Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

osesek

pamięć low profil , czy różni się możliwościami?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wpadła mi w oko pamięć Crucial, miałem już kilka ich pamięci i były doskonałe. Jednak ciekawi mnie jedno, TA pamięć low-profil ma napięcie 1,35V , normalnej wysokości 1,5V. Czy w związku z napięciem są jakieś różnice typu możliwości w sensie wydajności, możliwości OC, obsługi przez płyty główne - bo może nie wszystkie obsługują pamięć z 1,35V, itp. Pamięć będzie działała z płytą na podstawkę 1155 a konkretnie Gigabyte Q77M-D2H OPIS, i5 3570K, nie widzę w opisie płyty nic na temat napięć dla ramu. Na liście zgodnych pamięci jest jeden Crucial, 4GB i tyle. Ale w tej chwili działa tu inny 8GB i wszystko śmiga aż miło. Te listy to chyba takie małe nieporozumienie. No i chcę dodać więcej ramu, dlatego zainteresowały mnie te pamięci które podałem na początku, ta co jest teraz w kompie będzie do innego komputera, i chcę wrzucić 4x4GB tej z linka. Ale nie bardzo wiem co z tym napięciem , rozwieje mi ktoś wątpliwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.35 v powinno być możliwe do ustawienia na każdej płycie ale nie dam sobie głowy uciąć więc lepiej poczekaj na opinie kogoś innego.

Często producent w trakcie testów kości selekcjonuje te które prawidłowo działają na niższych napięciach, przykleja im znaczek low profile i sprzedaje po lekko większej cenie - w takim wypadku potencjał oc masz oczywiście większy bo możesz mocniej podbić napięcie więc moim zdaniem jak najbardziej warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Low profile to niższy moduł, umożliwia zainstalowanie chłodzenia procesora które ma nisko radiator. Ale skąd się bierze 1,35V a 1,5V w "normalnym" module? No i co jest in plus, a co in minus w tych modułach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, chodziło mi o low voltage. Low profile w twoim przykładzie polega na zmniejszeniu płytki pcb i upchaniu komponentów na mniejszej powierzchni, a więc gorsze odprowadzanie ciepła od standardowej wersji.

 

Na liście zgodnych pamięci jest jeden Crucial, 4GB i tyle. Ale w tej chwili działa tu inny 8GB i wszystko śmiga aż miło. Te listy to chyba takie małe nieporozumienie.

Dany moduł jest dopisywany do listy dopiero kiedy producent oficjalnie go przetestuje na swojej płycie, modeli ramu jest multum i co chwile wychodzą nowe więc naturalnie nie testuje wszystkiego. Na 99% będzie działał ale jak chcesz się upewnić to poszukaj na forach kogoś z takim zestawem (np. info w stopce) albo testu.

 

Ale skąd się bierze 1,35V a 1,5V w "normalnym" module?

Co masz na myśli?

O ile się nie mylę, to low voltage (1.35v) jest standardem w laptopach - mniej się grzeje i minimalnie wolniej zjada baterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,35V w Low Profile a w module o normalnej wysokości jest 1,5V. No to zastanawiam się po co zrobili 1,35V w niskim i półtora w wysokim. No i czy lepiej kupić niski czy wysoki profil w sensie napięcia, co jest lepsze?

 

To moduły do PC a nie laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Low Profile", a "Low Voltage", nie muszą oznaczać tego samego.

Moje A-Daty mają profil 1,4V pomimo tego że są standardowej wielkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, właśnie wyżej pisałem o tym koledze który to pomylił. Chodzi mi o to, już pomijając wysokość modułu, czy lepsze jest napięcie 1,35V czy 1,5V w sensie ogólnym. Nie wiem czy wszystkie płyty obsługują pamięci o napięciu 1,35V, może lepiej wziąć 1,5V żeby nie było kłopotów. Niby mniejsze napięcie to zawsze lepiej, chłodniej i mniej obciążające dla płyty, ale czy płyta Gigabyte Q77M-D2H to obsługuje normalnie i dopasuje napięcie na 1,35V a nie dowali 1,5V i spali kość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Profile DDR Voltage

When using a non-XMP memory module or Extreme Memory Profile (X.M.P.) is set to Disabled, this item

will display as 1.50V. When Extreme Memory Profile (X.M.P.) is set to Profile1 or Profile2, this item will

display the value based on the SPD data on the XMP memory

https://a248.e.akamai.net/f/1053/6600/3/download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-q77m-d2h_e.pdf

 

Pamięci DDR3L są kompatybilne z urządzeniami obsługującymi moduły DDR3, jednakże nie każda płyta główna zgodna z pamięciami DDR3 pozwoli pracować modułom DDR3L przy znamionowym napięciu 1,35 V.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Niskonapieciowe_pamieci_DDR3L_standardem-30066.html

 

No to zastanawiam się po co zrobili 1,35V w niskim i półtora w wysokim. No i czy lepiej kupić niski czy wysoki profil w sensie napięcia, co jest lepsze?

