Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

szogun

Problem z USB 3.0 albo dyskiem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa dyski Verbatim store'n'go 1TB USB 3.0 (53071) w NTFS. Kopiuję z jednego na drugi plik 320GB w ramach powiedzmy testu. Za każdym razem kopiowanie się wysypuje - dysk docelowy się sam odmontowuje i montuje ponownie, a kopiowanie szlag trafia. Średnia prędkość kopiowania do crashu 80MB/s. Mam więcej dysków 53071 - przy tym samym teście z innym dyskiem to samo. Kopiowanie wysypuje się i na moim komputerze i na kolegi (też USB 3.0 średnia prędkość 80MB/s), zarówno na win8.1, jak i na win7. Mam dwa rodzaje kabli USB3 a-b: ekranowane i niekranowane. O dziwo problem związany jest po trochu z kablami. 53071 tracą połączenie USB 3.0 z komputerem przy lekkim ruchu kabla ekranowanego. Nie tracą przy zastosowaniu zwykłego lub po połączeniu z USB 2.0. Test z kopiowaniem wywala się momentalnie gdy użyję kabli ekranowanych. Gdy użyję kabli zwykłych test wywala się na zaawansowanym etapie. Co jest grane? Nie umiem wskazać winowajcy: usb 3.0 w moim laptopie, kable ekranowane, dyski Verbatim 53071, czy też kopiowanie dużego pliku zarzyna kontroler USB 3.0 przy tak dużej prędkości - test prawdopodobnie by się ukończył przy odinstalowanym sterowniku usb 3.0 (próbowałem, średnia prędkość na USB 3.0 to 20MB/s).

 

Kto mi to mądrze skomentuje?

 

1432947524-copy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest zdecydowanie usb 3.0, tylko pozostaje ustalić czy winna jest jego kiepska implementacja w waszych płytach głównych, samych dyskach, a może sterownikach do płyt. W pierwszych chipsetach usb 3.0 takie jazdy pojawiały się dość często, zwykle pomagała wymiana sterowników na najnowsze dostępne, ale problem czasami pozostawał nierozwiązywalny. Jeśli chipset usb na płycie i ten dysk wybitnie się nie lubią to pozostanie albo korzystanie z usb 2.0 albo kupno jakiegoś osobnego kontrolera usb 3 na pci. Na jakim chipsecie masz płytę główną Ty i ten Twój kumpel na którego sprzęcie sprawdzaliście? Te dyski od nowości tak się zachowują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak bym sprawdził czy kopiowanie przejdzie chociaż raz po usb2 ;)

 

Strzelam na problemy z elektroniką dysków - albo któryś z układów się przegrzewa po dłuższym transferze, albo w firmwarze jest bug i jakiś konkretny zestaw danych wywala dysk.

 

Co do kabli, to możliwe, że ten ekranowany jest rozchwierutany i nie leży pewnie w gniazdkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, należałoby sprawdzić to USB2, ale jestem na 99% pewien że nie będzie problemów, kopiowanie dojdzie do końca. Wina nie leży w rozchwianych gniazdach. Przeprowadziłem wiele testów z udziałem moich kabli ekranowanych (dłuższych i grubszych) oraz nieekranowanych (o tej samej długości lub krótszych, cieńszych). Wyegzekwowałem dwa kable ekranowane z pięciu, które powodują auto rozłączanie przy delikatnym ruchu kabla przy gnieździe. Dzieje się tak tylko w gniazdach USB 3.0 i to na dodatek dopiero po zainstalowaniu sterowników kontrolera 3.0 (test u kolegi przed zainstalowaniem sterowników nie powodował rozłączania, po zainstalowaniu już powoduje).

 

Podejrzewałbym sam dysk, gdyby problem dotyczył jednej sztuki, ale u mnie rozłączanie i crash w kopiowaniu potwierdziłem już w przynajmniej 3-ech dyskach 53071. Posiadam także dyski Verbatim store'n'go starszego typu (grubsze, więcej talerzy, wolniejsze, nadal standard USB 3.0) wycofane z produkcji na rzecz nowszych cieńszych. Z nimi nie ma kompletnie żadnych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać w nowej wersji obcięli na jakości komponentów i tak to się skończyło. Dwie różne rodziny chipsetów i ten sam problem - imo problem leży w tym modelu dysku i niewiele na to poradzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem dwa testy kopiowania pliku 320GB za pomocą interfejsu USB 2.0 między dwoma dyskami na dwóch zestawach kabli: ekranowanych i nieekranowanych. Oba testy zakończyły się pomyślnie. W moim laptopie jest tylko jedno wyjście USB 2.0. Drugie wyjście USB 2.0 otrzymałem przez podłączenie dysku źródłowego do podstawki chłodzącej wpiętej do portu USB 3.0. To wymusiło prędkość kopiowania w standardzie USB 2.0.

 

Słowem komentarza co do testu na kablach nieekranowanych. Przychodzę sprawdzić postęp, proces kopiowania wydaje się być już zakończony, żadnego błędu, ale dysk docelowy jest odmontowany z systemu. Zdarzało się, żeby dysk automatycznie się odmontowywał podczas kopiowania i równocześnie montował ponownie, ale teraz musiałem dysk odpiąć i podpiąć ręcznie. Na kablach ekranowanych w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...