł do negocjacji i ma DVI

http://allegro.pl/acer-g225hqv-full-hd-jak-nowy-w-wa-i5375166682.html 189zł, ale allegro i FullHD

 

Czy stary sprzęt 6-10 lat lepiej odrzucać ze względu na potencjalne, często jeszcze wtedy występujące smużenie?

 

Nie mam wielkich wymagań, obecny sprzęt mi wystarczał. Szukam czegoś w stylu tego co mam z paroma dodatkami/usprawnieniami.

Z jednej strony nowy monitory z pewnością są lepsze, jednak boję się, że za 400zł jest chłam, a dobre są od 700zł, co jest już sporą kwotą.

Z drugiej - raczej nie wydał bym na używany 200-300+zł, ale boje się, że sprzęt po 100-200zł również jest konkretnym szajsem, który będzie jeszcze gorszy niż mój obecny monitor wyłączając jego uszkodzenie.

 

Czy ktoś może prosze zweryfikować moje poglądy i pokazać mi rzeczywistość ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleś się naprodukował chłopie - przynajmniej fajnie podzieliłeś tekst.

 

Obecnie w nowych monitorach dla Pana Kowalskiego masz podświetlenie W-LED które nie jest przyjazne dla oczu w porównaniu do CCFL w dodatku W-LED migocze i żeby to zlikwidować potrzebuje PWM z wysokim odświeżaniem lub DC i wtedy dostajemy monitor flicker-free co trzeba zwrócić uwagę przed kupnem. Z kolei 22 cale 16:10 1680×1050 daje nam odpowiednią wielkość plamki która jest na prawdę przyjemna w pracy. Dodatkowo Dell 2209wa, NEC e222w to udane monitory. Jednak trzeba zwrócić uwagę że podświetlenie CCFL ma znacznie mniejszą żywotność a monitory obecne już mają trochę na liczniku. Ile tak na prawdę wytrzymają tego nikt do końca nie wie.

 

Osobiście twierdzę że do full hd 21.5 cala to jest kompletnie minimum i zwróć uwagę że te monitory to budżetówki. Wielkość wyjściowa dla full hd to 24 cale i jeśli ktoś ma ograniczony budżet to zawsze nalegam żeby chociaż wziął te 23 cale dla swojej wygody. Jeśli będziesz chciał nowy monitor to brałbym AOC i2369Vm(który niestety nie jest flicker-free i nie ma dvi - przejściówka) lub dołożyłbym do Dell P2314H / Dell P2414H które ma na pewno flicker-free. Oba monitory mają niski input lag więc nadadzą się do gier bardziej niż inne IPS. Ewentualnie możesz kupić LG 23mp55 IPS tutaj w promocji

 

Jeśli myślisz że te 700 zł to dużo na monitor to ja powiem że mało, ponieważ poniżej 1000 zł to sprzęt masowy i często jest to tak zwana loteria jak na przykład podświetlenie w dell-ach. Ostatnio poradziłem monitor bratu EIZO FlexScan EV2450 za 1500 zł - jakość obrazu, trochę mniejsze srebrzenie (znana bolączka w IPS), idealne narzędzie do pracy z tekstem(monitor biurowy), pomimo W-LED przyjazny dla oczu, mnogość połączeń, znakomita podstawka, równomierne podświetlenie, low glow, auto jasność przydatna funkcja w nocy(obecnie brat ma włączone cały czas). Większość wymienionych atutów nie posiada monitor poniżej 900 zł.

 

Różnica pomiędzy TN i IPS nie ogranicza się tylko do kolorów ale także do kątów widzenia gdzie w TN są katastroficzne a IPS nie ma z tym najmniejszego problemu.

 

Co do używanego monitora to mam porównanie w telefonach. Za 300 zł jestem w stanie kupić telefon w miarę zadbany najdalej rok po gwarancji z średnimi bebechami natomiast taniej odbywa się to kosztem jakości albo stanem użytkowania. Wniosek jak chcesz kupić używany monitor za 100-150 zł to jestem prawie pewny że to bubel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up

Za moj z podpisu używany sporo ponad rok temu dałem coś 200zl chyba, kupiony przez allegro, rocznik 2007 wcale nie uważam ze to bubel, bardzo dobrze się sprawuje, za 200zl można na teraz kupić naprawdę dobry monitor używany minimum 20cali 1680x1050, bez żadnych uszkodzeń i napewno trochę pochodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up

Za moj z podpisu używany sporo ponad rok temu dałem coś 200zl chyba, kupiony przez allegro, rocznik 2007 wcale nie uważam ze to bubel, bardzo dobrze się sprawuje, za 200zl można na teraz kupić naprawdę dobry monitor używany minimum 20cali 1680x1050, bez żadnych uszkodzeń i napewno trochę pochodzi.

No i co 2 cale mniej przy tej samej rozdzielczości dzięki czemu plamka jest mniejsza, do tego pewnie trochę gorsze bebechy. Twoja wypowiedź bardziej brzmi jak przysłowie "jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma"

20" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.258mm

22" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.282mm

Tak samo wypada przy nowych skoro można kupić 21.5 cala za 400 zł to po co mam kupić 23 cale za 600 zł bez sensu takie podejście.

21,1" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.270mm

23" [16x9] panorama - 1920x1080, 0,265

24" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.270mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleś się naprodukował chłopie - przynajmniej fajnie podzieliłeś tekst.

 

Hehe, znajomi zawsze narzekają, że jak coś opowiadam, to jak bym książkę pisał i godzinę przechodzę do meritum :P

 

 

Głupia sprawa, bo od ponad miesiąca siedzę na zepsutym monitorze, założyłem tutaj temat o jego usterce i nijak nie umiałem go naprawić. Dzisiaj przegrzebałem interent po raz 15 i znalazłem rozwiązanie :D

Opis awarii i naprawy

 

Jak mówiłem wcześniej, obecny monitor jeszcze mi wystarcza do pracy, więc całe przedsięwzięcie dotyczące poszukiwań nowego właśnie w tym miejscu się kończy.

Dzięki za odpowiedzi, na pewno mam świeższy pogląd na rynek, ale wygląda na to, że jednak nie skorzystam - w końcu mam sprawny monitor. Wsadzanie kilku stówek, żeby mieć dwa cale więcej czy ładniejsze kolory jak dla mnie mija się z celem póki mam poprawnie działający ekran. Pomyślę o tym za kolejne 2-5 lat jak technologia pójdzie jeszcze dalej.

 

Nie wiem jeszcze czy rozwiązanie jest stałe, czy problem powróci, więc jest szansa, że nie pisaliście na marnę ;)

 

Przy okazji dowiedziałem się, że mój monitor jest CCFL, a więc nie jest szkodliwe dla oczu, miło wiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...