Ja bym brał low voltage jeżeli różnica w cenie nie jest duża bo ma same zalety. 1.5v jest standardem dla ddr3 i nigdy nie słyszałem żeby low voltage, które są przystosowane do 1.35 paliły się przy takim napięciu. Niski profil ma właściwie tylko jedną zaletę - nie przeszkadza w montażu niskich radiatorów na cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niższe napięcie jest pewnie po to, by pamięć się nie grzała tak jak pamięć o wysokim profilu na 1.5V. Tak jak wyżej pisali - gorsze warunki do odprowadzania ciepła, więc po zmniejszeniu napięcia i temperatury do odprowadzania będą mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, logiczne że mniejsze napięcie to mniej ciepła co w przypadku Low Profile ma znaczenie. Ale LP widziałem też na 1,5V i ciekawi mnie czy pamięć 1,35V przeżyje jak dostanie 1,5V w przypadku kiedy płyta nie obsługuje 1,35V. 1,5V to bardzo dużo i nie wiem czy to bezpieczne. Nie widzę w opisie płyty na stronie producenta TUTAJ poza informacją o obsłudze 4x 1,5V 8GB. Czyżby płyta nie obsługiwała 1,35V? Gdzie można się upewnić? Różne są opinie jak widzę a nie będę robić eksperymentów patrząc czy leci dym. Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5V to bardzo dużo w porównaniu do 1,35V ?

W praktyce, to niecałe 12% więcej niż 1,35V.

 

Z drugiej strony 1,65V, to dokładnie 10% więcej jak standardowe 1,5V.

Według mnie nie powinno być problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to wydaje się to sporo biorąc pod uwagę różnicę napięcia i wielkość radiatorów i samego modułu. Sądziłem że znajdzie się ktoś kto potwierdzi całą sytuację na tak lub nie z własnego doświadczenia. Wygląda jednak na to, że nie jest to popularne rozwiązanie. A wydawałoby się, że jet masa ludzi instalujących niskie chłodzenie procesora i z tego powodu montujących niskie moduły. I na ich odpowiedzi liczyłem. Fakt że nie każdy moduł LP jest niskonapięciowy. Pytałem firmy sprzedające moduły, radzą korzystać z listy współpracujących modułów umieszczonej na stronie producenta :) , do Gigabyte'a nie ma co pisać, do Crucial'a zapewne też. Pozostaje zabawa w eksperymenty i puszczenie z dymem 5 stówek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno zależy na jakie kostki trafisz, obecnie mam dwa moduły niskoprofilowe (czyli całe 18mm wysokości):

 

- Kingston 1333/CL9 1.35V - na takim napięciu robi 1600/CL9, na 1.5V lata na 1866/CL10

- Crucial 1600/CL9 1.5 - na 1.35V (do pary z Kingstonem) 1600/CL9 lub 1.55V 1866/CL9 lub 1.6V 2133/CL10

 

1.5V to nie jest dużo, taka kość w żadnym razie nie potrzebuje radiatora (moje wszystkie latają bez i są chłodne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam niskonapięciowe g.skille (1.35v) i spokojnie pracują nawet na 1.6v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jedno mnie dziwi, skoro same plusy są tych LP, to dlaczego są tańsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat

 

Czy używanie na dłuższą metę(na stałe) napięcia 1.5V w przypadku pamięci 1.35V nie wpłynie negatywnie na ich żywotność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, ale dużo zależy od temperatury w obudowie (temperatura + napięcie zabija pamięć RAM).

Samo 10% wyższe napięcie zasilania nie powinno być zauważalne w perspektywie 3-5 lat.

 

Jeżeli mówisz o pamięciach DDR3L, pamiętaj że oryginalne DDR3 miały 1,5V wg. standardu JEDEC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam na myśli laptopowe DDR3L a zostały mi z ITX 3150 stąd moje pytanie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...