Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

demeryt

Jaki UPS do PC 650W

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie znam się kompletnie na UPSach, ale ostatnio doszedłem do wniosku, że nie chcę, żeby piorun albo przepięcie w sieci spaliło mojego PC, w którego włożyłem już kilka ładnych klocków. PSU w PC to BeQuiet 650W, do tego monitor, mały router/firewall i to chyba wszystko.

 

Czy są jakieś polecane / niepolecane marki UPSów?

Nie zależy mi na pracy na baterii (może kilka minut, żeby wszystko wyłączyć), ale na zabezpieczeniu przed prepięciami i spaleniem. Oraz na żywotności UPSa.

 

Dzięki!

 

PS. Cena nie gra (dużej) roli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki ups który zapewni ci bezpieczeństwo to tylko liniowy. To koszt minimum na poziomie 1000 złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed przepięciami zabezpieczy ale przed piorunem nie za bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piorun przywali w budynek nawet wyposażony w instalację odgromową to wszystkie urządzenia elektroniczne i elektryczne zostaną uszkodzone. Mój kolega na wsi pomieszkujący to przerobił. Nawet instalacja elektryczna była do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalacja jest wyposażona w ograniczniki przepięć to UPS wytrzyma.

 

Możesz zobaczyć na upsy Eaton'a albo Power Walker, jeżeli możesz sobie pozwolić finansowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy piorunie zależy to od szczęścia. Da się trochę ograniczyć siłę pioruna stosując kilka stopni zabezpieczeń ograniczników przepięć ale to też nie gwarantuje pełnej ochrony. Przy najmniej zanim doszedłby impuls do komputera zostałby osłabiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem pewności nigdy nie ma. Ale jeżeli okaże się że ogranicznik nie dał rady i spowodował uszkodzenie sprzętu można się zgłosić do producenta. W zależności od firmy są w stanie z własnego ubezpieczenia zwrócić choćby część kosztów.

 

Tylko warunkiem jest poprawnie wykonana instalacja i odpowiednio dobrane zabezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrane zabezpieczenia to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jestem skłonny wyłożyć 1000+ PLN na UPSa, o ile będzie żywotny (5+ lat).

 

Czy są jakieś parametry, na które powinienem zwracać uwagę przy zakupie, poza producentem?

 

Zależy mi głównie na zabezpieczeniu przed przepięciami. Piorun przeboleję (mała szansa, żeby trafił w moją okolicę), ale znam osobiście ziomka, któremu przepięcie sfajczyło proca, mobo i co tam jeszcze miał w budzie. Nie było żadnej burzy, po prostu coś poszło po kablu z transformatora i zaorane.

 

EDIT: Oczywiście fajnie by było, jeśli UPS by przy okazji po wyłączeniu prądu trzymał napięcie przez kilka- kilkanaście minut, ale rozumiem, że to jest oczywiste i jest "w pakiecie".

 

Piszecie, że do zabezpieczenia tylko liniowy.

Na wiki są podane 4 typy http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_awaryjny

 

- Online

- Offline

- Line-interactive

- Line-interactive AVR

 

Rozumiem, że macie na myśli "Line-interactive AVR"?

 

Zapomniałem o jeszcze jednym koniecznym parametrze. Przy normalnym zasilaniu z gniazdka musi być w miarę bezgłośny, po jak będzie piszczał to oszaleję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, liniowiec to online. I niestety ale akumulatory 5 lat nie wytrzymają. Z reguły to jest 3-4 lata maksimum. Liniowce nie piszczą ale szumią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, akumulatory wymienisz bez problemu sam. Internet masz przewodowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szukaj takiego UPS żeby miał również zabezpieczenie linii (RJ45 in/out)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS On-Linowy na pewno lepiej zabezpieczy Twój komputer niż line-interactive, ale tak jak już ktoś wyżej wspomniał, przy piorunie to żaden UPS nie pomoże ponieważ siła jest tak duża przejdzie wszystko.

Zobacz sobie na UPS-a VFI 1000 LCD – ten model posiada ochronę portów rj-45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...