Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Adiker

Trzeszczenie,chrobotanie dysku.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jestem nowy na forum i starałem się sam znaleźć rozwiązanie na swoj problem,ale ostatecznie zdecydowałem się zalozyc tutaj nowy temat.Mój problem polega na trzeszczeniu dysku WDC WD5000AAKX-00ERMA0 podczas odczytu.Mogę od razu zapewnić ze SMART jest w porządku,screeny wstawię jutro.Dysk ma około pół roku ale używany jest dopiero 3 miesiące.Z tego co pamiętam problem na początku nie występował a na pewno już nie w takim stopniu.Liczę na pomoc ;)

SMART dysku:http://zapodaj.net/8ec6241b1d473.png.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jakieś uszkodzenie mechaniczne to wysyłaj na gwarancje. Na chrobotanie żaden programik nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Defragmentacja i skakanie głowicy po talerzach? Albo głowica się zacina. Zanieść do sklepu niech sobie to sprawdzą. Najlepiej przy tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Defragmentacje zrobiłem Defraglerem ale coś chyba nie poszło bo fragmentacja wg tego programu wynosi nadal 28 % natomiast systemowy defragmentator wskazuje 0 % (mowie o partycji systemowej)AAM jeszcze sprawdziłem i jest ustawione na Low noise...

 

Dziwne ze przy benchmarku prawie nic nie słychać jedynie przy odczycie danych...

 

Dźwięk dysku:Dzwiek dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pliki nie podlegają defragmentacji. Program ich nie rusza.

 

W zasadzie to nie wiem co tam słychach. Podbiłem f od 1 do 3 kHz i brzmi to trochę jak jakiś problem z łożyskiem dysku. "Freezy" systemu się nie zdarzają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie.

 

Dysk ma wydajność taką,jaką powinien mieć :D

 

Jeśli to rzeczywiście problem z łożyskiem to mam 2 pytania:

Czy musze oddawac dysk na gwarancję i zrobić backup danych ?

Czy dalsze użytkowanie może spowodować większe uszkodzenia ?

Jeszcze jedno mi się przypomniało...na samym początku po złożeniu komputera zdarzały się blue screeny typu "NT Kernel".Z czasem jednak ustały.Czy mogły one mieć coś wspólnego z moim problemem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należy zrobic backup i zajrzec do sklepu, a tam skonsultować się z serwisem. Niech przy tobie podłączą dysk, zwróć im uwagę na nietypowy dźwięk i to, że nie było tak od początku ani nie przydarzyło się dyskowi nic gwałtownego co mogło go uszkodzić. Zadałem sobie trochę trudu i sprawdziłem sobie jedną sprawę - nawet moje stare samsungi (4,3 GB) nie wyjdą takiego brzęku tylko jednostajny szum. To samo archaiczny Seagate medalist 4321. Najbliżej tego co nagrałeś był przedpotopowy WD Caviar 22500 (2,5 GB). Porównałem też dźwięki Segate U7 (80GB), oraz WD Caviar Blue (160GB), Seagate ST2000DM001(2TB) z firmware CC24, oraz dwa Seagate po 500 GB każdy. Żaden tak nie brzęczał. 1TB zewnętrzny dysk Toshiby tez jest cichutki i nie słychać jego pracy ponad szum 12 cm wentylatorów. Dalsze wnioski pozostawiam tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem na WD Blue 1TB, pisałem do serwisu podzieli że monitorować SMART i nic więcej nie da się zrobić. Zauważyłem wyciszenie tego po przejściu z Chińskiej obudowy do Corsair Carbide 500r. Po przesiadce praktycznie nie słyszę już tego ale dalej występuje. Nie zauważyłem jakiś spadków wydajność czy coś od roku ponad dysk dalej sprawuje się świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obudowa to Cyclone Enea C31,więc do najlepszych nie należy.Rozumiem,że nie warto oddawać na gware ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojego ST2000DM001 (wiadomo jak to pechowa seria) zaprzyjaźniony sklep wymienił mi na inny model tylko na podstawie niepokojących odgłosów i dziwnych stuków głowicy. Jeżeli nic cię to nie kosztuje to możesz spróbować. Jeżeli dużo zachodu to zamotuj dysk na gumach albo połóż na gąbce na dnie obudowy i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać,że dysk grzeje się do 41 C.Czy taka temperatura mu nie zaszkodzi ?

 

Ale dlaczego jest tak,że dysk nie hałasuje W OGÓLE przy benchmarku w HdTune ? Słychać go natomiast przy teście Random Access...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Random Acces to "skakanie" głowicą po talerzu, w Benchmark HD Tune ramie głowicy posuwa się stopniowo od zewnątrz talerza do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro stopniowo to nie głowica bo ten dźwięk jest ciągły...Dzisiaj temperatura osiągnęła aż 43 C i mam wrażenie ze z dnia na dzień staje się coraz większa,jak temu zaradzić i jaka maksymalna temperatura jet dopuszczalna dla mojego dysku tzn.do jakiej temperatury dyskowi nic się stanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura jest ok, martwić się można jak dysk zacznie przekraczać 50°C.

 

Odnośnie dźwięków, to w jakich warunkach nagrywałeś? Jakiś test czy spoczynek?

Na moje ucho słychać wentylator i dysk lub obudowę wpadające w wibracje od szalejącej głowicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był chyba test,nie pamiętam jaki ale w spoczynku dysk nie wydaje z siebie żadnego dźwięku :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem kolejną ciekawą rzecz...W HDTune w Extra tests kiedy robie testy do Random seek/8 MB jest chrobotanie.A w sequeintial order i burst rate słychać już samą głowicę (charakterystyczne brzęczenie).Dziwne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy były już tłumaczone. Przy losowym głowica skacze po całym dysku w losowo wybrane miejsca, hałas musi być (mniejszy lub większy). Przy odczycie sekwencyjnym lub większymi kawałkami głowica skacze o mniejsze odległości lub rzadziej, więc jest ciszej.

 

Skoro w spoczynku jest cicho, to ja bym się nie przejmował. Sprawdź czy dysk jest dobrze dokręcony do obudowy, bo może coś się poluzowało i tłucze się o obudowę.

Możesz też zrobić test głośności przy dysku położonym na gąbce lub piance (warto przytrzymać na starcie, żeby się nie przesuwał). W ten sposób wyeliminuje się obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie jest idealnie poziomo tylko lekko przesunięty w górę lewym dłuższym bokiem - czy to ma jakiś wpływ ? Cicho jest jedynie kiedy nie świeci się dioda pracy dysku (oprócz benchmarka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno.

Wypróbuj czy hałasuje jak nie jest związany z obudową. Wtedy będzie wiadomo czy to wina samego dysku, czy obudowa wzmacnia doznania dźwiękowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę położyć chociażby na biurko ? Bo nie mam nic miękkiego pod ręką :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na biurku też może się dźwięk nieść. Jak się nie boisz, to na czas testu możesz trzymać w ręce, byle bez gwałtownych ruchów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem u mojego kolegi dzisiaj i przy włączaniu i użytkowaniu komputera słychać dźwięk bardzo podobny do mojego dysku...Okazało się ze również ma dysk WD,nie pamiętam modelu ale chyba jakiś Blue,smart sprawdzone i dysk ok...Myślę że te dźwięki sa przez chińską obudowę moją i mojego kolegi (on ma inną),ale dziwne ze dyski Seagate nie hałasują nawet w pudle sprzed 10 lat.Jutro będę miał więcej wolnego czasu i raczej uda mi się w końcu sprawdzić czy dysk będzie głodny również poza obudową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...